Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναρουτο δε προσεχεις αλλα ποστ που γραφω:rolleyes: :rolleyes:

στο ΠΣ3 τα srt υποστηριζονται κανονικα οταν απο πισι streamareis μεσω PS3 media server προγραμμα που εγκαθιστας στο πισι και αναλαμβανει το coding, decoding αρχειων και παραλληλα εχει επιπλεον ρυθμισεις για καλυτερο στρεαμινγκ. υποστηριζει και υποτιτλους κανονικα. Λειτουργει και με OFW.

Δοκιμασμενο με ethernet....

Επισης λογικα αν πεταξεις στο PS3 media server mkv 3D (λογικα λεω παντα, δεν εχω 3D να το δοκιμασω) θα την παιξει ως 3D γιατι χρησιμοποιει την engine του PS3 και οχι καποιο εξωτερικο (homebrew) προγραμμα

 

Συγνώμη mtzs αλλά είναι και που έχω διάβασμα μαζί και σχολιάζω στα posts για να ξεδώσω μιας και μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα μαθηματικά! Ακούγεται πολύ καλό αυτό. Ξέρεις μήπως αν υποστηρίζει άλλα formats υποτίτλων εκτός από srt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη mtzs αλλά είναι και που έχω διάβασμα μαζί και σχολιάζω στα posts για να ξεδώσω μιας και μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα μαθηματικά! Ακούγεται πολύ καλό αυτό. Ξέρεις μήπως αν υποστηρίζει άλλα formats υποτίτλων εκτός από srt?

Εχω δοκιμασει μονο srt προσωπικα

απο αλλο φορουμ χρηστης αναφερει:

Ο υπολογιστής μου είχε όπως προείπα ήδη εγκατεστημένο το ffdshow με επιλεγμένους τους υπότιτλους καθώς και το Haali media splitter με επίσης επιλεγμένους τους υπότιτλους. Το PS3 έδειξε αμέσως το 90% των υποτίτλων και σε avi-srt και σε το 100% των divx-xsub αλλά και σε mkv!!!

Τα avi-srt που δεν έπαιξαν δεν τα έψαξα αλλά προφανώς είναι θέμα ρυθμίσεων

 

 

κοιτα και εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει μονο srt προσωπικα

απο αλλο φορουμ χρηστης αναφερει:

Ο υπολογιστής μου είχε όπως προείπα ήδη εγκατεστημένο το ffdshow με επιλεγμένους τους υπότιτλους καθώς και το Haali media splitter με επίσης επιλεγμένους τους υπότιτλους. Το PS3 έδειξε αμέσως το 90% των υποτίτλων και σε avi-srt και σε το 100% των divx-xsub αλλά και σε mkv!!!

Τα avi-srt που δεν έπαιξαν δεν τα έψαξα αλλά προφανώς είναι θέμα ρυθμίσεων

 

 

κοιτα και εδω

 

Δεν βρίσκω πουθενά τους υποστηριζόμενους υπότιτλους. Εμένα με ενδιαφέρει το sub μιας και αυτή είναι η μορφή των 3D υποτίτλων. Από ότι είδα υποστηρίζει και DTS ήχο. Οπότε λύθηκε το πρόβλημα με τις ταινίες που δεν έπαιζαν με φλασάκι. Αν βρω τρόπο για να συνδέσω με ethernet το ps3 με τον υπολογιστή έφυγα για ps3 με την πρώτη ευκαιρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω πουθενά τους υποστηριζόμενους υπότιτλους. Εμένα με ενδιαφέρει το sub μιας και αυτή είναι η μορφή των 3D υποτίτλων. Από ότι είδα υποστηρίζει και DTS ήχο. Οπότε λύθηκε το πρόβλημα με τις ταινίες που δεν έπαιζαν με φλασάκι. Αν βρω τρόπο για να συνδέσω με ethernet το ps3 με τον υπολογιστή έφυγα για ps3 με την πρώτη ευκαιρία!

Βγαινουμε οφφτοπικ, μου περασε ο ξαδερφος cat5 εξωτερικα απο το μπαλκονι εθερνετ καλωδιο 10 μετρα,

το στρεαμ δουλευει κανονικα. υποψιν..ειναι και θεμα ρουτερ και ρυθμισεων αυτου !!

θεματα για PS3mediaserver

http://www.avclub.gr...S3-Media-Server

http://www.insomnia...._ps3mediaserver

 

έφυγα για ps3 με την πρώτη ευκαιρία!

 

Δηλαδη αμα βγαλουν προσφορα!!!!!!

Μαζεψες λεφτα;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαινουμε οφφτοπικ, μου περασε ο ξαδερφος cat5 εξωτερικα απο το μπαλκονι εθερνετ καλωδιο 10 μετρα,

το στρεαμ δουλευει κανονικα. υποψιν..ειναι και θεμα ρουτερ και ρυθμισεων αυτου !!

θεματα για PS3mediaserver

http://www.avclub.gr...S3-Media-Server

http://www.insomnia...._ps3mediaserver

 

 

 

Δηλαδη αμα βγαλουν προσφορα!!!!!!

Μαζεψες λεφτα;;;;;;;;;

 

Με την πρώτη ευκαιρία εννοώ μόλις μαζευτούν λεφτά. Τώρα άμα τύχει καμία καλή προσφορά όπως του media markt θα το τσιμπήσω αμέσως. Πρέπει όμως να δω τι θα κάνω με το ethernet μιας και το σαλόνι από το PC απέχει 15 μέτρα! Και χωρίς ethernet δεν λέει και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη ευκαιρία εννοώ μόλις μαζευτούν λεφτά. Τώρα άμα τύχει καμία καλή προσφορά όπως του media markt θα το τσιμπήσω αμέσως. Πρέπει όμως να δω τι θα κάνω με το ethernet μιας και το σαλόνι από το PC απέχει 15 μέτρα! Και χωρίς ethernet δεν λέει και πολλά.

 

Με 15 μετρα το wifi δε θα λεει τιποτα, οχι απλα πολλα

browsing μετα βιας θα κανεις... για download δε το συζητω..ξεκινας σημερα τελειωνεις αυριο....online play? ουτε το UNO, μεχρι να ρθει η σειρα σου θα εχουν παιξει οι αλλοι 3 γυρους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι για αυτό θέλω ethernet καλωδίο. Βέβαια θα χρειαστώ πάνω από 15 μέτρα για να το περάσω τοίχο τοίχο. (20 μέτρα ελπίζω να βγαίνουν ε? Ίσως και 25μέτρα).

 

Σχετικά με τα χειριστήρια, ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη αυτονομία? Αν παρω PS3 σκέφτομαι αντί για δεύτερο ds3 να τσίμπησω ένα doop. Τι λετε αξίζει? Ειναι πιο φθηνό πάντως.

 

Το steam στο ps3 έχει παιχνίδια όπως στο pc? Γιατί το steam βγάζει πολύ ωραίες προσφορές. Τα pan και Xbox live βγάζουν προσφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα χειριστήρια, ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη αυτονομία? Αν παρω PS3 σκέφτομαι αντί για δεύτερο ds3 να τσίμπησω ένα doop. Τι λετε αξίζει? Ειναι πιο φθηνό πάντως.

Μη λαμδα μη ναρουτο (με ολο το θαρρος).

καταρχας το ντουπ πιανει μια θυρα usb και αυτο απο μονο του για μενα ειναι ανασταλτικος παραγων να μη το παρω.

Απο κει και περα δεν το εχω δοκιμασει δεν ξερω, αλλα οτιδηποτε πλην ds3 δεν βαζω επανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα ποτέ δεν μου αρεζε να έχω χειριστήρια third party. Στο ps2 για παράδειγμα χρησιμοποιούσα μόνο ds2 και ds1. Μόνο memory card είχα πάρει 32lb που δεν ήταν Sony άλλα δεν το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι για αυτό θέλω ethernet καλωδίο. Βέβαια θα χρειαστώ πάνω από 15 μέτρα για να το περάσω τοίχο τοίχο. (20 μέτρα ελπίζω να βγαίνουν ε? Ίσως και 25μέτρα).

 

Σχετικά με τα χειριστήρια, ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη αυτονομία? Αν παρω PS3 σκέφτομαι αντί για δεύτερο ds3 να τσίμπησω ένα doop. Τι λετε αξίζει? Ειναι πιο φθηνό πάντως.

 

Το steam στο ps3 έχει παιχνίδια όπως στο pc? Γιατί το steam βγάζει πολύ ωραίες προσφορές. Τα pan και Xbox live βγάζουν προσφορές?

 

Το χειριστήριο του 360 έχει μεγαλύτερη αυτονομία, hands down.

Και σου λέω για απευθείας σύγκριση official wireless 360 με official dualshock 3.

 

 

Doop χειριστήριο μην πάρεις, είναι πατάτα..

Για τα μέτρα, πάρε ένα μέτρο, υπολόγισε την πορεία του καλωδίου και βρες πόσο περίπου μέτρα θα χρειαστεί, κάνε έναν προγραμματισμό.

Αυτά τα προγραμματίζουν, δεν τα υποθέτουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειριστήριο του 360 έχει μεγαλύτερη αυτονομία, hands down.

Και σου λέω για απευθείας σύγκριση official wireless 360 με official dualshock 3.

 

 

Doop χειριστήριο μην πάρεις, είναι πατάτα..

Για τα μέτρα, πάρε ένα μέτρο, υπολόγισε την πορεία του καλωδίου και βρες πόσο περίπου μέτρα θα χρειαστεί, κάνε έναν προγραμματισμό.

Αυτά τα προγραμματίζουν, δεν τα υποθέτουν ;)

 

Εννοείτε πως θα το ψάξω. Μπορείτε να απαντήσετε σε αυτά τα 2 ερωτήματα?

Το steam στο ps3 έχει παιχνίδια όπως στο pc? Γιατί το steam βγάζει πολύ ωραίες προσφορές. Τα pan και Xbox live βγάζουν προσφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε πως θα το ψάξω. Μπορείτε να απαντήσετε σε αυτά τα 2 ερωτήματα?

Το steam στο ps3 έχει παιχνίδια όπως στο pc? Γιατί το steam βγάζει πολύ ωραίες προσφορές. Τα pan και Xbox live βγάζουν προσφορές?

 

Oχι δεν ισχυει αυτο.Απλα υπαρχει καλη σχεση μεταξυ valve και sony προς το παρον.Δεν ξερω αν στο μελλον ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο στο ps3.Προς το παρον υπαρχει το portal με το οποιο μπορεις να εχεις steam account(με ενα απλο κλικ το φτιαχνεις) και να παιζεις Online με pc gamers στο συγκεκριμενο παιχνιδι.

 

Προσφορες υπαρχουν στα psn και xbox live κατα καιρους ναι.

 

Για μενα μην το ψαχνεις αλλο.Περισσοτερο μπερδευεσαι τελικα.

 

Παρόλο που σου εχω προτεινει ps3,δεν θα απογοητευτεις οποια και απο τις 2 και αν επιλεξεις.Εχουν απειρα παιχνιδια στην βιβλιοθηκη τους.

Βαζεις δισκακι και παιζεις offline ή online(δωρεαν στο ps3,πληρωνεις λιγα χρηματα στο 360) ευκολα και τελος.Μη το ψαχνεις αλλο.

Τα καλυτερα παιχνιδια τις γενιας θα τα βρεις σε αυτες τις κονσολες.Αν παρεις και τις 2,ειλικρινα δεν χρειαζεσαι κατι αλλο απο αυτη τη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν ισχυει αυτο.Απλα υπαρχει καλη σχεση μεταξυ valve και sony προς το παρον.Δεν ξερω αν στο μελλον ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο στο ps3.Προς το παρον υπαρχει το portal με το οποιο μπορεις να εχεις steam account(με ενα απλο κλικ το φτιαχνεις) και να παιζεις Online με pc gamers στο συγκεκριμενο παιχνιδι.

 

Προσφορες υπαρχουν στα psn και xbox live κατα καιρους ναι.

 

Για μενα μην το ψαχνεις αλλο.Περισσοτερο μπερδευεσαι τελικα.

 

Παρόλο που σου εχω προτεινει ps3,δεν θα απογοητευτεις οποια και απο τις 2 και αν επιλεξεις.Εχουν απειρα παιχνιδια στην βιβλιοθηκη τους.

Βαζεις δισκακι και παιζεις offline ή online(δωρεαν στο ps3,πληρωνεις λιγα χρηματα στο 360) ευκολα και τελος.Μη το ψαχνεις αλλο.

Τα καλυτερα παιχνιδια τις γενιας θα τα βρεις σε αυτες τις κονσολες.Αν παρεις και τις 2,ειλικρινα δεν χρειαζεσαι κατι αλλο απο αυτη τη γενια.

 

Δηλαδή το steam στο ps3 δεν έχει άλλα παιχνίδια εκτός από το portal 2?

 

Και τις 2 κονσόλες αποκλείεται να πάρω. Ή θα πάρω μια ή θα κάνω αναβάθμιση το PC. Αυτό θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Θα ήθελα πιο πολύ κονσόλα αλλά υπάρχει και το φθηνό pc gaming και ότι εκεί παίζουν η παρέα μου. Έτσι και αλλιώς μία αναβάθμιση στο PC θα κοστίσει όσο μία κονσόλα με καμία 5-6 παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το steam στο ps3 δεν έχει άλλα παιχνίδια εκτός από το portal 2?

 

Και τις 2 κονσόλες αποκλείεται να πάρω. Ή θα πάρω μια ή θα κάνω αναβάθμιση το PC. Αυτό θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Θα ήθελα πιο πολύ κονσόλα αλλά υπάρχει και το φθηνό pc gaming και ότι εκεί παίζουν η παρέα μου. Έτσι και αλλιώς μία αναβάθμιση στο PC θα κοστίσει όσο μία κονσόλα με καμία 5-6 παιχνίδια.

 

Προς το παρον οχι δεν εχει αλλα παιχνιδια,αλλα το οτι εγινε η αρχη ειναι σημαντικο.

Νewell:

When the PlayStation 3 was introduced, I was the one of the platform’s biggest critics. However, Sony Computer Entertainment has proved that the PlayStation 3 is the most open platform of all the current generation consoles and has worked extremely hard to make the platform the most desirable for consumers and developers. As such, we are delighted to announce Portal 2 for the PlayStation 3 and believe the Steamworks support included will make it the best console version of the game.

PC αναβαθμιση εγω δεν θα σου προτεινα γιατι πρωτα απο ολα με ενδιαφερουν τα games και οσον αφορα τα games παντα υπαρχει μεγαλυτερη υποστηριξη στις κονσολες,αν γυρισει ποτε ο τροχος θα αλλαξω αποψη και εγω..Μονο σε φαση ps3 + pc αναβαθμιση θα σου προτεινα, οπου και παλι θα εισαι αρχοντας.Αλλα εσυ θες ενα συστημα για games,οποτε σου προτεινω κονσολα και ps3.Απο κει και περα ξαναλεω οτι και 360 να παρεις θα μεινεις ικανοποιημενος.

Δεν μιλαμε για εποχες Ps1vsN64vsSaturn ή Ps2vsXboxvsGC oπου οι διαφορες υπερ των sony συστηματων ηταν τεραστιες σε θεμα παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...