Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπότε μάλλον για μένα κάνει καλύτερα το ps3 λόγω square κ konami,final fantasy κ metal gear δηλαδή κ του δίνει πλεονέκτημα κ τα παλιά που δίνει μέσω ps store..

το lost odyssey είναι απο τον δημιουργό ουσιαστικά των final fantasy κ είναι μεγάλο δέλεαρ για το 360..πρέπει να τα ζυγίσω! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην μάνα σας το είπατε;

Μας έχετε μπερδέψει, απαντήσετε γενικά και απλά, τα ερωτήματα έχουν τεθεί πιο πίσω.

Φιλικά να ψωνισουμε πριν τα Χριστούγεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε μάλλον για μένα κάνει καλύτερα το ps3 λόγω square κ konami,final fantasy κ metal gear δηλαδή κ του δίνει πλεονέκτημα κ τα παλιά που δίνει μέσω ps store..

το lost odyssey είναι απο τον δημιουργό ουσιαστικά των final fantasy κ είναι μεγάλο δέλεαρ για το 360..πρέπει να τα ζυγίσω! :confused:

 

ravend το ότι δίνει τα παλιά μέσω ps store δεν είναι πλεονέκτημα, marketing είναι...Το μειονέκτημα είναι πώς το ps3 δεν παίζει τα παιχνίδια του ps2 (εκτός από το ps3 60gb FAT και το οποίο έχω..). Παίζει μόνο τα παιχνίδια του ps1. Απαράδεκτο για τη sony που σαφέστατα δεν έχει φερθεί όπως θα έπρεπε στα εκατομμύρια χρηστών του ps2 που την στήριξαν και την έκαναν κάποτε Ν.1. Ίδια απαράδεκτη συμπεριφορά αποτελεί η στάση της στο νέο PSVita που δεν είναι συμβατό με τα παιχνίδια του psp. (και θα μπορούσε να είναι συμβατό σε ψηφιακή μορφή, δηλαδή όσοι έχουν στην κατοχή τους UMD δισκάκια να μπορούσαν να τα περάσουν σε memory sticks ή να μπορούσαν να τα κατεβάσουν δωρεάν από το PS store - αντίθετα θα πουλιούνται στο ps store τα παιχνίδια του psp, σε μειωμένη τιμή λέει η sony και κάτι τρέχει...)

 

Τώρα για Metal Gear το μόνο extra metal gear που θα παίξεις στο ps3 είναι το Metal Gear Solid 4. Όλα τα υπόλοιπα (η HD collection. το Rising είναι και για τις 2 κονσόλες..)

Για την square enix. Σε πληροφορώ πώς ειδικά η Square Enix έχει βγάλει περισσότερα παιχνίδια στο 360 από ό,τι στο PS3...κάποτε έπαιρνες ps2 για να παίξεις τα γιαπωνέζικα rpg της Square. Τώρα μέχρι πριν από 2 χρόνια ίσχυε το αντίθετο, αγόραζες 360 για τα exclusive παιχνίδια της square. Τώρα η κατάσταση έχει ισορροπήσει κάπως και σε σύνολο γιαπωνέζικων rpg (πλην square) το ps3 έχει λίγα περισσότερα. Αλλά σε σύνολο παιχνιδιών της Square το 360 παραμένει να έχει τα περισσότερα.

To μόνο exclusive παιχνίδι της Square για το ps3 αναμένεται να είναι το Final Fantasy XIII Versus (αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρο, καθώς οι κακιές γλώσσες λένε πώς το παιχνίδι θα βγει τελικά και στις 2 κονσόλες, κάτι αντίστοιχο έγινε και με το FF XIII και με το FF XIII-2). Βέβαια για να είμαστε ακριβείς, η έκδοση του FF XIII για το ps3 είναι καλύτερη (από τα λίγα multiplatform που είναι καλύτερα στο ps3).

 

Τώρα για τη Mistwalker που έχει φτιάξει το Lost Odyssey. Το παιχνίδι ειλικρινά τα σπάει...τα production values είναι τρομερά, γραφικά πάρα πολύ καλά και gameplay. Που λέει ο λόγος έλα σπίτι μου να το δεις για να πειστείς..όσοι έχουν δει το παιχνίδι σπίτι μου (3 άτομα) πήγαν και πήραν και τα τρία 360 για να παίξουν Lost Odyssey. Επίσης η Mistwalker έχει βγάλει ακόμα ένα πολύ ποιοτικό rpg, το blue dragon για το 360 το οποίο φαίνεται κάπως πιο παιδικό, αλλά από το 2ο DVD το παιχνίδι αρχίζει και απογειώνεται.

 

Εκτός των 2 παραπάνω, υπάρχει και το πάρα πάρα πάρα πολύ καλό Tales of Vesperia...το οποίο είναι παιχνιδάρα. Δες το και θα με θυμηθείς. Μετά υπάρχει η τριλογία Mass Effect 1/2/3...πολυβραβευμένα παιχνίδια τα 2 πρώτα και το ίδιο αναμένεται και για το τρίτο. Και τέλος υπάρχει και το πολύ όμορφο (τρέχει σε unreal engine III) Magna Carta II. Και τα 4 παραπάνω παιχνίδια μαζι και το 5ο Mass Effect 1 είναι exclusive στο 360 και είναι μόνα τους λόγος να αγοράσεις την κονσόλα - όπως φυσικά και το ps3 έχει τα δικά του παιχνίδια..Ακόμα να σου αναφέρω το Gray Matter της Jane Jensen που είναι adventure και έχει βγει στο 360 και είναι πολύ όμορφο παιχνίδι. Τέλος, αν πάρεις 360 πρέπει να δεις το Deadly Premonition. exclusive παιχνίδι του 360 το οποίο είναι πλέον Cult..το παιχνίδι έχει γραφικά επιπέδου ps2/dreamcast, αλλά έχει φοβερή ιστορία και ατμόσφαιρα. Υπήρχε gaming site που το έβγαλε καλύτερο σενάριο για το 2010..Και φυσικά και το Alan Wake (και το επερχόμενο Alan Wake: American Nightmare), το παιχνίδι έχει τρομερό storytelling και κινηματογραφική δράση.

Τέλος πολύ καλά rpg αλλά τρομερά δύσκολα είναι τα Resonance of Fate και Dark Souls..

 

Πρότασή μου είναι να αγοράσεις ένα μεταχεισμένο 360 arcade - μπορεί να το βρεις γύρω στα 100 ευρώ και να χαρείς όλα τα παιχνίδια που σου ανέφερα παραπάνω και αν ακόμα τότε θέλεις ps3, αγοράζεις τότε που λογικά θα έχουν πέσει οι τιμές περισσότερο ..

Και σε ps3 να πας δε θα βγεις χαμένος βέβαια. Η αλήθεια είναι πώς πλέον οι 2 κονσόλες είναι πάρα πολύ κοντά και αυτό αντανακλάται και στις πωλήσεις...

Ζύγισέ τα και κρίνε..πάντως Lost odyssey και Tales of Vesperia στο PS3 δε θα βρεις. Αν τώρα θέλεις να παίξεις μόνο γιαπωνέζικα rpg's τότε μπορείς να ρωτήσεις και ένα παιδί εδώ, τον skanjos, που παίζει πολλά jrpg και αγοράζει imported για ps3 από Ιαπωνία - αυτός θα σε κατατοπήσει περισσότερο.

(γιατί πολλά παιχνίδια του ps3 δεν έχουν γίνει international εκδόσεις, είναι μόνο στα γιαπωνέζικα και ουσιαστικά πέραν του ότι θες μία μικρή περιουσία για να τα φέρεις από Ιαπωνία, πρέπει να τα παίξεις και στα γιαπωνέζικα, speech και subtitles...με άλλα λόγια πρέπει να είσαι καμμένος εντελώς για να το κάνεις αυτό ή να ξέρεις γιαπωνέζικα ή να έχεις πάρα πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο και να έχεις στο ένα χέρι το χειριστήριο και στο άλλο το λεξικό..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίιλε Cortan ο λόγος σου μπορώ να πω με πείθει γιατί είναι γεγονός πως κάλυψες τα ερωτήματα μου όσον αφορά τα rpg του 360 και δεν γνώριζα την διείσδυση της square στην κονσόλα. (funboyσμος τελείως με την συγκεκριμένη εταιρεία καλώς η κακώς)

Τώρα για τα imported θα μπορούσα να το δοκιμάσω μιας κ γνωρίζω βασικούς διαλόγους στην ιαπωνική!

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστηκότατη απάντηση κ συγγνώμη απο τον ts που άλλαξα την ροή του θέματος

 

 

Στην μάνα σας το είπατε;

Μας έχετε μπερδέψει, απαντήσετε γενικά και απλά, τα ερωτήματα έχουν τεθεί πιο πίσω.

Φιλικά να ψωνισουμε πριν τα Χριστούγεννα

 

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες και γράφεις έτσι?αν σε ενόχλησα pm η ignore

Φιλικά κ καλά χριστούγεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μάνα σας το είπατε;

Μας έχετε μπερδέψει, απαντήσετε γενικά και απλά, τα ερωτήματα έχουν τεθεί πιο πίσω.

Φιλικά να ψωνισουμε πριν τα Χριστούγεννα

 

watch-out-we-got-a-badass-over-here-meme.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για την square enix. Σε πληροφορώ πώς ειδικά η Square Enix έχει βγάλει περισσότερα παιχνίδια στο 360 από ό,τι στο PS3..

 

Tα περισσοτερα παιχνιδια της SE ειναι ενα?Το The Last Remnant(του 6.6/10 sto metacritic) που ακυρωθηκε για το ps3 ή εχω χασει επεισοδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αυτο και πραγματικα προτεινετε του ανθρωπου...magna carta 2? MAGNA CARTA 2??? Αν ειναι ετσι προτεινετε του και το White Knight chronicles...ελεος. Blue dragon...ok...NEXT!

 

Γενικα μην του προτεινετε μετριοτητες του παιδιου μονο και μονο για χαρη της συγκρισης. Μονο το Lost Odyssey (το οποιο ειναι σκετο καλο και τιποτε αλλο) και το tales of vesperia (που ειναι πραγματικα πολυ καλο και το καλυτερο classic j-rpg του Χ360). Ολα τα υπολοιπα ειναι τζογος να ειχαμε να λεγαμε. Αν το παιδι θελει square-enix παιχνιδια καλυτερα να παρει ενα PS2 ή ακομα και wii και να τελειωνει.

 

Και πραγματικα, σοβαρα τωρα, deadly premonition?? Μηπως σας ξεφυγαν ολα τα υπεροχα horror παιχνιδια την PS2-GC εποχη και θα πρεπει τωρα εμας τοσα χρονια μετα να μας αρεσει μια αντιγραφη απο κομματια αυτων των παιχνιδιων και μαλιστα κακιστη? Καταλαβαινω οτι το παιδι ζηταει λογους να αγορασει μια απο τις 2 αλλα τουλαχιστον δειξτε λιγο πυχη ρε πουστη μου και προτεινετε κατι καλο. Ακους εκει...magna carta 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα περισσοτερα παιχνιδια της SE ειναι ενα?Το The Last Remnant(του 6.6/10 sto metacritic) που ακυρωθηκε για το ps3 ή εχω χασει επεισοδια?

 

To Last Remnant ήταν καλό παιχνίδι, μην κρίνεις μόνο από το metacritic.

Σε θέμα gameplay ήταν πολύ καλό.

Είναι επίσης και το Infinite Undiscovery. Και τo Final Fantasy XI αν θέλει online - βέβαια παλιό ξέρω, αλλά λέμε σε απόλυτο αριθμό.

Α και τα Supreme Commander ΙΙ και Project Sylpheed (αν και τα 2 αυτά δεν είναι rpg's).

 

Ενα αυτο και πραγματικα προτεινετε του ανθρωπου...magna carta 2? MAGNA CARTA 2??? Αν ειναι ετσι προτεινετε του και το White Knight chronicles...ελεος. Blue dragon...ok...NEXT!

 

Γενικα μην του προτεινετε μετριοτητες του παιδιου μονο και μονο για χαρη της συγκρισης. Μονο το Lost Odyssey (το οποιο ειναι σκετο καλο και τιποτε αλλο) και το tales of vesperia (που ειναι πραγματικα πολυ καλο και το καλυτερο classic j-rpg του Χ360). Ολα τα υπολοιπα ειναι τζογος να ειχαμε να λεγαμε. Αν το παιδι θελει square-enix παιχνιδια καλυτερα να παρει ενα PS2 ή ακομα και wii και να τελειωνει.

 

Και πραγματικα, σοβαρα τωρα, deadly premonition?? Μηπως σας ξεφυγαν ολα τα υπεροχα horror παιχνιδια την PS2-GC εποχη και θα πρεπει τωρα εμας τοσα χρονια μετα να μας αρεσει μια αντιγραφη απο κομματια αυτων των παιχνιδιων και μαλιστα κακιστη? Καταλαβαινω οτι το παιδι ζηταει λογους να αγορασει μια απο τις 2 αλλα τουλαχιστον δειξτε λιγο πυχη ρε πουστη μου και προτεινετε κατι καλο. Ακους εκει...magna carta 2...

 

Έχεις παίξει Deadly Premonition? ...το παιχνίδι τα σπάει..κορυφαίο σενάριο..άνετα το συγκαταλέγω ανάμεσα στα κορυφαία storytelling των τελευταίων ετών.

Επίσης έχεις παίξει magna carta II ? ή απλά κοίταξες τη βαθμολογία του - άθλιου - ign?

Σαν rpg είναι πολύ καλό, πολύ καλό και έξυπνο σύστημα μάχης, αλλάζεις leader, έχει όμορφη ιστορία (και ρομάντσο) και πολύ καλά production values χρησιμοποιώντας τη μηχανή της epic unreal engine III.

O ravend ζητάει rpg και αυτό του λέω...και το blue dragon και το magna carta II είναι πολύ καλά παιχνίδια.

Όπως επίσης του είπα πώς το ps3 έχει τα περισσότερα jRPG και τον παρέκαμψα και στον skanjos αν θέλει περισσότερες πληροφορίες..

 

Αν με ρωτούσε μεταξύ ps2, ps3 και 360 για rpg's και adventures θα του έλεγα πήγαινε σε ps2. Σαφέστατα. Κορυφαία κονσόλα όλων των εποχών σε αυτά τα είδη και με τα περισσότερα παιχνίδια της Square Enix. (και στα περισσότερα, τι να πρωτοσκεφτείς από παιχνίδια...). Αλλά το ερώτημα τέθηκε μεταξύ ps3 και 360 και εκεί απάντησα. Και του είπα Lost Odyssey και Tales of Vesperia δεν θα βρει στο ps3. Από εκεί και πέρα σε απόλυτο αριθμό j-rpg είναι λίγα παραπάνω στο ps3 με πολλά όμως να μην έχουν γίνει imported.

Απλά και ξεκάθαρα.

 

Εμένα πάντως μια χαρά μου φάνηκε το Magna Carta 2.

 

Πολύ ωραίο RPG, από τα κρυφά διαμάντια αυτής της φουρνιάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παίξει Deadly Premonition? ...το παιχνίδι τα σπάει..κορυφαίο σενάριο..άνετα το συγκαταλέγω ανάμεσα στα κορυφαία storytelling των τελευταίων ετών.

 

Με τρολαρεις γερα τωρα. Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ανθρωπος που εχει παιξει στο παρελθον Siren, Eternal Darkness, fatal frame και τα αλλα παρα πολλα σοβαρα και ποιοτικοτατα horror παιχνιδια θα ελεγε κατι τετοιο. Το παιχνιδι πραγματι τα σπαει...αλλα με την αντιθετη εννοια.

 

Επίσης έχεις παίξει magna carta II ? ή απλά κοίταξες τη βαθμολογία του - άθλιου - ign?

Σαν rpg είναι πολύ καλό, πολύ καλό και έξυπνο σύστημα μάχης, αλλάζεις leader, έχει όμορφη ιστορία (και ρομάντσο) και πολύ καλά production values χρησιμοποιώντας τη μηχανή της epic unreal engine III.

 

Πρωτον, ναι το ξεκινησα κανονικα και μεσα σε 8 ωρες το εκανα φρισμπι. Δεν μπορω να παιζω παιχνιδια τα οποια ειναι φανερα υποδεεστερα απο -μετρια- RPG του PS2!! Μου θυμισε εποχες dreamcast που οτι σκατιθρα μας πετουσαν (επειδη δεν ειχε και τιποτε αλλο) εμεις την δεχομασταν με ανοιχτες αγκαλες.

 

O ravend ζητάει rpg και αυτό του λέω...και το blue dragon και το magna carta II είναι πολύ καλά παιχνίδια.

 

Μετριουρες του κερατα ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων. Αν ο ravend ειναι βετερανος RPGάκιας απο την εποχη του PS2-GC ή και παλιοτερα θα απογοητευτει πληρως οπως και εγω. Προτιμω να παιξω για αλλη μια φορα την τριλογια Xenosaga απο το να παιξω κατι "νεο" το οποιο εμφανεστατα δεν πλησιαζει καν την ποιοτητα του Xenosaga (και αυτο ΔΕΝ ειναι το καλυτερο RPG του PS2 ασχετα αν ειναι το αγαπημενο μου).

 

Όπως επίσης του είπα πώς το ps3 έχει τα περισσότερα jRPG και τον παρέκαμψα και στον skanjos αν θέλει περισσότερες πληροφορίες..

 

Αν με ρωτούσε μεταξύ ps2, ps3 και 360 για rpg's και adventures θα του έλεγα πήγαινε σε ps2. Σαφέστατα. Κορυφαία κονσόλα όλων των εποχών σε αυτά τα είδη και με τα περισσότερα παιχνίδια της Square Enix. (και στα περισσότερα, τι να πρωτοσκεφτείς από παιχνίδια...). Αλλά το ερώτημα τέθηκε μεταξύ ps3 και 360 και εκεί απάντησα. Και του είπα Lost Odyssey και Tales of Vesperia δεν θα βρει στο ps3. Από εκεί και πέρα σε απόλυτο αριθμό j-rpg είναι λίγα παραπάνω στο ps3 με πολλά όμως να μην έχουν γίνει imported.

Απλά και ξεκάθαρα.

 

Γι αυτο λοιπονα τα γουστα ειναι πολυ bitches αλλα ας ειμαστε και λιγο ποιο ρεαλιστικοι. Lost odyssey και Tales of vesperia μαλιστα, τα δεχομαι σαν καλα ή και πολυ καλα classic J-rpg παιχνιδια. Γι αυτο ειπα και οτι ολα τα υπολοιπα ειναι τζογος. Ρεαλιστικα τα υπολοιπα που ανεφερες σαν RPG βρωμανε. Το δε Deadly premonition βρωμαει και ζεχνει. Υπαρχει ομως το γαμημενο το γουστο στην μεση. Αυτο που βρωμαει σε εμενα για αλλον θα ειναι θεια μυρωδια. Ευτυχως ομως που υπαρχουν στανταρ στην κατηγορια και μπορουμε να κανουμε αμεσες συγκρισεις γιατι αλλιως...χεσε μεσα.

 

Πολύ ωραίο RPG, από τα κρυφά διαμάντια αυτής της φουρνιάς...

 

Ποια διαμαντια ρε φιλε? Ακατεργαστος μπρουτζος στην καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως πλέον rpg που να πλησιάζουν έστω τα final fantasy,breath of fire,baten kaitos,xenosaga,dragon quest δεν βγαίνουν εύκολα,βλέπω στο psp κάτι μετριότητες του στυλ dragoneers aria κ προτιμώ ξανά να επιστρέψω στις παλιές κονσόλες με τα χιλλιοπαιγμένα κλασσικά κ ωραία.

η ερώτηση μου ήταν ποια κονσόλα προσφέρεται για την κατηγορία αυτών των παιχνιδιών κ σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετικά γουστα,σαφώς κ στις δύο θα υπάρχουν αξιόλογα κομμάτια αλλά είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου,όσο για τα ονόματα που αναφέρθηκαν είδα gameplay κ λεπτομέρειες κ νομίζω πως απο xbox μόνο το lost odyssey έχει αυτά που ψάχνω πιο πολύ,

κ για κάποιο λόγο το playstation πάντα μου έκανε για πιο rpg κονσόλα ασχέτως αν είμαι nintendo fan.

 

ps3 backward compatibility δεν έχει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ravend τσεκαρε και αυτο.Το περιμενω πως και πως.

 

http://www.youtube.com/watch?v=j7Feain9oJc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5aAs-vZ4rZE

 

Λογικα βγαινει μεσα στο 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αυτο που λεει ο PDS (το οποιο πραγματικα ειναι μαγευτικο) και ενα το Tales of graces F που βγαινει τωρα στις 6 ιανουαριου.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_dP0XsM23j0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρολαρεις γερα τωρα. Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ανθρωπος που εχει παιξει στο παρελθον Siren, Eternal Darkness, fatal frame και τα αλλα παρα πολλα σοβαρα και ποιοτικοτατα horror παιχνιδια θα ελεγε κατι τετοιο. Το παιχνιδι πραγματι τα σπαει...αλλα με την αντιθετη εννοια.

 

 

Γι αυτο λοιπονα τα γουστα ειναι πολυ bitches αλλα ας ειμαστε και λιγο ποιο ρεαλιστικοι. Lost odyssey και Tales of vesperia μαλιστα, τα δεχομαι σαν καλα ή και πολυ καλα classic J-rpg παιχνιδια. Γι αυτο ειπα και οτι ολα τα υπολοιπα ειναι τζογος. Ρεαλιστικα τα υπολοιπα που ανεφερες σαν RPG βρωμανε. Το δε Deadly premonition βρωμαει και ζεχνει. Υπαρχει ομως το γαμημενο το γουστο στην μεση. Αυτο που βρωμαει σε εμενα για αλλον θα ειναι θεια μυρωδια. Ευτυχως ομως που υπαρχουν στανταρ στην κατηγορια και μπορουμε να κανουμε αμεσες συγκρισεις γιατι αλλιως...χεσε μεσα.

 

Δε σε τρολλάρω ρε σύ! χαχά! Την άποψή μου σου είπα για το Deadly Premonition...Έχω παίξει Eternal Darkness, Fatal Frame, και πολλά άλλα horror κλασικά (π.χ. Resident Evil Remake), αλλά τι συγκρίνεις τώρα? Στο παρελθόν υπήρχαν παιχνίδια διαμάντια...τώρα γίνονται πιο mainstream, πιο ρηχά και αυτό αντανακλάται και στο Final Fantasy XIII που δεν είναι λέει και κάτι σε σχέση π.χ. με το μαγευτικό Final Fantasy X. Απλά του πρότεινα αυτό το παιχνίδι (Deadly Premonition) που φέρνει κάτι από τη μαγεία των παλιών adventures..Μία ακόμα πολύ καλή περίπτωση σύγχρονου παιχνιδιού είναι το Alan Wake όπως έχω αναφέρει.

 

Ουσιαστικά τα ίδια πράγματα λέμε...είναι και το γούστο στη μέση, εμένα το Magna Carta II μου άρεσε πολύ..τώρα εντάξει αν δε σου άρεσε εσένα πάω πάσο..

Αν τα συγκρίνεις τα υπόλοιπα με τα Lost Odyssey ή Tales of Vesperia ναι είναι κατώτερα, αλλά αυτό από μόνο του δεν τα κάνει κακά παιχνίδια..παίζονται άνετα.

 

Τα σύγχρονα jrpg's είναι σε πτώση σε σχέση με τις παιχνιδάρες του ps2, αλλά εγώ μίλησα για ps3 και 360. Μεταξύ των 2. Δηλαδή και το ps3 δεν έχει και τα τρελά jRPG...

 

η αλήθεια είναι πως πλέον rpg που να πλησιάζουν έστω τα final fantasy,breath of fire,baten kaitos,xenosaga,dragon quest δεν βγαίνουν εύκολα,βλέπω στο psp κάτι μετριότητες του στυλ dragoneers aria κ προτιμώ ξανά να επιστρέψω στις παλιές κονσόλες με τα χιλλιοπαιγμένα κλασσικά κ ωραία.

η ερώτηση μου ήταν ποια κονσόλα προσφέρεται για την κατηγορία αυτών των παιχνιδιών κ σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετικά γουστα,σαφώς κ στις δύο θα υπάρχουν αξιόλογα κομμάτια αλλά είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου,όσο για τα ονόματα που αναφέρθηκαν είδα gameplay κ λεπτομέρειες κ νομίζω πως απο xbox μόνο το lost odyssey έχει αυτά που ψάχνω πιο πολύ,

κ για κάποιο λόγο το playstation πάντα μου έκανε για πιο rpg κονσόλα ασχέτως αν είμαι nintendo fan.

 

ps3 backward compatibility δεν έχει ε?

 

PS3 δεν έχει backward compatibility για PS2 (εκτός από το PS3 60gb FAT).

ravend σου είπαμε όλοι την άποψή μας και τα γούστα μας. Και εγώ και ο Ikaruga24 και ο PDS13 και ο skanjos - που απέχει από την κουβέντα - είμαστε hardcore gamers (άσχετα αν σε κάποια πράγματα συμφωνούμε και σε κάποια διαφωνούμε), οπότε δες όλα τα δεδομένα, δες και trailers, gameplay κτλ των παιχνιδιών και κρίνε και από μόνος σου.

Πάντως σε όποια και από τις 2 και να πας, χαμένος δε θα βγεις στο θέμα των RPG's, αλλά την ποιότητα και την ποικιλία των jRPG που είχαν βγει για PS2 δεν πρόκειται να βρεις...

Για το Lost Odyssey που ανέφερες πιστεύω πώς είναι ανώτερο από το τελευταίο Final Fantasy XIII και για το Tales of Vesperia το θεωρώ το καλύτερο classic jRPG αυτής της γενιάς. Επίσης πολύ καλό παιχνίδι είναι το Eternal Sonata για 360 (και νομίζω έχει βγει και για ps3 international έκδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...