Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για μελάνια HP (hp 78 tricolor)


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια απάντηση.

θέλω να πάρω ένα εγχρωμο μελάνι για HP (hp78).

έχω δει κυκλοφορούνε διαφορετικές εκδόσεις (C6578A/C6578AN/C6578DN).

και απ ότι κατάλαβα οι εκδόσεις με το A στο τέλος είναι υψηλής χωρητικότητας (40ml αντί 20ml).

τεχνικά έχουν καμιά διαφορά τα συγκεκριμένα μελάνια ή είναι ακριβώς τα ίδια δοχεία και βάζουν περισσότερη ποσότητα;

δηλαδή αν εγώ πάρω ένα C6578DN όταν αδειάσει μπορώ να το γεμίσω με 40ml ή δε θα χωρέσει;

 

και για να το γενικεύσω, επειδή έχω δει και άλλα μελάνια με εκδόσεις κανονικής και υψηλής χωρητικότητας, σε ένα κανονικής μπορώ όταν αδειάσει να το γεμίσω με την ποσότητα του υψηλής;

 

όπως καταλάβατε θέλω να πάρω καινούργιο Cartridge και έχω σκοπό να το γεμίζω μετά αλλά θέλω να το γεμίζω με τη μεγάλη χωρητικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ακριβώς τα ίδια δοχεία και βάζουν περισσότερη ποσότητα

Αυτό.

 

Αφού θέλεις κι εσύ να το γεμίζεις μετά, μπορείς να πάρεις κι απευθείας αναγεμισμένο με πολύ λιγότερο κόστος. Οι κεφαλές είναι original.

 

Εκείνο που δε ξέρω είναι πόσα αναγεμίσματα αντέχουν.

 

 

Υ.Γ. Κατά σύμπτωση θέλω κι εγώ να πάρω το ίδιο μελάνι αυτό το καιρό. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση. ελπίζω να έχεις δίκιο γιατί όσο το έψαχνα στο Net τόσο μπερδευόμουνα. :wub:

έβλεπα αναγεμισμένα C6578DN (τα μικρά) που έλεγαν ότι έχουν 40ml

και από την άλλη έβλεπα οδηγίες γεμίσματος που λέγανε ότι στο C6578DN βάζουμε μικρότερη ποσότητα μελάνης απ ότι στο C6578AN (εφόσον είναι το ίδιο γιατί να μη το φουλάρουμε;)

 

επειδή μου έχουν χαλάσει τα cartridges (το έγχρωμο βασικά) αντί να πάρω γνήσια λέω να πάρω επαναγεμισμένα από το ebay/amazon ή όπου αλλού βρω, με τιμές γύρω στα 5€(μαύρο) 10€ (έγχρωμο),

να πάρω και ένα Kit για refill ή χύμα μελάνι και από δω και πέρα να τα γεμίζω μόνος.

 

ανάλογα και τη χρήση απ ότι έχω διαβάσει 4-6 γεμίσματα τα σηκώνουν.

 

αν έχεις κάποια πρόταση πάντως σε πρώτη φάση για cartridges και κατα δεύτερον για refill kit.. είμαι όλος αυτιά

 

κοιτούσα κάτι σαν και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχω, είναι στάνταρ το μέγεθος, απλά πιο ελαφριά αυτά που έχουν λιγότερο. Το να μην το παραγεμίζεις ίσως έχει κάποιο άλλο νόημα.

 

Πάντως κι από εδώ να το πάρεις το cartridge, στο ΠΛΑΙΣΙΟ νομίζω είχα βρει το @WORK με 17€ περίπου και σε ένα άλλο κατάστημα ένα άλλο με 14€ περίπου. Δεν είναι σοβαρή η διαφορά για να το φέρεις απ'έξω. Εκείνο που δείχνεις στη φωτό στο τέλος του ποστ είναι όντως συμβατό, σου κάνει.

 

Έχω καταλήξει πως αυτοί οι εκτυπωτές με αυτά τα μελάνια δε συμφέρουν γενικώς, όχι μόνο επειδή είναι ακριβά τα γνήσια, αλλά κι επειδή είναι μαζί τα χρώματα, μεγάλη μλκ. Πχ ήθελα να τυπώσω μια ταμπέλα για ένα πάρκινγκ και φοβόμουν πως αν εξαντλήσω το κόκκινο θα αλλάξω τσάμπα όλο το μελάνι. Τραγικό.

Άλλο πράγμα που έχω προσέξει είναι πως με τα αναγεμισμένα μελάνια ναι μεν τυπώνω ΟΚ, αλλά παρατηρώ πολύ αργούς χρόνους στεγνώματος ακόμα και στην οικονομική εκτύπωση (λίγη ποσότητα μελανιού) και μου σπάει τα νεύρα (αν αγγίξεις το χαρτί πριν στεγνώσει μουντζουρώνει). Στα γνήσια δεν ήταν έτσι ακριβώς. Αλλά μπορεί να φταίει και το υλικό αναγεμίσματος, ίσως κάποια υλικά να είναι πιο ποιοτικά και μπορείς να το επιλέξεις - δεν έχω ιδέα.

 

Από αναγέμισμα και τί παίζει με αυτό δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...