Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι καθολου, ειναι πολυ χαρακτηριστικο το μεταλλικο υψος της Unreal Engine που δε μπορω να το συγκρινω οπτικα,

με διαμαντια οπως το Heavy Rain ή το Uncharted του PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξερω αλλα μηπως υπερβαλεις :fear:

 

Mην υποτιμας το πρωτο uncharted.Παρολο που ειναι αρκετα πιο κατω σε επιπεδο γραφικων απο τα 2 επομενα,ακομα και σημερα σε μερικα σημεια δειχνει ομορφο.

 

 

bgurvd.jpg

Uncharted15.jpg

p1000780ia9.jpg

uncha6.jpg

uch7.jpg

Uncharted15.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην υποτιμας το πρωτο uncharted.Παρολο που ειναι αρκετα πιο κατω σε επιπεδο γραφικων απο τα 2 επομενα,ακομα και σημερα σε μερικα σημεια δειχνει ομορφο.

 

 

bgurvd.jpg

Uncharted15.jpg

p1000780ia9.jpg

uncha6.jpg

uch7.jpg

Uncharted15.jpg

 

δεν το υποτιμαω ειναι πολυ ομορφο παιχνιδι αλλα οχι και ισαξια σε τεχνικο τομεα με το gears of war 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τον μπερδέψατε παρά τον βοηθήσατε τον Κολυμβητή! Τέσπα, επειδή εγώ τελικά αποφάσισα να πάρω το Κινέκτ και το έχω παραγγείλει ήδη παρά τα όσα είχα διαβάσει και για έλλειψη χώρου και για λιγότερους και κατώτερους τίτλους κλπ...μπορεί κάποιος να μου πει αν υποστηρίζει φωνητικές εντολές στην Ελλάδα. Στα Αγγλικά εννοείται απλά γενικά έχει ή δεν έχει εδώ; Και αν ναι μόνο στο gameplay έχει φωνητικές εντολές ή γενικώς. Π.χ. Movie pause. Close. Open κτλ;;; Thanx

 

PS: Μόλις διάβασα κάτι forum από το 2010 και έλεγαν ότι μόνο αν βάλεις region Αγγλία ή Αμερική έχει εντολές. Αν βάλεις Ελλάδα πλέον δεν έχεις καθόλου. Ισχύει ή όχι; Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που το έχει ήδη και το χρησιμοποιεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τον μπερδέψατε παρά τον βοηθήσατε τον Κολυμβητή! Τέσπα, επειδή εγώ τελικά αποφάσισα να πάρω το Κινέκτ και το έχω παραγγείλει ήδη παρά τα όσα είχα διαβάσει και για έλλειψη χώρου και για λιγότερους και κατώτερους τίτλους κλπ...μπορεί κάποιος να μου πει αν υποστηρίζει φωνητικές εντολές στην Ελλάδα. Στα Αγγλικά εννοείται απλά γενικά έχει ή δεν έχει εδώ; Και αν ναι μόνο στο gameplay έχει φωνητικές εντολές ή γενικώς. Π.χ. Movie pause. Close. Open κτλ;;; Thanx

 

PS: Μόλις διάβασα κάτι forum από το 2010 και έλεγαν ότι μόνο αν βάλεις region Αγγλία ή Αμερική έχει εντολές. Αν βάλεις Ελλάδα πλέον δεν έχεις καθόλου. Ισχύει ή όχι; Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που το έχει ήδη και το χρησιμοποιεί!

 

Όχι, δεν υποστηρίζει φωνητικές εντολές ούτε στα Αγγλικά, ούτε στα Ελληνικά αν έχεις την περιοχή σεταρισμένη για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ, τρία χρόνια κάτοχος 360, παίζοντας σχεδόν όλα τα major MS exclusives, γραφικά σαν του Uncharted 2, God of War 3, (ακόμη και MGS4) δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ στο 360. Και το λέω εγώ, που όλοι εδω μέσα θυμούνται το πόσο έκραζα το PS3 κάποτε, μέχρι να το αγοράσω.

 

Για τα Uncharted 2,3 τα έχουμε πει και εμείς. Είναι ένα σκαλί παραπάνω.

Για το God of War 3 διαφωνώ. Ενώ το animation είναι πολύ καλό, σε κάποια άλλα πράγματα, π.χ. shadows υστερεί σε σχέση με το Alan Wake π.χ., οπότε συνολικά δε μπορώ να πω πως έχει γραφικά καλύτερα από 360. Το οποίο Alan Wake παραμένει το παιχνίδι με το καλύτερο σύστημα σκιών στις κονσόλες για την ιστορία.

 

Αλλά τα Gears 3, Crysis 2 και Forza 4 έχουν ανεβάσει τον πήχη στο 360. Το Gears 3 είναι ΣΧΕΔΟΝ στα επίπεδα του Uncharted 2.

 

Δεν τα μετραω να σου πω την αληθεια ενα ενα.Αλλα παρατηρω και διαβαζω.Η καπως σοβαρη διαφορα θα υπαρχει μονο στο 0ΧΑΑ vs 4XAA και αυτο συμβαινει σπανια.Η διαφορα 2XAA vs QAA και 4ΧΑΑ vs QAA ειναι μικρη καθως το QAA δινει αποτελεσμα αναμεσα σε 2χΑΑ και 4ΧΑΑ(αυτο βρηκα τωρα,αλλα καπου ειχα διαβασει για τις διαφορες πιο αναλυτικα).Η διαφορα MLAA με ολα τα παραπανω πολυ μεγαλη.

Τα MLAA παιχνιδια δεν ειναι λιγα πλεον.

 

To quincunx πετυχαίνει antialiased edges μεταξύ 2xAA και 4xAA μόνο σε ευθείς edges (υπό γωνία η διαφορά είναι μεγαλύτερη), αλλά αυτό που δεν αναγράφει η πηγή που ανέφερες είναι πως το επιτυγχάνει δίνοντας ένα γενικότερο blurred image (καθώς χρησιμοποιεί blurred φίλτρο για να απαλύνει τις γωνίες) και έτσι το αποτέλεσμα φαίνεται χειρότερο..Γενικά το Quincunx είναι η χειρότερη μορφή antialiasing και σαφέστατα χειρότερο από το MLAA που χρησιμοποιούν κάποια exclusive παιχνίδια του ps3.

 

Το dark souls πάσχει από το ίδιο blurred image που οφείλεται σε post prosessing.

Aπό το ίδιο άρθρο του DF:

"On top of this, it appears a post-processing filter running on the PS3 version is affecting the clarity of certain text elements, such as the Estus Flask notification in the bottom-left of the screen. As with most filters working indiscriminately across the whole frame, text and HUD elements often get caught in the line of fire, although it really only seems to have affected the text in this case. On very close zoom, this filter is also the likely cause of a very subtle softening to the definition of distant textures not evident on 360."

 

Άρα παραμένει καλύτερο στο 360..

Για τα υπόλοιπα που ανέφερες:

Στα περισσότερα multiplatform το 360 παράγει καλύτερα οπτικά αποτελέσμα ή/και καλύτερα frames και αυτό είναι δυστυχώς μία πραγματικότητα.

 

Συνέκρινα περίπου ομοιδή παιχνίδια, π.χ. το Fable III το συνέκρινα με ένα περσινό exclusive rpg για το ps3 και αυτό δεν είναι άλλο από το demon souls.

 

Για το Killzone 3 το συζητάω..τα Infamous 2 και God of War 3 για μένα δεν έχουν καθολικά καλύτερα γραφικά από τα top γραφικά του 360. Σε κάποιες πτυχές τους έχουν πολύ καλά, σε κάποιες άλλες όχι.

 

Καλό είναι να διαφωνείς, εξάλλου αν όλοι συμφωνούσαμε δε θα υπήρχε ποικιλία ούτε διαφορετικές απόψεις.

 

Και πάνω σε αυτό που είπες "βλέπουμε τα καλύτερα γραφικά και το καλύτερο software στην κονσόλα και αυτό δικαιολογεί μια πιο υψηλή τιμή" να σε διορθώσω επίσης:

"βλέπουμε 3-4 παιχνίδια max με ένα σκαλί καλύτερα γραφικά και εκατοντάδες παιχνίδια multiplatform με χειρότερα γραφικά, άρα βλέπουμε ανισορροπία στην ποιότητα του software και αυτό σαφώς δε δικαιολογεί την τιμή του ps3 slim που σε build quality και connectivity είναι χειρότερο από το 360 slim" :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3 vs XBOX το καναμε το τοπικ. Εγω απο shadows AA κτλπ δεν ξερω, ξερω τι βλεπω στα ματια μου.

ΧΒΟΧ δεν εχω. Αλλα απ οτι καταλαβα μιλατε για γραφικα εδω περα..

θα παραθεσω αυτο εδω το λινκ με τα video game awards of the year

Συνοπτικα βλεπω απο το 2007 και μετα για best graphics game of the year καθοτι αυτο ειναι που μετραει στον μεσο χρηστη:

2007 Bioshock (XBOX)

2008 MGS4 (PS3)

2009 Uncharted 2 (PS3)

2010 GOW3 (PS3)

2011 Uncharted 3 (PS3)

Προφανως ειναι στημενοι απο την ΣΟΝΥ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cortaN@ σταματησα σχεδον να διαβαζω μετα το

''

Για το God of War 3 διαφωνώ......οπότε συνολικά δε μπορώ να πω πως έχει γραφικά καλύτερα από 360.
''.

 

Λεω ''σχεδον'' γιατι διαβασα στα πεταχτα τα υπολοιπα απο κει και περα(στα οποια και παλι διαφωνω),δεν εχει νοημα να κανω quotes πραγματικα.Πιστευω οτι οποιος ξερει τα στοιχειωδη περι γραφικων για τις 2 κονσολες θα καταλαβει γιατι το demons souls για παραδειγμα δεν μπορει να θεωρηθει ουσιαστικα exclusive και να μπει σε τετοια συγκριση(με την εννοια ''exclusive'' που μας ενδιαφερει σε αυτη τη κουβεντα και δεν ειναι αλλη απο exclusive=παιχνιδι που εκμεταλευεται το hardware της κονσολας).Μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου ειναι τα studios που ασχολουνται σοβαρα με την κονσολα.Σου ειπα...exclusive ειναι και το Haze.

Στα υπολοιπα απλα διαφωνω.

 

Μονο για το GoW3 θα πω οτι για μενα ειναι καλυτερο και απο το Uncharted 3 σε πολλους τομεις και ισως το καλυτερο οπτικα ps3 game.Δεν μπορει να συγκριθει με παιχνιδι του 360.

 

Τελος οι διαφορες των multiplatform ειναι τυπου..παιχνιδι με γραφικα 7/10 στο 360 ή στο ps3 μπορει να ειναι 7.1/10 στην αλλη κονσολα.Δεν υπαρχει καμια συγκριση με τα exclusives του ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Uncharted 2,3 τα έχουμε πει και εμείς. Είναι ένα σκαλί παραπάνω.

Για το God of War 3 διαφωνώ. Ενώ το animation είναι πολύ καλό, σε κάποια άλλα πράγματα, π.χ. shadows υστερεί σε σχέση με το Alan Wake...........και God of War 3 για μένα δεν έχουν καθολικά καλύτερα γραφικά από τα top γραφικά του 360. Σε κάποιες πτυχές τους έχουν πολύ καλά, σε κάποιες άλλες όχι.

 

[/b]" :D :P

Χωρις να θελω να προσβαλω αυτο τα λεει ολα.Εγω με xbox δεν ασχολουμαι αλλα το alan wake πως το λενε ουτε που το εχω ακουσει. Εχω ΠΣ3 ενα χρονο και ακουγα για GOW3 απ τη στιγμη που βγηκε. Προφανως οφειλεται στο στημενο μαρκετινγκ της ΣΟΝΥ και αυτο

Και φυσικα οσοι το βγαλανε game of the year δεν ξερουν απο γραφικα. ενταξει εγω δεν ξερω και δεν ειμαι ειδικος.

Αλλα να ξερουμε τι λεμε. Αν μη τι αλλο εντυπωσιαζει και για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει σε ΠΣ3 απο αποψης γραφικων.

Πριν κανα 2μηνο ημουν μαζι με κατι μεγαλους και ζευγαρια στο σπιτι, ειδανε το GOW3 και χαζεψανε στην κυριολεξια. Καθοντουσαν, βλεπανε και δε χορταινανε. Ο ενας μαλιστα πηγε πηρε ΠΣ3 απο αυτο που ειδε στο GOW3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να προσβαλω αυτο τα λεει ολα.Εγω με xbox δεν ασχολουμαι αλλα το alan wake πως το λενε ουτε που το εχω ακουσει. Εχω ΠΣ3 ενα χρονο και ακουγα για GOW3 απ τη στιγμη που βγηκε. Προφανως οφειλεται στο στημενο μαρκετινγκ της ΣΟΝΥ και αυτο

Και φυσικα οσοι το βγαλανε game of the year δεν ξερουν απο γραφικα. ενταξει εγω δεν ξερω και δεν ειμαι ειδικος.

Αλλα να ξερουμε τι λεμε. Αν μη τι αλλο εντυπωσιαζει και για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει σε ΠΣ3 απο αποψης γραφικων.

Πριν κανα 2μηνο ημουν μαζι με κατι μεγαλους και ζευγαρια στο σπιτι, ειδανε το GOW3 και χαζεψανε στην κυριολεξια. Καθοντουσαν, βλεπανε και δε χορταινανε. Ο ενας μαλιστα πηγε πηρε ΠΣ3 απο αυτο που ειδε στο GOW3

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τι νόμισαν κάποιοι εμπειρικά που έπαιξαν το GOW3 στο σπίτι σου και ποια είναι η πραγματικότητα.

Ασχολούμαι με pc, κονσόλες και games 20 χρόνια και πίστεψέ με μπορώ να διακρίνω διαφορές ΑF, ΑΑ σε μία σκηνή, ακόμα και alpha textures..

 

Στο quote μου αναφέρω πως το GOW3 σε κάποια στοιχεία, όπως το animation είναι πολύ καλό (ένα άλλο στοιχείο που είναι πολύ καλό είναι το γενικότερο scale + η υλοποίηση του MLAA, η οποία τόσο πολύ αρέσει στον PDS13 :P ). Σε κάποια άλλα πράγματα όμως υστερεί και το Alan Wake de facto είναι το πιο όμορφο παιχνίδι σε κονσόλα από άποψη σκιών και φωτοσκιάσεων. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά οι ειδικοί, αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω και λινκς...Και ανέφερα στο quote μου πως το GOW3 δεν έχει καθολικά τα καλύτερα γραφικά σε κονσόλα και αυτό είναι επίσης μία πραγματικότητα. Π.χ. σε raytracing το καλύτερο παιχνίδι είναι το Crysis 2 και σε textures το Rage.. (στο GOW3 βέβαια πολύ καλά textures έχει και ο Kratos).

Εφόσον δεν ασχολείσαι όπως λες με xbox360, τότε πώς είσαι τόσο σίγουρος? :)

Για του λόγου το αληθές, μπορείς να νοικιάσεις ένα 360 για σαββατοκύριακο μαζί με το Alan Wake και να απολαύσεις το παιχνίδι (που είναι πάρα πολύ καλό με κορυφαίο storytelling και ατμόσφαιρα) και να θαυμάσεις τις φωτοσκιάσεις που πέτυχε η Remedy στο hardware του 360 ;)

 

Και επειδή όλο λέμε και λέμε πιο είναι το πιο όμορφο exclusive από πλευράς ps3, για μένα 2 σκηνές είναι οι καλύτερες και είναι - όπως πολλές φορές έχω τονίσει ένα σκαλί παραπάνω από τα κορυφαία γραφικά για 360 - :

1) Η αρχή του Heavy Rain στο σπίτι με το σπίτι, την αυλή, κτλ

2) H πίστα στη ζούγκλα/στο βουνό στο Uncharted 2

 

Επειδή λοιπόν έχω δεί εκατέρωθεν τα διάφορα exclusives από τις 2 κονσόλες, μπορώ και μιλάω εξ πείρας. Δες το Alan Wake και θα με θυμηθείς..Σε θέμα φωτοσκιάσεων/lightning και πώς επηρεάζουν το περιβάλλον είναι κορυφαίο. Επιπλέον έχει πολύ καλό volumetric fog και distance.

 

cortaN@ σταματησα σχεδον να διαβαζω μετα το

''''.

 

 

@PDS13 (χωρίς bold - δεν χρειάζεται ;)

 

Δες παραπάνω την απάντησή μου στον mtzs και επιτέλους παίξε το Alan Wake και σύ αδερφέ.

Τώρα βγαίνει και καινούριο στο xbox live arcade - Alan Wake: American Nightmare -

 

Για τα multiplatform θα σου αναφέρω ακόμα μία φορά πώς δεν είναι μόνο τίτλοι του 7/10, είναι και τίτλοι 8/10, και 9/10 και 10/10 όπως το GTA IV που πήρε 10/10 και είναι ΕΜΦΑΝΕΣ χειρότερο στο ps3.

Και όπως λες και εσύ, 2/3 developers ασχολούνται σοβαρά με την κονσόλα της sony, και γι αυτό είναι αξιέπαινοι. Αυτό δεν αλλάζει την κατάσταση πώς η κονσόλα αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση σε όποιον την έχει και μπορεί να κρίνει αντικειμενικά, καθώς από τη μία μπορεί να παράγει exclusives ένα σκαλοπάτι πάνω από τα κορυφαία γραφικά του 360 (και αυτά είναι μετρημένα το πολύ στα δάκτυλα του ενός χεριού, συγκεκριμένα τα Uncharted 2/3 και το Heavy Rain - μη μου πεις το Killzone 3 γιατί υπάρχει το Gears of War 3 που είναι τουλάχιστον ισάξιο..) και από την άλλη παράγει από πολύ λίγο μέχρι αρκετά χειρότερα γραφικά στα multiplatform.

 

Και για να επανέλθω στο αρχικό θέμα του ποστ, έχω αναφέρει στο αρχικό μου ποστ εδώ αρκετούς λόγους για να προτιμήσει κάποιος είτε Wii είτε 360 είτε ps3. Έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους.

ΑΝ θέλει ο topic starter να προσανατολιστεί, μπορεί να διαβάσει το αρχικό μου ποστ, γιατί μετά η κατάσταση πήγε πάλι 360 vs ps3.

 

Στο επιμέρους θέμα του ποιο από τα παραπάνω είναι καλύτερο, έχω εκφραστεί πολλές φορές πώς κάποιος για να χαρεί όλα τα παιχνίδια πρέπει - δυστυχώς - να έχει στην κατοχή του και τις 2 κονσόλες. Απλά για μένα, αν τίθεται θέμα απόκτησης μόνο μίας τότε θα συνιστούσα - όπως πολλές φορές έχω πει - 360 arcade 4gb και Wii μεταχειρισμένο - που θα του βγεί λίγο παραπάνω από ένα ps3 και σαφώς είναι καλύτερη επιλογή.

Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά μόνο ps3, θα συνιστούσα να αγοράσει μεταχειρισμένο ένα ps3 FAT και αν δυνατόν να βρεί ένα προσεγμένο - χωρίς ylod - μοντέλο των 60GB το οποίο έχει πολύ καλύτερο hardware από τα slim.

Γενικά τα slim υστερούν σε build quality και connectivity από το 360slim και αισθητικά μοιάζουν με τοστιέρες καντίνας, με πολύ rough πλαστικό εξωτερικά και μόνο μία αγορά μεταχειρισμένου slim θα δικαιολογούνταν, καθώς τα 259 ευρώ που αξιώνει η sony για καινούριο ps3 slim είναι πολλά λεφτά για την ποιότητα του τελευταίου.

 

Αυτά από μένα..τώρα το αν διαφωνείτε μερικοί είναι φυσιολογικό και καταλαβαίνω εν μέρει το fanboyism που σας οδηγεί εκεί. Τουλάχιστον υπάρχει επικοδομητικός διάλογος σε αυτό το topic, όχι όπως στο "ps3 vs 360" που έχει ξεφύγει εντελώς.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan τηλεφώνησε η Κίνα και θέλει το wall της πίσω :mrgreen:

 

XBOX καλύτερο τεχνικά σε multiplatforms

 

PS3 καλύτερο τεχνικά σε exclusives τίτλους

 

απλά και περιληπτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά και κουράστηκα να διαβάζω τις αναλύσεις σας χωρίς νόημα , μήπως υπάρχουν κάποιοι που να μας απαντήσουν στα ερωτήματα που παρέθεσε ο δημιουργός του τοπικ η στα παρακάτω.

Συγνώμη αλλά μας μουρλάνατε στα ξενικά... εμάς τους αρχάριους.

 

Ποιο αξίζει και έχει:

Α] Καλύτερα γραφικά (χωρίς αναλύσεις) και αν συνεπάγεται από τα παιχνίδια.

Β] Καλύτερο χειρισμό και παιχνίδια Kinect - Move

C] Καλύτερη επικοινωνία με άλλες συσκευές iphone, HTC, samsung, PC για DLNA κλπ.

D] Καλύτερo browser & chat π.χ skype.

E] Λιγότερες βλάβες κολλήματα κλπ. edit: servise & ανταπόκριση στην Ελλάδα.

edit2

F] Aξίζει να έχεις μεγάλη χωρητικότητα και γιατί εκτός από DEMO.

 

XBOX360 new slim 4GB ή PS3 slim 160GB ή και τα δύο.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω σύντομα.

 

1. PS3, καλύτερα γραφικά στα exclusives.

 

2. Το Kinect έχει καλύτερο χειρισμό αλλά έχει άθλια παιχνίδια, οπότε Move.

 

3. Ίδια συνδεσιμότητα έχουν πάνω κάτω PS3-360.

 

4. Mόνο το PS3 έχει browser. Το 360 δεν έχει. Για Skype δεν ξέρω αν μπορείς.

 

5. Το PS3 είναι πιο αξιόπιστο.

 

Γενικά θα πρότεινα να αγοράσεις PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...