Προς το περιεχόμενο

Unix system


panoupanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Τα λειτουργικά UNIX (για παραδειγμα το HP-UX) έχουν πολύ μεγάλες διαφορές απο τα Linux?

Τυχαίνει τώρα να πρέπει να δουλέψω σε ένα τετοιο σύστημα, ενω γνωρίζω αρκετα καλά τα Linux.

Θα έχω πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει με HP-UX, θα έχουν αρκετά κοινά στοιχεία φαντάζομαι. Γενικά το Linux είναι Unix Like, βλέπουμε από Linux σε Linux κάποιες διαφορές στην υλοποίηση και ίσος χρειαστεί λίγος χρόνος για την εξοικείωση, και ίσως χρειάζεται λίγο παραπάνω από Linux σε Unix. Ας μιλήσεις και κάποιος που έχει ασχοληθεί και με τα δύο βέβαια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλεψει κατα διαστηματα σε IRIX , HP-UX και λοιπες μοντες unix συστηματων απο μεγαλες εταιριες (πριν αρκετα χρονια) .Στην βαση τους ειναι τα ιδια .Αυτο που αλλαζει ειναι η θεση των περισσοτερων configuration files πολλων προγραμματων/εντολων κλπ και ισως καποιες custom-ιες σε γραφικο περιβαλλον.

 

Δεν νομιζω να μην βγαλεις ακρη , λιγη εξοικειωση στην αρχη οπως κανουμε αλλωστε και με τις διαφορες διανομες λινουξ και μετα θα σαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο administration δέν θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα άν είσαι εξοικιωμένος με το Linux. Αν η δουλειά σου όμως είναι development ο compiler (ac στο HPUX) είναι λίγο πιό δυστροπος από τον gcc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...