Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρουμε πότε έρχεται?

 

Noμιζω δεν υπαρχει ακομα ημερομηνια.Καπου μεσα στο 12 θα βγει.

Ni No Kuni: Wrath Of The White Witch, will be coming to Europe on PlayStation 3 in 2012.

 

Αντε να δουμε το νεο FF13 τι θα λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρεσε το προηγουμενο αν και δεν ειχε την ποιοτητα των παλιων:P

 

Εγώ το έπαιξα μέχρι το 2ο DVD, μετά το παράτησα, δε με τραβούσε..Μακάρι το XIII-2 να είναι καλύτερο.

Αυτό το Ni no Kuni φαίνεται υποσχόμενο, μου θυμίζει λίγο το Tales of Vesperia σε art style...

Προς τα τέλη Φεβρουαρίου έρχεται και το Catherine της Atlus για 360 και ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγία τριάδα των upcoming ps3 τίτλων: Versus / Rising / The Last Guardian

Το versus βασικά είπαν πως άρχισε εντατικά η ανάπτυξη του με το που τελείωσε αυτή του FF XIII-2 και το Rising το ανέλαβε κανονικά η platinum (με προτεραιότητα το PS3 αυτή την φορά). Με την αποχώρηση του Fumito Ueda από την Sony το last gurdian βλέπω πιο χλομό αυτή την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγία τριάδα των upcoming ps3 τίτλων: Versus / Rising / The Last Guardian

Το versus βασικά είπαν πως άρχισε εντατικά η ανάπτυξη του με το που τελείωσε αυτή του FF XIII-2 και το Rising το ανέλαβε κανονικά η platinum (με προτεραιότητα το PS3 αυτή την φορά). Με την αποχώρηση του Fumito Ueda από την Sony το last gurdian βλέπω πιο χλομό αυτή την στιγμή.

 

 

To Last Guardian με ενδιαφέρει περισσότερο από τα 3.

Το Rising θα βγει και στις 2 κονσόλες, οπότε σιγά το big deal..και προσωπικά από όσα έχω δει για το παιχνίδι φαίνεται πως θα είναι metal gear μόνο στο όνομα.

Όσον αφορά για το FFXIII Versus, βλέπω σιγή ιχθύος από την Square Enix, αν και προσωπικά πιστεύω στο τέλος θα βγει. Είναι πιθανό να βγει επίσης και για τις 2 κονσόλες.

 

Το Last of Us από την Insomniac φαίνεται υποσχόμενο, και ίσως να είναι και το κύκνειο άσμα της Insomniac για το ps3.

Πάντως όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα, προβλέπω νέο xbox για το τέλος του 2013 και νέο playstation αρχές 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Last of Us από την Insomniac φαίνεται υποσχόμενο, και ίσως να είναι και το κύκνειο άσμα της Insomniac για το ps3.

Πάντως όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα, προβλέπω νέο xbox για το τέλος του 2013 και νέο playstation αρχές 2014.

 

Δεν ειναι της insomniac το Last of Us,αλλα ειναι το νεο ip της Naughty Dog μετα τα uncharted.Η insomniac θα συνεχισει να κανει exclusive ps3 games(οι ιδιοι το ειπαν),αλλα εκανε και αλλη μια ομαδα για multiplatform κυκλοφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, και με το μπαδρόν δηλαδή, χ*στικα αν θα είναι και στις δύο κονσόλες ! Και σε iphone αν μπορούν να το βγάλουν !

 

Τα θέμα για μένα δεν είναι αν θα μπορώ να καυχιέμαι στα φόρα αλλά αν το παιχνίδι αλλοιωθεί/συμβιβαστεί (από τις διαφορετικές αγορές με τις διαφορετικές προτιμήσεις, που στοχεύουν αυτές οι δύο κονσόλες) ή όχι. Το ότι το Rising είπαν πως θα έχουν προτεραιότητα το ps3 εμένα μου φτάνει. Ξέρω πως δεν θα έχουμε port αλα bayonetta σε θέμα γραφικών και gameplay wise θα είναι αυθεντικό παιχνίδι εξ ανατολάς. Η Square δεν κρατά σιγή ιχθύος, είπε πως είναι σε full development τώρα.

 

Παράδειγμα, το Dark Souls, αλλοιώθηκε σε οτιδήποτε από την στιγμή που πήγε και στο 360 ? Αντίθετα η συνταγή (που ήταν παντελώς αντίθετη με όλα τα rpg από την Ιαπωνία στο 360) βελτιώθηκε. Τότε γιατί να με νοιάζει τότε αν βγει και σε 360 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, και με το μπαδρόν δηλαδή, χ*στικα αν θα είναι και στις δύο κονσόλες ! Και σε iphone αν μπορούν να το βγάλουν !

 

Τα θέμα για μένα δεν είναι αν θα μπορώ να καυχιέμαι στα φόρα αλλά αν το παιχνίδι αλλοιωθεί/συμβιβαστεί (από τις διαφορετικές αγορές με τις διαφορετικές προτιμήσεις, που στοχεύουν αυτές οι δύο κονσόλες) ή όχι. Το ότι το Rising είπαν πως θα έχουν προτεραιότητα το ps3 εμένα μου φτάνει. Ξέρω πως δεν θα έχουμε port αλα bayonetta σε θέμα γραφικών και gameplay wise θα είναι αυθεντικό παιχνίδι εξ ανατολάς. Η Square δεν κρατά σιγή ιχθύος, είπε πως είναι σε full development τώρα.

 

Παράδειγμα, το Dark Souls, αλλοιώθηκε σε οτιδήποτε από την στιγμή που πήγε και στο 360 ? Αντίθετα η συνταγή (που ήταν παντελώς αντίθετη με όλα τα rpg από την Ιαπωνία στο 360) βελτιώθηκε. Τότε γιατί να με νοιάζει τότε αν βγει και σε 360 ?

 

Ναι αλλά το Dark Souls είναι - έστω και οριακά - καλύτερο στο 360, παρόλο που lead platform ήταν το ps3.

Και στο Rage lead platform ξεκίνησε να είναι το ps3, αλλά στο τέλος χειρότερα γραφικά απέδωσε από το 360.

Το θέμα - στο οποίο εδώ συμφωνώ με τον PDS13 - είναι πώς δεν υπάρχουν πολλοί developers με το ταλέντο και την ικανότητα π.χ. της Naughty Dog ή της Quantic Dream ώστε να συμβιβαστούν στο ανισόρροπο hardware του ps3. Σε αυτό φυσικά φταίει η sony για τον τρόπο που επέλεξε να σχεδιάσει το hardware του ps3 και για την απόφασή της να βάλει μέσα μία υποδεέστερη κάρτα γραφικών χωρίς embedded ram (δηλαδή η MS κόπιαρε από την sony και το ps2 και η ίδια η sony αντί να πατήσει στην πεπατημένη αποφάσισε να ακολουθήσει άλλο δρόμο και να συνεργαστεί με την nvidia - η οποία την "έριξε"). Επίσης οι 3rd party developers φαίνεται πώς έχουν πρόβλημα να αφομοιώσουν και να χρησιμοποιήσουν τα τελευταία dev tools της sony - τα οποία με τη σειρά τους άργησαν πολύ. Ουσιαστικά δηλαδή ps3 oriented παιχνίδια έχουμε τα τελευταία 3 χρόνια..ίσως και λιγότερο. (αν εξαιρέσεις τα Killzone 2 και Uncharted 1).

 

 

Μακάρι να είναι καλό παιχνίδι το rising, αλλά να ξέρεις δεν αναπτύσσεται από την ίδια την Konami και μάλλον πιο πολύ ένας spin-off τίτλος θα είναι. Προσωπικά με ψήνει πολύ περισσότερο το The Last Guardian, όταν με το καλό βγει νομίζω θα θέσει νέα standards στο είδος του.

 

Δεν ειναι της insomniac το Last of Us,αλλα ειναι το νεο ip της Naughty Dog μετα τα uncharted.Η insomniac θα συνεχισει να κανει exclusive ps3 games(οι ιδιοι το ειπαν),αλλα εκανε και αλλη μια ομαδα για multiplatform κυκλοφοριες.

 

A της Naughty Dog είναι? Τότε δεδομένα θα πρόκειται για ποιοτικό παιχνίδι. Naughty Dog και Epic Games (και Turn10 studios) εγγύηση σε αυτή τη γενιά.

Ναι έχω ακούσει για την κατεύθυνση της Insomniac προς multiplatform..προσωπικά δε με τρελαίνουν πολύ και τα Infamous (αν και δεν τα έχω δει πολύ), οπότε δε με αγγίζει κιόλας το θέμα της Insomniac. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι για το πώς θα εξελίξει τα Halo η 343 Industries και όπως έχω δηλώσει αρκετές φορές, θεωρώ εξαρχής λάθος που ανακοίνωσαν Halo 4 για το 360. Θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να μεταφέρουν το παιχνίδι για το νέο xbox, αλλά όπως φαίνεται έχουν σκοπό να συνεχίσουν να πουλάνε το 360 χρόνια ακόμα, όπως γίνεται και με το ps2. Πάντως το Halo: 10th anniversary edition μια χαρά είναι και τα καλύτερα γραφικά σε Halo Game..απλά είμαι αντίθετος με τα συνεχή sequel σε μία κονσόλα. Θέλουμε πρωτότυπα παιχνίδια. Γι αυτό και μου άρεσε τόσο πολύ το Heavy Rain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το Dark Souls είναι - έστω και οριακά - καλύτερο στο 360, παρόλο που lead platform ήταν το ps3.

 

"Έστω και ΟΡΙΑΚΑ" ! Αυτή η φράση τα λέει όλα, αυτή την απεγνωσμένη ανάγκη για επιβεβαίωση. Τι βρήκατε καμιά σκιά λιγότερη σε καμία σύγκριση ?! Έχω διαβάσει μερικά posts εδώ και εκεί και έχω είδη βαρεθεί αυτήν την εμμονή που έχετε μερικοί να υπερασπίζεστε το 360. Το καταλαβαίνεις πως αυτός είναι ο απόλυτος ορισμός του κόμπλεξ κατωτερότητας. Συνεχίστε να ψάχνεται σκιές.

 

Naughty Dog και Epic Games

 

Τώρα κατάλαβα την λογική σου σε όλα αυτά τα post ! Σε ότι αναφέρατε να έχει το PS3, να προσπαθείς να παρουσιάσεις κάτι του 360 σε αντιστοιχία, μην τυχόν και φανεί ότι σε κάτι μένει πίσω. Ώρε κόμπλεξ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έστω και ΟΡΙΑΚΑ" ! Αυτή η φράση τα λέει όλα, αυτή την απεγνωσμένη ανάγκη για επιβεβαίωση. Τι βρήκατε καμιά σκιά λιγότερη σε καμία σύγκριση ?! Έχω διαβάσει μερικά posts εδώ και εκεί και έχω είδη βαρεθεί αυτήν την εμμονή που έχετε μερικοί να υπερασπίζεστε το 360. Το καταλαβαίνεις πως αυτός είναι ο απόλυτος ορισμός του κόμπλεξ κατωτερότητας. Συνεχίστε να ψάχνεται σκιές.

 

Αν θες να διαβάσεις τις διαφορές στο Dark Souls, ψάξε και διάβασε το άρθρο του Digital Foundry.

Η σύγκριση των 2 εκδόσεων δεν είναι απεγνωσμένη ανάγκη για επιβεβαίωση, είναι απλά η έκφραση της πραγματικότητας. Αν ήθελα να επιβεβαιωθώ, θα έμπαινα σε "λεκτική" διαμάχη με όποιον εδώ μέσα διαφωνούσε μαζί μου. Εγώ εκφράζω την άποψή μου και τη στηρίζω σε επιχειρήματα της κοινότητας των απανταχού gamers, όχι σε κάποια εικονική και αβάσιμη σύνδεση με ψυχολογικά προφίλ χρηστών, ούτε με επιθετικούς χαρακτηρισμούς.

Αλλά έτσι και αλλιώς, το σχόλιό σου για "κόμπλεξ κατωτερότητας" κτλ, και μόνο που συνδέεις πτυχές της ψυχοσύνθεσης κάποιου με μία χαλαρή κουβέντα περί κονσολών μου αρκεί να μου υπενθυμίσει ποιος πάσχει από εμμονές και σύνδρομα και ποιος όχι..

 

Μήπως θές να μας πεις πώς τα 61,5 εκατομμύρια πωλήσεις που έχει κάνει το 360 - 3,3 εκατομμύρια πωλήσεις παραπάνω από το ps3 - οφείλονται και αυτές σε κόμπλεξ ? :P

Μήπως όσοι αγοράζουν το Wii που συνολικά έχει κάνει 92 εκατομμύρια πωλήσεις έχουν ακόμα χειρότερο σύνδρομο κατωτερότητας?

Μια ολόκληρη γενιά πάσχει από κόμπλεξ επειδή αγοράζει μία κονσόλα έναντι μίας άλλης και θέλει να αποδείξει κάτι?

Και προφανώς όλοι πάσχουμε από σύνδρομα επιβεβαίωσης και κόμπλεξ και γι αυτό "πιέζουμε" τους εαυτούς μας να αγοράσουμε μία κονσόλα, αντί να προτιμήσουμε την "πανάκεια" του ps3?

Μήπως να απαγορεύσουμε κιόλας στους κατόχους του 360 το δικαίωμά τους να συζητάνε για τα πλεονεκτήματα του 360 έναντι του ps3 ή του Wii?

 

Ή μήπως λέω εγώ απλά οι 2 κονσόλες προσφέρονται για όλα τα γούστα και η καθεμία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της και ο καθένας κρίνει και αγοράζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έστω και ΟΡΙΑΚΑ" ! Αυτή η φράση τα λέει όλα, αυτή την απεγνωσμένη ανάγκη για επιβεβαίωση. Τι βρήκατε καμιά σκιά λιγότερη σε καμία σύγκριση ?! Έχω διαβάσει μερικά posts εδώ και εκεί και έχω είδη βαρεθεί αυτήν την εμμονή που έχετε μερικοί να υπερασπίζεστε το 360. Το καταλαβαίνεις πως αυτός είναι ο απόλυτος ορισμός του κόμπλεξ κατωτερότητας. Συνεχίστε να ψάχνεται σκιές.

 

 

 

Τώρα κατάλαβα την λογική σου σε όλα αυτά τα post ! Σε ότι αναφέρατε να έχει το PS3, να προσπαθείς να παρουσιάσεις κάτι του 360 σε αντιστοιχία, μην τυχόν και φανεί ότι σε κάτι μένει πίσω. Ώρε κόμπλεξ !

 

Είσαι off εντελώς.

Και εδώ σταματάει η προσοχή μου πάνω σε δικά σου ποστ.

Δε μπορώ όμως παρά να εκφράσω πρώτον την έκπληξή μου και τη λύπη μου για το πόσο ρηχά και αβάσιμα χρησιμοποιείς τέτοιους χαρακτηρισμούς όταν κάποιοι συνάνθρωποί μας όντως πάσχουν από διάφορα σύνδρομα ψυχικής ανισορροπίας. Αυτό μάλλον δείχνει και τη γενικότερη κοινωνική σου παιδεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...