Προς το περιεχόμενο

Terminal Ubuntu


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εγκατέστησα Ubuntu την έκδοση 11.10

ο Βασικός λόγος ειναι οτι έχω κάποιες εργασίες να εκτελέσω και χρειάζονται εντολές posix για Kernel programming.

To πρόβλημα μου είναι οτι δεν γνωρίζω πως να κάνω compile σε unix στο terminal και στο Internet όλες οι πηγές με έχουν μπερδέψει.

 

Μπορεί κάποιος να μου πέι ποια εντολή θα πατήσω για να δω να έχω εγκαταστημένο το gcc compiler και ποιες ειναι οι εντολές για να κάνεις compile ένα Source code γραμμένο σε γλώσσα C ?

 

Παρακαλώ λιγο λεπτομερειακά την όλη διαδικασία..(για να καταλάβω ) που αποθηκευω το πηγαίο κώδικα κτλπ..

Θα αγοράσω ενα βιβλίο απο Δευτέρα για Unix απλώς τώρα επείγει..!

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις αν έχεις τον gcc δώσε την εντολή gcc -v. Αν είναι εγκατεστημένος θα δεις κάτι σαν το παρακάτω.

 

>Using built-in specs.
COLLECT_GCC=gcc
COLLECT_LTO_WRAPPER=/usr/lib/gcc/i686-pc-linux-gnu/4.6.2/lto-wrapper
Target: i686-pc-linux-gnu
Configured with: /build/src/gcc-4.6.2/configure --prefix=/usr --libdir=/usr/lib --libexecdir=/usr/lib --mandir=/usr/share/man --infodir=/usr/share/info --with-bugurl=https://bugs.archlinux.org/ --enable-languages=c,c++,ada,fortran,go,lto,objc,obj-c++ --enable-shared --enable-threads=posix --with-system-zlib --enable-__cxa_atexit --disable-libunwind-exceptions --enable-clocale=gnu --enable-gnu-unique-object --enable-linker-build-id --with-ppl --enable-cloog-backend=isl --enable-lto --enable-gold --enable-ld=default --enable-plugin --with-plugin-ld=ld.gold --disable-multilib --disable-libssp --disable-libstdcxx-pch --enable-checking=release
Thread model: posix
gcc version 4.6.2 (GCC) 

 

Αν δεν υπάρχει θα σου πει κάτι σαν "bash: gcc: command not found". Μπορείς να περάσεις τον gcc με την εντολή sudo apt-get install build-essential.

 

Έστω τώρα πως στον φάκελο test του home υπάρχει το αρχείο test1.c που περιέχει C κώδικα, πας με την εντολή cd (cd ~/test/) στον φάκελο αυτό και δίνεις gcc -o test1 test1.c. Αν όλα πάνε καλά μπορείς να εκτελέσεις το πρόγραμμα test1 δίνοντας ./test1.

 

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πέι ποια εντολή θα πατήσω για να δω να έχω εγκαταστημένο το gcc compiler

 

>
gcc

 

και ποιες ειναι οι εντολές για να κάνεις compile ένα Source code γραμμένο σε γλώσσα C ?

 

gcc αρχείο.c -ο όνομα_εκτελέσιμου

 

π.χ.

>gcc posix.c -o posix1

 

εκτέλεση:

>./posix1

 

Παρακαλώ λιγο λεπτομερειακά την όλη διαδικασία..(για να καταλάβω ) που αποθηκευω το πηγαίο κώδικα κτλπ..

 

αποθήκευε τον πηγαίο στον αρχικό σου φάκελο: /home/username (σε αυτόν που περιέχει τους φακέλους Εικόνες, Λήψεις, Μουσική...)

 

γιατί το terminal ανοίγει σε αυτόν by default

και θα σου είναι πιο εύκολο μέχρι να μάθεις την εντολή cd(=change directory).

[edit] ξεκίνησα να απαντώ παράλληλα με τον firewalker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...