Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασε το άρθρο του DF για το Dark Souls, γιατί έχεις κολλήσει εκεί μου φαίνεται.

Όταν αναφέρει χαρακτηριστικά πως έχει extra blur το ps3, τι θες να σου πω? Πως είναι καλύτερο στο ps3?? :P

 

Αυτο ειναι που ειναι χειροτερο?

Εγω θα προτιμουσα την εκδοση με το extra blur...

Το blur ηταν συν μεχρι σημερα.

 

Μάλλον δεν έχεις ακούσει για τις dualshock 3 μαιμούδες, έτσι? ...Γιατί το λινκ που μου δίνεις είναι άκυρο...Αγόρασε εσύ dualshock 3 με 30 ή 40 ευρώ και έλα να μου πεις αν είναι γνήσιο μετά..

 

Δεν ισχυει αυτο που λες.Υπαρχουν αυθεντικα χειριστηρια με 30-40e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασε το άρθρο του DF για το Dark Souls, γιατί έχεις κολλήσει εκεί μου φαίνεται.

Όταν αναφέρει χαρακτηριστικά πως έχει extra blur το ps3, τι θες να σου πω? Πως είναι καλύτερο στο ps3?? :P

 

MetalGearFan όταν μου λες πως το comment ότι το 360 έχει καλύτερα multiplatform είναι αερολογία δε μπορώ να συζητήσω μαζί σου αγαπητέ μου...

 

 

Το skyrim το ανέφερα για την υπερβολή του broken παιχνιδιού που λίγο πολύ όλα τα multiplatform έτσι παρουσιάζονται.

 

Είπα συγκεκριμένα για μερικά ports και κανένα παιχνίδι με unreal engine 3. Αυτό, από το να επαναλαμβάνεις ένα επιχείρημα τσιχλόφουσκα που το παρουσιάζεις σαν τον απόλυτο κανόνα έχει μεγάλη απόσταση.

 

Όλη η Γη το παραδέχεται, εσύ το βλέπεις αερολογία?

 

Αυτό στο επιστρέφω για την μακροζωία του 360 και το "full support".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα παιχνίδια τώρα Cortan, κάνουμε κουβέντα και μετά θα πάμε όλοι να παίξουμε :mrgreen:

 

1. Δεν σου είπα ότι ήταν δύσκολο να φτιάξεις Ireland ή UK λογαριασμό. Αυτό που σου τόνισα είναι η αντιμετώπιση μπαμπουίνου της M$ απέναντι σε ένα κοινό που την στήριζε αρκετά καλά σε σχέση με την εμμονή του Έλληνα με το PS3. Γιατί χρειάστηκε να πάει 2011 για να δούμε επίσημα το Live στην Ελλάδα;

 

2. Mια χαρά πάντως τα κονόμησε απο τα υπερκοστολογημένα περιφερειακά την ίδια στιγμή που το PS3 παρείχε τα πάντα out of the box. Και αυτό με την minimum τιμή της κονσόλας, το ξέρεις πολύ καλά οτι είναι μια μεγάλη απάτη, καθώς αργά η γρήγορα θα χρειαστείς κανονικό storage, και όχι μόνο ότι σου έχει internally.

 

3. Συμφωνώ για το online, αλλά προσωπικά πλήρωνα γιατί δεν είχα άλλο τρόπο να παίζω παιχνίδια στο δίκτυο. Γενικά αφιερώνω πολλές ώρες στο multi ειδικά στα sports games και δεν είχα άλλη επιλογή. Πλέον με το δωρεάν PSN είμαι αρκετά ευχαριστημένος, ούτε lag ούτε disconnects ούτε άλλα προβλήματα.

 

Με το 1. συμφωνώ.

Έχω σχολιάσει και εγώ αρνητικά το Live όχι όσον αφορά την ποιότητά του, ξέρεις είναι πολύ καλή εμπειρία, αλλά όσον αφορά τις χρεώσεις του.

Δε νομίζω να έχω διαφωνήσει πουθενά στο ότι το live έχει τα καλά του, αλλά έχει και τα αρνητικά του..Μάλιστα είχα κάνει και ένα συγκριτικό live vs psn στο άλλο thread για το 360 vs ps3, όπου και αναφερόμουν διεξοδικά γιατί δε συμφωνώ με την πολιτική της MS.

 

2. Ισχύει. Αλλά το ps3 τα παρείχε - μέχρι τα 2009 - σε αδικαιολόγητα premium τιμή.

Η δική μου θέση - εκεί μπορεί να διαφωνείς - είναι πως η MS δε σε αναγκάζει να αγοράσεις αυτά τα extra...εκτός από το wifi που μπορείς να μου πεις πως μπορεί για κάποιους να ήταν αναγκαίο. Αν και δεν ξέρω κανέναν competitive user να παίζει multi χωρίς καλώδιο. Αλλά έστω.

Σου δίνει δηλαδή τη δυνατότητα να παίξεις τα παιχνίδια χωρίς να αγοράσεις σκληρό δίσκο σε χαμηλότερη τιμή αγοράς και αυτό εγώ το θεωρώ επιτυχημένο και ως πρακτική και ως μοντέλο. Αν η Sony σου έδινε και σκληρό δίσκο στην ίδια τιμή, θα έλεγα ΟΚ ναι. Απλά η sony έχει ακριβότερα bundles και η θέση μου είναι πως δεν το υποστηρίζει με ένα μοντέλο καλύτερο συνολικά από τον ανταγωνιστή της, ειδικά αν λάβουμε υπόψη το build quality και το θέμα των multiplatform.

 

3. Επίσης συμπνέουμε.

Μα έχω τονίσει πολλές φορές πως πλέον ό,τι επιλογή να κάνει κάποιος ανάμεσα στις 2 κονσόλες, ικανοποιημένος θα μείνει.

Τοποθετώ σαν value αγοράς λίγο καλύτερα το 360 λόγω χαμηλότερης τιμής αγοράς, καλύτερου build quality και καλύτερων παιχνιδιών στα multi, χωρίς να υπολείπεται σε exclusives. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Αν έρθεις και μου πεις, θέλω ps3 λόγω uncharted και god of war θα σου πω ΟΚ, no prob πήγαινε σε ps3.

Αλλά π.χ. και εμένα που μ αρέσουν τα adventures, θεωρώ πως θα μου έλειπαν παιχνίδια όπως το Gray Matter και το Deadly Premonition αν είχα ps3 και όχι 360.

Σε τελική ανάλυση, μετράνε ρόλο και τι παιχνίδια σου αρέσουν.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι να λέει εδώ μέσα ο άλλος πως δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις 360. Αυτό είναι κοντόφθαλμη λογική for me.

Στηρίζω το 360 σε αυτά που θεωρώ πως είναι καλύτερο έναντι του ps3. Μπορεί σε κάποιους να τονίζεται μόνο αυτό, γιατί το forum βρίθει από ps3 fanboys και άτομα που υποστηρίζουν τη Sony τυφλά. Και όπως έχω δηλώσει, ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ SONY.

 

Αυτο ειναι που ειναι χειροτερο?

Εγω θα προτιμουσα την εκδοση με το extra blur...

Το blur ηταν συν μεχρι σημερα.

 

Δεν ισχυει αυτο που λες.Υπαρχουν αυθεντικα χειριστηρια με 30-40e.

 

Δεν είναι blur θετικό.

Διάβασε λίγο το τεχνικό άρθρο του DF και θα δεις σε τί αναφέρεται..

Συγκεκριμένα στο Dark Souls το extra blur που οφείλεται λογικά στο χειρότερο quincunx antialiasing έχει ως αποτέλεσμα το blurred text, δηλαδή οι υπότιτλοι και το text φαίνονται χειρότερα..Αυτό δεν είναι θετικό.

 

Δώσε μου λινκ για αυθεντικό χειριστήριο στην τιμή που λες, γιατί θέλω αυτή την περίοδο και πίστεψέ με έχω επικοινωνήσει με 4-5 e-shops, τους ζήτησα φωτογραφίες από τα χειριστήρια και ήταν όλα μαιμούδες άλφα ποιότητας...χωρίς σφραγίδα Sony Hellas. Και μάλιστα τα παρέκαμψα στη Sony Hellas, αλλά ως γνωστό ούτε απάντηση πήρα στο email που τους έστειλα ...

 

Το skyrim το ανέφερα για την υπερβολή του broken παιχνιδιού που λίγο πολύ όλα τα multiplatform έτσι παρουσιάζονται.

 

Είπα συγκεκριμένα για μερικά ports και κανένα παιχνίδι με unreal engine 3. Αυτό, από το να επαναλαμβάνεις ένα επιχείρημα τσιχλόφουσκα που το παρουσιάζεις σαν τον απόλυτο κανόνα έχει μεγάλη απόσταση.

 

 

 

Αυτό στο επιστρέφω για την μακροζωία του 360 και το "full support".

 

Τσιχλόφουσκα είναι κάτι που δεν έχει υπόσταση.

Το γεγονός πως το 360 είναι εν γένει καλύτερο στα multiplatform είναι μία πραγματικότητα, και αφού ζητάς λινκς, θα σου παραθέσω αύριο, γιατί σήμερα έχω κλατάρει.

Πάντως δε θα σου έκανε κακό να googlareis και λίγο :P

 

Στο θέμα της μακροζωίας του 360 έχεις φάει ένα αδικαιολόγητο κόλλημα, στο εξήγησα 4 φορές, αν δεν το καταλαβαίνεις i'm sorry my dear :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου θέση - εκεί μπορεί να διαφωνείς - είναι πως η MS δε σε αναγκάζει να αγοράσεις αυτά τα extra...

 

Σόρρυ, αλλά αυτό το πείσμα να συνεχίζεις να αποκαλείς βασικά στοιχεία αυτής της γενιάς κονσολών έξτρα για να υπερασπιστείς το 360 είναι απίστευτο. Οι κονσόλες δεν είναι υπολογιστές που κάθε επόμενη έκδοση προσφέρει απλά καλύτερα γραφικά, αυτό είναι PC gaming. Προσφέρουν πολλά περισσότερα και σε αυτή τη γενιά είναι τα παραπάνω.

 

Στο θέμα της μακροζωίας του 360 έχεις φάει ένα αδικαιολόγητο κόλλημα, στο εξήγησα 4 φορές, αν δεν το καταλαβαίνεις i'm sorry my dear :)

 

Μου πέταξες ένα στατιστικό που δεν έχεις καταφέρει να του δόσεις καμία υπόσταση εδώ και 3 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν δέχομαι είναι να λέει εδώ μέσα ο άλλος πως δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις 360. Αυτό είναι κοντόφθαλμη λογική for me.

Στηρίζω το 360 σε αυτά που θεωρώ πως είναι καλύτερο έναντι του ps3. Μπορεί σε κάποιους να τονίζεται μόνο αυτό, γιατί το forum βρίθει από ps3 fanboys και άτομα που υποστηρίζουν τη Sony τυφλά. Και όπως έχω δηλώσει, ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ SONY.1

 

Για το πρωτο,εγω εννοουσα οτι αν εχεις να επιλεξεις αναμεσα στα 2 θα πας ps3.Δεν βρισκω λογο να επιλεξεις 360 αντι για ps3 σημερα.Αν θες να παρεις 2 κονσολες,η δευτερη φυσικα και αξιζει να ειναι το 360.

 

Επειδη ισως δεν εμπαινες στο φορουμ παλιοτερα,δεν γνωριζεις οτι στα δυνατα χρονια του 360(τα πρωτα 2 κατ'εμε) το φορουμ ηταν τιγκα στα 360 fanboys.Τπτ δεν ειναι τυχαιο.

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινεις οτι εισαι και εσυ fanboy,αναμεσα στα αλλα(δεν βγαζω εμενα απεξω,απλα θεωρω οτι υπαρχει λογος που ειμαι φαν).Δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην το βλεπεις.:P

 

 

Δώσε μου λινκ για αυθεντικό χειριστήριο στην τιμή που λες, γιατί θέλω αυτή την περίοδο και πίστεψέ με έχω επικοινωνήσει με 4-5 e-shops, τους ζήτησα φωτογραφίες από τα χειριστήρια και ήταν όλα μαιμούδες άλφα ποιότητας...χωρίς σφραγίδα Sony Hellas. Και μάλιστα τα παρέκαμψα στη Sony Hellas, αλλά ως γνωστό ούτε απάντηση πήρα στο email που τους έστειλα ...

 

Oταν λες μαιμουδες μηπως εννοεις κινεζικα?Η κατασκευη ειναι λιγο διαφορετικη απο αυτη των Ιαπωνικων καθως τα τελευταια ειναι ανωτερα,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι sony χειριστηρια.Στο λεω γιατι εχω διαβασει για το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως το 360 είναι εν γένει καλύτερο στα multiplatform είναι μία πραγματικότητα, και αφού ζητάς λινκς, θα σου παραθέσω αύριο, γιατί σήμερα έχω κλατάρει.

 

Σοβαρά ?! Τι νομίζεις ότι κοιτάω τόση ώρα, έχω βαρεθεί να κυνηγάω framerate στο Dark Souls & στο Rage.

 

Σχεδόν με έχεις φέρει στο αμήν:

 

mutliplat, χειριστήριο, χαρακτηριστικά, support, πωλήσεις. Όλα τα δικαιολογείς με έναν απίστευτο τρόπο για να ταιριάζουν στο 360. Πες μου που ακριβώς είναι τα αντικειμενικά σου επιχειρηματία ? Οι υπότιτλοι του Dark ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ, αλλά αυτό το πείσμα να συνεχίζεις να αποκαλείς βασικά στοιχεία αυτής της γενιάς κονσολών έξτρα για να υπερασπιστείς το 360 είναι απίστευτο. Οι κονσόλες δεν είναι υπολογιστές που κάθε επόμενη έκδοση προσφέρει απλά καλύτερα γραφικά, αυτό είναι PC gaming. Προσφέρουν πολλά περισσότερα.

 

Συγνώμη αλλά βασικό στοιχείο θεωρείται κάτι που το χρειάζεσαι για να παίξεις ένα παιχνίδι.

Στο 360 μπορούσες εξαρχής να παίξεις όλα τα παιχνίδια (εκτός από το Final Fantasy XI) με memory card και καλώδιο ethernet online.

Αυτό ήταν το βασικό bundle που πουλούσε.

Αν εσύ θεωρείς πως έπρεπε να βάλει και σκληρό δίσκο και wifi το σέβομαι, αλλά είναι διαφορετικό αυτό από αυτό που σου λέω.

Πως έδινε την κονσόλα πιο φθηνά...Και εξάλλου υπήρχε και υπάρχει το ακριβότερο bundle που περιελάμβανε σκληρό δίσκο και περιλαμβάνει και το οποίο και ΠΑΛΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ από το ps3. Αυτό τα λέει όλα.

 

Ποιο είναι εσένα το κόλλημά σου? Θέλεις σκληρό δίσκο? Πήγαινε πάρε το 360 250gb με σκληρό δίσκο στα 200 ευρώ ορίστε...

Σου απαγορεύει καμία MS να το αγοράσεις?? Και πάλι φθηνότερο δεν είναι?

 

Όπως και δεν υποχρεώνει κανέναν που ήθελε μία κονσόλα και ένα memory unit για τα saves να παίζει τα παιχνίδια και να χαίρεται την κονσόλα του.

Και γι αυτό έχει το 360 SLIM 4gb στα 155 ευρώ αυτή τη στιγμή. Ας βάλει η απαράδεκτη Sony το ps3 με τα 160gb στα 150 ευρώ και εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα πω, μπράβο.

Αδικαιόλογητο είναι το πείσμα της Sony να κρατάει τόσο ψηλά την τιμή αγοράς του ps3, 5 χρόνια μετά το λανσάρισμά του και δεδομένου πως για να μειώσει την τιμή του έχει ρίξει πολύ το build quality σε σχέση με το 360slim που έχει καλύτερο build quality και καλύτερα χαρακτηριστικά από το 360 fat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εκτός από το Final Fantasy XI)

 

πριν λίγο είχες πει και coop στο Halo Reach ?!

 

 

Αν εσύ θεωρείς πως έπρεπε να βάλει και σκληρό δίσκο και wifi το σέβομαι, αλλά είναι διαφορετικό αυτό από αυτό που σου λέω.

 

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΙΠΟΤΑ . Είναι κάτι που περιμέναμε χρόνια από το ps2 & το dreamcast ! Οι κονσόλες να έχουν έναν γ@μημένο σκληρό δίσκο. To wireless ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΤΡΑ σε αυτήν την 7μη γενιά κονσολών !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αδικαιόλογητο είναι το πείσμα της Sony να κρατάει τόσο ψηλά την τιμή αγοράς του ps3, 5 χρόνια μετά το λανσάρισμά του και δεδομένου πως για να μειώσει την τιμή του έχει ρίξει πολύ το build quality σε σχέση με το 360slim που έχει καλύτερο build quality και καλύτερα χαρακτηριστικά από το 360 fat.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι πεισμα.Αδυνατεις να καταλαβεις οτι τοσο αξιζει τοσο το δινει.Επι πολλα χρονια εμπαινε μεσα η sony.Εχει 1.5 χρονο που εχει κερδος απο την κονσολα?μπορει και οχι.

 

 

Επιτέλους κερδοφόρο το PlayStation 3

http://www.authority.gr/index.php/news-ps3/5652--playstation-3.html

Μετά από τέσσερα χρόνια στη αγορά, η Sony σήμερα ανακοίνωσε ότι πλέον βγάζει κέρδος από την πώληση κάθε κονσόλας PS3.

 

Μετά από τέσσερα χρόνια στη αγορά, η Sony σήμερα ανακοίνωσε ότι πλέον βγάζει κέρδος από την πώληση κάθε κονσόλας PS3.

Ο επικεφαλής των SCE Shuhei Yoshida ήταν αυτός που έκανε σήμερα τη σχετική δήλωση στο IGN.

 

O Yoshida είπε συγκεκριμένα: “Φέτος είναι η πρώτη φορά που μπορούμε να καλύψουμε το κόστος του PlayStation 3. Δεν βγάζουμε πολλά από το hardware, αλλά δεν χάνουμε όπως παλιά”.

 

Παρόλα αυτά, μην κάνετε αισιόδοξες σκέψεις για πτώση τιμής, μιας και η εταιρεία λέει ότι σκοπεύει να εστιάσει σε πακέτα και την ανατροφοδότηση της αγοράς.

 

Ιουνιος 2010.

 

 

Ζητας η απαραδεκτη sony να σου δωσει ps3 στα 150e.Ε και εγω θελω ενα σκουτερ...

 

Ειμαστε φανμπογια τι να κανουμε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο,εγω εννοουσα οτι αν εχεις να επιλεξεις αναμεσα στα 2 θα πας ps3.Δεν βρισκω λογο να επιλεξεις 360 αντι για ps3 σημερα.Αν θες να παρεις 2 κονσολες,η δευτερη φυσικα και αξιζει να ειναι το 360.

 

Επειδη ισως δεν εμπαινες στο φορουμ παλιοτερα,δεν γνωριζεις οτι στα δυνατα χρονια του 360(τα πρωτα 2 κατ'εμε) το φορουμ ηταν τιγκα στα 360 fanboys.Τπτ δεν ειναι τυχαιο.

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινεις οτι εισαι και εσυ fanboy,αναμεσα στα αλλα(δεν βγαζω εμενα απεξω,απλα θεωρω οτι υπαρχει λογος που ειμαι φαν).Δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην το βλεπεις.:P

 

 

 

 

Oταν λες μαιμουδες μηπως εννοεις κινεζικα?Η κατασκευη ειναι λιγο διαφορετικη απο αυτη των Ιαπωνικων καθως τα τελευταια ειναι ανωτερα,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι sony χειριστηρια.Στο λεω γιατι εχω διαβασει για το θεμα.

 

Δεν έχω πρόβλημα να με πεις fanboy, να με πεις υποκειμενικό οτιδήποτε.

I don't care. Απλά κάποια πράγματα τα βλέπω με τη δική μου οπτική γωνία και θεωρώ πιο ασφαλές για να κρίνεις ένα προιόν 2 πράγματα.

1ον facts και 2ον value per money. Στο 2ο υπερέχει το 360.

Αν οι 2 κονσόλες κόστιζαν το ίδιο, θα συνέκλινα στην άποψη για κάποιον νέο χρήστη, πως ίσως είναι καλύτερα να αγόραζε ps3.

Η διαφορά μας έγκειται πως εγώ πιστεύω πως οι 2 κονσόλες βρίσκονται πολύ κοντά και εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι αγοράς ενός 360 και του δίνω ακόμα ένα μικρό προβάδισμα, ενώ εσύ μου λες πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος 360 έναντι του ps3.

 

Εκεί διαφωνώ, επειδή κρίνω συνολικά τις κονσόλες με βάση τα κριτήρια που έγραψα παραπάνω, μην τα ξαναγράφω.

Εσύ δίνεις βαρύτητα στα exclusive του ps3, σεβαστό. Eγώ τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω κάνει discredit κάποιον που θέλει να αγοράσει ps3, οπότε δε μπορώ να καταλάβω τη λογική "δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις 360".

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να παίξει GEARS δεν πρέπει να το αγοράσει??

Αν κάποιος θέλει να παίξει FORZA που είναι το καλύτερο rally και να έχει και 2ο rally που είναι τα project gotham (και τα 2 exclusive παιχνίδια) δε θα πρέπει να το αγοράσει? Αν κάποιος θέλει FPS δεν πρέπει να το αγοράσει ? Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί.

 

Για τα κινέζικα που λες έχω ασχοληθει και εγώ, έχω πέσει πάνω σε κινέζικα και είναι μαιμουδιές.

Δεν είναι sensitive, αυτό φαίνεται αν πας με το μοχλό και κάνεις να κινήσεις τον ήρωα έστω και πολύ λίγο, που δεν αποκρίνεται άμεσα, και επίσης έχουν χειρότερα L2, R2 κουμπιά και η μπαταρία κρατάει πολύ λιγότερο. Δε νομίζω αυτά να είναι official.

Το EBW π.χ. έχει μαιμουδιές.

 

πριν λίγο είχες πει και coop στο Halo Reach ?!

 

 

 

 

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΙΠΟΤΑ . Είναι κάτι που περιμέναμε χρόνια από το ps2 & το dreamcast ! Οι κονσόλες να έχουν έναν γ@μημένο σκληρό δίσκο. To wireless ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΤΡΑ σε αυτήν την 7μη γενιά κονσολών !

 

Mίλησα για εποχές FAT.

Το Final Fantasy XI είναι μόνο τίτλος online και παίζεται μόνο online και γι αυτό απαιτούσε σκληρό δίσκο.

Δεν είχε βγει το Reach και το Reach μπορείς να το παίξεις και single player χωρίς σκληρό.

Μη μπερδεύεις αυτά που γράφω σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ισχύει. Αλλά το ps3 τα παρείχε - μέχρι τα 2009 - σε αδικαιολόγητα premium τιμή.

Η δική μου θέση - εκεί μπορεί να διαφωνείς - είναι πως η MS δε σε αναγκάζει να αγοράσεις αυτά τα extra...εκτός από το wifi που μπορείς να μου πεις πως μπορεί για κάποιους να ήταν αναγκαίο. Αν και δεν ξέρω κανέναν competitive user να παίζει multi χωρίς καλώδιο. Αλλά έστω.

Σου δίνει δηλαδή τη δυνατότητα να παίξεις τα παιχνίδια χωρίς να αγοράσεις σκληρό δίσκο σε χαμηλότερη τιμή αγοράς και αυτό εγώ το θεωρώ επιτυχημένο και ως πρακτική και ως μοντέλο. Αν η Sony σου έδινε και σκληρό δίσκο στην ίδια τιμή, θα έλεγα ΟΚ ναι. Απλά η sony έχει ακριβότερα bundles και η θέση μου είναι πως δεν το υποστηρίζει με ένα μοντέλο καλύτερο συνολικά από τον ανταγωνιστή της, ειδικά αν λάβουμε υπόψη το build quality και το θέμα των multiplatform.

 

Απαράδεκτη τιμή το PS3 είχε μέχρι τα 400€. Μετά δεν μπορείς να πείς ότι δεν είχε λογική τιμή γι' αυτά που πρόσφερε.

 

Δεν σε αναγκάζει για τα extra, αλλά σου ξαναλέω οτι αυτό είναι στην ουσία μια κερδοσκοπική πολιτική, αφού ποντάρει ακριβώς στους απαιτητικούς χρήστες που τότε ήθελαν έξτρα Wi-Fi και το εκμεταλεύονταν και το χρέωνε 60-70€. Απαράδεκτο έτσι και αλλιώς. Πλέον όμως σωστά λές ότι τα έχει όλα σε ένα και το 360. Και μάλιστα και με Wi-Fi n.

 

3. Επίσης συμπνέουμε.

Μα έχω τονίσει πολλές φορές πως πλέον ό,τι επιλογή να κάνει κάποιος ανάμεσα στις 2 κονσόλες, ικανοποιημένος θα μείνει.

Τοποθετώ σαν value αγοράς λίγο καλύτερα το 360 λόγω χαμηλότερης τιμής αγοράς, καλύτερου build quality και καλύτερων παιχνιδιών στα multi, χωρίς να υπολείπεται σε exclusives. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Αν έρθεις και μου πεις, θέλω ps3 λόγω uncharted και god of war θα σου πω ΟΚ, no prob πήγαινε σε ps3.

Αλλά π.χ. και εμένα που μ αρέσουν τα adventures, θεωρώ πως θα μου έλειπαν παιχνίδια όπως το Gray Matter και το Deadly Premonition αν είχα ps3 και όχι 360.

Σε τελική ανάλυση, μετράνε ρόλο και τι παιχνίδια σου αρέσουν.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι να λέει εδώ μέσα ο άλλος πως δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις 360. Αυτό είναι κοντόφθαλμη λογική for me.

Στηρίζω το 360 σε αυτά που θεωρώ πως είναι καλύτερο έναντι του ps3. Μπορεί σε κάποιους να τονίζεται μόνο αυτό, γιατί το forum βρίθει από ps3 fanboys και άτομα που υποστηρίζουν τη Sony τυφλά. Και όπως έχω δηλώσει, ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ SONY.

 

PS3 αγόρασα κυρίως για το MGS4, το Heavy Rain και το Uncharted 2. Και γενικά για όλα τα AAA exclusives της Sony όπου και πλέον έχω τα περισσότερα.

 

Συμφωνώ για το build quality του Slim αλλά δεν με πολυπειράζει ούτε αυτό, ούτε όλα του τα κομμένα χαρακτηριστικά καθώς δεν με ενδιέφεραν και δεν αγόρασα την κονσόλα γι' αυτά, ΕΚΤΟΣ της αναπαραγωγής SACD που σαν Audiofreak που είμαι με τον HD ήχο ήθελα να έχω για να ακούω SACD δισκάκια. Αυτό ήταν όντως μείον, πόσο μάλλον για τo SACD που ήταν πατέντα της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο είχες πει και coop στο Halo Reach ?!

 

 

 

 

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΙΠΟΤΑ . Είναι κάτι που περιμέναμε χρόνια από το ps2 & το dreamcast ! Οι κονσόλες να έχουν έναν γ@μημένο σκληρό δίσκο. To wireless ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΤΡΑ σε αυτήν την 7μη γενιά κονσολών !

 

Και σου είπα πριν και στο ξαναλέω γιατί είτε δεν το καταλαβαίνεις είτε επιλέγεις να απαντάς επιλεκτικά στα ποστ μου.

ΤΟ 360 προσφερόταν και προσφέρεται με σκληρό δίσκο ΕΞΑΠΑΝΕΚΑΘΕΝ και σε τιμή αγοράς ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ χαμηλότερη από το χαμηλότερο ps3 bundle.

To πρόβλημα πού είναι ??

Πώς σου δίνει ακόμα μία επιλογή για ακόμα πιο φθηνή κονσόλα?

Και αν θέλεις, όποτε θέλεις να συμπληρώσεις σκληρό δίσκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EBW π.χ. έχει μαιμουδιές.

 

Το activate.gr όχι

 

Mίλησα για εποχές FAT.

Το Final Fantasy XI είναι μόνο τίτλος online και παίζεται μόνο online και γι αυτό απαιτούσε σκληρό δίσκο.

Δεν είχε βγει το Reach και το Reach μπορείς να το παίξεις και single player χωρίς σκληρό.

Μη μπερδεύεις αυτά που γράφω σε παρακαλώ.

 

Και ? Τα περί διαχρονικού full support πάνε περίπατο ? Άλλη κονσόλα εκείνη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου, είναι και αυτό value for money fact ?!

 

Από τη στιγμή που το 360 έχει εν γένει χαμηλότερο value per money, τότε και η αγορά του για να παίξεις κάποια παιχνίδια δεν συνεχίζει να είναι value per money ??

Και έγραφα στον PDS13 πως "υπάρχουν πολλοί λόγοι αγοράς 360, και θεωρώ πως λόγω τιμής αγοράς έχει ένα μικρό προβάδισμα έναντι του ps3"

 

Άρα έχουμε ένα επιχείρημα "πολλοί λόγοι αγοράς" και ένα δεύτερο επιχείρημα "καλύτερο value per money".

Γιατί τα μπερδεύεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...