Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατάλαβα

 

Αν σου πως τώρα πως εξακολουθείς να ακούγεσαι σαν πωλητής ελπίζω να μην ενοχληθείς. Προβάλεις πράγματα χωρίς μεγάλη σημασία σαν ουσιώδη: προσπαθείς να μου πουλήσεις την Microsoft σαν την κορυφαία εταιρία σε θέμα υποστήριξης, ενώ σαν ενδεχόμενο πελάτη δεν με απασχολεί από την στιγμή που το ps2 παράδειγμα είχε υποστήριξη, ουσιαστική μέχρι 2008 μπορώ να πω, άσχετα με το αν βγήκε άλλη κονσόλα. Λες εύηχες εκφράσεις όπως "full support" ενώ πρακτικά δεν μου πουλάς κάτι παραπάνω. Είναι απλά ένα στατιστικό που ακούγεται ωραίο. Και εκτός αυτού λέω μία πρόταση, απαντάς με μία παράγραφο, με έχεις χάσει προπολλού σε θέμα πειστικότητας σαν συνομιλητής και γίνεσαι πωλητής, προσπαθείς να υπερασπιστείς την ιδέα σου με συμφέρον, συναισθηματικό στην προκειμένη.

 

Αυτό το κόλλημα με την υπεράσπιση του 360 πιστεύω έχει να κάνει λίγο με το ότι ήταν το under dog, δεν είχε προϊστορία, ήταν το φθηνό μηχάνημα και φυσικά η sony δημιούργησε αντιπάθεια όλα αυτά τα χρόνια που ήταν στον "θρόνο".

Γιατί όταν λες πράγματα του στυλ "ξέρεις το 360 έχει πουλήσει περισσότερο" και δεν αναφέρεις τη μικρή ασήμαντη λεπτομέρεια ότι το ps3 βγήκε ένα χρόνο μετά, δίνεις με το καλημέρα την εντύπωση πως δεν είσαι αντικειμενικός.

 

Δεν λέω οτιδήποτε για να σε πείσω, ειδικά εσένα :P

Λέω την άποψή μου και τη βασίζω σε facts κατά κύριο λόγο και δευτερευόντως σε υποκειμενική κρίση - όπως κάνουμε όλοι.

Δεν έχω καν τη διάθεση να σε "πείσω" για κάτι, γιατί δεν τέθηκε κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν προσπάθησα να σε πείσω για κάτι, απλά απαντάω σε ορισμένα comments σου που είτε δεν έχουν βάση είτε κυριότερα εμπεριέχουν λανθασμένη κρίση.

 

Full support σημαίνει υποστήριξη σε ένα προιόν, και όχι παράλληλο λανσάρισμα 2 προιόντων.

Για παράδειγμα, από τη στιγμή που βγήκε το ps3 λογικό δεν είναι να ρίξει το βάρος της η Sony στο ps3 έναντι του ps2?

Επίσης δεν προσπαθώ να σου πουλήσω κάτι. Ο καθένας διαβάζει και κρίνει.

Δεν έχω κανένα συμφέρον στο να υπερασπιστώ κάτι, αλλά είναι λογικό όταν μου κάνεις quote μου κάτι και πιάνεσαι από οτιδήποτε θετικό λέω για το 360, να θέλω να απαντήσω.

 

Όταν καταλήγεις να με λες πως δεν είμαι αντικειμενικός, θα σου αναφέρω μία παροιμία που ταιριάζει στην περίπτωσή σου:

"τα εν Οίκω μη εν δήμω"

 

Προσπαθώ να είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται, αλλά δε με ενδιαφέρει αν με πεις αντικειμενικό ή όχι. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως αν υπήρχε δείκτης αντικειμενικότητας, νομίζω θα ήσουν πολύ πιο χαμηλά γιατί όλο αυτόν τον καιρό στηρίζεις (και καλά κάνεις) μία κονσόλα και στρέφεσαι εναντίων (και αυτό είναι το άσχημο) όσων έχουν μία αντίθετη άποψη. Αν αυτό δεν είναι υποκειμενική στήριξη, τότε ποιο είναι? Το 10 τοις εκατό των λεγόμενών μου που δεν είναι αντικειμενικά?

 

Η διαφορά μας έγκειται στο ότι εγώ σου απαντάω σε quotes μου που απαντάς χωρίς να σου έχω ποτέ επιτεθεί, ενώ εσύ - χωρίς ιδιαίτερο λόγο, με μόνη πρόφαση μία υποφαινόμενη για σένα προτίμησή μου στο 360 - το έχεις κάνει επανελειμμένως.

Δε νομίζω πως τίθεται θέμα πειστικότητας, όταν για δικούς σου λόγους μεταχειρίζεσαι επιθετικούς προσδιορισμούς και προσπαθείς να με μειώσεις για να φανείς κάπως..

Πράγματι λυπάμαι που γίνεται αυτό, αλλά καθότι φαίνεσαι καλό παιδί, δε σου ταιριάζει αν θέλεις την άποψή μου.

 

Φιλικά,

cortan@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για παράδειγμα, από τη στιγμή που βγήκε το ps3 λογικό δεν είναι να ρίξει το βάρος της η Sony στο ps3 έναντι του ps2?

 

Πιστευω οτι αν συγκρινουμε τον 5ο και 6ο χρονο του ps2 και του 360 δεν υπαρχει συγκριση σε θεμα υποστηριξης.Κατι okami,FF12,GoW2,SOTC πχ σου λενε κατι?:P

 

H MS παρολο που δεν βγαζει νεα κονσολα,δεν δειχνει να ασχολειται και τοσο θερμα με το 360 πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τα εν Οίκω μη εν δήμω"

 

μου είναι αδιάφορο να υπερασπιστώ την sony. απλά βρίσκω την συζήτηση διασκεδαστική.

 

χρησιμοποίησες πέντε φορές την λέξη "αντικειμενικός" χωρίς να εστιάσεις πουθενά:

 

μου μιλάς για την τυπικά μακρόχρονη υποστήριξη του 360 για να καλύψεις το προφανές, ότι 2 πολύ αρμεγμένα franchises κρατάνε ζωντανό το 360 αυτήν την στιγμή και τίποτα άλλο σε θέμα gaming.

 

μου λες πως λογικό είναι να πέσει βάρος στο ps3 μετά το ps2 ενώ η πραγματικότητα είναι πως συνεχίστηκε η υποστήριξη σε όλα τα επίπεδα για χρόνια, όπως και στο psp αυτήν τη στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι αν συγκρινουμε τον 5ο και 6ο χρονο του ps2 και του 360 δεν υπαρχει συγκριση σε θεμα υποστηριξης.Κατι okami,FF12,GoW2,SOTC πχ σου λενε κατι?:P

 

H MS παρολο που δεν βγαζει νεα κονσολα,δεν δειχνει να ασχολειται και τοσο θερμα με το 360 πλεον.

 

Yπερβολικός χαρακτηρισμός από τη στιγμή που συγκρίνεις την καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών με το 360 :P

Εγώ δεν είπα κάπου - διόρθωσέ με αν έγινε - πως υπάρχει απευθείας σύγκριση ps2 με 360.

Eγώ ανέφερα πως είναι η Νούμερο 1 κονσόλα με full support στον 7ο της χρόνο χωρίς αντικαταστάτη και με ένα επιτυχημένο addon.

Εντάξει και η MS έβγαλε στον 5ο-6ο χρόνο Halo:Reach, Fable III, Gears of War 3, Forza 4, Halo: 10th Anniversary, Alan Wake, και φέτος συνεχίζει με πάρα πολλά multiplatforms και αρκετούς Kinect τίτλους. Δε μπορείς να πεις πως είναι και άσχημα ;)

 

Δε νομίζω να μην ασχολείται θερμά...θα δείξει και το lineup βέβαια.

Ήδη υπάρχει ένα μεγάλο exclusive για του χρόνου. Αν και ξέρεις την άποψή μου γι αυτό :P

Eγώ προσωπικά θα είμαι ικανοποιημένος αν υπάρχει full support ακόμα 2 χρόνια, και απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να πεις πως είναι και άσχημα

 

Ναι, μπορεί !

 

Και συγκρίνουμε συγκεκριμένα θέμα support του 360 με του ps2 που εσύ άρχισες, είναι κλασσική υπεκφυγή να γενικεύεις όταν δεν έχεις επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορεί !

 

ΜetalGearFan χαλάρωσε..:P

Έχω αρχίσει και ανησυχώ πως σου κάνει κακό τόση προσπάθεια να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι!

Έχεις αρχίσει και μετράς τις λέξεις που γράφω και πόσες φορές γράφω μία λέξη.

Δε σε ανάγκασε κανένας να αγοράσεις 360, ούτε είμαι ένας πωλητής που προσπαθεί υποσυνείδητα να σε πείσει να αλλαξοπιστήσεις.

Αν σε πειράζει τόσο που είμαι εναντίον της Sony για τις πολιτικές της, μη διαβάζεις τα ποστ μου.

Κατανοώ πως δεν θέλεις να ακους οτιδήποτε αρνητικό για την αγαπημένη σου εταιρεία.

6 σειρές μου πήρε να γράψω γιατί είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος στην Sony ως corporation, αν εσύ αυτό το βλέπεις διαφορετικά, not my fault.

Παρέκαμψέ το..

 

Coolαρε λίγο, γύρνα λίγο μία ματιά, και θα δεις το ps3 σου στη θέση του. :D

Μπορείς να παίξεις άνετα, δε θα στο χαλάσει κανένας το gaming session σου. :)

 

Ναι, μπορεί !

 

Και συγκρίνουμε συγκεκριμένα θέμα support του 360 με του ps2 που εσύ άρχισες, είναι κλασσική υπεκφυγή να γενικεύεις όταν δεν έχεις επιχείρημα.

 

Δεν άρχισα εγώ το θέμα support του 360 με το ps2.

Ανέτρεξε πίσω στα ποστ σου...εγώ ανέφερα μόνο το 360, εσύ το συνέκρινες χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος με το ps2.

Θα μου πεις τώρα πως μεροληπτώ εναντίον του ps2?? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει και η MS έβγαλε στον 5ο-6ο χρόνο Halo:Reach, Fable III, Gears of War 3, Forza 4, Halo: 10th Anniversary, Alan Wake, και φέτος συνεχίζει με πάρα πολλά multiplatforms και αρκετούς Kinect τίτλους. Δε μπορείς να πεις πως είναι και άσχημα ;)

 

Συμπαθητικα.Σε συγκριση με το ps2 ασχημα ,σε συγκριση με το ps3 μετρια.:P και δεν μιλαω για φετος.

Ειναι σιγουρα ασχημα τα πραγματα για φετος,αλλα.....θα βγει COD,οποτε θα πουλησει αψογα και αυτη τη χρονια.:D:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου, τώρα να επιστρέψουμε στο "full support" που έλεγες ?

 

Ναι.

Τι δεν κατάλαβες?

Δεν χαίρει το 360 full support από την MS ενώ βρίσκεται στον 7ο χρόνο κυκλοφορίας του χωρίς αντικαταστάτη ?

Γιατί εγώ αυτό το comment έκανα και στέκεται μόνο του. Δεν πήγα να το συγκρίνω με το ps2.

15.1 εκατομμύρια κονσόλες διέθεσε η MS το 2011.

To 360 έχει μπροστά του τουλάχιστον 2 με 3 χρόνια ζωής ακόμα. Εκτός και αν κάνει μακακία η MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέτρεξε πίσω στα ποστ σου...εγώ ανέφερα μόνο το 360, εσύ το συνέκρινες χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος με το ps2.

 

Μα το ανέλυσα, το εύηχο "full support" τι ακριβώς ουσιαστικό προσφέρει, σε σχέση με το κατεπέκταση "μειωμένο support" του ps2 την εποχή που βγήκε το ps3 ?

 

Φυσικά και υπάρχει λόγος να το αναφέρω αφού είναι το μέτρο σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθητικα.Σε συγκριση με το ps2 ασχημα ,σε συγκριση με το ps3 μετρια.:P και δεν μιλαω για φετος.

Ειναι σιγουρα ασχημα τα πραγματα για φετος,αλλα.....θα βγει COD,οποτε θα πουλησει αψογα και αυτη τη χρονια.:D:p

 

Κακιούλες..:P

Δε θα ήθελες να σου αναφέρω σε πόσα multiplatform παιχνίδια πούλησε περισσότερο το 360 πέρυσι και φέτος :D

Σε θέμα exclusives τα πήγε καλύτερα το ps3 φέτος, το έχω ξαναπεί.

Αλλά τα exclusives δεν κάνουν από μόνα τους τη διαφορά, στην επιλογή κονσόλας τα βάζεις όλα κάτω.

Από την αρχή του thread παραμένει πάγια η θέση μου πως αν κάποιος θέλει μόνο τα exclusives του ps3, τότε να πάει σε ps3.

Πολύ λογική επιλογή σε αυτή την περίπτωση.

Επίσης έχω πει πως δίνω ένα μικρό προβάδισμα στο 360 συνολικά λόγω χαμηλότερης ακόμα τιμής και λόγω καλύτερων multiplatform στα περισσότερα games.

 

Μα το ανέλυσα, το εύηχο "full support" τι ακριβώς ουσιαστικό προσφέρει, σε σχέση με το κατεπέκταση "μειωμένο support" του ps2 την εποχή που βγήκε το ps3 ?

 

Φυσικά και υπάρχει λόγος να το αναφέρω αφού είναι το μέτρο σύγκρισης.

 

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις το ps2 στο comment: "το 360 είναι η νούμερο 1 κονσόλα σε έτη ζωής χωρίς αντικαταστάτη μετά το NES και με full support από την MS". Είπα εγώ πως η Sony δεν υποστήριξε το ps2 και το 2007 και το 2008 ?? - μετά ουσιαστικά μειώθηκε κατά πολύ - η υποστήριξη.

Εγώ είπα πως το 360 θα έχει τουλάχιστον 7 χρόνια στην αγορά, μπορεί και 8 χρόνια το πιο πιθανό, χωρίς αντικαταστάτη και πάρα πολύ καλό support όλα αυτά τα χρόνια. Και είναι προς τιμή της MS που έχει και κακό πρότερο παρελθόν σε αυτό τον τομέα.

Δε μπήκα σε σύγκριση με το ps2, αν τώρα το αναφέρεις γιατί είναι όπως λες το μέτρο σύγκρισης, αυτό θα ξεκαθαριστεί ανάλογα με το πως θα υποστηριχθεί το 360 από την Microsoft έπειτα από το λανσάρισμα του νέου xbox. Τότε θα έχει ήδη κλείσει 7 ή 8 χρόνια ζωής, αν λοιπόν το υποστηρίξει ακόμα 1 χρόνο μετά τη νέα κονσόλα, κάτι πολύ πιθανό, ουσιαστικά θα ισοφαρίσει το ps2 σε χρόνια υποστήριξης. Αλλά μένει να δούμε.

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κάποια εταιρεία. Μπορεί η MS να κόψει το support στις αρχές του 2014, θα ήταν φυσικά μεγάλη μακακία της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακιούλες..:P

 

Αυτό είναι το επιχείρημα σου ?

 

Απαντάς στην κριτική του "full support" που εσύ ξεκίνησες, με smiley face, ενώ δεν μπόρεσες να αντικρούσεις ότι το μόνο που έχει το 360 πια είναι 2 χιλιαρμεγμένα franchises και μιλάς για τα multiplat λες και είμαστε 2 χρόνια πριν και μιλάμε για το port του Bayonetta ?

 

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις το ps2 στο comment: "το 360 είναι η νούμερο 1 κονσόλα σε έτη ζωής χωρίς αντικαταστάτη μετά το NES και με full support από την MS"

 

Γιατί, για τρίτο post πια, λέω πως είναι μια ανούσια, εύηχη στατιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογη κονσολας για μενα=παιχνιδια.

 

Η κονσολα που εχει ολα τα multiplatform και περισσοτερα exclusive ειναι και η καλυτερη ανεξαρτητως τιμης(που βρισκεις πλεον στα 200 και κατι ps3).Μιλαμε για gamers και ειναι επενδυση η αγορα κονσολας(τις τιμες θα ας τις κοιταξουν αλλοι).Καποιος που θελει να παιζει που και που κανα παιχνιδακι ας παρει 360 ή ακομα καλυτερα wii.Aν εχεις απαιτησεις πας σε ps3(παλιοτερα και 360,τωρα οχι κατ'εμε).Αυτη ειναι η αποψη μου και παω να κατεβασω κανα demo.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το επιχείρημα σου ?

 

Απαντάς στην κριτική του "full support" που εσύ ξεκίνησες, με smiley face, ενώ δεν μπόρεσες να αντικρούσεις ότι το μόνο που έχει το 360 πια είναι 2 χιλιαρμεγμένα franchises και μιλάς για τα multiplat λες και είμαστε 2 χρόνια πριν και μιλάμε για το port του Bayonetta ?

 

 

 

Γιατί, για τρίτο post πια, λέω πως είναι μια ανούσια, εύηχη στατιστική.

 

Ειλικρινά MetalGearFan έχω αρχίσει και σε χάνω..

Απαντούσα στον PDS13, όχι σε σένα.

Επαναλαμβάνω για να μη μπερδεύεσαι πως Full Support σημαίνει υποστήριξη χωρίς παράλληλο λανσάρισμα άλλης κονσόλας. Αν αυτό εσύ δε μπορείς να το δεχθείς, it's not my fault...Αν σου ακούγεται εύηχο, ξ-εύηχο, i dont care.

Εγώ έκανα ένα comment το οποίο χωρίς λόγο και άνευ αιτίας το έβαλες σε σύγκριση με μία άλλη κονσόλα.

 

Στο comment πως το 360 έχει 2 χιλιαρμεγμένα franchises διαφωνώ.

Αν θέλεις τις απόψεις μου, μπορείς να διαβάσεις από την αρχή αυτού του thread όπου και έχω αναφερθεί εκτενώς.

Για να σε γλιτώσω χρόνο και κόπο σου αναφέρω πως μόνο οι Kinect exclusive τίτλοι υπερβαίνουν τους 15 για 2 φέτος και πως αν το 360 είχε μόνο δύο franchises δε θα πουλούσαν τα multiplatform περισσότερο στο 360. Αυτό σημαίνει πως περισσότερος κόσμος επιλέγει την έκδοση του 360 από την έκδοση του ps3.

Αυτό από μόνο του τα λέει όλα..

 

Ακόμα το ψάχνω αυτό το στατιστικό και εννοείς πούλησε ή απλά έκανε "ship"

 

Διέθεσε δηλαδή μιλάμε για shipments. Τα shipments ήταν 15.1 εκατομμύρια κονσόλες και τα sales 14 και κάτι εκατομμύρια κονσόλες.

Και για να σε προλάβω, οι ανακοινώσεις των εταιρειών για πωλήσεις, αναφέρονται πάντα στα shipments γιατί σημαίνει πως τελικά οι κονσόλες θα πουληθούν μετά απο συγκεκριμένο διάστημα που βρίσκονται στα ράφια των καταστημάτων. Το ίδιο κάνει η MS, η Sony, η Nintendo κτλ..

 

Επιλογη κονσολας για μενα=παιχνιδια.

 

Η κονσολα που εχει ολα τα multiplatform και περισσοτερα exclusive ειναι και η καλυτερη ανεξαρτητως τιμης(που βρισκεις πλεον στα 200 και κατι ps3).Μιλαμε για gamers και ειναι επενδυση η αγορα κονσολας(τις τιμες θα ας τις κοιταξουν αλλοι).Καποιος που θελει να παιζει που και που κανα παιχνιδακι ας παρει 360 ή ακομα καλυτερα wii.Aν εχεις απαιτησεις πας σε ps3(παλιοτερα και 360,τωρα οχι κατ'εμε).Αυτη ειναι η αποψη μου και παω να κατεβασω κανα demo.:P

 

 

Σεβαστή η άποψή σου, απλά σε θέμα συνολικών games δεν υπολείπεται το 360, σε θέμα exclusives επίσης συνολικά δεν υπολείπεται.

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες παλαιότερα ενώ τώρα όχι. Δηλαδή τα παλιά παιχνίδια του 360, του 2007, του 2008 κτλ, δε θα τα παίξει κάποιος καινούριος gamer?

Στο καλό :P

Εγώ πάω να παίξω Deadly Premonition :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...