Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα multiplatform υπαρχει πολυ μικρη διαφορα

 

Ρε παιδιά, μεγάλη εμπειρία από πολλά παιχνίδια δεν έχω, αλλά αρκετά από τα multiplaform του PS3 που έχω, ήταν port μεταφορές από το 360, φυσικά και θα είναι έστω και λίγο χειρότερα.

 

Πωλησεις κονσολας?Με ενα χρονο διαφορας το ps3 ειναι κοντα στο 360 και πουλαει περισσοτερο ανα χρονια.Οποτε μαλλον το ps3 ειναι νικητης και εδω.(Το wii δεν θα μπει για μενα στην συγκριση γιατι ειναι κατα κρατος χειροτερο απο τις αλλες 2 σε software)

 

Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

 

Στα multiplatform υπαρχει πολυ μικρη διαφορα και εδω και χρονια πολλα σημαντικα παιχνιδια(πχ battlefield 3/portal φετος) ειναι καλυτερα στο ps3(για καποιον λογο οταν μιλαμε για σημαντικα games συμβαινει συχνα κατι τετοιο,αντιθετα το ποσοστο ειναι μεγαλο υπερ του 360 οταν μιλαμε για μετρια ποιοτικα games).

 

 

Τα multiplatform games είναι καλύτερα σε pc. Νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχ βρε cortaN@:P

Διαφωνω σχεδον στο 90% του ποστ σου(παλι:P) και θεωρω λαθος τα περισσοτερα ,αλλα βαριεμαι να κανω quotes και να απανταω.Τι να πρωτογραψω.

 

 

Και εγώ διαφωνώ με τα περισσότερα αλλά δεν το κάνω και θέμα :P

 

Σε κάθε περίπτωση εγώ έγραψα την άποψή μου - τεκμηριωμένη, αν θες παραθέτουμε κιόλας λινκς - και έχω γράψει και αρκετούς λόγους για να πάρει κάποιος ps3.

Εσύ μας λές κάποιον λόγο για να αγοράσει κάποιος 360 ή απλά μετατρέπεις το ποστ μου σε ποστ 360 vs ps3? Γιατί τέτοια πρόθεση δεν είχα ειλικρινά. Και εγώ θαυμάζω τους devs της sony για κάποια 1st party exclusive παιχνίδια και το έγραψα ως λόγο για να έχει κάποιος ps3.

Εξάλλου και εγώ τα έχω και τα 2 γιατί το θεωρώ πιο πληρέστερο να τα έχεις και τα 2. Αλλά αν μου έλεγαν ποια κονσόλα από τις 2 θα διάλεγες, σαφώς θα διάλεγα 360.

Για τους λόγους που ανέφερα στο ποστ μου και είναι η άποψή μου και τη στηρίζω απόλυτα.

 

Το πλήθος των παιχνιδιών που έχουν 2xAA ή 4xAA antialiasing στο 360 ενώ αντίστοιχα στο ps3 έχουν 0xAA ή quincunx (blurred 2xAA της κακιάς ώρας) είναι πάρα πολλά, μη με αναγκάσεις να φτιάξω λίστα, θα εκτεθούν πολλοί εδώ μέσα :P

Και σαφέστατα υπάρχουν ποιοτικά παιχνίδια που είναι καλύτερα στο 360 και αυτά είναι πάρα πολλά επίσης..Τελευταία παραδείγματα..dark souls και skyrim, 2 πολύ καλά rpg's που είναι σαφέστατα χειρότερα στο ps3. Δεν με ενδιαφέρει αν οι devs δεν το χρησιμοποιούν σωστά και δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν AA όπως στο God of War 3, το αποτέλεσμα ίδιο παραμένει. Και γι αυτό χαρακτηρίζω το ps3 ανισόρροπο..το Rage του Carmack και πάλι χειρότερο στο ps3. Και από έναν developer με γνώσεις όσο λίγοι..Στο θέμα του foliage μου ήρθαν γρήγορα γρήγορα τίτλοι στο μυαλό: mafia II, colin mc rae, skyrim, resident evil 5, fallout 3, condemned 2, red dead redemption, κτλ, κτλ, κτλ...

 

Τα exclusive παιχνίδια του 360 που ανέφερα σαφέστατα και έχουν γραφικά επιπέδου ps3 exclusive. Δηλαδή το MGS4 έχει καλύτερα γραφικά από το Alan Wake? To Demon's Souls έχει καλύτερα γραφικά από το Fable III? Έχει το Resistance 3 καλύτερα γραφικά από το Halo Reach ? Το GT5 καλύτερα γραφικά από το Forza 4? Συγκρίσιμα ναι, καλύτερα όχι..Μην τρελαθούμε κιόλας :P

Τα μόνα παιχνίδια του ps3 που ξεχωρίζουν και είναι ένα σκαλί παραπάνω και τα ανέφερα είναι για μένα τα Uncharted 2 και 3 και το Heavy Rain.

Και ίσως το Last Guardian όταν με το καλό βγει. Από την άλλη το 360 έχει τις γραφικάρες του με τα Gears of War 2, 3 και με το επερχόμενο Kingdoms.

Αλλά και πάλι 2, 3 παιχνίδια δε μπορούν να κρύψουν τις αδυναμίες μίας κονσόλας που τόσα χρόνια κόστιζε και συνεχίζει να κοστίζει (έστω και με μικρότερη διαφορά) ακριβότερα του 360 και παράγει στα περισσότερα παιχνίδια χειρότερα γραφικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλήθος των παιχνιδιών που έχουν 2xAA ή 4xAA antialiasing στο 360 ενώ αντίστοιχα στο ps3 έχουν 0xAA ή quincunx (blurred 2xAA της κακιάς ώρας) είναι πάρα πολλά

Δεν τα μετραω να σου πω την αληθεια ενα ενα.Αλλα παρατηρω και διαβαζω.Η καπως σοβαρη διαφορα θα υπαρχει μονο στο 0ΧΑΑ vs 4XAA και αυτο συμβαινει σπανια.Η διαφορα 2XAA vs QAA και 4ΧΑΑ vs QAA ειναι μικρη καθως το QAA δινει αποτελεσμα αναμεσα σε 2χΑΑ και 4ΧΑΑ

2x MSAA has a performance hit identical to QAA, however QAA has edge smoothing capabilities similar to 4x MSAA
(αυτο βρηκα τωρα,αλλα καπου ειχα διαβασει για τις διαφορες πιο αναλυτικα).Η διαφορα MLAA με ολα τα παραπανω πολυ μεγαλη.

Τα MLAA παιχνιδια δεν ειναι λιγα πλεον.

 

Alice: Madness Returns

Battlefield 3

Deus Ex: Human Revolution

Dragon Age II

God of War III

Ico,Shadow of the Colossus

Killzone 3

Little Big Planet 2

Motorstorm Apocalypse

Need For Speed: Shift 2

Portal 2

Red Faction: Armageddon

Test Drive Unlimited 2

 

 

 

 

Και σαφέστατα υπάρχουν ποιοτικά παιχνίδια που είναι καλύτερα στο 360 και αυτά είναι πάρα πολλά επίσης..Τελευταία παραδείγματα..dark souls και skyrim' date=' 2 πολύ καλά rpg's που είναι σαφέστατα χειρότερα στο ps3.[/quote']

Aπο DF για το dark souls.

In the final conclusion, image quality on both platforms is ostensibly identical, while performance is an apples and pears situation. Neither the 360 or PS3 version can definitively claim to have an absolute edge here, with Sony's machine taking volumetric effects in its stride, and Microsoft's handling destructible elements more convincingly.

Το skyrim ειναι καλυτερο στο 360,αλλα το Battlefield 3 πχ ειναι καλυτερο στο ps3.

Θελω να πω οτι στην πραξη και ειδικα στα μεγαλα games δεν ισχυει αυτο που ειπες περι 97-98%(δλδ ελεος ρε συ).Το τελευταιο face off που ειχα κοιταξει ειχε το ps3 ειχε περισσοτερα καλυτερα παιχνιδια.

Οπως και να χει οι διαφορες ειναι μικρες.Αν εχεις τοσο καψα με τις διαφορες των multiplatform πας σε pc αντι να αγορασεις 360,οπου θα καταλαβεις και την διαφορα.

 

Για το foliage μονο για το mafia και red dead redemption ξερω.

 

 

Τα exclusive παιχνίδια του 360 που ανέφερα σαφέστατα και έχουν γραφικά επιπέδου ps3 exclusive. Δηλαδή το MGS4 έχει καλύτερα γραφικά από το Alan Wake?

To Demon's Souls έχει καλύτερα γραφικά από το Fable III? Έχει το Resistance 3 καλύτερα γραφικά από το Halo Reach ?

 

I see wat you did there.:P

Επρεπε να βαλεις το Haze ρε συ για exclusive.Πιο demons souls ρε συ πλακα μου κανεις' date='αυτο βαζεις ως μετρο συγκρισης?:P

Πιο Metal gear?Αυτο που τρεχει σε περισσοτερα frames και αναλυση απο το alan wake.Aυτο ειναι αρχαιο πλεον και δεν μπορει να συγκριθει με τα καινουρια exclusives.Θα μπορουσες να βαλεις και το heavenly sword(αν και αυτο παιζει να εχει καλυτερα γραφικα με 4XAA και HD αναλυση:P)

Δεν ξερω για το Resi3(δεν το εχω παιξει) ,αλλα το Resi 2 εχει καλυτερα γραφικα απο το Reach για μενα.εντωμεταξυ υπαρχει και το killzone...τεσπα.

 

Και ίσως το Last Guardian όταν με το καλό βγει. Από την άλλη το 360 έχει τις γραφικάρες του με τα Gears of War 2, 3 και με το επερχόμενο Kingdoms υποθετω

fixed.

Ξεχασες πολλα παιχνιδια του ps3.Infamous 2,killzone2-3,god of war 3 κτλ.

 

 

Αλλά και πάλι 2' date=' 3 παιχνίδια δε μπορούν να κρύψουν τις αδυναμίες μίας κονσόλας που τόσα χρόνια κόστιζε και συνεχίζει να κοστίζει (έστω και με μικρότερη διαφορά) ακριβότερα του 360 και παράγει στα περισσότερα παιχνίδια χειρότερα γραφικά...

[/quote']

 

Βλεπεις τα καλυτερα γραφικα και software σε αυτο το συστημα.Αυτο δικαιολογει απολυτα την τιμη.

 

Τι να κανουμε.Διαφωνουμε:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ, τρία χρόνια κάτοχος 360, παίζοντας σχεδόν όλα τα major MS exclusives, γραφικά σαν του Uncharted 2, God of War 3, (ακόμη και MGS4) δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ στο 360. Και το λέω εγώ, που όλοι εδω μέσα θυμούνται το πόσο έκραζα το PS3 κάποτε, μέχρι να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ, τρία χρόνια κάτοχος 360, παίζοντας σχεδόν όλα τα major MS exclusives, γραφικά σαν του Uncharted 2, God of War 3, (ακόμη και MGS4) δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ στο 360. Και το λέω εγώ, που όλοι εδω μέσα θυμούνται το πόσο έκραζα το PS3 κάποτε, μέχρι να το αγοράσω.

μαλον θα πρεπει να ξαναπαρεις χβοχ(λεμε τωρα) για να παιξεις τα gears of war 3,forza 4 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να γραψω καιρο.PLay 3 δεν εχω.Εχω 360.Για εμενα παρε play 3.Πολυ καλο και το 360 αλλα ειναι ακριβως οπως το πρωτο xbox.Πολυ καλη εναρξη,τραγικο finish.ΟΙ αποκλειστικοτητες του ps3 ειναι παρα πολλες και βγαζει συνεχως,το 360 πλεον σταματησε να βγαζει.Το gears τελειωσε,οποτε εμεινε μονο το fortza?

Για εμενα αν εχεις pc παιζε εκει τις multiplaftorm και παιξε τις αποκλειστηκοτητες στο ps3.Εχω να ανοιξω το 360 1 μηνα +[Δεν εχω λογο να το ανοιξω[το νεο φιφα δεν με τρελανε ,οπως ακριβος και τον νεο gears δεν ηταν αυτο που περιμενα],και παιζω τα games μου στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλον θα πρεπει να ξαναπαρεις χβοχ(λεμε τωρα) για να παιξεις τα gears of war 3,forza 4 :rolleyes:

Μάλλον θα πρέπει να πάρεις PS3 (για 1η φορά). :mrgreen:

Μόνο το Gears3 αξίζει, το FM4 είναι το 3 με τα DLC, Autovista, TopGear και χωρίς Porsche.

Ουσιαστηκά ένα expansion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πρέπει να πάρεις PS3 (για 1η φορά). :mrgreen:

Μόνο το Gears3 αξίζει, το FM4 είναι το 3 με τα DLC, Autovista, TopGear και χωρίς Porsche.

Ουσιαστηκά ένα expansion.

ενταξει jusperx :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εδω μαζευτηκαμε παιδια μου :P

 

Oχι ομως και ισαξιο το Gears με το Uncharted.

 

Iσως με το 1, αλλα με το 2 και πανω η μερα με τη νυχτα, τουλαχιστον

στο οπτικο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εδω μαζευτηκαμε παιδια μου :P

 

Oχι ομως και ισαξιο το Gears με το Uncharted.

 

Iσως με το 1, αλλα με το 2 και πανω η μερα με τη νυχτα, τουλαχιστον

στο οπτικο κομματι.

δεν ξερω αλλα μηπως υπερβαλεις :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...