Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο cortaN@ πρέπει να έχει φάει το μπιφτέκι του metalgearfan...δλδ δεν εξηγείται αλλιώς το πράγμα

καθε ps3fanboy και χβοχ360fanboy πρεπει να νιωθει περηφανος για τους metalgearfan,cortan :mrgreen:

η διαλογοι ειναι συγκλονιστικοι κανεις δεν λει να υποχορησει!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καθε ps3fanboy και χβοχ360fanboy πρεπει να νιωθει περηφανος για τους metalgearfan,cortan :mrgreen:

η διαλογοι ειναι συγκλονιστικοι κανεις δεν λει να υποχορησει!! :-D

 

:-D :-D :-D

 

εγώ ποντάρω στον cortan...αν λάβω υπόψιν το caps rage του metalgearfan στην προτελευταία σελίδα, δείχνει έτοιμος να παραδοθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα ακριβώς για να διαβάσω αυτόν τον ατελείωτο διάλογο. Θα προτιμούσα να τα είχατε ξεκαθαρίσει καλύτερα μιας και διάβασα συνέχεια τα ίδια πράγματα (ιδιαίτερα το θέμα του full support το ξεφτυλίσατε :P ). Εγώ έχω καταλάβει πως κανένας (cortan,metalgearfan) δεν είναι απολύτως αντικειμενικοί αλλά έχουν μια μικρή κλίση σε xbox και ps3 αντίστοιχα.

 

Αυτό που πιστεύω πρέπει να βγει ως συμπέρασμα μετά από όλα αυτά είναι ότι και οι 2 κονσόλες αξίζουν για αγορά. Δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές αυτήν την στιγμή (όλα τα multiplatform βγαίνουν και σε ps3 και σε xbox 360). Το να μιλάμε για παλιά γεγονότα (fat consoles) και πωλήσεις θεωρώ πως είναι λίγο αργά για μια τέτοια συζήτηση. Αυτήν την στιγμή οι 2 κονσόλες είναι ισάξιοι αντίπαλοι που ο καθένας προσπαθεί να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Το playstation 3 αξίζει ως μια multimedia συσκευή μιας και μπορεί να αναπαράγει blu ray ταινίες (και 3D). Από την άλλη η MS έχει δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στα παιχνίδια (όπως κάνει και η Nintendo). Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως το ps3 υπολείπεται σε παιχνίδια. Αντιθέτως και οι 2 κονσόλες έχουν μια αξιόλογη βιβλιοθήκη αποκλειστικών τίτλων.

 

Εγώ διαφωνώ όσον αφορά το Kinect που ο Metalgearfan επιμένει να θεωρεί πως δεν έχει καμία σχέση με το gaming. Απευθύνεται και αυτό σε gamers άλλου επιπέδου (casual gamers). Και αυτούς όμως gamers τους χαρακτηρίζεις. Και αυτοί παίζουν παιχνίδια με την διαφορά ότι αυτά βρίσκονται σε άλλο στυλ. Το move έχει απλωθεί και στους hardcore gamers αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί πια σε πολύ δυνατούς τίτλους όπως το Killzone 3, Resistance 3 κλπ. Το Kinect δεν το κόβω, παρ όλες τις προσπάθειες της MS και την επιμονή της, να γίνει εργαλείο των hardcore gamers. Ίσως αξιοποιηθεί καλύτερα και επεκταθεί σε αυτόν τον τομέα από την επόμενη γενιά των κονσολων.

 

 

Κάνεις ερωτήσεις με καταιγιστικούς ρυθμούς! :P

 

Για το Xbox live ακριβώς. Μπορείς να αγοράσεις πολλά από τα παιχνίδια του 360 - που βγαίνουν και retail - ως ψηφιακά downloads, σαν το steam. Και με το συγκεκριμένο gamertag (user id) που θα τα αγοράσεις, μπορείς να τα ξανακατεβάσεις (ακόμα και να τα σβήσεις) ή να τα κατεβάσεις ξανά σε νέα κονσόλα. Επίσης μπορείς να νοικιάζεις (ή και να αγοράσεις) ταινίες από το Microsoft Zune που είναι σαν ψηφιακό videoclub. Δηλαδή επιλέγεις μία ταινία να δεις (είτε σε SD είτε σε HD quality) και την κατεβάζεις, λίγο μετά αρχίζει streaming Και την βλέπεις στην κονσόλα σου. Αν την ενοικιάσεις μπορείς να την δεις είτε μία φορά είτε μέσα σε ένα 24ωρο (κάπου εκεί δε θυμάμαι). Αν την αγοράσεις, την έχεις στην ψηφιακή σου συλλογή. Επίσης υπάρχουν τα παιχνίδια Xbox Live Arcade τα οποία είναι μόνο ψηφιακού περιεχομένου και εκεί υπάρχουν πολλά αξιόλογα παιχνίδια να κατεβάσεις και πολλά exclusives (π.χ. τα παιχνίδια της Twisted Pixel που είναι 2nd party developer της MS και τώρα έβγαλε και το Gunstringer για το Kinect - από τα πολύ λίγα παιχνίδια που αξιοποιούν με σωστό τρόπο το Kinect και αξίζουν πολύ). Τέλος υπάρχουν τα Xbox originals, που μπορείς να κατεβάσεις/αγοράσεις κάποια από τα καλύτερα παιχνίδια του Xbox1.

 

Για το PSN ισχύει κάτι αντίστοιχο, υπάρχουν τα αντίστοιχα παιχνίδια του Xbox live arcade, που ονομάζονται ως Playstation Network Games (π.χ. ένα πολύ καλό είναι το Flower), υπάρχουν τα παιχνίδια του PS1 που πουλιούνται ψηφιακά αλλά δεν θυμάμαι (γιατί στο PSN έχω να μπω online κάτι..χρόνια επειδή εκεί που έχω το ps3 δεν έχω ενσύρματο καλώδιο για ethernet :P) αν πουλιούνται και παιχνίδια ps3 σε ψηφιακή μορφή. Πάντως το περιεχόμενο του PSΝ είναι γενικά φτωχότερο από του Xbox live.

 

Για τα setups.

Συμφέρει ένα παιχνίδι να το εγκαταστήσεις στο σκληρό δίσκο από την άποψη πως σου δίνεται η επιλογή στο 360 να το εγκαταστήσεις ολόκληρο και έτσι να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείς το οπτικό μέσο για να το παίξεις. Βέβαια χρειάζεται να είναι μέσα το δισκάκι για να το αναγνωρίσει ως αυθεντικό, αλλά η κεφαλή του DVD-ROM δε διαβάζει καθόλου και έτσι καταπονείται λιγότερο όσο δε διαβάζει.

Με άλλα λόγια, η απευθείας εγκατάσταση του παιχνιδιού στο σκληρό δίσκο προστατεύει και μεγαλώνει το χρόνο ζωής του οπτικού μέσου της κονσόλας.

Τώρα στο xbox360 με το που βάλεις ένα δισκάκι στην κονσόλα υπάρχει η επιλογή να παίξεις κατευθείαν το παιχνίδι από το δισκάκι χωρίς εγκατάσταση. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα παιχνίδια του 360, δηλαδή μπορείς όλα τα παιχνίδια να τα παίξεις κατευθείαν από το DVD με τις ίδιες εννοείται επιδόσεις. Υπάρχει προαιρετικά η επιλογή όπως είπα παραπάνω να τα φορτώσεις (ολόκληρη εγκατάσταση) στον σκληρό δίσκο.

 

Στο ps3 πολλά παιχνίδια - πάνω από το 60-70 τοις εκατό - των παιχνιδιών θέλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εγκατάσταση ορισμένων αρχείων στο σκληρό δίσκο. Δηλαδή με το πού θα βάλεις ένα δισκάκι στο ps3, το πιο πιθανό είναι να σου πει πως το παιχνίδι πρέπει υποχρεωτικά να φορτώσει στο σκληρό δίσκο τα τάδε αρχεία τα οποία μπορεί να κυμαίνονται από μερικές εκατοντάδες MB μέχρι πολλά GB. Συνήθως η εγκατάσταση κάνει από 5 μέχρι 20 λεπτά - σε ορισμένες περιπτώσεις, γιατί το οπτικό μέσο του ps3 μπορεί να είναι τεχνικά ανώτερο αλλά είναι πιο αργό.

Στο ps3 ΔΕΝ υπάρχει επιλογή να τρέξεις τα παιχνίδια κατευθείαν από το bluray για τον ίδιο λόγο που είπα παραπάνω - επειδή το bluray διαβάζει πιο αργά και δεν μπορεί να κάνει realtime compression/decompression, οπότε πρέπει μέρος του περιεχομένου του bluray να έχει προ-εγκατασταθεί στο σκληρό δίσκο.

Επίσης, στο ps3 ΔΕΝ υπάρχει επιλογή να φορτώσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το παιχνίδι στο σκληρό δίσκο και να μην χρειάζεται να διαβάζει η κεφαή του bluray. Αυτό δεν ξέρω γιατί το έχει επιλέξει η Sony. Ρώτα τη Sony :P

 

Και οδεύω στην τελευταία σου ερώτηση - ουφφφ - ναι, τα παιχνίδια του 360 καταλαμβάνουν περισσότερο χώρο ΑΝ αποφασίσεις να τα εγκαταστήσεις, γιατί εγκαθίστανται ολόκληρα, ενώ του ps3 κάθε παιχνίδι (όχι όλα αλλά τα περισσότερα) θέλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εγκατάσταση μέρους του περιεχομένου τους, ώστε να μπορούν να τρέξουν λόγω της αργής ταχύτητας του οπτικού μέσου.

 

Το ξέρω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις. Ο λόγος είναι για να απαντήσεις όλα σε ένα ποστ μιας και έχω καταλάβει πως σου αρέσει να γράφεις μεγάλα posts. :P

 

Μόλις τώρα όμως κατάλαβα γιατί όλοι εσείς επιμένετε να λέτε ότι το xbox live είναι καλύτερο από το PSN. Προσφέρει όντως αρκετά πράγματα. Αλλά μιας και το PSN έχει παρόμοια πράγματα, βρίσκω λίγο υπερβολική την επί πληρωμή membership.

 

Όσον αφορά τα setups στον σκληρό, καταλαβαίνω πως για έναν συστηματικό και hardcore gamer είναι απαραίτητο στοιχείο. Η επιλογή για την κυκλοφορία 4GB κονσόλας δεν θεωρώ πως είναι λανθασμένη. Αντιθέτως το βρίσκω απολύτως θετικό μιας και αξίζει για casual gamers που ενδιαφέρονται μόνο για το Kinect.

 

Αν μπορείς να απαντήσεις και τις παρακάτω ερωτήσεις: To wifi του xbox από όσο διάβασα σε προηγούμενο post είναι το καινούργιο το n. Του ps3 είναι? Είναι και τα 2 DLNA? Κάπου διάβασα για το 3D του ps3 ότι είναι 3D Ready. Αυτό σημαίνει πως είναι χειρότερο από των 3D Blu Ray players?

 

Αυτήν την φορά λίγες ερωτήσεις μιας και καταλαβαίνω ότι θα είσαι εξαντλημένος από την μεγάλη κόντρα χθες βράδυ. Βέβαια άμα κάποιος άλλος μπορεί να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις θα του ήμουν ευγνώμον. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 ώρα ακριβώς για να διαβάσω αυτόν τον ατελείωτο διάλογο. Θα προτιμούσα να τα είχατε ξεκαθαρίσει καλύτερα μιας και διάβασα συνέχεια τα ίδια πράγματα (ιδιαίτερα το θέμα του full support το ξεφτυλίσατε :P ). Εγώ έχω καταλάβει πως κανένας (cortan,metalgearfan) δεν είναι απολύτως αντικειμενικοί αλλά έχουν μια μικρή κλίση σε xbox και ps3 αντίστοιχα.

 

Αυτό που πιστεύω πρέπει να βγει ως συμπέρασμα μετά από όλα αυτά είναι ότι και οι 2 κονσόλες αξίζουν για αγορά. Δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές αυτήν την στιγμή (όλα τα multiplatform βγαίνουν και σε ps3 και σε xbox 360). Το να μιλάμε για παλιά γεγονότα (fat consoles) και πωλήσεις θεωρώ πως είναι λίγο αργά για μια τέτοια συζήτηση. Αυτήν την στιγμή οι 2 κονσόλες είναι ισάξιοι αντίπαλοι που ο καθένας προσπαθεί να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Το playstation 3 αξίζει ως μια multimedia συσκευή μιας και μπορεί να αναπαράγει blu ray ταινίες (και 3D). Από την άλλη η MS έχει δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στα παιχνίδια (όπως κάνει και η Nintendo). Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως το ps3 υπολείπεται σε παιχνίδια. Αντιθέτως και οι 2 κονσόλες έχουν μια αξιόλογη βιβλιοθήκη αποκλειστικών τίτλων.

 

Εγώ διαφωνώ όσον αφορά το Kinect που ο Metalgearfan επιμένει να θεωρεί πως δεν έχει καμία σχέση με το gaming. Απευθύνεται και αυτό σε gamers άλλου επιπέδου (casual gamers). Και αυτούς όμως gamers τους χαρακτηρίζεις. Και αυτοί παίζουν παιχνίδια με την διαφορά ότι αυτά βρίσκονται σε άλλο στυλ. Το move έχει απλωθεί και στους hardcore gamers αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί πια σε πολύ δυνατούς τίτλους όπως το Killzone 3, Resistance 3 κλπ. Το Kinect δεν το κόβω, παρ όλες τις προσπάθειες της MS και την επιμονή της, να γίνει εργαλείο των hardcore gamers. Ίσως αξιοποιηθεί καλύτερα και επεκταθεί σε αυτόν τον τομέα από την επόμενη γενιά των κονσολων.

 

Το ξέρω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις. Ο λόγος είναι για να απαντήσεις όλα σε ένα ποστ μιας και έχω καταλάβει πως σου αρέσει να γράφεις μεγάλα posts. :P

 

Μόλις τώρα όμως κατάλαβα γιατί όλοι εσείς επιμένετε να λέτε ότι το xbox live είναι καλύτερο από το PSN. Προσφέρει όντως αρκετά πράγματα. Αλλά μιας και το PSN έχει παρόμοια πράγματα, βρίσκω λίγο υπερβολική την επί πληρωμή membership.

 

Όσον αφορά τα setups στον σκληρό, καταλαβαίνω πως για έναν συστηματικό και hardcore gamer είναι απαραίτητο στοιχείο. Η επιλογή για την κυκλοφορία 4GB κονσόλας δεν θεωρώ πως είναι λανθασμένη. Αντιθέτως το βρίσκω απολύτως θετικό μιας και αξίζει για casual gamers που ενδιαφέρονται μόνο για το Kinect.

 

Αν μπορείς να απαντήσεις και τις παρακάτω ερωτήσεις: To wifi του xbox από όσο διάβασα σε προηγούμενο post είναι το καινούργιο το n. Του ps3 είναι? Είναι και τα 2 DLNA? Κάπου διάβασα για το 3D του ps3 ότι είναι 3D Ready. Αυτό σημαίνει πως είναι χειρότερο από των 3D Blu Ray players?

 

Αυτήν την φορά λίγες ερωτήσεις μιας και καταλαβαίνω ότι θα είσαι εξαντλημένος από την μεγάλη κόντρα χθες βράδυ. Βέβαια άμα κάποιος άλλος μπορεί να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις θα του ήμουν ευγνώμον. ^_^

 

Εγώ δεν απαντάω για την κόντρα. Aπλά δε μπορώ να δεκτώ λογική ασυνέχεια και ασυνέπεια από κάποιον.

Το έχω δηλώσει επανελειμμένως πως πιστεύω στην ενημέρωση και στο building up της κουβέντας.

Όποιος θέλει να καταστρέψει μία συζήτηση μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα και φαίνεται και στο παρών thread.

 

Απόδειξη είναι ότι απαντάω στον καθένα σε όλο το quote του, το έχεις δει και εσύ, και όχι παίρνοντας και ράβοντας συγκεκριμένες φράσεις και όχι απαντώντας με ερωτήσεις στηριζόμενος αυθαίρετα στο καθετί.

Και αυτό φαίνεται από το προτελευταίο μου ποστ. Όποιος έχει στοιχειώδη λογικό ειρμό, μπορεί εύκολα να το καταλάβει ;)

 

Στις ερωτήσεις σου, το 360 έχει Wifi-n, το ps3 Wifi b/g.

To ps3 είναι αρκούντως καλό για 3D bluray και έχει το πλεονέκτημα της συνεχούς αναβάθμισης του λογισμικού από τη Sony.

 

:-D :-D :-D

 

εγώ ποντάρω στον cortan...αν λάβω υπόψιν το caps rage του metalgearfan στην προτελευταία σελίδα, δείχνει έτοιμος να παραδοθεί

 

Ultralisk η απάντηση στην ερώτησή σου είναι εύκολη.

Η βλακεία πάντα κερδίζει, το περίφημο quote του Einstein συνεχίζει να επαληθεύεται καθημερινά φίλε μου :D

 

Τώρα για το caps rage, κατανοώ την οργή που προκαλεί στον MetalGearFan το denial που έχει, καθώς κάποιος που διαφωνεί απλά για να διαφωνεί και χρησιμοποιεί επιθετικούς προσδιορισμούς, εμπάθεια, και αρνητικά συναισθήματα σημαίνει πως έχει χάσει το παιχνίδι σε προσωπικό επίπεδο.

 

Καλύτερο παράδειγμα από αυτό είναι τα συνεχόμενα fail στη λογική του και τα συνεχόμενα λάθη στην κρίση.

Παράδειγμα οι αυθαίρετες εκτιμήσεις για τα sale numbers, η αυθαίρετη πεποίθηση πως το 360 πουλάει με μειωμένους ρυθμούς τα τελευταία 2-3 χρόνια, ενώ συμβαίνει το αντίθετο, η χρησιμοποίηση φράσεών μου που στέκονται μόνες τους όπως η πραγματικότητα πως το 360 είναι πλέον η Νούμερο 1 κονσόλα σε διάρκεια ζωής χωρίς αντικαταστάτη και χαίρει full support από την MS, κάτι που είναι αυταπόδεικτο από μόνο του καθότι μία κονσόλα που δεν έχει παράλληλα άλλη κονσόλα της ίδιας εταιρείας να "συναγωνιστεί" εξυπακούεται ότι η εταιρεία που την προωθεί θα χρησιμοποιεί το 100 τοις εκατό των resources που μπορούσε για να τη στηρίξει και αυτό συμβαίνει με το 360 για 7ο χρόνο τώρα.

 

Όταν κάποιος παίρνει αυτό το comment που αποτελεί μία αλήθεια και σε ρωτάει για εύηχα full support και το συγκρίνει με το ps2, τότε καταλαβαίνεις για τι επίπεδο λογικής ασυνέχειας μιλάμε..

 

Το ίδιο συμβαίνει 2 ποστ μου πίσω όταν εξηγώ το distortion στη λογική του φίλου μας και στα τελευταία γραφόμενά μου, του είπα πως θα καταπιαστεί από το comment μου και θα το μετατρέψει σε άλλη μία unbased ερώτηση, κάτι που έγινε :P

 

Το comment του MetalGearFan πως "αυτό συμβαίνει ήδη", δηλαδή πως στο 360 βγαίνουν μόνο FIFA και PRO δείχνει

το μέγεθος της υποκειμενικής λανθασμένης κρίσης του παιδιού.

 

Νομίζω δε χρειάζεται να πω κάτι άλλο.

Ο νοών νοείτο φίλε μου :D

Επεξ/σία από cortaN@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το WiFi του Xbox ειναι καλύτερο? Βασικά ποια ειναι η διάφορα ανάμεσα στο n και στο b/g? Ειναι και τα 2 dlna ώστε να μοιραζόμαστε βίντεο και εικόνες από το pc? Δηλαδή από οτι κατάλαβα το 3d του ps3 ειναι χειρότερο από ένα 3d blu ray player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το WiFi του Xbox ειναι καλύτερο? Βασικά ποια ειναι η διάφορα ανάμεσα στο n και στο b/g? Ειναι και τα 2 dlna ώστε να

Μοιραζόμαστε βίντεο και εικόνες από το pc? Δηλαδή από οτι κατάλαβα το 3d του ps3 ειναι χειρότερο από ένα 3d blu ray player?

 

Ναι το Wifi του 360 είναι καλύτερο.

Η διαφορά ανάμεσα σε n και b/g μπορείς να τη googlάρεις, μην τα θέλεις και όλα έτοιμα Naruto :P

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 360 και ως media player και ως extender.

 

Όχι, το 3D του ps3 είναι στα επίπεδα ενός 3D blu ray player, τουλάχιστον μέχρι τη μέση κατηγορία τιμής, και τουλάχιστον μέχρι 1 χρόνο πριν θεωρούνταν από τα καλύτερα bluray players της αγοράς και έχει το πλεονέκτημα της συνεχούς υποστήριξης της sony. (από τα λίγα καλά που έχει κάνει η sony αυτή τη γενιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το Wifi του 360 είναι καλύτερο.

Η διαφορά ανάμεσα σε n και b/g μπορείς να τη googlάρεις, μην τα θέλεις και όλα έτοιμα Naruto :P

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 360 και ως media player και ως extender.

 

Όχι, το 3D του ps3 είναι στα επίπεδα ενός 3D blu ray player, τουλάχιστον μέχρι τη μέση κατηγορία τιμής, και τουλάχιστον μέχρι 1 χρόνο πριν θεωρούνταν από τα καλύτερα bluray players της αγοράς και έχει το πλεονέκτημα της συνεχούς υποστήριξης της sony. (από τα λίγα καλά που έχει κάνει η sony αυτή τη γενιά).

 

Δηλαδή μπορεί η sony να βελτιώσει το blu ray player της κονσόλας με updates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά μέχρι ένα σημείο.

 

Εντάξει λογικό. Μπορείς να στείλεις οποιαδήποτε μορφή βίντεο ή εικόνας ή τραγουδιού? Υπότιτλους στα βίντεο υποστηρίζει? 3D βίντεο μπορεί να στείλει? Πολλά ζητάω έ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν naruto επειδή κονσόλα δεν θα πάρεις, κράτα τα λεφτά σου και μόλις βγουν οι καινούριες κονσόλες έλα πάλι να πυροβολήσεις ακατάπαυστα με καινούριες ερωτήσεις...όχι τπτ άλλο αλλά να ακούσουμε και κάτι διαφορετικό βρε αδερφέ :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν naruto επειδή κονσόλα δεν θα πάρεις, κράτα τα λεφτά σου και μόλις βγουν οι καινούριες κονσόλες έλα πάλι να πυροβολήσεις ακατάπαυστα με καινούριες ερωτήσεις...όχι τπτ άλλο αλλά να ακούσουμε και κάτι διαφορετικό βρε αδερφέ :whistle:

 

Μα αυτά που ρωτάω τώρα δεν τα έχω ρωτήσει ποτέ... Εξάλλου αυτά τα posts θα βοηθήσουν οποιοδήποτε θέλει να αγοράσει μία από τις 2 κονσόλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει λογικό. Μπορείς να στείλεις οποιαδήποτε μορφή βίντεο ή εικόνας ή τραγουδιού? Υπότιτλους στα βίντεο υποστηρίζει? 3D βίντεο μπορεί να στείλει? Πολλά ζητάω έ? :P

 

Naruto σκέψου λογικά. :P

Εφόσον μπορεί να λειτουργήσει ως extender ναι, μπορεί να του στείλεις οτιδήποτε, το θέμα είναι ποια από αυτά μπορεί να "τρέξει".

Υπάρχουν πολλά φορμά εικόνας, ήχου κτλ, π.χ. τα .mkv που είναι πολύ διαδεδομένα.

Αν είναι ενσωματωμένοι οι υπότιτλοι στο βίντεο, τότε αν τρέχει το video, θα τρέχουν και οι υπότιτλοι.

Νομίζω μέσω tversity μπορεί να υποστηρίζει και υπότιτλους ξεχωριστά, ως .srt, αλλά πρέπει να το googlάρεις για να είσαι σίγουρος.

3D βίντεο για να παίξεις απαιτείται να έχεις hdmi 1.4 έξοδο και περιεχόμενο 3D και τηλεόραση που να υποστηρίζει 3D.

Αν ικανοποιούνται αυτές οι περιπτώσεις και έχεις κατεβασμένο στο σκληρό δίσκο 3D περιεχόμενο (π.χ. ένα 3D video), τότε θα το δεις και στην άλλη τηλεόραση σε 3D, αρκεί να είναι επίσης 3D και να είναι συνδεδεμένη με HDMI 1.4. Αυτό είναι και το νόημα ενός extender, αν χρησιμοποιήσεις την κονσόλα ως extender.

Πρέπει όμως να σιγουρευτείς πως το ps3 επιτρέπει προβολή μίας 3D πηγής βίντεο, πέραν της προβολής bluray (οπτικού μέσου). H εμπειρία μου και η διαίσθησή μου μου υπαγορεύει πως αυτό δεν το επιτρέπει η Sony.

 

Να σου υπενθυμίσω εδώ πως μην περιμένεις το ps3 να σου κάνει streaming HD περιεχομένου video μέσω Wifi έτσι..:P

Ούτε το 360 θα το καταφέρνει καλά, παρόλο που υποστηρίζει wifi-n, ακόμα και αν η άλλη πηγή (υπολογιστής) έχει επίσης wifi-n.

Για streming ΗD περιεχομένου, χρειάζεσαι ethernet συνδέσεις. Ακόμα και για audio streaming δε θα συνιστούσα wifi. - χάνεις πολλά πακέτα πληροφορίας και εκτός και αν η μεταφορά γίνεται στο ίδιο, άντε και στο διπλανό δωμάτιο, θα έχεις πολλά σπασίματα και απώλειες και θα σου σπάσει τα νεύρα.

Επίσης, για competitive online play συνιστώ καλώδιο.

 

Άλλη ερώτηση Naruto? :P :P

 

Δηλαδή μπορεί η sony να βελτιώσει το blu ray player της κονσόλας με updates?

 

Το bluray player στο ps3 ξεκίνησε ως HDMI 1.3 compliant και η sony το έκανε update στο πρότυπο 1.4 HDMI όσον αφορά ΜΟΝΟ ΤO 3D.

Δηλαδή το ps3 δεν υποστηρίζει μεταφορά δεδομένων μέσω HDMI καλωδίου (λόγω limitation του HDMI), αλλά υποστηρίζει το 1.4 πρότυπο μόνο σε ότι αφορά τη μετάδοση 3d εικόνας (και ήχου κατά συνέπεια). Το 360 έχει τον ίδιο περιορισμό στα specs του HDMI, μόνο που στην περίπτωση του 360 περιορίζεται στην αναπαραγωγή 3D τίτλων (νομίζω σου είχα αναφέρει ποιοι τίτλοι έχουν 3D στο 360), καθώς δεν έχει bluray για αναπαραγωγή 3D ταινιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Naruto σκέψου λογικά. :P

Εφόσον μπορεί να λειτουργήσει ως extender ναι, μπορεί να του στείλεις οτιδήποτε, το θέμα είναι ποια από αυτά μπορεί να "τρέξει".

Υπάρχουν πολλά φορμά εικόνας, ήχου κτλ, π.χ. τα .mkv που είναι πολύ διαδεδομένα.

Αν είναι ενσωματωμένοι οι υπότιτλοι στο βίντεο, τότε αν τρέχει το video, θα τρέχουν και οι υπότιτλοι.

Νομίζω μέσω tversity μπορεί να υποστηρίζει και υπότιτλους ξεχωριστά, ως .srt, αλλά πρέπει να το googlάρεις για να είσαι σίγουρος.

3D βίντεο για να παίξεις απαιτείται να έχεις hdmi 1.4 έξοδο και περιεχόμενο 3D και τηλεόραση που να υποστηρίζει 3D.

Αν ικανοποιούνται αυτές οι περιπτώσεις και έχεις κατεβασμένο στο σκληρό δίσκο 3D περιεχόμενο (π.χ. ένα 3D video), τότε θα το δεις και στην άλλη τηλεόραση σε 3D, αρκεί να είναι επίσης 3D και να είναι συνδεδεμένη με HDMI 1.4. Αυτό είναι και το νόημα ενός extender, αν χρησιμοποιήσεις την κονσόλα ως extender.

Πρέπει όμως να σιγουρευτείς πως το ps3 επιτρέπει προβολή μίας 3D πηγής βίντεο, πέραν της προβολής bluray (οπτικού μέσου). H εμπειρία μου και η διαίσθησή μου μου υπαγορεύει πως αυτό δεν το επιτρέπει η Sony.

 

Να σου υπενθυμίσω εδώ πως μην περιμένεις το ps3 να σου κάνει streaming HD περιεχομένου video μέσω Wifi έτσι..:P

Ούτε το 360 θα το καταφέρνει καλά, παρόλο που υποστηρίζει wifi-n, ακόμα και αν η άλλη πηγή (υπολογιστής) έχει επίσης wifi-n.

Για streming ΗD περιεχομένου, χρειάζεσαι ethernet συνδέσεις. Ακόμα και για audio streaming δε θα συνιστούσα wifi. - χάνεις πολλά πακέτα πληροφορίας και εκτός και αν η μεταφορά γίνεται στο ίδιο, άντε και στο διπλανό δωμάτιο, θα έχεις πολλά σπασίματα και απώλειες και θα σου σπάσει τα νεύρα.

Επίσης, για competitive online play συνιστώ καλώδιο.

 

 

Το bluray player στο ps3 ξεκίνησε ως HDMI 1.3 compliant και η sony το έκανε update στο πρότυπο 1.4 HDMI όσον αφορά ΜΟΝΟ ΤO 3D.

Δηλαδή το ps3 δεν υποστηρίζει μεταφορά δεδομένων μέσω HDMI καλωδίου (λόγω limitation του HDMI), αλλά υποστηρίζει το 1.4 πρότυπο μόνο σε ότι αφορά τη μετάδοση 3d εικόνας (και ήχου κατά συνέπεια). Το 360 έχει τον ίδιο περιορισμό στα specs του HDMI, μόνο που στην περίπτωση του 360 περιορίζεται στην αναπαραγωγή 3D τίτλων (νομίζω σου είχα αναφέρει ποιοι τίτλοι έχουν 3D στο 360), καθώς δεν έχει bluray για αναπαραγωγή 3D ταινιών.

 

Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν θα έκανα streaming με wi-fi. Με ethernet βρίσκω μόνη καλή λύση. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

 

Άλλη ερώτηση Naruto? :P :P

 

Ναι έχω. Μπορείς να αναπαράγεις blu ray δίσκους που είναι γραμμένοι από υπολογιστή? Ισχύει αυτό για τα dvd του xbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου υπενθυμίσω εδώ πως μην περιμένεις το ps3 να σου κάνει streaming HD περιεχομένου video μέσω Wifi έτσι..:P

Ούτε το 360 θα το καταφέρνει καλά, παρόλο που υποστηρίζει wifi-n, ακόμα και αν η άλλη πηγή (υπολογιστής) έχει επίσης wifi-n.

Για streming ΗD περιεχομένου, χρειάζεσαι ethernet συνδέσεις. Ακόμα και για audio streaming δε θα συνιστούσα wifi. - χάνεις πολλά πακέτα πληροφορίας και εκτός και αν η μεταφορά γίνεται στο ίδιο, άντε και στο διπλανό δωμάτιο, θα έχεις πολλά σπασίματα και απώλειες και θα σου σπάσει τα νεύρα.

Επίσης, για competitive online play συνιστώ καλώδιο.

 

Άλλη ερώτηση Naruto? :P :P

Επιβεβαιωνω επειδη δοκιμασα streaming μεσω wifi με το ΠΣ3 διπλα στο ρουτερ (αποσταση 0.5 μετρα) οτι ακομη και σε avi κολλαει ειδικα αν ειναι μεγαλο το αρχειο. Για mkv δεν το συζητω καν. (μιλαω για τον τροπο μεσω media server και συνδεσης με windows).

Για μεγαλη αποσταση (αλλο δωματιο και παρεμβολη τοιχου) ουτε λογος. πιξελιασμα και κολλημα λογω μεταφορας μεγαλου αριθμου δεδομενων

Βεβαια το ρουτερ μου θεωρω πως ειναι γουτουπου (νετφαστερ 2 της χολ) αλλα και με φριτζ ειχα δοκιμασει πριν μου το αλλαξουν και παλι δεν επιανε καλα.... Ναι το στρεαμινγκ ειναι και θεμα ρουτερ!!!!...

Με εθερνετ το avi δουλευε μια χαρα. mkv δεν δοκιμασα.

Επειδη ομως το ΠΣ3 το εχω μακρια απο ρουτερ πλεον η ενδεδειγμενη λυση ειναι ο showtime + στικακι (κατανοω πως δεν μπορουν να τον εχουν ολοι βεβαια)

Και για online play δε συνισταται ΠΣ3 + wifi (τον παλιο καλο καιρο που το ειχα δοκιμασει γιατι πλεον μας τελειωσε το online λογω cfw)

Γενικοτερα θεωρω πως online play τοσο σε πισι οσο και ΠΣ3 που εχω δοκιμασει υφισταται σωστα μονο με LAN.

Δεν γνωριζω αλλα πιστευω πως το ιδιο θα ισχυει λογικα και για online play me XBOX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω επειδη δοκιμασα streaming μεσω wifi με το ΠΣ3 διπλα στο ρουτερ (αποσταση 0.5 μετρα) οτι ακομη και σε avi κολλαει ειδικα αν ειναι μεγαλο το αρχειο. Για mkv δεν το συζητω καν. (μιλαω για τον τροπο μεσω media server και συνδεσης με windows).

Για μεγαλη αποσταση (αλλο δωματιο και παρεμβολη τοιχου) ουτε λογος. πιξελιασμα και κολλημα λογω μεταφορας μεγαλου αριθμου δεδομενων

Βεβαια το ρουτερ μου θεωρω πως ειναι γουτουπου (νετφαστερ 2 της χολ) αλλα και με φριτζ ειχα δοκιμασει πριν μου το αλλαξουν και παλι δεν επιανε καλα.... Ναι το στρεαμινγκ ειναι και θεμα ρουτερ!!!!...

Με εθερνετ το avi δουλευε μια χαρα. mkv δεν δοκιμασα.

Επειδη ομως το ΠΣ3 το εχω μακρια απο ρουτερ πλεον η ενδεδειγμενη λυση ειναι ο showtime + στικακι (κατανοω πως δεν μπορουν να τον εχουν ολοι βεβαια)

Και για online play δε συνισταται ΠΣ3 + wifi (τον παλιο καλο καιρο που το ειχα δοκιμασει γιατι πλεον μας τελειωσε το online λογω cfw)

Γενικοτερα θεωρω πως online play τοσο σε πισι οσο και ΠΣ3 που εχω δοκιμασει υφισταται σωστα μονο με LAN.

Δεν γνωριζω αλλα πιστευω πως το ιδιο θα ισχυει λογικα και για online play me XBOX

 

Το ίδιο ισχύει. Το wifi χάνει αρκετά πακέτα και δεν είσαι σίγουρος σε ποιο σημείο θα σου κόψει τη δράση του online.

Επιπλέον το καλύτερο στα χαρτιά wifi-n του 360 έχει σημασία αν και μόνο αν συνοδεύεται από καλό wifi-n router, αλλά και πάλι για σοβαρό online δε θα το συζητούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...