Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν είχες Ν64 με Ocarina of Time... :P

 

Εννοούσα στην τωρινή γενιά κονσολών. 360, PS3, Wii.

Στο N64 μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το Goldeneye!

 

Τι πως το αντεχω βρε συ.Δεν ποναω(:P) Απολαμβανω τον καλυτερο χειρισμο σε fps που μπορεις να εχεις σε κονσολα αυτη τη στιγμη.Σε διασκεδαση το προτιμω και απο το ποντικι.

Οποτε ναι θεωρω με τεραστια διαφορα καλυτερο και σε ευκολια και σε ακριβεια και σε διασκεδαση και ως εμπειρια τον Move χειρισμο στα fps.

 

Ναι σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη υποστηριξη στο wii οσον αφορα τα motion controls.Αλλο αυτο και αλλο να μου λες οτι δεν αντεχω να παιζω με τον καλυτερο hardcore motion control χειρισμο αυτη τη στιγμη.

Και ενταξει ολα αυτα οταν μου τα εγραφες πριν παρεις ps3 εν μερη σε δικαιολογουσα.Τωρα εισαι αδικαιολογητος και κανει μπαμ η εμπαθεια(που δεν σε αφηνει να δεις καθαρα καποια πραγματα):P

 

Δεν είναι εμπάθεια, είναι point of view.

Βλέπεις κάποια πράγματα διαφορετικά όταν έχεις προέλθει από το megadrive και τον χώρο του PC gaming.

FPS, strategy και διάφορα άλλα είναι μακράν καλύτερα με ποντίκι.

Τώρα σε θέμα κονσόλας προτιμάω τον controller. Και μάλιστα δεν ξέρω αν το έχω πει, αλλά για FPS (π.χ. Killzone 2 και Resistance 1) στο PS3 χρησιμοποιώ τον wired controller του 360 (με ειδικό αντάπτορα της XCM) το οποίο το θεωρώ για χειριστήριο πολύ καλύτερο για FPS από το dualshock 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δεν είναι εμπάθεια, είναι point of view.

Βλέπεις κάποια πράγματα διαφορετικά όταν έχεις προέλθει από το megadrive και τον χώρο του PC gaming.

FPS, strategy και διάφορα άλλα είναι μακράν καλύτερα με ποντίκι.

 

Eχω περασει απο pc gaming(μπορει οχι για πολλα χρονια αλλα εχω ιδεα).

Το ποντικι ειναι καλυτερο για strategy κτλ,αλλα για fps πλεον move για μενα απο δω και περα.Πολυ πιο διασκεδαστικο απο mouse.

 

Oσο για την παραπανω κουβεντα.Shenmue κανεις?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγία τριάδα των upcoming ps3 τίτλων: Versus / Rising / The Last Guardian

Το versus βασικά είπαν πως άρχισε εντατικά η ανάπτυξη του με το που τελείωσε αυτή του FF XIII-2 και το Rising το ανέλαβε κανονικά η platinum (με προτεραιότητα το PS3 αυτή την φορά). Με την αποχώρηση του Fumito Ueda από την Sony το last gurdian βλέπω πιο χλομό αυτή την στιγμή.

βγαλε το τελευταιο

μεχρι και η σονυ βαρεθηκε να τους περιμενει :mrgreen:

http://www.joystiq.com/2011/12/22/last-guardian-apparently-removed-from-gamestops-release-schedul/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω περασει απο pc gaming(μπορει οχι για πολλα χρονια αλλα εχω ιδεα).

Το ποντικι ειναι καλυτερο για strategy κτλ,αλλα για fps πλεον move για μενα απο δω και περα.Πολυ πιο διασκεδαστικο απο mouse.

 

Oσο για την παραπανω κουβεντα.Shenmue κανεις?:P

 

To Shenmue δεν έχει τύχει να το δώ.

Πρέπει να ήταν κορυφαίο στην εποχή του.

Υπάρχει το Shenmue 2 για xbox και είναι συμβατό στο 360. Όλο λέω να το πάρω, και όλο δεν το παίρνω.

 

Πολύ WOW FACTOR ήταν για μένα όταν πρωτοείδα παιχνίδι στο PC με την πρώτη hardware accelerator card που είχε βγει, την 3dfx Voodoo 1.

Π.χ. είχα δει Quake 1 να τρέχει κάτω από Glide! Τρομερή εμπειρία, τρομερές εποχές τότε...ή π.χ. Need For Speed 2 με 3dfx..

 

Αρκετά WOW ήταν και όταν είδα το Resident Evil Remake στο Gamecube. Το παιχνίδι έχει γραφικά που έσπαγαν, το ξαναπαίζω τώρα και δέκα χρόνια μετά τη δημιουργία του στέκεται πάρα πολύ καλά! Απίστευτο!

Και επίσης WOW ήταν το Unreal 1 στο PC, η σκηνή που έδειχνε το κάστρο του Unreal να ξεπροβάλλει...απίστευτα γραφικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα... Τέσπα, μπορεί να απαντήσει κάποιος αν βάλω region Αγγλία στο XBOX και εντοπίσουν το ip μου υπάρχει περίπτωση να μου κλειδώσουν την κονσόλα; Και σε ποια περίπτωση την κλειδώνουν; Αν την έχω κρακάρει; Είναι εύκολο να το φλασάρεις, τι παραπάνω θα έχω αν το φλασάρω και ποιοι είναι οι κίνδυνοι; Θα επιθυμούσα κι εγώ μια σύντομη απάντηση και με απλά λόγια αν μπορείτε γιατί δεν το κατέχω το αντικείμενο. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού έφαγα πάνω από μία ώρα για να διαβάζω τις σελίδες και τα μικρά posts του Cortan θα αναφέρω και γω την γνώμη μου (να πω όμως ότι δεν έχω στην κατοχή μου καμία κονσόλα και ότι θα πάω είναι από τις άπειρες φορές που έχω παίξει στα καταστήματα και στα σπίτια των φίλων μου, οπότε μην κράζετε :P).

 

Καταρχάς πιστεύω πως η διαφορά στα γραφικά μεταξύ Playstation 3 και Xbox 360 είναι μικρή. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση να υπάρχει παιχνίδι που να κάνει την τεράστια σε μία κονσόλα από μία άλλη. Μπορεί και να κάνω λάθος.

 

Όσον αφορά το online δεν έχω δουλέψει κανένα αλλά από όσα ακούγονται το xbox live είναι σίγουρα καλύτερο. Από την άλλη όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε το free online που μας παρέχει η Sony στο Ps3. Και εδώ θέλω να ρωτήσω: Τα παιχνίδια στο ps3 και στο xbox 360 μπορούμε να τα κατεβάζουμε online (τύπου steam)? Αν είναι έτσι δεν πρέπει να ανησυχούμε για τα jrpg μιας και θα μπορούμε πάλι να τα έχουμε (άσχετα που δεν μου αρέσουν τα RPG, πάντως ότι έχει σχέση με τζαπάν μου αρέσει :P).

 

Τώρα όσο αφορά τον motion gaming τομέα το Kinect είναι σίγουρα πιο εντυπωσιακό και σου δίνει περισσότερο την αίσθηση του ότι χειρίζεσαι τον ήρωα του παιχνιδιού. Δυστυχώς όμως, δεν το Kinect δεν έχει καλό library games όσο το move (αν εξαιρέσεις τα λίγα όπως Child Of Eden, Kinect Sports και κανα 2-3 ακόμα που δεν μου έρχονται στο μυαλό). Από την άλλη το move δεν έχει την καλύτερη εμειρία motion gaming και για αυτό πιστεύω όπως είπατε ευθύνεται η υλοποιήση των παιχνιδιών. Όμως σαν μεγάλο προτέρημα του θα αναφέρω την υποστήριξη του σε fps games αλλά και την καλύτερη εμπειρία motion που θα είχε αν οι εταιρίες εστίαζαν περισσότερο σε αυτό σε τίτλους με σπαθιά, τέννις και ότι άλλο απαιτεί να κρατάει η ήρωας του παιχνιδιού κάτι στο χέρι (φανταστείτε skyrim με move :P).

 

Τέλος, για μένα αυτήν την στιγμή πιστεύω καλύτερη επιλογή είναι το ps3 μιας και με ενδιαφέρει και το blu ray player αλλά και το 3D από την στιγμή που έχω 3D TV στην κατοχή μου εδώ και 6 μέρες το οποίο είναι πολύ καλύτερο από του 360 το οποίο έχει μόνο GOW3 και Revelations σε 3D.

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τι χώρο περίπου πιάνουν τα saves των παιχνιδιών και στις 2 κονσόλες ώστε να επιλέξω τον σκληρό που θα με βολέψει πιο πολύ και τι σκληρό χρειάζεται να βάλεις στο ps3 για επέκταση χώρου. Πιστεύετε αξίζει η αγορά κονσόλας τώρα ή μέχρι το καλοκαίρι? Όταν βγουν οι καινούργιες κονσόλες για πόσο καιρό περίπου θα συνεχίσουν τα ps3 και 360 να βγάζουν παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τι χώρο περίπου πιάνουν τα saves των παιχνιδιών και στις 2 κονσόλες ώστε να επιλέξω τον σκληρό που θα με βολέψει πιο πολύ και τι σκληρό χρειάζεται να βάλεις στο ps3 για επέκταση χώρου.

2.Πιστεύετε αξίζει η αγορά κονσόλας τώρα ή μέχρι το καλοκαίρι?

3.Όταν βγουν οι καινούργιες κονσόλες για πόσο καιρό περίπου θα συνεχίσουν τα ps3 και 360 να βγάζουν παιχνίδια?

Μονο για ΠΣ3 ξερω να σου πω και δε θα μπω στη διαδικασια συγκρισης. ο καθενας μας εχει τα γουστα του. Προσωπικα θεωρω πως gaming σε πισι δεν υφισταται λογω συνεχων αναβαθμισεων που χρειαζεται, PS3 καλυτερα exclusives μακραν απο XBOX, και XBOX καλυτερα γραφικα γενικα. Αλλα ολα τα game of the year πλεον σε ΠΣ3 ειναι !!! Οπως επισης η διαφορα στα γραφικα υπερ του XBOX στα κοινα παιχνιδια ειναι πολυ μικρη για να πεις οτι σε ενοχλει στο ΠΣ3

1. Τα saves πιανουν ελαχιστο χωρο (1mb) αλλα πολλα παιχνιδια κανουν install τα βασικα game data (και μπορει να πιασουν αρκετο χωρο μεσα στον σκληρο. παραδειγμα το GT5 που θελει νομιζω > 2 GB. Heavy rain κανα 3GB. αυτα βεβαια ειναι εξαιρεσεις. μεσο ορο υπολογιζε κανα 300-500 mb σε PS3 μαζι με τα update patches που εγκαθιστανται και αυτα στον σκληρο.

Αν θες κονσολα για ofw και γνησια παιχνιδια και ενας 160αρης σκληρος σου κανει. Αν θες για cfw (που θα βρεις ομως κονσολα με <3.55?????) με 320 εισαι οριακα καλα (δεν βρισκω λογο να τον αλλαξεις) Αν εχεις 160 τον αλλαζεις ευθυς εξαρχης με 500αρη στις 5.400 στροφες (οχι 7.200 και οχι παραπανω απο 500 GB γιατι και στις δυο περιπτωσεις υπερθερμενονται και εχουν αναφερθει σβησιματα). ολα αυτα σε περιπτωση που θες να τρεχεις τα νομιμα αγορασμενα backup σου απο εσωτερικο σκληρο. εγω απο εξωτερικο δε τρεχω τιποτα ουτε θελω καλωδια συνδεδεμενα με το ΠΣ3. Ταινιες με στικακια τις παιζω (Γουστα ειναι αυτα)

Την αλλαγη δισκου καλο ειναι να την κανεις απ την αρχη γιατι μετα αν αλλαξεις δισκο χανονται ρυθμισεις game data και γενικα πρεπει να τα περασεις απ την αρχη παλι.

Υποψιν με cfw δεν εχεις online play

2. Αγορα κονσολας --> χθες, σημερα αυριο μεθαυριο οσο εχει προσφορες!!!! Καλοκαιρι αμφιβαλω αν θα βρεις καλη τιμη ολα 300+ θα πανε

3.XBOX περι Q3-Q4 2013, PS4 περι Q1 2014. Υποστηριξη βλεπω μεχρι τελος 2014 - Q1 2015 για τις υπαρχουσες κονσολες.

Aλλα, υπαρχει ενα μεγαλο αλλα που πολλοι παραβλεπουν...Θα εχεις να παιζεις την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΚΑΜΑ κ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ που υπαρχει εδω και 3-4 χρονια και να ασχοληθεις με υπαρχοντες τιτλους απο εποχης Uncharted 1 (μην αναφερομαστε παλι σε τιτλους)!!!! εγω να φανταστεις προχθες τελειωσα το ICO παιχνιδι ΠΣ2 που εγινε remastered για ΠΣ3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες περί PC Gaming είναι απλά fail..

 

Για χώρο όντως τα save δεν είναι το θέμα, αλλά τα mandatory installations κάποιων παιχνιδιών και τα updates.

Αν σκοπεύεις να έχεις official firmware με 160GB είσαι καλυμένος, αλλά αν πάς για CFW, όντως καλό είναι για 320+.

 

υγ : και 7200rpm hdd να βάλεις στο ps3, θα δουλεύει στις 5400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες περί PC Gaming είναι απλά fail..

Προσωπικη μου αποψη φιλος λογω αναβαθμισεων και ρυθμισεων !!! ξερω πως βγαζει πιο πολλα fps και αναλυσεις αλλα τι να το κανω οταν χρειαζομαι 250 ευρω (οσο εχει μια κονσολα) μονο για καλη καρτα γραφικων.

Επιτηδες το εγραψα για να αναψουν τα πνευματα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα οτι είναι άποψή σου, και κατά ένα ποσοστό το δέχομαι (και συμφωνώ), αλλά αυτό δεν ισχύει εδώ και κάτι χρόνια τώρα.

Όσο τα παιχνίδια είναι ports απο κονσόλες, δεν χρειάζεσαι αναβαθμίσεις. ;)

 

υγ : 150€ GPU και ακόμα τραβάει (3 χρόνια μετά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλαγη δισκου καλο ειναι να την κανεις απ την αρχη γιατι μετα αν αλλαξεις δισκο χανονται ρυθμισεις game data και γενικα πρεπει να τα περασεις απ την αρχη παλι.

 

Αυτό εδώ που είπες δεν το πολυκατάλαβα. Γιατί να κάνεις αλλαγή δίσκου?

 

Εγώ πάντως επειδή χρειάζομαι το online play για αρχή θα μείνω με το official. Τώρα άμα στο μέλλον προκύψει και χρειαστεί να την χακάρω την κονσόλα θα το κάνω και άμα είναι βάζω τον σκληρό τότε. Τι σκληρούς δέχεται το ps3?

 

Πάντως με προβλημάτισε αυτό που είπες για 2004. Δηλαδή μόλις βγει το ps4 τέρμα το ps3? Γιατί το ps2 μέχρι και πέρσι έβγαζε αρκετά παιχνίδια, δηλαδή 4 χρονιές μετά την κυκλοφορία του διαδόχου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρότεινε αλλαγή γιατί άμα το χακάρεις, σου γεμίσει ο δίσκος και μετά αποφασήσεις να τον αλλάξεις, θα χάσεις τα πάντα απο αρχεία, saves κλπ.

 

2.5" παίρνει. Αφού μείνεις σε official (και θεωρητικά θα πάρεις slim), ο σκληρός που θα έχει σου φτάνει.

 

Κατά ένα ποσοτό, ναί, μην περιμένεις να συνεχίσουν να βγάζουν παιχνίδια επιπέδου Uncharted, GoW, Killzone κλπ.

Θα βγαίνουν πιο απλοί τίτλοι (θεωρητικά), τα exclusives θα συνεχιστούν στο PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένας τέτοιος κάνει? Πω βλέπω έχουν ανέβει πολύ οι τιμές στους σκληρούς. Πριν 2 μήνες αγόρασα 750 GB 36 ευρώ και τώρα δίνεις πάνω από 100! :o

 

Αυτό που αναφέρατε τώρα με προβληματίζει λίγο. Και το ps2 2007 το πήρα και ήταν το slim. Και έβγαλε και 3 χρονάκια. Αλλά εντάξει ο υπολογιστής είχε εξελιχτεί πολύ περισσότερο από το ps2. Τώρα το ps3 δεν έχει καμιά τεράστια διαφορά με το pc και δεν παίζει να το παρατήσω εύκολα. Μήπως αξίζει να περιμένω μέχρι τις επόμενες κονσόλες? Αλλά θα έχουμε λεφτά τότε? :P Υπολογίζω θα έχουν γύρω στο 400άρι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έγιναν οι πλημμύρες και σταμάτησαν την παραγωγή, φυσικό είναι να ανέβουν..

 

Άν πάρεις PS3 έχεις να παίξεις πολύ πράγμα. Κι εγώ σχετικά πρόσφατα πήρα (πέρυσι καλοκαίρι αν δεν κάνω λάθος)

και ακόμα να παίξω μερικά που θέλω (και παίζω μόνο exclusives), συν το οτι έχω άλλα 4 παιχνίδια στην wishlist.

Αν εσύ το πάρεις και για multiplatform, θα σε βγάλει ακόμα παραπάνω.

 

Τώρα σχετικά με την επόμενη γενιά, πρέπει να έχει προσιτές τιμές, και μιας που θα υπάρχει και αναγωνισμός απο Nintendo αυτή τη φορά, κάπου στα 300~350 θα κυμαίνονται λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έγιναν οι πλημμύρες και σταμάτησαν την παραγωγή, φυσικό είναι να ανέβουν..

 

Άν πάρεις PS3 έχεις να παίξεις πολύ πράγμα. Κι εγώ σχετικά πρόσφατα πήρα (πέρυσι καλοκαίρι αν δεν κάνω λάθος)

και ακόμα να παίξω μερικά που θέλω (και παίζω μόνο exclusives), συν το οτι έχω άλλα 4 παιχνίδια στην wishlist.

Αν εσύ το πάρεις και για multiplatform, θα σε βγάλει ακόμα παραπάνω.

 

Τώρα σχετικά με την επόμενη γενιά, πρέπει να έχει προσιτές τιμές, και μιας που θα υπάρχει και αναγωνισμός απο Nintendo αυτή τη φορά, κάπου στα 300~350 θα κυμαίνονται λογικά.

 

Να επισημάνω πως δεν παίζω τόσο πολύ single player games μιας και προτιμώ κάτι online ή ακόμα καλύτερα κανένα co-op σε split-screen και ειδικά campaign. Πάντως λίγα θα ναι τα παιχνίδια που θα παίζω μονό. Και αυτά θα είναι αυτά που έχω ακούσει τα καλύτερα όπως Uncharted 3, Infamous 2, God Of war 3 και κανένα άλλο που μπορεί να με ενδιαφέρει. Η ιδέα του ps3 μου αρέσει μιας και έχω δει fps που παίζονται με split-screen στο campaign όπως Killzone 3 και λογικά και άλλα θα έχει έτσι? Δηλαδή single player games δεν θα έδινα πάνω από 30 ευρώ. Δηλαδή για uncharted 3 θα έπαιρνα τα προηγούμενα πρώτα μέχρι να πέσει η τιμή αυτού. Multiplayer 40 ευρώ όριο εκτός αν είναι κάτι που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του.

 

Άμα είναι η τιμή να κυμαίνεται στα 300-350 ευρώ να περιμένω! Από την στιγμή που το ps3 τώρα έχει 250 τα 300 για νέα κονσόλα φαίνονται εκπληκτική τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...