Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου απαντήσω σύντομα.

 

1. PS3, καλύτερα γραφικά στα exclusives.

 

2. Το Kinect έχει καλύτερο χειρισμό αλλά έχει άθλια παιχνίδια, οπότε Move.

 

3. Ίδια συνδεσιμότητα έχουν πάνω κάτω PS3-360.

 

4. Mόνο το PS3 έχει browser. Το 360 δεν έχει. Για Skype δεν ξέρω αν μπορείς.

 

5. Το PS3 είναι πιο αξιόπιστο.

 

Γενικά θα πρότεινα να αγοράσεις PS3.

 

Ευχαριστώ για την απλή και κατατοπιστική απάντηση, θα ήθελα και άλλες σαν αυτή για να βγει ένα συμπέρασμα όπου ο καθένας μας θα αποφασίσει ποιο θα αποκτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PS3 slim 250GB δεν κυκλοφορει πλεον πουθενα

Mono 160 k 320 θα βρεις

 

έχεις δίκιο κάνω διόρθωση.

 

Ποιο αξίζει και έχει:

Α] Καλύτερα γραφικά (χωρίς αναλύσεις) και αν συνεπάγεται από τα παιχνίδια.

Β] Καλύτερο χειρισμό και παιχνίδια Kinect - Move

C] Καλύτερη επικοινωνία με άλλες συσκευές iphone, HTC, samsung, PC για DLNA κλπ.

D] Καλύτερo browser & chat π.χ skype.

E] Λιγότερες βλάβες κολλήματα κλπ. edit: servise & ανταπόκριση στην Ελλάδα.

edit2

F] Aξίζει να έχεις μεγάλη χωρητικότητα και γιατί εκτός από DEMO.

 

XBOX360 new slim 4GB ή PS3 slim 160GB ή και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Β] Καλύτερο χειρισμό και παιχνίδια Kinect - Move

 

 

Ξαναλέω, πέρα από το motion control, καλύτερο εν γένει χειρισμό έχει το 360, λόγω καλύτερου controller.

 

Αν θες motion control χωρίς να σε νοιάζουν πολύ τα γραφικά, πήγαινε σε Wii. Τόσο το kinect όσο και το move δεν έχουν καλή library, προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Αν θες και motion control και καλά γραφικά, τότε καλή τύχη, θα σου χρειαστεί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω, πέρα από το motion control, καλύτερο εν γένει χειρισμό έχει το 360, λόγω καλύτερου controller.

 

Αν θες motion control χωρίς να σε νοιάζουν πολύ τα γραφικά, πήγαινε σε Wii. Τόσο το kinect όσο και το move δεν έχουν καλή library, προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Αν θες και motion control και καλά γραφικά, τότε καλή τύχη, θα σου χρειαστεί. :)

 

Είχα Wii και δεν ξετρελάθηκα και αμάν έκανα να το διώξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είχα Wii και δεν ξετρελάθηκα και αμάν έκανα να το διώξω.

 

 

Σύμφωνοι, κι εγώ έχω Wii και είμαι ξετρελαμένος, γούστα είναι αυτά.

 

Αλλά το θέμα είναι ότι για να αποφασίσεις τι θέλεις, πρέπει να βάλεις τις απαιτήσεις σου σε μια διαβάθμιση. Αν θες και γραφικά, και motion control, και media center, και service, και καλύτερη internet εμπειρία, και χωρητικότητα, και να ψήνει καφέ, και να πήδαει την γκόμενά σου :Ρ, τότε δεν θα ικανοποιηθείς με τίποτα.

 

Για αυτό σου λέω, εφόσον λες ότι απογοητεύτηκες από το motion control του Wii, αν αγοράσεις 360 ή PS3 με κριτήριο το motion control θα απογοητευτείς ακόμα περισσότερο. Μπορείς ενδεικτικά να δεις τις libraries τους με τα παιχνίδια που υποστηρίζουν motion. Από κει και πέρα, κάνε ότι νομίζεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan τηλεφώνησε η Κίνα και θέλει το wall της πίσω :mrgreen:

 

XBOX καλύτερο τεχνικά σε multiplatforms

 

PS3 καλύτερο τεχνικά σε exclusives τίτλους

 

απλά και περιληπτικά

 

Χαχαχαχά! Ε τι να κάνουμε, θέλω space να εκφραστώ..:D

 

Να συμπληρώσω το περιληπτικά σου:

ΧΒΟΧ καλύτερο τεχνικά στους περισσότερους multiplatform τίτλους σε σχέση με το ps3.

PS3 καλύτερο τεχνικά σε 3-4 παιχνίδια max (Heavy Rain, Uncharted 2/3 και ίσως και το Last of Us) σε σχέση με τα exclusive παιχνίδια του ΧΒΟΧ.

 

Wii καλύτερο σε motion controls και platform/party games

Όποιος θέλει exclusives σε απόλυτο ποσοστό είναι περισσότερα του 360+live arcade+Kinect, μετά ps3+psn, μετά 360 με πολύ μικρή διαφορά, μετά Wii...

(αν και προσωπικά δε με ενδιαφέρουν τα exclusives του Kinect, ωστόσο το live arcade έχει ορισμένα διαμάντια + υπενθυμίζω και το πολύ καλό flow από psn).

 

ΧΒΟΧ καλύτερο σε κάρτα γραφικών, μνήμη, build quality, connectivity, controller, τιμή απόκτησης, εγγύηση, συμβατότητα με προηγούμενη κονσόλα (xbox1 games compatible).

PS3 καλύτερο σε επεξεργαστή, οπτικό μέσο, σκληρό δίσκο, ήχο, online (είναι free αλλά με χειρότερη εμπειρία χρήσης), σταυρό 8 κατευθύνσεων, θόρυβο.

 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά και κουράστηκα να διαβάζω τις αναλύσεις σας χωρίς νόημα , μήπως υπάρχουν κάποιοι που να μας απαντήσουν στα ερωτήματα που παρέθεσε ο δημιουργός του τοπικ η στα παρακάτω.

Συγνώμη αλλά μας μουρλάνατε στα ξενικά... εμάς τους αρχάριους.

 

Ποιο αξίζει και έχει:

Α] Καλύτερα γραφικά (χωρίς αναλύσεις) και αν συνεπάγεται από τα παιχνίδια.

Β] Καλύτερο χειρισμό και παιχνίδια Kinect - Move

C] Καλύτερη επικοινωνία με άλλες συσκευές iphone, HTC, samsung, PC για DLNA κλπ.

D] Καλύτερo browser & chat π.χ skype.

E] Λιγότερες βλάβες κολλήματα κλπ. edit: servise & ανταπόκριση στην Ελλάδα.

edit2

F] Aξίζει να έχεις μεγάλη χωρητικότητα και γιατί εκτός από DEMO.

 

XBOX360 new slim 4GB ή PS3 slim 160GB ή και τα δύο.

 

Ευχαριστώ.

 

A) PS3 ένα σκαλί καλύτερα γραφικά σε 3-4 exclusives (Heavy Rain, Uncharted 2, 3, Last of Us ίσως και ορισμένα μέρη του GOW3).

360 από πολύ λίγο ώς αρκετά καλύτερα γραφικά σε δεκάδες multiplatform τίτλους.

Στο θέμα των παιχνιδιών ποιο έχει τα καλύτερα παιχνίδια σε gameplay, η απάντηση είναι υποκειμενική. Καθεμία κονσόλα έχει κορυφαία exclusives.

Π.χ. στο 360: Gears of War 1/2/3, Halo Reach/Anniversary, Fable III, Alan Wake, Forza 3/4, Project Gotham Racing 4, Lost Odyssey, Blue Dragon, Banjo Kazooie, Mass Effect 1, Deadly Premonition (αυτό είναι cult παιχνίδι με χάλια γραφικά και κορυφαίο storytelling), Kameo, Perfect Dark Zero, Magna Carta II, Tales of Vesperia, Limbo (live arcade)

στο ps3: Killzone 2/3, Uncharted 1/2/3, Heavy Rain, Infamous 2, God of War 3, Little Big Planet 2, Demon Souls, Resistance 1/2/3, Metal Gear Solid 4, Valkyria Chronicles, Folklore, Ratchet and Clank, Yakuza 3/4, Disgaea 3/4, Ars Tonelica, Gran Turismo 5, flow (psn) και οι λίστες συνεχίζονται.

Σε αυτά πρέπει να προσθέσεις καμιά 20αριά exclusive παιχνίδια του 360 που απαιτούν Kinect αν σε ενδιαφέρει.

 

Β) 360 καλύτερο controller αλλά χειρότερο σταυρό και λίγο πιο βαρύ αν δεν πάρεις ενσύρματο.

Το move και Kinect έχουν διαφορετική φιλοσοφία αλλά και τα 2 πάσχουν σε παιχνίδια που να τα εκμεταλλεύονται. Το Kinect δείχνει πώς θα έχει αρκετή υποστήριξη στο μέλλον και θα βγει και σε PC, ενώ το move φαίνεται πώς η sony σιγά/σιγά το εγκαταλείπει. Με άλλα λόγια αν θες motion controls πας σε Wii και Red Steel 2/Skyward Sword, Wii Sports Resort με κλειστά τα μάτια.

 

Γ) Σε επικοινωνία και σαν extenders είναι περίπου στο ίδιο. Το 360 απέκτησε το metro interface των Windows 8 και σε θέμα connectivity είναι κάπως καλύτερο από το ps3, ενώ το ps3 έχει το extra του bluray.

 

Δ) Browser έχει μόνο το ps3 αλλά είναι για τα μπάζα. Το 360 έχει πολλά κανάλια που τα περισσότερα όμως απαιτούν online συνδρομή, όπως facebook, twitter, sky player, και θα προστεθούν youtube, BBC, skype, hulu και διάφορα άλλα. Σε online εμπειρία το XBOX LIVE είναι πολύ καλύτερο από το PSN, αλλά το τελευταίο είναι δωρεάν και έχει πιο ανοικτή αρχιτεκτονική (π.χ. έχει το Steam). Επίσης το LIVE υπάρχει και σε Windows Phone 7 κινητά, ενώ θα υποστηριχθεί και στα επερχόμενα Windows 8. Ταυτόχρονα, το metro interface των Windows 8 υποστηρίζεται ήδη στο 360 από τις 6 Δεκέμβρη.

 

Ε) Πλέον και τα 2 είναι αξιόπιστα. Καλύτερο build quality έχει το 360. Καλύτερο service και εγγύηση μακράν η Microsoft με το 360. Η Sony Hellas είναι για κλάματα.

Ακόμα διαχρονικά έχει αποδεικτεί πως η MS έχει καλύτερη εξυπηρέτηση online και πιο ασφαλές online, μετά το περίφημο PSN hacking του ps3 πέρυσι τον Απρίλιο/Μάιο.

 

ΣΤ) Εξαρτάται τι θέλεις να φορτώνεις. Σίγουρα είναι καλό να έχεις μεγαλύτερη χωρητικότητα, αλλά αν πας σε 360 στην έκδοση των 4GB μπορείς άνετα να κάνεις τη δουλειά σου συνδέοντας έναν εξωτερικό δίσκο και δεσμεύοντας μέχρι και 16GB extra χώρο για τις λειτουργίες του LIVE. Δε μπορείς όμως να δεσμεύσεις περισσότερο χώρο και για να αναβαθμίσεις σε σκληρό δίσκο πρέπει να αγοράσεις τον official της MS. Ενώ στο ps3 μπορείς να τοποθετήσεις όποιο δίσκο θέλεις στη θέση του original. Με άλλα λόγια και στις δύο κονσόλες σε συμφέρει να αγοράσεις τις φθηνότερες εκδόσεις ,αφού με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα μπορείς να χαρείς όλα τα πλεονεκτήματα των 2 κονσολών (αρκεί να έχεις στην μπάντα ένα flashάκι 8gb/16gb για να το συνδέσεις στο 360 με τα 4gb ώστε να έχεις χώρο για demos, κτλ).

 

Στο ερώτημα ποιο από τα 2, xbox slim 4gb για μένα με πολύ μικρή διαφορά και γιατί είναι φθηνότερο και έχει το πλεονέκτημα πώς οι περισσότεροι τίτλοι της αγοράς έχουν καλύτερα γραφικά. Αν θέλεις να παίξεις τα exclusive παιχνίδια του ps3 η πρότασή μου είναι να αγοράσεις ένα ps3 FAT μεταχειρισμένο που έχει σαφώς ανώτερο design και build quality από τα ps3 slim (που μοιάζουν με τοστιέρες και έχουν πετσοκομμένο hardware..)

 

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Β) 360 καλύτερο controller αλλά χειρότερο σταυρό και λίγο πιο βαρύ αν δεν πάρεις ενσύρματο.

 

 

ΔΕΝ έχω 360 (ούτε PS3 for that matter), οπότε η εμπειρία μου με το 360 controller περιορίζεται στο PC. Να προσθέσω κάτι σε αυτό που λέει ο φίλτατος, όσον αφορά το σταυρό και το βάρος. Καταρχάς έχω αυτά τα δύο controllers:

 

 

http://www.amazon.co.uk/Xbox-360-Wired-Controller-WINDOWS/dp/B000BK4C80/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1323820339&sr=8-10

 

http://www.amazon.co.uk/Xbox-Wireless-Controller-Play-Charge/dp/B004JF66LO

 

 

1) Σταυρός: Στο ενσύρματο (και στο παλιό ασύρματο) ο σταυρός είναι απαράδεκτος. Ευτυχώς αυτό διορθώθηκε στο νέο ασύρματο που έβγαλαν (το δεύτερο link που έδωσα) και με μια απλή κίνηση πλέον ο σταυρός μετατρέπεται σε stick ουσιαστικά.

 

2) Βάρος: Ναι, το ασύρματο είναι ελαφρώς βαρύτερο, αλλά το ενσύρματο (αυτό που έχω εγώ τουλάχιστον) είναι κάπως ψευτικέ. Το νέο ασύρματο controller είναι μεν βαρύτερο, αλλά παράλληλα είναι και αρκετά πιο στιβαρό. Επίσης η επιφάνειά του μου άφησε καλύτερη αίσθηση στις παλάμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ερώτημα ποιο από τα 2, xbox slim 4gb για μένα με πολύ μικρή διαφορά και γιατί είναι φθηνότερο και έχει το πλεονέκτημα πώς οι περισσότεροι τίτλοι της αγοράς έχουν καλύτερα γραφικά. Αν θέλεις να παίξεις τα exclusive παιχνίδια του ps3 η πρότασή μου είναι να αγοράσεις ένα ps3 FAT μεταχειρισμένο που έχει σαφώς ανώτερο design και build quality από τα ps3 slim (που μοιάζουν με τοστιέρες και έχουν πετσοκομμένο hardware..)

 

Αυτά :)

 

Αυτό μην του το προτείνεις, γιατί στα παλιότερα PS3 υπάρχουν αναφορές οτι το Uncharted 2/3 δεν παίζει ή freeζάρει. Το ίδιο και με το GOW3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους απαντησεις :)

 

Κατι αλλο.. θα μπορω να μπαινω facebook και skype χωρις να εχω συνδρομη live?

 

Πρεπει να αγορασω καποιο "ειδικο" μοντελο xbox360s ωστε πιο μετα αν χρειαστει να το φλασαρω πιο ευκολα;

 

Θα πρεπει να δηλωσω αλλο region ωστε να εκμεταλλευομαι στο επακρο το live? Χρειαζομαι κ αλλη ip, η μονο αλλαγη χωρας στο mail;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους απαντησεις :)

 

Κατι αλλο.. θα μπορω να μπαινω facebook και skype χωρις να εχω συνδρομη live?

 

Πρεπει να αγορασω καποιο "ειδικο" μοντελο xbox360s ωστε πιο μετα αν χρειαστει να το φλασαρω πιο ευκολα;

 

Θα πρεπει να δηλωσω αλλο region ωστε να εκμεταλλευομαι στο επακρο το live? Χρειαζομαι κ αλλη ip, η μονο αλλαγη χωρας στο mail;

 

Ευχαριστω

 

1. Χρειάζεται να έχεις Live Gold για να μπείς Facebook/Skype αλλά είναι αρκετά φθηνό. Γύρω στα 50€ τον χρόνο ανάλογα απο που θα το αγοράσεις,

 

2. Όχι.

 

3. Όχι, δεν θα αλλάξεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Χρειάζεται να έχεις Live Gold για να μπείς Facebook/Skype αλλά είναι αρκετά φθηνό. Γύρω στα 50€ τον χρόνο ανάλογα απο που θα το αγοράσεις,

 

από εδώ μπορείς να βρεις την 12μηνη 37 ευρώ και την 14μηνη 39 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνω ένα hijack στο θέμα του φίλου καθ θα ρωτήσω κ γω με την σειρά μου,

για κάποιον που παίζει rpg και άντε κανένα adventure κ Metal gear προτείνεται ps3 η 360?

όπως το έχω ψάξει νομίζω συμφέρει το ps3.

επίσης ποια απο τις δύο έχει πιο πολλές επιλογές σε j-rpg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μην του το προτείνεις, γιατί στα παλιότερα PS3 υπάρχουν αναφορές οτι το Uncharted 2/3 δεν παίζει ή freeζάρει. Το ίδιο και με το GOW3.

 

Δεν έχω υπόψη μου αυτές τις αναφορές...

Αν όντως έχουν υπόσταση τότε ναι να το προσέξει.

Στο δικό μου ps3 60gb παίζουν απροβλημάτιστα.

 

ΔΕΝ έχω 360 (ούτε PS3 for that matter), οπότε η εμπειρία μου με το 360 controller περιορίζεται στο PC. Να προσθέσω κάτι σε αυτό που λέει ο φίλτατος, όσον αφορά το σταυρό και το βάρος. Καταρχάς έχω αυτά τα δύο controllers:

 

 

http://www.amazon.co.uk/Xbox-360-Wired-Controller-WINDOWS/dp/B000BK4C80/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1323820339&sr=8-10

 

http://www.amazon.co.uk/Xbox-Wireless-Controller-Play-Charge/dp/B004JF66LO

 

 

1) Σταυρός: Στο ενσύρματο (και στο παλιό ασύρματο) ο σταυρός είναι απαράδεκτος. Ευτυχώς αυτό διορθώθηκε στο νέο ασύρματο που έβγαλαν (το δεύτερο link που έδωσα) και με μια απλή κίνηση πλέον ο σταυρός μετατρέπεται σε stick ουσιαστικά.

 

2) Βάρος: Ναι, το ασύρματο είναι ελαφρώς βαρύτερο, αλλά το ενσύρματο (αυτό που έχω εγώ τουλάχιστον) είναι κάπως ψευτικέ. Το νέο ασύρματο controller είναι μεν βαρύτερο, αλλά παράλληλα είναι και αρκετά πιο στιβαρό. Επίσης η επιφάνειά του μου άφησε καλύτερη αίσθηση στις παλάμες

 

Το έχω υπόψη μου το νέο controller και όντως τα σπάει, απλά δεν του το ανέφερα γιατί δεν έρχεται στο bundle με την κονσόλα και πρέπει να πληρώσει (αρκετά) extra λεφτά για να το πάρει. Πάντως όντως είναι πολύ καλό και έχουν διορθώσει το πρόβλημα με το σταυρό.

 

Επιτελους απαντησεις :)

 

Κατι αλλο.. θα μπορω να μπαινω facebook και skype χωρις να εχω συνδρομη live?

 

Πρεπει να αγορασω καποιο "ειδικο" μοντελο xbox360s ωστε πιο μετα αν χρειαστει να το φλασαρω πιο ευκολα;

 

Θα πρεπει να δηλωσω αλλο region ωστε να εκμεταλλευομαι στο επακρο το live? Χρειαζομαι κ αλλη ip, η μονο αλλαγη χωρας στο mail;

 

Ευχαριστω

 

H άποψή μου είναι να δηλώσεις Ireland (που έχει euro currency) και μέχρι πρότινος τουλάχιστον είχε περισσότερο περιεχόμενο από το Live Greece. Βέβαια αυτό μπορεί και να έχει διορθωθεί τώρα.

 

θα κάνω ένα hijack στο θέμα του φίλου καθ θα ρωτήσω κ γω με την σειρά μου,

για κάποιον που παίζει rpg και άντε κανένα adventure κ Metal gear προτείνεται ps3 η 360?

όπως το έχω ψάξει νομίζω συμφέρει το ps3.

επίσης ποια απο τις δύο έχει πιο πολλές επιλογές σε j-rpg?

 

Σε adventure και οι 2 δεν έχουν πλήθος τίτλων αλλά το 360 έχει τους περισσότερους (εννοώ καθαρά adventure και όχι action adventure).

Δύο παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα Gray Matter και το Sherlock Holmes.

Metal Gear υπάρχει το Metal Gear 4 σε ps3 exclusive, πριν λίγο καιρό βγήκε το Metal Gear Solid HD collection που περιλαμβάνει όλα τα metal gear (πλην του 4) σε HD γραφικά και έχει βγεί και στις 2 κονσόλες, μετά αναμένεται του χρόνου το Metal Gear Solid Renaissance το οποίο επίσης θα βγεί και στις 2 κονσόλες.

 

Σε απόλυτο αριθμό RPG (δυτικών και γιαπωνέζικων) υπερέχει το 360, εξαιτίας των περισσότερων δυτικών RPG που έχουν βγει για αυτό (εκδόσεις 360+PC), και στα υπόλοιπα multiplatform δυτικά rpg έχει λίγο καλύτερα γραφικά.

Σε jRPG υπερέχει το PS3, αλλά πολλά από αυτά έχουν βγει μόνο Ιαπωνία και δεν έχουν γίνει imported εδώ. Δηλαδή ουσιαστικά δεν έχουν βγει.

To 360 έχει και αυτό μία σεβαστή επιλογή από γιαπωνέζικα rpg, απλά στον αριθμό τους είναι λιγότερα.

Μερικά καλά RPG's για το 360 είναι τα: Lost Odyssey, Tales of Vesperia, Magna Carta II, Blue Dragon, Fable II, Fable III, Oblivion, Mass Effect 1/2/3, Skyrim, Dark Souls, Eternal Sonata, Final Fantasy XIII, Final Fantasy XIII-2 (αναμένεται), Star Ocean 4, The Last Remnant, Alpha Protocol (espionage rpg), Catherine και διάφορα άλλα. Τα πρώτα 6 είναι exclusive στο 360. (υπάρχουν και άλλα exclusive π.χ. το Infinite Undiscovery).

Για ps3 πολύ καλά exclusive rpg είναι: Valkyria Chronicles, Folklore (αν και δεν είναι απόλυτα rpg), Demon Souls, Ars Tonelica, Atelier Rorona, Disgaea 4, Final Fantasy XIII Versus (είναι ακόμα ως exclusive).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο quote μου αναφέρω πως το GOW3 σε κάποια στοιχεία, όπως το animation είναι πολύ καλό (ένα άλλο στοιχείο που είναι πολύ καλό είναι το γενικότερο scale + η υλοποίηση του MLAA, η οποία τόσο πολύ αρέσει στον PDS13 :P ). Σε κάποια άλλα πράγματα όμως υστερεί και το Alan Wake de facto είναι το πιο όμορφο παιχνίδι σε κονσόλα από άποψη σκιών και φωτοσκιάσεων. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά οι ειδικοί, αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω και λινκς...Και ανέφερα στο quote μου πως το GOW3 δεν έχει καθολικά τα καλύτερα γραφικά σε κονσόλα και αυτό είναι επίσης μία πραγματικότητα. Π.χ. σε raytracing το καλύτερο παιχνίδι είναι το Crysis 2 και σε textures το Rage.. (στο GOW3 βέβαια πολύ καλά textures έχει και ο Kratos).

Εφόσον δεν ασχολείσαι όπως λες με xbox360, τότε πώς είσαι τόσο σίγουρος? :)

 

To alan wake τρεχει σε αναλυση PSVITA.To GoW3 δεν εχει καλο animation απλα σε καποια σημεια ειναι ανετα οτι καλυτερο σε γραφικα σε κονσολα αυτη τη στιγμη.Τα textures του RAGE ειναι επιπεδου Resistance 1 σε αναλυση(ισως αδικω και το Resistance 1),εχουν ποικιλια ομως και δινουν πολυ καλη εικονα απο τα 100 μετρα αποσταση.

.360 και ειδικα pc games(στο full) εχω παιξει αρκετα.

 

 

 

Για του λόγου το αληθές, μπορείς να νοικιάσεις ένα 360 για σαββατοκύριακο μαζί με το Alan Wake και να απολαύσεις το παιχνίδι (που είναι πάρα πολύ καλό με κορυφαίο storytelling και ατμόσφαιρα) και να θαυμάσεις τις φωτοσκιάσεις που πέτυχε η Remedy στο hardware του 360 ;)

 

Δεν θελω να φανταστω τι θα εκανε η Sanda monica με αναλυση psvita,10-20 frames λιγοτερα μεσο ορο και QAA αντι για MLAA.:P

Τωρα που βγαινει στο pc θα φανει η αξια των γραφικων του.

 

 

Για τα multiplatform θα σου αναφέρω ακόμα μία φορά πώς δεν είναι μόνο τίτλοι του 7/10, είναι και τίτλοι 8/10, και 9/10 και 10/10 όπως το GTA IV που πήρε 10/10 και είναι ΕΜΦΑΝΕΣ χειρότερο στο ps3.

 

Δεν εννοουσα games επιπεδου 7/10 αλλα games με γραφικα 7/10 γινονται καποιες φορες 7.1/10 στην αλλη κονσολα.Στα καλα παιχνιδια ετσι και αλλιως δεν υπαρχει διαφορα κατ'εμε.Ειναι στο 50-50 περιπου(μπορει και παραπανω υπερ του ps3).Δες vanguish,battlefield 3,castlevania,portal 2,deus ex,LA Noire κτλ κτλ.

 

Και όπως λες και εσύ, 2/3 developers ασχολούνται σοβαρά με την κονσόλα της sony, και γι αυτό είναι αξιέπαινοι. Αυτό δεν αλλάζει την κατάσταση πώς η κονσόλα αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση σε όποιον την έχει και μπορεί να κρίνει αντικειμενικά, καθώς από τη μία μπορεί να παράγει exclusives ένα σκαλοπάτι πάνω από τα κορυφαία γραφικά του 360 (και αυτά είναι μετρημένα το πολύ στα δάκτυλα του ενός χεριού, συγκεκριμένα τα Uncharted 2/3 και το Heavy Rain - μη μου πεις το Killzone 3 γιατί υπάρχει το Gears of War 3 που είναι τουλάχιστον ισάξιο..) και από την άλλη παράγει από πολύ λίγο μέχρι αρκετά χειρότερα γραφικά στα multiplatform.

 

Δεν μπορει να σου αφησει γλυκοπικρη γευση μια κονσολα που εχει το καλυτερο software καθε χρονια.Μονο γλυκια σαν σοκολατα ιον αμυγδαλου:D

Με τπτ δεν συγκρινω GoW3 με Κillzone 3.Δωσε μου καποιο exclusive fps του XBOX.

 

 

 

 

 

 

Αυτά από μένα..τώρα το αν διαφωνείτε μερικοί είναι φυσιολογικό και καταλαβαίνω εν μέρει το fanboyism που σας οδηγεί εκεί. Τουλάχιστον υπάρχει επικοδομητικός διάλογος σε αυτό το topic, όχι όπως στο "ps3 vs 360" που έχει ξεφύγει εντελώς.. :)

 

Εγω θα προτεινα ξεκαθα ps3.Δωρεαν online,καλυτερα γραφικα,καλυτερο software,καλυτερα τελευταια χρονια ζωης,καλυτερο περιφερειακο(move, απο θεμα hardware gaming).Αυτα.

Καλυτερο Πακετο(και μετα την κυκλοφορια alan wake σε pc) θεωρω pc+ps3(αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι οι περισσοτεροι συμφωνουν σε κατι τετοιο)

 

Μου αρεσει που βγαζεις τον εαυτο σου εξω απο το fanboism βρε cortan.:P

Μπορει να γραφεις ομορφα και πολυ ωραια,το παραδεχομαι αλλα το περιεχομενο και η ουσια μετραει,τεσπα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...