Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έχω ακούσει για την κατεύθυνση της Insomniac προς multiplatform..προσωπικά δε με τρελαίνουν πολύ και τα Infamous (αν και δεν τα έχω δει πολύ), οπότε δε με αγγίζει κιόλας το θέμα της Insomniac.

 

Ααααχ βρε cortan τα εχεις μπερδεψει εντελως:P.Τα infamous ειναι της Sucker Punch η οποια ανηκει στην sony.Η insomniac κανει τα resistance και ratchet and clank.

Οπως και να χει τα infamous ειναι πολυ καλα παιχνιδια,οπως και το τελευταιο resistance ειναι πολυ καλο(μαζι με το πρωτο),ενω τα rachet ειναι παντα εξαιρετικα(αν εξαιρεσεις το τεελυταιο).Ισως δεν ειναι ποιοτητας uncharted τα παραπανω παιχνιδια, αλλα ειναι επιπεδου Αlan wake στην χειροτερη.

 

πχ στο metacritic:

infamous 85/100

Alan wake 83/100

Ειμαι σιγουρος ρε γμτ οτι αν ηταν στο 360 αυτα τα παιχνιδια θα σου αρεσαν πολυ.:P:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θες να διαβάσεις τις διαφορές στο Dark Souls, ψάξε και διάβασε το άρθρο του Digital Foundry.

Η σύγκριση των 2 εκδόσεων δεν είναι απεγνωσμένη ανάγκη για επιβεβαίωση, είναι απλά η έκφραση της πραγματικότητας.

 

Χωρις να διαβασω τιποτε απο ολα τα αλλα που εγραψες απλα θα πω οτι εχω διαβασει το αρθρο 2 φορες ως τωρα και πουθενα δεν λεει οτι η εκδοση του Χ360 ειναι καλυτερη απο αυτη του PS3. Μαλιστα λεει οτι και οι 2 εκδοσεις ειναι identical με το framerate να τρωει βουτες με την ιδια ευκολια και στις 2 κονσολες και απλα η καθε εκδοση χανει 1-3 frames παραπανω αναλογα. Το PS3 χανει στα destructible scenery ενω η εκδοση του Χ360 χανει οπου υπαρχει volumetric fog και particles. Αυτο που τονιζει ειναι το αστειο οτι αυτα τα προβληματα θα επρεπε να ηταν αντιστραμενα γιατι το PS3 εχει ισχυροτερη CPU (οπου και τα physics ειναι ευκολοτερη υποθεση) ενω η ισχυροτερη GPU του X360 θα επρεπε να μπορει να ελεγχει καλυτερα τα particle και fog effects. Κατα τα αλλα ομως η ολη αναλυση διχνει οτι και οι 2 εκδοσεις ειναι ιδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα ομως η ολη αναλυση διχνει οτι και οι 2 εκδοσεις ειναι ιδιες.

 

Όχι, του 360 είναι -έστω και οριακά- καλύτερη ! Εμείς έτσι την βρίσκουμε, γιατί μας το χαλάς ?

 

Τις μετρήσαμε τις σκιές και του 360 είναι περισσότερες. Όπως και σε όλα τα multiplatform άλλωστε, οι σκιές είναι περισσότερες στο 360 και το 360 δεν υστερεί σε τίποτα από το ps3, ότι έχει το ps3 έχει κάτι αντίστοιχο το 360. Το 360 είναι μια πολύ δυνατή η πιο δυνατή κονσόλα τις γενιάς, τα παίζει όλα καλύτερα, ότι έχει το ps3 έχει κάτι αντίστοιχο, το είπαμε, έχει περισσότερες σκιές, το είπαμε, έχει embedded ram, έχει πολλά ψωμιά ακόμα (halo 7, duh) και στην τελική υπάρχουν επιχειρήματα και πωλήσεις.

 

Μην ξεχνάμε τα παιχνίδια δεν είναι αυτοσκοπός, είναι απλά το μέτρο σύγκρισης του πόσο ισχυρό αντικειμενικά καλύτερο είναι το 360 (έναντι του αδύναμου ps3). Το The Last Guardian εννοείται θα ήταν καλύτερο αν έβγαινε στο 360 (ιδικά με deathmatch και όπλα πριόνι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να διαβασω τιποτε απο ολα τα αλλα που εγραψες απλα θα πω οτι εχω διαβασει το αρθρο 2 φορες ως τωρα και πουθενα δεν λεει οτι η εκδοση του Χ360 ειναι καλυτερη απο αυτη του PS3. Μαλιστα λεει οτι και οι 2 εκδοσεις ειναι identical με το framerate να τρωει βουτες με την ιδια ευκολια και στις 2 κονσολες και απλα η καθε εκδοση χανει 1-3 frames παραπανω αναλογα. Το PS3 χανει στα destructible scenery ενω η εκδοση του Χ360 χανει οπου υπαρχει volumetric fog και particles. Αυτο που τονιζει ειναι το αστειο οτι αυτα τα προβληματα θα επρεπε να ηταν αντιστραμενα γιατι το PS3 εχει ισχυροτερη CPU (οπου και τα physics ειναι ευκολοτερη υποθεση) ενω η ισχυροτερη GPU του X360 θα επρεπε να μπορει να ελεγχει καλυτερα τα particle και fog effects. Κατα τα αλλα ομως η ολη αναλυση διχνει οτι και οι 2 εκδοσεις ειναι ιδιες.

 

Επειδή και εγώ έχω διαβάσει πολλές φορές την ανάλυση του DF (για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τη σύγκριση 360 vs ps3), σου παραθέτω από το ίδιο το άρθρο του DF:

 

"On top of this, it appears a post-processing filter running on the PS3 version is affecting the clarity of certain text elements, such as the Estus Flask notification in the bottom-left of the screen. As with most filters working indiscriminately across the whole frame, text and HUD elements often get caught in the line of fire, although it really only seems to have affected the text in this case. On very close zoom, this filter is also the likely cause of a very subtle softening to the definition of distant textures ΝΟΤ evident on 360."

 

Η έκδοση του ps3 πάσχει από το blurred filtering που μάλλον οφείλεται στο quincunx AA που χρησιμοποιείται στους περισσότερους multiplatform τίτλους του ps3 και το βάζουν ώστε να γίνονται softened τα textures και να μην φαίνεται χειρότερη η απόδοση του AA.

Για αυτό το post filter που χρησιμοποιείται στην έκδοση του ps3 έχουν πει και άλλα forums και για το πώς επηρεάζει ιδίως το text στην έκδοση του ps3.

Και για αυτό λοιπόν χαρακτηρίζω την έκδοση του 360 οριακά καλύτερη και αυτό είναι μία πραγματικότητα.

 

Ααααχ βρε cortan τα εχεις μπερδεψει εντελως:P.Τα infamous ειναι της Sucker Punch η οποια ανηκει στην sony.Η insomniac κανει τα resistance και ratchet and clank.

Οπως και να χει τα infamous ειναι πολυ καλα παιχνιδια,οπως και το τελευταιο resistance ειναι πολυ καλο(μαζι με το πρωτο),ενω τα rachet ειναι παντα εξαιρετικα(αν εξαιρεσεις το τεελυταιο).Ισως δεν ειναι ποιοτητας uncharted τα παραπανω παιχνιδια, αλλα ειναι επιπεδου Αlan wake στην χειροτερη.

 

 

Ειμαι σιγουρος ρε γμτ οτι αν ηταν στο 360 αυτα τα παιχνιδια θα σου αρεσαν πολυ.:P:p

 

Σενάριο και production values σαν του Alan Wake δεν έχουν τα Infamous και τα Ratchet and Clank.

Αν δε με πιστεύεις πέρνα από το σπίτι μου να πιούμε καφέ να το δεις ιδίοις όμμασι...

H Remedy γενικά πολύ μπροστά εταιρεία.

Γραφικά το συζητάμε :)

 

Από τα Resistance μ αρέσει περισσότερο το 3 και μετά το 1. (το 2 δε μ αρέσει). Δεν θα τα χαρακτήριζα τέλεια παιχνίδια, αλλά είναι συμπαθητικά παιχνίδια και ποτέ δεν έχω μιλήσει αρνητικά για αυτά.

Τo Infamous 2 το έχω δει στο ps3 και δε με εντυπωσίασε. Το Infamous το 1 δεν το έχω δει καν. Αλλά το γενικότερο setting στο σύμπαν Infamous δε με τραβάει..αυτό είναι προσωπική μου εκτίμηση, δεν είναι αντικειμενική άποψη, μπορεί σε εσένα να σου αρέσουν περισσότερο, είναι αυτό που ο Ikaruga24 χαρακτήριζε προηγουμένως ως γούστο.

 

Γενικά, έχω ξεχωρίσει καμιά 10αριά παιχνίδια του ps3, αν θέλεις σου λέω και ποια είναι.

Η αλήθεια όμως είναι ότι περισσότερο το χρησιμοποιώ για να παίζω rpg του ps2. :P

Σήμερα μου ήρθε το Motorstorm Pacific Rift με 8 ευρώ, το οποίο και φαίνεται πολύ καλύτερο από το 1ο Motorstorm που δε μου άρεσε και το πούλησα.

 

Ααααχ βρε cortan τα εχεις μπερδεψει εντελως:P.Τα infamous ειναι της Sucker Punch η οποια ανηκει στην sony.Η insomniac κανει τα resistance και ratchet and clank.

 

Μήπως είχα γυρίσει από ποτό τότε; Λογικό να τα είχα μπερδέψει :P

Έχω μία ιδιαίτερη προτίμηση στο να γράφω εδώ αργά το βράδυ γυρνώντας πιωμένος, οπότε αν γράψω κάποια ανακρίβεια μην το πάρεις και τοις μετρητοίς, απλά ανέφερέ το μου pal ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σενάριο και production values σαν του Alan Wake δεν έχουν τα Infamous και τα Ratchet and Clank.

Αν δε με πιστεύεις πέρνα από το σπίτι μου να πιούμε καφέ να το δεις ιδίοις όμμασι...

H Remedy γενικά πολύ μπροστά εταιρεία.

Γραφικά το συζητάμε :)

 

Δεν ειπα οτι δεν θα μου αρεσει.Παντα ελεγα οτι με τραβανε 2 παιχνιδια απο το 360.Limbo και alan wake.Πλεον μονο το alan wake,λογο κυκλοφοριας του πρωτου σε ps3.

 

Αφου δεν τα εχεις παιξει ρε συ πως ξερεις για το σεναριο.Το πρωτο infamous ειχε πολυ καλο σεναριο και εξαιρετικο τελος.To δευτερο δεν το εχω παιξει ακομα.Οπως και να χει ειναι τα καλυτερο στο ειδος τους(Sandbox superhero games) μαζι με το batman που ξεφευγει.

Γενικα και τα ratchet και τα infamous ειναι πολυ καλα παιχνιδια για το ειδος τους, επιπεδου alan wake.Δλδ οχι uncharted,halo,αλλα δυνατοι τιτλοι.

 

Από τα Resistance μ αρέσει περισσότερο το 3 και μετά το 1. (το 2 δε μ αρέσει).

 

Συμφωνουμε και εγω με την ιδια σειρα τα βαζω.3>1>>>2.Το 2 ηταν μετριοτατο.

 

 

 

Σήμερα μου ήρθε το Motorstorm Pacific Rift με 8 ευρώ, το οποίο και φαίνεται πολύ καλύτερο από το 1ο Motorstorm που δε μου άρεσε και το πούλησα.

 

Ειναι σαφως καλυτερο,αλλα για καποιο λογο προτιμουσα το setting του πρωτου.Kαποια στιγμη θα παιξω και το apocalypse.

 

 

 

Μήπως είχα γυρίσει από ποτό τότε; Λογικό να τα είχα μπερδέψει :P

Έχω μία ιδιαίτερη προτίμηση στο να γράφω εδώ αργά το βράδυ γυρνώντας πιωμένος, οπότε αν γράψω κάποια ανακρίβεια μην το πάρεις και τοις μετρητοίς, απλά ανέφερέ το μου pal ;)

 

Eνταξει μωρε δεν πειραζει,λαθη γινονται,απλα ειμαι σιγουρος οτι αν εβγαινε για το 360 θα ειχες διαβασει χιλια αρθρα,previews:p

Mη το παρεξηγησεις αυτο που ειπα, φαινεσαι πολυ σημπαθητικο και ευγενικο παιδι, αλλα μου δινεις την εντυπωση οτι εχεις αφισα του ps3 στο σπιτι και πετας βελακια την ωρα που παιζεις 360 χεχε.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι δεν θα μου αρεσει.Παντα ελεγα οτι με τραβανε 2 παιχνιδια απο το 360.Limbo και alan wake.Πλεον μονο το alan wake,λογο κυκλοφοριας του πρωτου σε ps3.

 

Αφου δεν τα εχεις παιξει ρε συ πως ξερεις για το σεναριο.Το πρωτο infamous ειχε πολυ καλο σεναριο και εξαιρετικο τελος.To δευτερο δεν το εχω παιξει ακομα.Οπως και να χει ειναι τα καλυτερο στο ειδος τους(Sandbox superhero games).

Γενικα και τα ratchet και τα infamous ειναι πολυ καλα παιχνιδια για το ειδος τους, επιπεδου alan wake.Δλδ οχι uncharted,halo,αλλα δυνατοι τιτλοι.

 

 

Συμφωνουμε και εγω με την ιδια σειρα τα βαζω.3>1>>>2.Το 2 ηταν μετριοτατο.

 

 

Ειναι σαφως καλυτερο,αλλα για καποιο λογο προτιμουσα το setting του πρωτου.Kαποια στιγμη θα παιξω και το apocalypse.

 

Eνταξει μωρε δεν πειραζει,λαθη γινονται,απλα ειμαι σιγουρος οτι αν εβγαινε για το 360 θα ειχες διαβασει χιλια αρθρα,previews:p

Mη το παρεξηγησεις αυτο που ειπα, φαινεσαι πολυ σημπαθητικο και ευγενικο παιδι, αλλα μου δινεις την εντυπωση οτι εχεις αφισα του ps3 στο σπιτι και πετας βελακια την ωρα που παιζεις 360 χεχε.:D

 

 

Xaxaxaxaxa! Κορυφαίο σχόλιο! Πέθανα στα γέλια! Χαχαχαχαχαα! :D

Αλλά όχι. Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή στο δωμάτιο που είμαι έχω το ps3 fat 60gb και παίζω Kingdom Hearts II και σε λίγο Motorstorm Pacific Rift.

Με έχεις παρεξηγήσει γιατί κάποιες φορές παραείμαι αντικειμενικός για κάτοχος ps3 και 360.

Εντάξει έχω εκφράσει τη συμπάθειά μου στο 360, γιατί είναι πασπαρτού κονσόλα, τίμια, με υποστήριξη, που έχει 6 χρόνια στην αγορά και πραγματικά το έχω χαρεί όσο λίγες κονσόλες (π.χ. αντίστοιχη συμπάθεια, ίσως και περισσότερη τρέφω για το Gamecube), αλλά αυτό δε σημαίνει πώς δε συμπαθώ το PS3.

Πρόβλημα με το ps3 δεν έχω, ούτε φυσικά με κορυφαίους developers όπως η Naughty Dog και η Quantic Dream.

Και θεωρώ πλέον τις 2 κονσόλες πολύ κοντά μεταξύ τους. Δίνω ένα μικρό προβάδισμα στο 360 λόγω τιμής και multiplatform τίτλων.

 

Αν σε κάποιο θέμα είμαι υποκειμενικός και κάθετος είναι η Sony...και σε 2η φάση οι λεγόμενοι "σονάκηδες".

Και καλή η ιδέα σου, θα βγάλω μία αφίσα της Sony και θα την βάλω στον άλλο μου χώρο (σ ένα studio) που εκεί είναι το 360slim και θα παίζω βελάκια με τη Sony!!

Και αυτό γιατί θεωρώ τη στάση της απαράδεκτη. Για να μην τα ξαναλέμε, βλέπε τα εξής: πετσοκομμένα ps3 slim, θέμα με ps3 hacking και Anonymous και GeoHot, θέμα με PSN, με τη Sony Hellas κτλ, με PSP Vita, με την απόφασή της να κόψει το backwards compatibility, κτλ, κτλ...

 

Για τα Infamous, το έχουμε συζητήσει πολλές φορές, ομολογώ πώς μπορεί να είμαι προκατελειμμένος..ίσως κάποια στιγμή ξαναπιάσω το Infamous 2.

Το πρώτο Infamous δε μου άρεσαν τα γραφικά και εννοώ δεν μου άρεσε το art style..και μου έκανε αρνητική εντύπωση εξαρχής.

Για το θέμα του σεναρίου παρόλο που δεν τα έχω παίξει σου λέω πως δεν είναι Alan Wake γιατί ως παλιός adventuras που είμαι (και rpgάς) έχω δει πολύ ωραία σενάρια σε τέτοια παιχνίδια και για παιχνίδι - mainstream - κονσόλας (γιατί κακά τα ψέματα τα σύγχρονα παιχνίδια έχουν αρχίσει και γίνονται mainstream) το Alan Wake έχει κινηματογραφικό σενάριο που σε κρατάει κολλημένο και από την ώρα που αρχίζεις το παιχνίδι δεν μπορείς να ξεκολλήσεις..

 

Πρέπει να δεις και άλλα παιχνίδια από 360 εκτός Alan Wake. Π.χ. Lost Odyssey, Tales of Vesperia, Magna Carta II, Banjo Kazooie αν σ αρέσουν τα platform, Deadly Premonition, Forza 4, Fable 2/3 είναι μερικά που μου έρχονται στο μυαλό. Δε σου ανέφερα τα Gears και Halo γιατί θυμάμαι πώς μου είχες πει πώς δεν σου αρέσουν ή δε σε ψήνουν..δε θυμάμαι καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις και άλλα παιχνίδια από 360 εκτός Alan Wake. Π.χ. Lost Odyssey, Tales of Vesperia, Magna Carta II, Banjo Kazooie αν σ αρέσουν τα platform, Deadly Premonition, Forza 4, Fable 2/3 είναι μερικά που μου έρχονται στο μυαλό. Δε σου ανέφερα τα Gears και Halo γιατί θυμάμαι πώς μου είχες πει πώς δεν σου αρέσουν ή δε σε ψήνουν..δε θυμάμαι καλά :P

 

 

Aν ειχα 360 εννοειται οτι θα επαιζα και gears και halo,απλα για μενα δεν ειναι λογος αγορας κονσολας αυτα τα παιχνιδια.(το tales νομιζω εχει βγει και σε ps3)

 

Στα υπολοιπα διαφωνω,κλασικα:P

H αληθεια ειναι οτι δεν σε θεωρω αντικειμενικο(επειδη το εγραψες παραπανω),οπως και εσυ δεν θεωρεις εμενα αντικειμενικο φανταζομαι,αλλα ενταξει τι να κανουμε.:P:p

Διαφωνουμε για να περναει η ωρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειχα 360 εννοειται οτι θα επαιζα και gears και halo,απλα για μενα δεν ειναι λογος αγορας κονσολας αυτα τα παιχνιδια.(το tales νομιζω εχει βγει και σε ps3)

 

Στα υπολοιπα διαφωνω,κλασικα:P

H αληθεια ειναι οτι δεν σε θεωρω αντικειμενικο(επειδη το εγραψες παραπανω),οπως και εσυ δεν θεωρεις εμενα αντικειμενικο φανταζομαι,αλλα ενταξει τι να κανουμε.:P:p

Διαφωνουμε για να περναει η ωρα :lol:

 

Το Tales of Vesperia δεν έχει βγει. Μόνο Γιαπωνέζικο με γιαπωνέζικο speech και subtitles.

Μόνο ο skanjos μπορεί να παίξει κάτι τέτοια! Χαράς το κουράγιο του το παλικάρι! :P

 

Aπό Gears δεν έχω ασχοληθεί με το 3 ακόμα - εννοώ ενδελεχώς, το έχω δει σε φίλο, τα γραφικά δεν παίζονται - αλλά μάλλον από όσο λίγο έχω δεί θα τα έβαζα με την εξής σειρά Gears 3 > 2 > 1. Ωραία τριλογία, πρέπει να το δεις, καλύτερα από την τριλογία του Resistance και σίγουρα όταν βγήκε το 1 και μας είχε θαμπώσει όλους με τα γραφικά του ήταν λόγος να αγοράσεις κονσόλα.

 

Με τα Halo μας τα έχει χαλάσει λίγο η MS. Μέχρι και το Reach καλά το πήγε, αλλά διαβλέπω μία προσπάθεια να το κάνει annual έκδοση και δε μ αρέσει αυτό.

Ακόμα θεωρώ καλύτερο το 1ο Halo και μετά το Reach. Με χειρότερο το 3. Από 360 το Reach είναι μία πολύ όμορφη προσπάθεια και με πολύ on the spot art style.

Και για το 10th anniversary ακούω καλά λόγια από φιλαράκια που έχουν 360.

Διαφωνώ με την απόφασή της να βγάλει και Halo 4 στο 360 του χρόνου και μακάρι να αλλάξει ρότα και να το μεταφέρει στο νέο xbox.

Το πολύ το κυριελέησον το βαριέται και ο παπάς. :P

 

Καλά δε διαφωνούμε και σε όλα, κούλαρε.

Απλά πρέπει να πάρεις και σύ 360, ώστε να εκτιμήσεις και τα παιχνίδια του 360 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό Gears δεν έχω ασχοληθεί με το 3 ακόμα - εννοώ ενδελεχώς, το έχω δει σε φίλο, τα γραφικά δεν παίζονται - αλλά μάλλον από όσο λίγο έχω δεί θα τα έβαζα με την εξής σειρά Gears 3 > 2 > 1. Ωραία τριλογία, πρέπει να το δεις, καλύτερα από την τριλογία του Resistance και σίγουρα όταν βγήκε το 1 και μας είχε θαμπώσει όλους με τα γραφικά του ήταν λόγος να αγοράσεις κονσόλα.

 

Τα εχω παιξει και εχω δει να τα παιζουν φιλοι(το 3 δεν το εχω παιξει,αλλα εχω δει να το παιζουν).Εχουν καλα γραφικα,μαλλον τα καλυτερα που εχω δει στο 360.Και ναι ειναι καλυτερη συνολικα τριλογια απο τα Resistance.Tα οποια σαν σειρα,εκτος απο το γεγονος οτι χανουν πολυ γιατι υπαρχει το μετριο 2ο μερος,ειναι ετσι και αλλιως ειναι κλικ κατω σε ποιοτητα.Γι αυτο και ειπα παραπανω οτι τα Resi ειναι επιπεδου Alan wake.Τα Gears ειναι παιχνιδια επιπεδου υποψηφιοτητας για GoTy.Εναν τιτλο που δυσκολα θα καταφερναν να κερδισουν ποτε τα resi κ alan wake.

Tα γραφικα του gears1 με ειχαν αφησει με το στoμα ανοιχτο,ηταν οτι καλυτερο υπηρχε εκεινη την εποχη.

 

Στο Resistance 3 που παιζω τωρα,εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα,λες και το εκανε αλλη ομαδα της insomniac.Ειναι πραγματικα πολυ καλο και διαφορετικο απο τα προηγουμενα.halflifιζει και μου αρεσει.Παιζω 3D+move και ειναι εξαιρετικη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω παιξει και εχω δει να τα παιζουν φιλοι(το 3 δεν το εχω παιξει,αλλα εχω δει να το παιζουν).Εχουν καλα γραφικα,μαλλον τα καλυτερα που εχω δει στο 360.Και ναι ειναι καλυτερη συνολικα τριλογια απο τα Resistance.Tα οποια σαν σειρα,εκτος απο το γεγονος οτι χανουν πολυ γιατι υπαρχει το μετριο 2ο μερος,ειναι ετσι και αλλιως ειναι κλικ κατω σε ποιοτητα.Γι αυτο και ειπα παραπανω οτι τα Resi ειναι επιπεδου Alan wake.Τα Gears ειναι παιχνιδια επιπεδου υποψηφιοτητας για GoTy.Εναν τιτλο που δυσκολα θα καταφερναν να κερδισουν ποτε τα resi κ alan wake.

Tα γραφικα του gears1 με ειχαν αφησει με το στoμα ανοιχτο,ηταν οτι καλυτερο υπηρχε εκεινη την εποχη.

 

Στο Resistance 3 που παιζω τωρα,εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα,λες και το εκανε αλλη ομαδα της insomniac.Ειναι πραγματικα πολυ καλο και διαφορετικο απο τα προηγουμενα.halflifιζει και μου αρεσει.Παιζω 3D+move και ειναι εξαιρετικη εμπειρια.

 

To 3D δε με ενδιαφέρει για το time being...ίσως σε 2-3 χρόνια.

Aυτό το move πώς το αντέχεις...?! Θεωρώ το Wiimote (και το Wiimote plus) πολύ ακριβέστερο, ή αν θες διαφορετικά πολύ πιο stable εμπειρία.

To concept της Sony με την κάμερα και το χρώμα στα wiimotes δε με τρελαίνει...βέβαια δεν το έχω δει ενδελεχώς σε home συνθήκες, αλλά δε θα έπαιζα ποτέ FPS με Move.

Ίσως μόνο Metroid Prime αν είχα Wii.

 

Το Alan Wake σε production values και σενάριο και γενικότερα ως feeling το τοποθετώ πάνω από τα Resi. Έχει έναν άλλο αέρα. Μπορεί να μην πήγε για GOTY, αλλά είναι βαθύ story driven παιχνίδι και σε ρουφάει στον κόσμο του. Θα το καταλάβεις όταν το παίξεις.

Ναι αυτό το wow factor με τα γραφικά του Gears 1 δεν το έχω ξανασυναντήσει σε παιχνίδι. Ίσως στο Heavy Rain μόνο.

 

Αν θες πάντως 360, στο Electroworld και στο μισητό Πλαίσιο το έχουν 190 ευρώ το σετ, αποτελούμενο απο την κονσόλα Xbox 360 250GB, το παιχνίδι Forza 3 Ultimate,

το παιχνίδι Crysis 2 και 3 μήνες Live Gold συνδρομή. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3D δε με ενδιαφέρει για το time being...ίσως σε 2-3 χρόνια.

 

Μπορει να μη σε ενδιαφερει εσενα cortan,δεκτο,αλλα ειναι ενα ακομα συν του ps3 για μενα που εχω 3d τv.Πολυ μεγαλυτερη υποστηριξη.

 

 

Aυτό το move πώς το αντέχεις...?! Θεωρώ το Wiimote (και το Wiimote plus) πολύ ακριβέστερο, ή αν θες διαφορετικά πολύ πιο stable εμπειρία.

To concept της Sony με την κάμερα και το χρώμα στα wiimotes δε με τρελαίνει...βέβαια δεν το έχω δει ενδελεχώς σε home συνθήκες, αλλά δε θα έπαιζα ποτέ FPS με Move.

Ίσως μόνο Metroid Prime αν είχα Wii.

 

 

Cortan πραγματικα εχεις βαλθει να με τρελανεις χωρις πλακα.:D

Πως αντεχω το move?

Η καλυτερη εμπειρια σε fps αυτη τη στιγμη με motion controls ειναι move+killzone.

Ρε συ πουλα το ειλικρινα,δεν τα πιστευω αυτα που γραφεις ωρες ωρες.:P

Διαβασε κανα review.

Αν μου ξαναπεις οτι εισαι αντικειμενικος θα πεσω απο κανα μπαλκονι,στο λεω.:P :P :D

 

Απο το eurogamer.(για το 3d και το move του killzone).

The game also supports 3D and Move play, both of which work extremely well. The 3D is particularly impressive, offering subtle gradations of depth and intelligently layering HUD info over the top. It doesn't really add anything to the gameplay, but it ramps up the wow factor and will certainly justify any expensive TV purchases you might be planning to make.

 

Move gameplay is more of an acquired taste, proving to be surprisingly precise and intuitive during normal movement and gunplay with varying levels of automatic target lock. It only shows its limitations when the single-player starts getting all vehicular, and judged as a showcase of how motion control can work in a hardcore FPS environment, it sets a high standard. The proposed assault rifle peripheral looks pretty sweet as well.

Eχεις δικιο δεν αντεχεται:P

 

Kαι απο ποτε το wiimote ειναι καλυτερο?To move βλεπει χωρο,ενω το wimote επιπεδο απ'οσο γνωριζω.Σε τι ειναι καλυτερο?

 

Eπισης απο DF.

In theory, Sony's motion controller can easily exceed the capabilities of the Wii MotionPlus and also mimic some of the headline functionality of Project Natal. It acknowledges the importance of the human body as a control interface, but is based on the basic common-sense principle that our hands and fingers are a crucial component in communicating with the game.

 

To καλυτερο hardcore(ή περισσοτερο hardcore) motion controler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Cortan πραγματικα εχεις βαλθει να με τρελανεις χωρις πλακα.:D

Πως αντεχω το move?

Η καλυτερη εμπειρια σε fps αυτη τη στιγμη με motion controls ειναι move+killzone.

Ρε συ πουλα το ειλικρινα,δεν τα πιστευω αυτα που γραφεις ωρες ωρες.:P

Διαβασε κανα review.

Αν μου ξαναπεις οτι εισαι αντικειμενικος θα πεσω απο κανα μπαλκονι,στο λεω.:P :P :D

 

Απο το eurogamer.(για το 3d και το move του killzone).

 

Eχεις δικιο δεν αντεχεται:P

 

Kαι απο ποτε το wiimote ειναι καλυτερο?To move βλεπει χωρο,ενω το wimote επιπεδο απ'οσο γνωριζω.Σε τι ειναι καλυτερο?

 

 

ΔΕΝ κατάλαβες τι έγραφα.

Και σύ πιωμένος γύρισες απόψε? Χαχαχά! :P

Γράφω πώς αντέχεις το move σε FPS...Να μου πεις ποντίκι να σου πώ ΝΑΙ. Πολύ ακριβής χειρισμός. Ακριβέστερος από controller.

Αλλά move??? Προτιμάς move έναντι controller ??

Προτιμάω τον controller για FPS παρά το motion control anytime...Δεν τα συγκρίνω δηλαδή καν. Δεν έπιασες τι έγραφα.

Και σου ανέφερα πώς θα έπαιζα Metroid Prime, γιατί το Wiimote είναι πιο loose και το Metroid αυτής της σχολής (πιο cool δηλαδή..δεν ξέρω αν έχεις παίξει ποτέ metroid prime σε GC ή Wii). Σε σοβαρά FPS που απαιτούν πολύ λίγο lag, όσον αφορά κονσόλες, παίζεις μόνο με controller!

Να σε δω να παίζεις Killzone 3 online με Move και να είμαι δίπλα και να πετάω βελάκια στη Sony και βελάκια στην οθόνη μαζί με τα frags που θα σου κάνουν :P :)

 

Τώρα σχετικά με Move vs Wiimote, επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα. Πώς το Wiimote μου φαίνεται ακριβέστερο όσον αφορά την υλοποίηση των παιχνιδιών.

Εσύ μπέρδεψες το σχόλιό μου ως "το wiimote είναι ως τεχνολογία καλύτερο από το move".

 

Εννοώ δηλαδή πως μπορεί σε τεχνικά χαρακτηριστικά το move να είναι καλύτερο στα χαρτιά, αλλά οι developers έχουν αξιοποιήσει το Wiimote πολύ περισσότερο και σε κάποιες περιπτώσεις πολύ ακριβέστερα (δες π.χ. Red Steel 2, Gran Slam Tennis και Skyward Sword) και πολύ πιο πρωτότυπα (δες Wariogames, Twilight Princess, Bloom Box, No more Heroes κτλ).

Πάνω κάτω ίδια τεχνολογία έχει το move με το wiimote, για την ακρίβεια το move είναι το ανάποδο του wiimote ;)

 

Σαφώς και είμαι όσο αντικειμενικός μπορεί να είναι κάποιος που έχει ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με τη Sony και όχι με το ps3, χαχά!

Γενικά έχω εκφραστεί και σε προηγούμενα ποστ μου και για το move και για το Kinect και έχω πει πώς και το Kinect έχει πολλά προβλήματα και ΔΕΝ αξίζει η τωρινή του υλοποίηση. Τα παιχνίδια δε με ενθουσιάζουν, ελάχιστα μόνο (π.χ. ένα υποψήφιο θα μπορούσε να είναι το επερχόμενο Fable The Journey) και φαίνεται πώς πιο πρακτική χρήση θα έχει στο metro interface του 360 και σε λειτουργίες όπως video kinect, skype, voice commands (όπως θα έχει το Mass Effect 3) κτλ...Το Kinect θα μπορούσε να είναι πρακτικά ενδιαφέρον μόνο σε παιχνίδια που χρησιμοποιείτια ώς hybrid όπως για παράδειγμα στο Forza 4. Μόνο του δεν έχει μέλλον.

 

Και η πάγια θέση μου είναι: "Θες motion controls? Πάρε Wii. Απείρως πιο διασκεδαστικό και με πολύ πιο εκτενή χρήση του concept του motion".

 

Στο μόνο που μπορώ να δεκτώ πώς είναι υποκειμενική άποψη είναι η αισθητική του move. Γλόμπος παιδί μου. Λάμπα! Μην πώ κάτι χειρότερο...χεχέ!

EDIT:

Στο 3D που λες, μαζί σου. Εφόσον έχεις 3D τηλεόραση καλά κάνεις και παίζεις 3D. Βέβαια χάνεις σε ανάλυση, αλλά εντάξει το δέχομαι εφόσον έχεις 3D πώς πρέπει να κάνεις και κάποια παραχώρηση.

 

Απλά προσωπικά δε με ψήνουν τα γυαλιά στο 3D, δε μου αρέσει ως εμπειρία χρήσης και θα προτιμούσα μία glasses-free τεχνολογία. Γι αυτό και για άλλους λόγους (π.χ. πως σε θέμα υλοποίησης το 3D δεν έχει παγιωθεί, π.χ. τώρα κυκλοφορούν στην αγορά τα passive γυαλιά, υπάρχουν και τα active, τα παιχνίδια χρησιμοποιούν αρκετές τεχνικές πχ. TrioViz μέχρι την παραδοσιακή του GT, σπάμε το framebuffer στο μισό κτλ) κρατάω στάση αναμονής και ίσως ασχοληθώ ζεστά με το θέμα σε 2-3 χρόνια πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω πώς αντέχεις το move σε FPS...Να μου πεις ποντίκι να σου πώ ΝΑΙ. Πολύ ακριβής χειρισμός. Ακριβέστερος από controller.

Αλλά move??? Προτιμάς move έναντι controller ??

Προτιμάω τον controller για FPS παρά το motion control anytime...Δεν τα συγκρίνω δηλαδή καν. Δεν έπιασες τι έγραφα.

 

Τι πως το αντεχω βρε συ.Δεν ποναω(:P) Απολαμβανω τον καλυτερο χειρισμο σε fps που μπορεις να εχεις σε κονσολα αυτη τη στιγμη.Σε διασκεδαση το προτιμω και απο το ποντικι.

Οποτε ναι θεωρω με τεραστια διαφορα καλυτερο και σε ευκολια και σε ακριβεια και σε διασκεδαση και ως εμπειρια τον Move χειρισμο στα fps.

 

Να σε δω να παίζεις Killzone 3 online με Move και να είμαι δίπλα και να πετάω βελάκια στη Sony και βελάκια στην οθόνη μαζί με τα frags που θα σου κάνουν :P :)

 

Βσκ ο μοναδικος λογος που δεν θα επαιζα killzone οnline με move,θα ηταν οτι θα ενιωθα πως κλεβω τους καημενους τους dualshock players.:P

Οταν επαιζα απενεργοποιουσα βοηθειες,γιατι αν αφηνα τις ιδιες βοηθειες που εχουν οι αλλοι με το dualshock θα εκανα παρτυ.

Yπηρχαν παραπονα στα forums της Querilla γιατι οι move players ηταν οι καλυτεροι.

ξαναλεω διαβασε κανα review,αφιερωμα,αναλυση.

 

 

Εννοώ δηλαδή πως μπορεί σε τεχνικά χαρακτηριστικά το move να είναι καλύτερο στα χαρτιά, αλλά οι developers έχουν αξιοποιήσει το Wiimote πολύ περισσότερο και σε κάποιες περιπτώσεις πολύ ακριβέστερα (δες π.χ. Red Steel 2, Gran Slam Tennis και Skyward Sword) και πολύ πιο πρωτότυπα (δες Wariogames, Twilight Princess, Bloom Box, No more Heroes κτλ).

Πάνω κάτω ίδια τεχνολογία έχει το move με το wiimote, για την ακρίβεια το move είναι το ανάποδο του wiimote ;)

 

Ναι σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη υποστηριξη στο wii οσον αφορα τα motion controls.Αλλο αυτο και αλλο να μου λες οτι δεν αντεχω να παιζω με τον καλυτερο hardcore motion control χειρισμο αυτη τη στιγμη.

Και ενταξει ολα αυτα οταν μου τα εγραφες πριν παρεις ps3 εν μερη σε δικαιολογουσα.Τωρα εισαι αδικαιολογητος και κανει μπαμ η εμπαθεια(που δεν σε αφηνει να δεις καθαρα καποια πραγματα):P

 

 

 

Στο 3D που λες, μαζί σου. Εφόσον έχεις 3D τηλεόραση καλά κάνεις και παίζεις 3D. Βέβαια χάνεις σε ανάλυση, αλλά εντάξει το δέχομαι εφόσον έχεις 3D πώς πρέπει να κάνεις και κάποια παραχώρηση.

 

αναλογα το παιχνιδι.Στο motorstorm apocalypse για παραδειγμα ανεβασαν την 2d αναλυση σε 1080p(οχι full) και ετσι στο 3d πεφτει στα 720p.

Οπως και να χει.Οπτικα 3d>>>2d ακομα και αν χανει αρκετα ενα παιχνιδι στο 3d του.

Μιλαω παντα για πραγματικο 3d οχι τυπου crysis 1/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είχες Ν64 με Ocarina of Time... :P

 

Χαχα, και αυτο αλλα και παλιοτερα στο Snes με το Donkey Kong Country. Βεβαια η πρωτη ματια στο OoT με το που εβγαινες στο λοφακι και εβλεπες απο μακρια το καστρο και τον ηλιο να κανει παιχνιδια ηταν απλα μαγευτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...