Προς το περιεχόμενο

Powerline για μεταφορα Ιντερνετ


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να παρω ενα ζευγαρι Homeplug για να συνδεσω μεσω αυτου το κυριως PC μου με το ρουτερ και δεν ξερω ποιο να παρω..

TP-Link Powerline Kit 200Mbps TL-PA211 μονο 51,41 € φθηνό, αλλα ειναι καλο?

D-LINK DHP-307AV POWERLINE AV NETWORK STARTER KIT 69.90 €

D-LINK DHP-P307AV POWERLINE AV KIT 89.00 € λογω της πριζας που εχουν πανω..

ή DEVOLO DLAN 200 AV MINI STARTER KIT 99.90 € που μαλλον ειναι τα καλυτερα ???

 

Με ενδιαφερει απλως να εχω Ιντερνετ full speed, δηλαδη να πιανει 20Μbps toυλαχιστον...

 

Το προβλημα ειναι οτι και στις 2 μεριες υπαρχει απο 1 πριζα στην οποια συνδέεται πολύμπριζο. Απο τη μερια του υπολογιστη μαλιστα, κατευθειαν επανω στη πριζα εχω μια συσκευη που μετραει την καταναλωση (στεκεται πανω στην πριζα του τοιχου, οποτε και φαινεται ακριβως πανω απο το μονιτορ) και επανω σε αυτη συνδεεται ενα APC πολυμπριζο ασφαλειας. Το Homeplug λογικα πρεπει να μπει παραλληλα με τη συσκευη μετρησης καταναλωσης ή να φυγει εντελως απο κει η συσκευη μετρησης καταναλωσης και να συνδεθει το Homeplug παραλληλα με το APC..

Τα D-LINK με τη πριζα επανω θα βολευαν, αλλιως θα βολευε κατι σαν και αυτο αλλα σε καλυτερη ποιοτητα (πχ Legrand?) γιατι το συγκεκριμενο δεν εχει ουτε γειωση αν και ειναι σουκο?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω και εγω να παρω κατι τετοιο και σκεφτομαι αυτα στο πρωτο λινκ. θα ειναι οκ η θα υπαρχει προβλημα?παιζουν καλα με ολων των ειδων των τυπων ρευματος η θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα πουθενα καμια κριτικη για τα πρωτα.. δεν ξερω αν θα ειναι καλα λογω της τιμης τους.

Παντως στο site του κατασκευαστη λεει οτι ειναι AV. Αυτο ειναι σημαντικο πιστευω. Και τα αλλα 3 ειναι επισης.

Την TP-Link την ειχα γαι φθηνιαρα εταιρεια μεχρι που διαβασα καλες κριτικες για WiFi adapter και πηρα. Δεν με απογοητευσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον οτι ειναι πιστοποιημενο για Audio-Video, δηλαδη επαρκει η ταχυτητα του για μεταφορα βιντεο, λογικα HD πλεον..

Μου ειπαν να παρω οπωσδηποτε AV και οχι αυτα που λενε High Speed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry.. δεν ανοιξα το ιδιο θεμα 2 φορες. Ρωτησα πρωτα σε ενα υπαρχον θεμα, και μετα σκεφτηκα οτι ισως θα ηταν καλυτερο ενα νεο θεμα οποτε ανοιξα ενα απο την αρχη..

 

τα devolo που αναφερεις και στο αλλο θεμα, εχω ακουσει και εγω οτι ειναι πολυ καλα. Ειναι ομως και πολυ ακριβοτερα απο τις αλλες μαρκες.. Οσον αφορα την πριζα που λες οτι εχουν πανω, σε ολες τις μαρκες βλεπω οτι υπαρχει εκδοση με πριζα..

Ομως...τα 3 με πριζα εχουν τιμες:

DEVOLO DLAN 200 AV SMART+STARTER KIT στα 149.90 € !!!

D-LINK DHP-P307AV POWERLINE AV KIT στα 89.00 €

TP-Link PowerLine Ethernet Adapter Kit TL-PA251KIT 200 Mbps στα 59€

Δηλαδη απο 59 στα 150 ευρω.. μεγαλη η διαφορα τιμης.. Οποτε ψαχνω να δω τι αξιζει..

Αν το TP-Link μου κανει μια χαρα τη δουλεια που θελω δεν θα παω στα 150 ευρω.

Αν τα 2 ακριβοτερα δινουν κατι παραπανω θελω να δω τι ειναι και αν αξιζει το κοπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τωρα διαφορες μεταξυ τους ειναι λιγο σχετικο.μονο σε κανα review αμα τα βρεις.ναι ειναι αρκετα λεφτα διαφορα.καποιοι λενε οτι καποια παιζουν με την φαση αλλα με την γειωση.εγω δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.διαβασε τιποτα κριτικες και review πρωτα και το manual τους να δεις οτι σε καλυπτουν και μηπως γραφουν τιποτα παραξενο.οταν τα παρεις ειτε παιξουν ειτε οχι γραψε εντυπωσεις για να ξερει ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τελικά πήρα το TP-Link PowerLine Ethernet Adapter Kit TL-PA251KIT 200 Mbps στα 56€ !!!

Μέχρι στιγμης δεν ειδα καποιο προβλημα...

Απλουστατη εγκατασταση, χωρις καμια κινηση... απροβληματιστη χρήση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις τιποτα τρελες απαιτησεις θα παιξει μια χαρα:D.απλα καποια θα παιξουν ισως παραπανω ταχυτητα αλλα αν σε νοιαζει μονο το surfing τοτε δεν εχει νοημα να δωσεις παραπανω λεφτα.θα ηταν χρησιμο αν ηθελες πιο μεγαλη ταχυτητα πχ για μεταφορα δεδομενων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...