Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουτοπόνηρη διπλωματία θα χαρακτήριζα την πολιτική της Sony που σου λέει "αγόρασε το Vita, πήγαινε σπίτι σου, κάνε unboxing της κονσόλας, τρέξε το αγαπημένο σου παιχνίδι και ...ωχ ..no saves...πρέπει να αγοράσεις τη δική μας memory card που την πουλάμε ξεχωριστά και που δεν στο είπαμε καθόλου, αλλά ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ για να σώσεις κάτι.

 

Στο θέμα της MS, αυτό είναι marketing. Αν με ρωτήσεις αν είναι καλό για τον τελικό χρήστη, θα σου απαντήσω "όχι", αλλά την πολιτική της MS την προτιμώ anyday από τις πολιτικές της Sony τα τελευταία χρόνια. Τα έχω αναφέρει δεκάδες φορές, μην αναλώνομαι ξανά στα ίδια και στα ίδια.

 

Τώρα στον "καημό μου" να υποστηρίξω το xbox, εκεί που πρέπει λέω την αλήθεια και η αλήθεια είναι - όσο και να μη σε βολεύει - πώς από τα τέλη του 2005 (ενάμιση χρόνο πριν έρθει το ps3 στην Ευρώπη) μέχρι τα μέσα του 2010 η MS σου προσέφερε την ΕΠΙΛΟΓΗ να παίξεις τα παιχνίδια σου με φθηνότερο αρχικό κόστος - καθώς δεν είναι απαραίτητη η αγορά ενός σκληρού δίσκου. Αυτό δεν είναι καημός δικός μου αλλά μία πραγματικότητα που δεν μπορείς να καταλάβεις δυστυχώς.

 

Ούτε έχεις κατανοήσει πώς όταν βγήκε το 360 ακολούθησε την επιτυχημένη πολιτική του ps2, αντέγραψε - σχεδόν - τις 2 memory units του ps2. Πάτησε πάνω στο DVD-ROM, τα memory units και στο Core bundle (όπως αργότερα στο Arcade bundle) και έτσι από τις αρχές του 2008 μπορούσες με κόστος 200 ευρώ να αγοράσεις ένα 360 και να χαρείς ΟΛΑ τα παιχνίδια ανεξαιρέτως, όταν για να αγοράσεις PS3, έπρεπε να ξοδέψεις 450 ευρώ...

Ουσιαστικά το ps3 έγινε cost oriented - και αυτό αμφίβολα - με το λανσάρισμα του ps3 slim στην αγορά το Σεπτέμβριο του 2010, όταν έριξε και την τιμή στα 300 ευρώ.

 

Όταν λοιπόν από τα τέλη του 2005 μέχρι τα τέλη του 2010 - 5 χρόνια δηλαδή - η MS σου έδινε την επιλογή να αγοράσεις μία κονσόλα next gen με πολύ λιγότερα χρήματα από τη Sony - αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΠΙΣΩ.

Μην ξεχνάς πώς το 360 είναι πλέον η Νούμερο 1 κονσόλα σε παλαιότητα που υποστηρίζεται (χωρίς να έχει βγάλει καινούριο μοντέλο) από την απαρχή των κονσολών. Συμπλήρωσε 6 χρόνια ζωής, οδεύει στον 7ο χρόνο χωρίς ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ (έχει ξεπεράσει και το NES 1σε αυτόν τον τομέα), με τρομερή υποστήριξη σε software και τίτλους από την MS, με ένα επιτυχημένο addon που λέγεται Kinect και προσφέροντας στον 7ο χρόνο του εξαιρετικές γραφικές εμπειρίες παιχνιδιών όπως είναι το Gears of War 3, το Forza 4, το Skyrim, το Dark Souls, τα 2 Crysis κτλ.

 

Εκεί που η MS κάνει λάθη τα έχω αναφέρει και είμαι αρκετά καυστικός.

Στο θέμα της προαιρετικής επιλογής σκληρού δίσκου δεν καταλαβαίνω γιατί είναι λάθος, αφού τα παιχνίδια του 360 ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ σκληρό δίσκο για να παίξεις.

Το σημείο που έχω σχολιάσει αρνητικά είναι πώς θα μπορούσε η MS να δίνει το δικαίωμα να τοποθετήσεις δικό σου δίσκο (και όχι μόνο τα official μοντέλα της MS), πέραν από την επιλογή που σου δίνει να χρησιμοποιήσεις μέχρι 2φορές x 16GB χωρητικότητα εξωτερικών (usb) δίσκων.

 

Αν εσύ θεωρείς πώς η πολιτική αυτή είναι μία γενιά πίσω, δεν φταίω εγώ που έχεις denial σε ορισμένα πράγματα. :)

 

 

 

Με αυτή την έκδοση μπορείς να παίξεις online το 99,99999 τοις εκατό των παιχνιδιών του 360 χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις τίποτα extra.

Το μόνο που δε μπορείς να παίξεις εν μέρη online είναι το Campaign του Halo: Reach σε cooperative, καθώς χρειάζεται όλοι οι παίκτες να έχουν έναν official δίσκο από την MS εγκατεστημένο στην κονσόλα τους.

 

Δηλαδή saves και αυτά χωράνε. Άμα χρησιμοποιήσω 2 στικάκια 16GB θα μου φτάσουν και για saves και για μερικά downloads από xbox live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και αν εβγαινε ενα MGS4 στο 360 τι θα γινοταν?Θα το επαιζαν μονο αυτοι με τον σκληρο?Αλλα ετσι και αλλιως δεν θα εβγαινε γιατι εχει το απαρχαιωμενο DVD.

Η διαφορα μας ειναι οτι εγω βλεπω λαθος ακριβως αυτη τη τακτικη της MS.

Δεν δικαιολογειται καμια αλλαγη στο hardware σε επομενα μοντελα οταν μιλαμε για κονσολες,αλλα ουτε και επιλογη υποδιεστερων(ή αρχαιων) χαρακτηριστικων,οταν μιλαμε για κονσολα νεας γενιας.

Απαραδεκτο.

Αυτη ειναι λαθος πολιτικη.

 

Ειναι εν μερη Πολιτικη μιας γενιας πισω,xωρις σκληρο και με το αρχαιο DVD.Eν μερη γιατι σε θεμα γραφικων ηταν εντος γενιας.

Mην ξεχναμε οτι επιτυχια του 360 κρατησε τα παιχνιδια στα 9gb με περιορισμους που δεν θα μαθουμε ποτε ποσο επηρεασαν την γενια.Η μπαλα πηρε το 85-90% των ps3 games καθως και ολα τα pc games.

Θυμιζω οτι ειναι πρωτη γενια στα χρονικα που δεν αλλαξε το format(γιατι ουσιαστικα δεν αλλαξε,τα ps3 exclusives δεν ειναι πολλα),παρολα που ειχαμε και μεγαλη αλλαγη στις αναλυσεις.

 

Το μονο θετικο ειλικρινα στα της πολιτικης της MS.

Αλλα απορω πως δεν σε χαλασε η πορεια του πρωτου Xbox που το σκοτωσε η MS για να προλαβει το ps3 ,ενω ειχε δυνατοτητες να μεινει αρκετα χρονια ακομα(μιλαμε για τη χειροτερη δυνατη πολιτικη,δεν αφησαν καν περιθωριο για μετεπειτα λαθος πολιτικες ,γιατι δεν υπηρχε πλεον κονσολα για να κανουν λαθη:P).

Απορω πως πηρες 360 μετα απο αυτο...

Γι αυτο σου λεω πολλες φορες οτι δεν φταιει καμια sony.Απλα δεν την γουσταρεις.Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για μενα.

 

Ξεκινάω ανάποδα. :P

 

Καταρχήν καλή χρονιά!

 

Στο θέμα του Xbox1. Σαφώς και δεν συμφωνούσα με την πολιτική της MS επί εποχής Xbox1 και ποτέ δεν είχα αγοράσει (ούτε σκοπεύω φυσικά) το πρώτο Xbox. Μ' αρέσουν ορισμένα παιχνίδια του και έχω εκτιμήσει αφάνταστα το backwards compatibility του 360 και έχω αρκετά παιχνίδια Xbox1 exclusive (π.χ. τα 2 πρώτα Halo, το Shenmue 2, το Conkers:Reloaded κτλ.). Την προηγούμενη γενιά ήμουν και είμαι φαν του Gamecube (νομίζω το έχω ξαναπεί) και φαν ορισμένων παιχνιδιών που είχε βγάλει που δεν υπήρχαν ούτε σε Xbox1 ούτε σε ps2. Από εκεί και πέρα, δε μπορώ παρά να θαυμάσω την κονσόλα που λέγεται playstation 2. Έχει βγάλει παιχνιδάρες και ακόμα χαίρομαι ορισμένα παιχνίδια του (στο ps3 με backwards compatibility) που δεν είχα δει επί εποχής του.

Με άλλα λόγια θεωρώ το πρώτο Xbox το χειρότερο των τριών και την κονσόλα που σου έδινε τις λιγότερες gaming εμπειρίες. Ενώ η επιλογή του Nintendo Gamecube έναντι του ps2 είχε να κάνει καθαρά με την οικονομοτεχνική πολιτική που εφαρμόζω (είναι αρχή μου να μη δίνω πάνω από 200 ευρώ για τεχνολογικό προιόν mainstream ή κινητό ή parts η/υ κτλ, εκτός και αν πρόκειται για προιόν που ο μέσος όρος πώλησής του είναι πολύ ψηλότερα από 200 ευρώ, π.χ. laptop).

 

Από εκεί και πέρα, το γεγονός πως η MS έβγαλε ένα πολύ άσχημο Xbox1 δε σημαίνει πώς δεν πρέπει να κοιτάζουμε τα θετικά του Xbox360 και τα πολλά θετικά που είχε έναντι του ανταγωνισμού. Μπορεί π.χ. το επόμενο Xbox (720 ή όπως αλλιώς ονομαστεί) να είναι εξίσου άσχημο, εγώ δεν έχω οφθαλμαπάτες, αλλά το 360 που επαναλαμβάνω επί 5 χρόνια μπορούσες να το αποκτήσεις σημαντικά φθηνότερα έναντι του ps3 και έχει καλύτερα γραφικά στα περισσότερα multiplatform και επίσης παιχνίδια exclusive που από μόνα τους είναι λόγος να αγοράσεις την κονσόλα, τη θεωρώ εμπορικά και σε θέμα value per money (ακόμα και τώρα) τη νούμερο 1 κονσόλα αυτής της γενιάς.

Η αλήθεια είναι πως το ps3 έχει μειώσει πάρα πολύ τη διαφορά έναντι του 360 και θα μ έχεις ακούσει πολλές φορές να λέω σε κάποιον ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε όποια και από τις 2 κονσόλες να αγοράσεις, θα τη χαρείς εξίσου και θα αποτελεί εξίσου μία δικαιολογημένη αγορά από άποψη τιμής. Όπως έχω εκφραστεί και αρνητικά για το κατώτερο build quality του ps3 slim.

 

Tώρα περί σκληρού δίσκου τα ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου. Από τη στιγμή που μπορεί να τρέχει το Skyrim ή το Gears of War 3 κομπλέ εν έτη 2011 με realtime caching χωρίς να χρειάζεται σκληρός δίσκος δε μπορώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα? Και δη όταν σου δίνει τη δυνατότητα είτε να αγοράσεις κονσόλα χωρίς σκληρό δίσκο φθηνότερα είτε να επιλέξεις με σκληρό δίσκο.

 

Σε θέμα οπτικού μέσου: DVD-ROM.

Αν το συγκρίνεις με το Blu-ray, σαφώς θα σου πώ "Ναι είναι χειρότερο οπτικό μέσο. Πρέπει όμως να πάρουμε όλες τις παραμέτρους που οδήγησαν την MS να επιλέξει το DVD-ROM. Καταρχήν, επαναλαμβάνω και παραδέχομαι πως αντέγραψε τo PS2 και πήρε όλα τα θετικά του PS2 (ακόμα και την embedded memory στην κάρτα γραφικών) και τα έβαλε στο 360. Σε θέμα hardware design αντέγραψε πολλές ιδέες από το PS2, γιατί είδε πως δούλεψαν. Έπειτα, το hardware design του 360 είναι ίσως το πιο ισορροπημένο design σε κονσόλα - μαζί με το SNES - όλων των εποχών. Ο ίδιος ο Carmack και πολλοί developers έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια για την ευκολία προγραμματισμού στο 360 και τέτοιες δηλώσεις βλέπουμε σε μηνιαία βάση.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, ας γίνουμε λίγο ρεαλιστικοί και ας αναρωτηθούμε. Τι οπτικό μέσο έπρεπε να διαλέξει η MS για μία κονσόλα που σε specs ήταν finalized ίσως και από τα τέλη του 2004 και παρουσιάστηκε στην Ε3 του 2005? Η MS ήθελε/επέλεξε να βγάλει κονσόλα νέας γενιάς πρώτη και όταν οι άλλες 2 έτρεχαν είχε έτοιμο το design 1μιση χρόνο νωρίτερα και ο λόγος που έβγαλε πρώτη το 360, είναι ίσως και ο λόγος που το ps3 ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να φτάσει την αίγλη του πρώτου, τουλάχιστον σε πωλήσεις.

Δεν υπήρχε καν bluray όταν βγήκε το 360, άσε που το bluray είναι Proprietary μέσο της Sony. Η μόνη άλλη της επιλογή ήταν να βάλει το HD-DVD, αλλά δεν το επέλεξε γιατί δεν ήταν σίγουρο πως θα πιάσει, γιατί η χωρητικότητά του ήταν όση 2 DVD DL (17.5 GB) και σαφέστατα λόγω κόστους.

 

Η λογική "η MS κράτησε τα παιχνίδια και τους developers πίσω" είναι εσφαλμένη από τη βάση της. Θα είχε αντίκτυπο, σημασία ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ, το PS3 έβγαινε στο ίδιο timeperiod. Το PS3 άργησε 12 μήνες και στην Ευρώπη εμφανίστηκε το Μάρτιο του 2007, δηλαδή η κονσόλα με το ζόρι κλείνει 5 χρόνια ζωής. Είναι σαφέστερα νεότερο design από το design του 360 και είναι απολύτως λογικό να έχει στα χαρτιά καλύτερα specs. Άλλο πού η Sony έκανε μακακίες χοντρές και μας παρουσίασε μία κονσόλα με χειρότερη κάρτα γραφικών, ενώ είχε μπροστά τουλάχιστον 12 μήνες...και αν σκεφτείς πώς το 360 ήταν finalized στα specs του τουλάχιστον από τα μέσα του 2005, είχε μπροστά της σχεδόν 2 χρόνια..

Τα multiplatform παιχνίδια έχουν καταδείξει σχεδόν στο σύνολό τους πώς βασικό πρόβλημα δεν είναι η χωρητικότητα, αλλά η έκδοση του ps3 να είναι ισάξια από την έκδοση του 360. Αυτό που θα με προβλημάτιζε εμένα αν ήμουν η Sony είναι ΓΙΑΤΙ χρειάστηκε 3.5 χρόνια ώστε να παρουσιάσει κατάλληλα dev tools στους developers και ΓΙΑΤΙ υπάρχουν ελάχιστα παιχνίδια στην πλατφόρμα μου που να εκμεταλλεύονται το ανώτερο οπτικό μέσο του ps3.

Έχεις καλύτερο οπτικό μέσο? Μαγκιά σου. Κανένας δε το αμφισβητεί. Χρησιμοποίησέ το! Κατέδειξε την ανωτερότητά σου.

Όχι να κατηγορούμε τον ανταγωνιστή που παρουσίασε κονσόλα με 1.5 χρόνο παλαιότερη τεχνολογία και τους developers για κάτι που μόνοι μας δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε...Δηλαδή όλο το σύμπαν συνωμότησε εναντίον της καλής Sony ώστε τα παιχνίδια του ps3 να είναι φρεναρισμένα? Δεν το δέχομαι. Ας μπορούσε να παρουσιάσει παιχνίδια με 3, με 4 bluray disks ώστε να δεχτώ πώς αυτό το παιχνίδια δε μπορούσε να φτιαχτεί στο 360 και σαφέστατα θα ήταν όμορφο για τους κατόχους ps3 να χαίρονται το bluray εκτός από τις ταινίες και στα παιχνίδια...

 

Όσον αφορά το πως δε γουστάρω τη Sony. Δεν αναπτύσσω συναισθήματα με οποιαδήποτε εταιρεία. Κάθε εταιρεία σκοπεύει στο κέρδος και για να είναι κάποιος fanboy κάποιας εταιρείας σημαίνει πως δεν έχει ποτέ αναρωτηθεί για το σύγχρονο χρηματοπιστωτικό σύστημα και γιατί ΔΕΝ πρέπει να το στηρίζει.

Για τον ίδιο λόγο δεν είμαι φαν της MS. Μου αρέσει το 360, έχω εκφράσει τη συμπάθειά μου και την προτίμησή μου σε αυτό εδώ και χρόνια, αλλά η συμπάθεια σε ένα προιόν δεν πρέπει να σχετίζεται με την οποιαδήποτε ανάπτυξη συναισθημάτων με διεθνή corporations που μόνο σκοπό όπως είπα έχουν τα αδησώπητο κέρδος. Για τον ίδιο λόγο, ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΩ TO ONLINE TOY XBOX LIVE επί πληρωμή και δεν έχω ΠΟΤΕ πληρώσει για online gaming στο 360. Και εκεί που η MS έχει κάνει λάθος, το έχω αναφέρει και με το συνηθισμένο καυστικό μου τρόπο.

Το γιατί θεωρώ την αγορά ενός 360 καλύτερη οικονομοτεχνικά το έχω αναφέρει σε πάμπολλα ποστς μου, καθώς και την επιμέρους σύγκριση 360 vs ps3.

 

Αλλά δε μασάω και τα λόγια μου. Έχω δηλώσει επανελειμμένως πως είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος στις πολιτικές της Sony με κυριότερες τις: δυσθεώρητη τιμή ps3, δυσθεώρητη τιμή ps3 accessories ειδικά του χειριστηρίου, πετσόκομμα ps3 slim, αφαίρεση διαφημισμένων χαρακτηριστικών από ps3, βλέπε linux και ps2 backwards compatibility, υπόθεση geohot και ps3 hacking, psn hacking και στάση της sony στο hackάρισμα, πολιτική της sony σε θέματα BC και απόφασή της να μην επαναφέρει την BC λειτουργία ούτε τώρα που το ps2 συμπλήρωσε 12 χρόνια ζωής και παρά το ότι υπάρχει έτοιμη πατέντα για αυτό, τα ψέματα που έλεγε πως δε μπορούσε να ενσωματώσει vibration στο Sixaxis και το λανσάρισμα του dualshock3 1.5 χρόνο μετά αξιώνοντας 60 ευρώ αγοράς και αφήνοντας την ίδια τιμή στο χειριστήριο ακόμα και 3.5 χρόνια μετά, πολιτική εγγύησης της Sony και ειδικευμένα της Sony Hellas η οποία έχει απαράδεκτη συμπεριφορά,κτλ...

 

'Εχω δηλώσει επανελειμμένα πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ps3, αποτελεί πλέον μία viable λύση για κάποιον που θέλει να αγοράσει κονσόλα, έχει όμορφα exclusives και κάποιους πανάξιους developers.

Με τη Sony σαφώς έχω πρόβλημα και δεν τη γουστάρω και δεν έχω κανένα θέμα να το δηλώσω ακόμα μία φορά.

(όπως φυσικά έχω πρόβλημα με τους Έλληνες Σονάκηδες που η gaming "όρασή" τους τελειώνει στο PES και πιστεύουν πως είναι καθήκον τους να αγοράζουν οτιδήποτε γράφει playstation και Konami...γενικά είμαι εναντίον του fanboyισμού).

Ας μη μπερδεύουμε το ποια κονσόλα μπορεί να θεωρηθεί καλύτερη με το ποια εταιρεία είναι πίσω από κάθε κονσόλα...

Γιατί όπως είπα, το ps2 αποτελεί την καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών. Το ps3 απλά έμεινε πίσω λόγω ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΛΑΘΩΝ ΣΤΟ HARDWARE DESIGN ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΗΣ SONY και ορισμένα ps fanboys (δεν αναφέρομαι σε σένα) δε μπορούν να το δεκτούν αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί τα θεωρείς υπερβολές αφού δεν λέω κάτι καινούργιο.

 

Ναι βρε αγόρι, για αυτό ακριβώς μιλάω, ότι δεν είναι κάτι καινούργιο και το ακούω και εγώ πολύ καιρώ χωρίς να έχει πολύ βάση !

Μερικά ports υστερούν, φυσιολογικό και επόμενο, αλλά μέχρι εκεί. Έχω βαρεθεί να ακούω ξέρεις το 360 γαμάει στα mutliplat, ενώ είναι μόνο λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή saves και αυτά χωράνε. Άμα χρησιμοποιήσω 2 στικάκια 16GB θα μου φτάσουν και για saves και για μερικά downloads από xbox live?

 

Σαφέστατα θα σε χωρέσουν.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα usb δίσκο, από τον οποίο έχω δεσμεύσει 16GB για το 360. Δηλαδή με άλλα λόγια, δεν χρειάζεται να αγοράσεις στικάκια μέχρι 16gb συγκεκριμένα. Οποιοςδήποτε εξωτερικός σκληρός δίσκος που έχεις (από 1gb χωρητικότητα μέχρι όσο θέλεις) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν extra storage στο 360, με τον περιορισμό πως το 360 μπορεί να δεσμεύσει μέχρι 16gb (και δεδομένου πως ο usb δίσκος/φλασάκι έχει μία ελάχιστη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, αυτό το πληρούν σχεδόν όλα τα φλασάκια και όλοι οι εξωτερικοί δίσκοι).

 

Αν έχεις έναν usb δίσκο ή ένα φλασάκι το "κοτσάρεις" πάνω στο 360 και πηγαίνεις στα settings και σου δεσμεύει η κονσόλα μέχρι 16gb (το ορίζεις εσύ πόσο θέλεις. Π.χ. μπορεί να έχεις έναν usb δίσκο 80gb και να του δεσμεύσεις 16GB και ένα ακόμα φλασάκι των 8GB και να του δεσμεύσεις τα 4GB, τότε θα έχεις συνολική extra χωρητικότητα 20GB + τα 4GB του 360 slim που υπάρχουν ήδη ως flash memory).

 

Μπορείς να κατεβάσεις demos από Xbox live χωρίς Gold συνδρομή (κάθε demo είναι περίπου 1-1.5gb), μπορείς να κατεβάσεις/αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδια από το Xbox Live (π.χ. το Resident Evil 4 HD που είναι και παιχνιδάρα ή το Crysis 1 που διατίθενται μόνο σε ψηφιακή μορφή και άπειρα παιχνίδια - μεταξύ των οποίων και πολλά ποιοτικά exclusives που υπάρχουν για το Xbox Live Arcade). Κάθε κανονικό παιχνίδι καταλαμβάνει το πολύ 8GB χώρου (και αυτό στην πιο extreme περίπτωση), εκτός και αν αποτελείται από περισσότερα του ενός DVD (η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών έρχονται σε ένα δισκάκι), οπότε μπορείς με 20GB extra storage - σύμφωνα με το υποθετικό παράδειγμα που σου ανέφερα παραπάνω - να κατεβάσεις μέχρι 3 παιχνίδια ολόκληρα. Η να εγκαταστήσεις μέχρι 3 παιχνίδια ολόκληρα - γενικά είναι καλό να εγκαθιστάς τα παιχνίδια σε σκληρό δίσκο και αν έχεις slim χωρίς σκληρό δίσκο τότε σε εξωτερικό δίσκο ή φλασάκι, ώστε να τα τρέχει το 360 απευθείας από το σκληρό δίσκο χωρίς να χρησιμοποιεί την κεφαλή του DVD και να το καταπονεί. Σημειωτέον αυτή η επιλογή δεν υφίσταται για το ps3 το οποίο μπορεί ανά παιχνίδι να κάνει κάποια υποχρεωτικά setups (που αφορούν συνήθως χώρο 1 ως 3GB στο σκληρό δίσκο) αλλά δεν έχει επιλογή να φορτώσεις ολόκληρο το παιχνίδι στο σκληρό δίσκο.

 

Σε κάθε περίπτωση αν στο μέλλον νομίζεις πως χρειάζεσαι extra χωρητικότητα, μπορείς να προμηθευτείς είτε από μεταχεισμένα είτε από το amazon είτε από το ebay σε καλές τιμές, έναν οποιοδήποτε σκληρό δίσκο official της MS και να τον τοποθετήσεις. Π.χ. 120GB ή 60GB δίσκους από 360 FAT. Απλά πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις να αφαιρέσεις το custom casing του δίσκου (αρκεί να έχεις μία πένσα ή ένα καλό κοπτήρι και 5-10 λεπτά στη διάθεσή σου) και να τοποθετήσεις γυμνό τον 2.5" δίσκο στην υποδοχή του 360slim. Το καλύτερο θα ήταν να τοποθετήσεις και λιγό παχύ φελιζόλ ή άλλο υλικό (π.χ. μαξιλάρι σιλικόνης), ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να κρατάει τον δίσκο όρθιο χωρίς να παίζει. Διαφορετικά, μαζί με την αγορά του δίσκου μπορείς να αγοράσεις από ebay ή amazon πάλι, ένα casing για δίσκους 360slim και να βάλεις τον παλιό δίσκο στο καινούριο casing.

Και στις 2 περιπτώσεις θα γλιτώσεις πολλά λεφτά από το να αγοράσεις καινούριο 250GB δίσκο της MS.

Και όπως έχω πει πολλές φορές, είναι προαιρετικό και εκτός και αν κατεβάζεις/αγοράζεις heavy περιεχόμενο από το live δεν σου χρειάζεται σε τίποτα για να παίξεις τα παιχνίδια του 360. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω αγοράσει δίσκο για το 360slim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω ανάποδα. :P

 

Καταρχήν καλή χρονιά!

 

Στο θέμα του Xbox1. Σαφώς και δεν συμφωνούσα με την πολιτική της MS επί εποχής Xbox1 και ποτέ δεν είχα αγοράσει (ούτε σκοπεύω φυσικά) το πρώτο Xbox. Μ' αρέσουν ορισμένα παιχνίδια του και έχω εκτιμήσει αφάνταστα το backwards compatibility του 360 και έχω αρκετά παιχνίδια Xbox1 exclusive (π.χ. τα 2 πρώτα Halo, το Shenmue 2, το Conkers:Reloaded κτλ.). Την προηγούμενη γενιά ήμουν και είμαι φαν του Gamecube (νομίζω το έχω ξαναπεί) και φαν ορισμένων παιχνιδιών που είχε βγάλει που δεν υπήρχαν ούτε σε Xbox1 ούτε σε ps2. Από εκεί και πέρα, δε μπορώ παρά να θαυμάσω την κονσόλα που λέγεται playstation 2. Έχει βγάλει παιχνιδάρες και ακόμα χαίρομαι ορισμένα παιχνίδια του (στο ps3 με backwards compatibility) που δεν είχα δει επί εποχής του.

Με άλλα λόγια θεωρώ το πρώτο Xbox το χειρότερο των τριών και την κονσόλα που σου έδινε τις λιγότερες gaming εμπειρίες. Ενώ η επιλογή του Nintendo Gamecube έναντι του ps2 είχε να κάνει καθαρά με την οικονομοτεχνική πολιτική που εφαρμόζω (είναι αρχή μου να μη δίνω πάνω από 200 ευρώ για τεχνολογικό προιόν mainstream ή κινητό ή parts η/υ κτλ, εκτός και αν πρόκειται για προιόν που ο μέσος όρος πώλησής του είναι πολύ ψηλότερα από 200 ευρώ, π.χ. laptop).

 

Από εκεί και πέρα, το γεγονός πως η MS έβγαλε ένα πολύ άσχημο Xbox1 δε σημαίνει πώς δεν πρέπει να κοιτάζουμε τα θετικά του Xbox360 και τα πολλά θετικά που είχε έναντι του ανταγωνισμού. Μπορεί π.χ. το επόμενο Xbox (720 ή όπως αλλιώς ονομαστεί) να είναι εξίσου άσχημο, εγώ δεν έχω οφθαλμαπάτες, αλλά το 360 που επαναλαμβάνω επί 5 χρόνια μπορούσες να το αποκτήσεις σημαντικά φθηνότερα έναντι του ps3 και έχει καλύτερα γραφικά στα περισσότερα multiplatform και επίσης παιχνίδια exclusive που από μόνα τους είναι λόγος να αγοράσεις την κονσόλα, τη θεωρώ εμπορικά και σε θέμα value per money (ακόμα και τώρα) τη νούμερο 1 κονσόλα αυτής της γενιάς.

Η αλήθεια είναι πως το ps3 έχει μειώσει πάρα πολύ τη διαφορά έναντι του 360 και θα μ έχεις ακούσει πολλές φορές να λέω σε κάποιον ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε όποια και από τις 2 κονσόλες να αγοράσεις, θα τη χαρείς εξίσου και θα αποτελεί εξίσου μία δικαιολογημένη αγορά από άποψη τιμής. Όπως έχω εκφραστεί και αρνητικά για το κατώτερο build quality του ps3 slim.

 

Tώρα περί σκληρού δίσκου τα ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου. Από τη στιγμή που μπορεί να τρέχει το Skyrim ή το Gears of War 3 κομπλέ εν έτη 2011 με realtime caching χωρίς να χρειάζεται σκληρός δίσκος δε μπορώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα? Και δη όταν σου δίνει τη δυνατότητα είτε να αγοράσεις κονσόλα χωρίς σκληρό δίσκο φθηνότερα είτε να επιλέξεις με σκληρό δίσκο.

 

Σε θέμα οπτικού μέσου: DVD-ROM.

Αν το συγκρίνεις με το Blu-ray, σαφώς θα σου πώ "Ναι είναι χειρότερο οπτικό μέσο. Πρέπει όμως να πάρουμε όλες τις παραμέτρους που οδήγησαν την MS να επιλέξει το DVD-ROM. Καταρχήν, επαναλαμβάνω και παραδέχομαι πως αντέγραψε τo PS2 και πήρε όλα τα θετικά του PS2 (ακόμα και την embedded memory στην κάρτα γραφικών) και τα έβαλε στο 360. Σε θέμα hardware design αντέγραψε πολλές ιδέες από το PS2, γιατί είδε πως δούλεψαν. Έπειτα, το hardware design του 360 είναι ίσως το πιο ισορροπημένο design σε κονσόλα - μαζί με το SNES - όλων των εποχών. Ο ίδιος ο Carmack και πολλοί developers έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια για την ευκολία προγραμματισμού στο 360 και τέτοιες δηλώσεις βλέπουμε σε μηνιαία βάση.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, ας γίνουμε λίγο ρεαλιστικοί και ας αναρωτηθούμε. Τι οπτικό μέσο έπρεπε να διαλέξει η MS για μία κονσόλα που σε specs ήταν finalized ίσως και από τα τέλη του 2004 και παρουσιάστηκε στην Ε3 του 2005? Η MS ήθελε/επέλεξε να βγάλει κονσόλα νέας γενιάς πρώτη και όταν οι άλλες 2 έτρεχαν είχε έτοιμο το design 1μιση χρόνο νωρίτερα και ο λόγος που έβγαλε πρώτη το 360, είναι ίσως και ο λόγος που το ps3 ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να φτάσει την αίγλη του πρώτου, τουλάχιστον σε πωλήσεις.

Δεν υπήρχε καν bluray όταν βγήκε το 360, άσε που το bluray είναι Proprietary μέσο της Sony. Η μόνη άλλη της επιλογή ήταν να βάλει το HD-DVD, αλλά δεν το επέλεξε γιατί δεν ήταν σίγουρο πως θα πιάσει, γιατί η χωρητικότητά του ήταν όση 2 DVD DL (17.5 GB) και σαφέστατα λόγω κόστους.

 

Η λογική "η MS κράτησε τα παιχνίδια και τους developers πίσω" είναι εσφαλμένη από τη βάση της. Θα είχε αντίκτυπο, σημασία ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ, το PS3 έβγαινε στο ίδιο timeperiod. Το PS3 άργησε 12 μήνες και στην Ευρώπη εμφανίστηκε το Μάρτιο του 2007, δηλαδή η κονσόλα με το ζόρι κλείνει 5 χρόνια ζωής. Είναι σαφέστερα νεότερο design από το design του 360 και είναι απολύτως λογικό να έχει στα χαρτιά καλύτερα specs. Άλλο πού η Sony έκανε μακακίες χοντρές και μας παρουσίασε μία κονσόλα με χειρότερη κάρτα γραφικών, ενώ είχε μπροστά τουλάχιστον 12 μήνες...και αν σκεφτείς πώς το 360 ήταν finalized στα specs του τουλάχιστον από τα μέσα του 2005, είχε μπροστά της σχεδόν 2 χρόνια..

Τα multiplatform παιχνίδια έχουν καταδείξει σχεδόν στο σύνολό τους πώς βασικό πρόβλημα δεν είναι η χωρητικότητα, αλλά η έκδοση του ps3 να είναι ισάξια από την έκδοση του 360. Αυτό που θα με προβλημάτιζε εμένα αν ήμουν η Sony είναι ΓΙΑΤΙ χρειάστηκε 3.5 χρόνια ώστε να παρουσιάσει κατάλληλα dev tools στους developers και ΓΙΑΤΙ υπάρχουν ελάχιστα παιχνίδια στην πλατφόρμα μου που να εκμεταλλεύονται το ανώτερο οπτικό μέσο του ps3.

Έχεις καλύτερο οπτικό μέσο? Μαγκιά σου. Κανένας δε το αμφισβητεί. Χρησιμοποίησέ το! Κατέδειξε την ανωτερότητά σου.

Όχι να κατηγορούμε τον ανταγωνιστή που παρουσίασε κονσόλα με 1.5 χρόνο παλαιότερη τεχνολογία και τους developers για κάτι που μόνοι μας δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε...Δηλαδή όλο το σύμπαν συνωμότησε εναντίον της καλής Sony ώστε τα παιχνίδια του ps3 να είναι φρεναρισμένα? Δεν το δέχομαι. Ας μπορούσε να παρουσιάσει παιχνίδια με 3, με 4 bluray disks ώστε να δεχτώ πώς αυτό το παιχνίδια δε μπορούσε να φτιαχτεί στο 360 και σαφέστατα θα ήταν όμορφο για τους κατόχους ps3 να χαίρονται το bluray εκτός από τις ταινίες και στα παιχνίδια...

 

Όσον αφορά το πως δε γουστάρω τη Sony. Δεν αναπτύσσω συναισθήματα με οποιαδήποτε εταιρεία. Κάθε εταιρεία σκοπεύει στο κέρδος και για να είναι κάποιος fanboy κάποιας εταιρείας σημαίνει πως δεν έχει ποτέ αναρωτηθεί για το σύγχρονο χρηματοπιστωτικό σύστημα και γιατί ΔΕΝ πρέπει να το στηρίζει.

Για τον ίδιο λόγο δεν είμαι φαν της MS. Μου αρέσει το 360, έχω εκφράσει τη συμπάθειά μου και την προτίμησή μου σε αυτό εδώ και χρόνια, αλλά η συμπάθεια σε ένα προιόν δεν πρέπει να σχετίζεται με την οποιαδήποτε ανάπτυξη συναισθημάτων με διεθνή corporations που μόνο σκοπό όπως είπα έχουν τα αδησώπητο κέρδος. Για τον ίδιο λόγο, ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΩ TO ONLINE TOY XBOX LIVE επί πληρωμή και δεν έχω ΠΟΤΕ πληρώσει για online gaming στο 360. Και εκεί που η MS έχει κάνει λάθος, το έχω αναφέρει και με το συνηθισμένο καυστικό μου τρόπο.

Το γιατί θεωρώ την αγορά ενός 360 καλύτερη οικονομοτεχνικά το έχω αναφέρει σε πάμπολλα ποστς μου, καθώς και την επιμέρους σύγκριση 360 vs ps3.

 

Αλλά δε μασάω και τα λόγια μου. Έχω δηλώσει επανελειμμένως πως είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος στις πολιτικές της Sony με κυριότερες τις: δυσθεώρητη τιμή ps3, δυσθεώρητη τιμή ps3 accessories ειδικά του χειριστηρίου, πετσόκομμα ps3 slim, αφαίρεση διαφημισμένων χαρακτηριστικών από ps3, βλέπε linux και ps2 backwards compatibility, υπόθεση geohot και ps3 hacking, psn hacking και στάση της sony στο hackάρισμα, πολιτική της sony σε θέματα BC και απόφασή της να μην επαναφέρει την BC λειτουργία ούτε τώρα που το ps2 συμπλήρωσε 12 χρόνια ζωής και παρά το ότι υπάρχει έτοιμη πατέντα για αυτό, τα ψέματα που έλεγε πως δε μπορούσε να ενσωματώσει vibration στο Sixaxis και το λανσάρισμα του dualshock3 1.5 χρόνο μετά αξιώνοντας 60 ευρώ αγοράς και αφήνοντας την ίδια τιμή στο χειριστήριο ακόμα και 3.5 χρόνια μετά, πολιτική εγγύησης της Sony και ειδικευμένα της Sony Hellas η οποία έχει απαράδεκτη συμπεριφορά,κτλ...

 

'Εχω δηλώσει επανελειμμένα πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ps3, αποτελεί πλέον μία viable λύση για κάποιον που θέλει να αγοράσει κονσόλα, έχει όμορφα exclusives και κάποιους πανάξιους developers.

Με τη Sony σαφώς έχω πρόβλημα και δεν τη γουστάρω και δεν έχω κανένα θέμα να το δηλώσω ακόμα μία φορά.

(όπως φυσικά έχω πρόβλημα με τους Έλληνες Σονάκηδες που η gaming "όρασή" τους τελειώνει στο PES και πιστεύουν πως είναι καθήκον τους να αγοράζουν οτιδήποτε γράφει playstation και Konami...γενικά είμαι εναντίον του fanboyισμού).

Ας μη μπερδεύουμε το ποια κονσόλα μπορεί να θεωρηθεί καλύτερη με το ποια εταιρεία είναι πίσω από κάθε κονσόλα...

Γιατί όπως είπα, το ps2 αποτελεί την καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών. Το ps3 απλά έμεινε πίσω λόγω ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΛΑΘΩΝ ΣΤΟ HARDWARE DESIGN ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΗΣ SONY και ορισμένα ps fanboys (δεν αναφέρομαι σε σένα) δε μπορούν να το δεκτούν αυτό...

 

Cortan ανέφερες μερικά πράγματα που ήθελα και γω να σχολιάσω.

 

Κυρίως το θέμα του DVD-ROM. Την περίοδο που κυκλοφόρησε το xbox 360 δεν υπήρχε blu ray στην αγορά από όσο ξέρω. Και το blu ray αρχικά δημιουργήθηκε από την Sony οπότε ήταν πολύ λογικό να ενσωματώσει αυτή την τεχνολογία στη νέα της παιχνιδομηχανή. Δεν λέω εντυπωσιακό το blu ray αλλά από όσο έχω καταλάβει δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο εκτός από συγκεκριμένα μεγάλα παιχνίδια (Skyrim, Rage, Battlefield 3, MW3 και λίγα ακόμα) που χωράνε όλα στο ίδιο δίσκο. Αντιθέτως στο xbox για αυτά χρειάζεσαι αρκετά dvd. Συμφωνώ πως αυτό δεν ακούγεται καθόλου ωραίο. Άλλα πρέπει να κάνουμε και μερικούς συμβιβασμούς μιας και μιλάμε για 1 χρόνο παλαιότερη κονσόλα από το ps3. Για μένα το μόνο θετικό αυτήν την στιγμή στο ps3 είναι η υποστήριξη 3D ή μη blu ray discs ταινιών στο ps3. Για τα παιχνίδια αυτήν την στιγμή το θεωρώ ψιλοάχρηστο.

 

Ένα άλλο πράγμα που δεν μου αρέσει στο xbox. Δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει πιο πριν, αλλά αν προσέξετε και σεις multiplatform παιχνίδια βγαίνουν στις ίδιες τιμές σε xbox και ps3. Θεωρώ πως τα παιχνίδια του xbox θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10 ευρώ χειρότερα λόγω του μέσω που χρησιμοποιούν (dvd). Οι τιμές των παιχνιδιών στις κονσόλες είναι όντως υπερβολικές αλλά αφού βλέπουμε ίδιες τιμές σε ps3 και 360 θεωρώ πως τα παιχνίδια του ps3 μπορούν να θεωρηθούν πιο value for money λόγω του blu ray.

 

Όσο αφορά το design θεωρώ πως είναι καθαρά υποκειμενικό γούστο μιας και το design του ps3 slim μου φαίνεται πιο ωραίο από του fat. Και γενικά μου αρέσει ο τρόπος που είναι σχεδιασμένο.

 

Επίσης θα συμφωνήσω ότι η Sony έκανε τραγικά λάθη στο παρελθόν με κυριότερο την εξωφρενική αρχική τιμή του ps3 (600 ευρώ!). Το τραγικό είναι πως συνεχίζει να πουλάει τα περιφερειακά του ps3 σε αρκετά υψηλές τιμές (DS3 60€, move sharper 49€!). Αν και το χειρηστήριο της Sony μου αρέσει πιο πολύ από της MS (λογικά λόγω εμπειρίας) τολμώ να πω πως και μόνο για τα 25€ κάτω αξίζει πολύ περισσότερο (και ας μην είναι επαναφορτιζόμενο).

 

Τέλος να πω πως τρέφω λίγη μεγαλύτερη συμπάθεια στην sony (λόγω κατοχής ps2) αλλά αυτό δεν οδηγεί σε καμία περίπτωση σε επίπεδο fanboyσμου. Πλέον εκτιμώ και την κονσόλα της Microsoft και θεωρώ πως είναι ισάξιες με μερικά πλεονεκτήματα να έχει η μία κονσόλα και μερικά η άλλη. Οπότε όποια κονσόλα και να αποφασίσω να πάρω είμαι σίγουρος ότι θα μείνω ικανοποιούμενος (και λογικά θα επιλέξω εκείνη που θα βγάλει την καλύτερη προσφορά αρκεί να βρίσκονται λεφτά εκείνη την περίοδο. :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι τα μέσα του 2010 η MS σου προσέφερε την ΕΠΙΛΟΓΗ να παίξεις τα παιχνίδια σου με φθηνότερο αρχικό κόστος - καθώς δεν είναι απαραίτητη η αγορά ενός σκληρού δίσκου. Αυτό δεν είναι καημός δικός μου αλλά μία πραγματικότητα που δεν μπορείς να καταλάβεις δυστυχώς.

 

Ο σκληρός δίσκος είναι μέρος των δυνατοτήτων των κονσολών αυτής της γενιάς, "next gen" δεν είναι μόνο τα γραφικά, είναι online, είναι wireless, είναι multimedia, είναι motion controls. Βλέπεις ακόμα και ο "Naruto14" μπερδεύτηκε με τις ψευτο εξυπνάδες της ms. Ξέρεις γιατί επαναλαμβάνω αυτό το επιχείρημα ?

 

Γιατί είναι το μόνο που χρειάζομαι.

 

Μην ξεχνάς πώς το 360 είναι πλέον η Νούμερο 1 κονσόλα σε παλαιότητα που υποστηρίζεται...

 

Αυτό δεν είναι το ps2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα θα σε χωρέσουν.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα usb δίσκο, από τον οποίο έχω δεσμεύσει 16GB για το 360. Δηλαδή με άλλα λόγια, δεν χρειάζεται να αγοράσεις στικάκια μέχρι 16gb συγκεκριμένα. Οποιοςδήποτε εξωτερικός σκληρός δίσκος που έχεις (από 1gb χωρητικότητα μέχρι όσο θέλεις) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν extra storage στο 360, με τον περιορισμό πως το 360 μπορεί να δεσμεύσει μέχρι 16gb (και δεδομένου πως ο usb δίσκος/φλασάκι έχει μία ελάχιστη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, αυτό το πληρούν σχεδόν όλα τα φλασάκια και όλοι οι εξωτερικοί δίσκοι).

 

Αν έχεις έναν usb δίσκο ή ένα φλασάκι το "κοτσάρεις" πάνω στο 360 και πηγαίνεις στα settings και σου δεσμεύει η κονσόλα μέχρι 16gb (το ορίζεις εσύ πόσο θέλεις. Π.χ. μπορεί να έχεις έναν usb δίσκο 80gb και να του δεσμεύσεις 16GB και ένα ακόμα φλασάκι των 8GB και να του δεσμεύσεις τα 4GB, τότε θα έχεις συνολική extra χωρητικότητα 20GB + τα 4GB του 360 slim που υπάρχουν ήδη ως flash memory).

 

Μπορείς να κατεβάσεις demos από Xbox live χωρίς Gold συνδρομή (κάθε demo είναι περίπου 1-1.5gb), μπορείς να κατεβάσεις/αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδια από το Xbox Live (π.χ. το Resident Evil 4 HD που είναι και παιχνιδάρα ή το Crysis 1 που διατίθενται μόνο σε ψηφιακή μορφή και άπειρα παιχνίδια - μεταξύ των οποίων και πολλά ποιοτικά exclusives που υπάρχουν για το Xbox Live Arcade). Κάθε κανονικό παιχνίδι καταλαμβάνει το πολύ 8GB χώρου (και αυτό στην πιο extreme περίπτωση), εκτός και αν αποτελείται από περισσότερα του ενός DVD (η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών έρχονται σε ένα δισκάκι), οπότε μπορείς με 20GB extra storage - σύμφωνα με το υποθετικό παράδειγμα που σου ανέφερα παραπάνω - να κατεβάσεις μέχρι 3 παιχνίδια ολόκληρα. Η να εγκαταστήσεις μέχρι 3 παιχνίδια ολόκληρα - γενικά είναι καλό να εγκαθιστάς τα παιχνίδια σε σκληρό δίσκο και αν έχεις slim χωρίς σκληρό δίσκο τότε σε εξωτερικό δίσκο ή φλασάκι, ώστε να τα τρέχει το 360 απευθείας από το σκληρό δίσκο χωρίς να χρησιμοποιεί την κεφαλή του DVD και να το καταπονεί. Σημειωτέον αυτή η επιλογή δεν υφίσταται για το ps3 το οποίο μπορεί ανά παιχνίδι να κάνει κάποια υποχρεωτικά setups (που αφορούν συνήθως χώρο 1 ως 3GB στο σκληρό δίσκο) αλλά δεν έχει επιλογή να φορτώσεις ολόκληρο το παιχνίδι στο σκληρό δίσκο.

 

Σε κάθε περίπτωση αν στο μέλλον νομίζεις πως χρειάζεσαι extra χωρητικότητα, μπορείς να προμηθευτείς είτε από μεταχεισμένα είτε από το amazon είτε από το ebay σε καλές τιμές, έναν οποιοδήποτε σκληρό δίσκο official της MS και να τον τοποθετήσεις. Π.χ. 120GB ή 60GB δίσκους από 360 FAT. Απλά πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις να αφαιρέσεις το custom casing του δίσκου (αρκεί να έχεις μία πένσα ή ένα καλό κοπτήρι και 5-10 λεπτά στη διάθεσή σου) και να τοποθετήσεις γυμνό τον 2.5" δίσκο στην υποδοχή του 360slim. Το καλύτερο θα ήταν να τοποθετήσεις και λιγό παχύ φελιζόλ ή άλλο υλικό (π.χ. μαξιλάρι σιλικόνης), ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να κρατάει τον δίσκο όρθιο χωρίς να παίζει. Διαφορετικά, μαζί με την αγορά του δίσκου μπορείς να αγοράσεις από ebay ή amazon πάλι, ένα casing για δίσκους 360slim και να βάλεις τον παλιό δίσκο στο καινούριο casing.

Και στις 2 περιπτώσεις θα γλιτώσεις πολλά λεφτά από το να αγοράσεις καινούριο 250GB δίσκο της MS.

Και όπως έχω πει πολλές φορές, είναι προαιρετικό και εκτός και αν κατεβάζεις/αγοράζεις heavy περιεχόμενο από το live δεν σου χρειάζεται σε τίποτα για να παίξεις τα παιχνίδια του 360. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω αγοράσει δίσκο για το 360slim.

 

Έχω ήδη στην κατοχή μου 2 φλασάκια των 16GB οπότε δεν θα χρειαζόμουν επιπλέον αγορά. Εντάξει δεν λέω θα ήμουν πιο πολύ ικανοποιημένος αν αγόραζα κονσόλα με σκληρό πάνω από την αρχή εκτός άμα παίζει καμία τρελή προσφορά (όπως αυτή του ΜΜ) με την κονσόλα χωρίς σκληρό.

 

Όσο για το xbox live από όσα είπες κατάλαβα πως μπορείς να κατεβάσεις retail παιχνίδια πληρώνοντας μέσω xbox live (σαν το steam ένα πράμα) ή κάνω λάθος? Ισχύει κάτι τέτοιο και για το PSN?

 

Εκεί που τα μπέρδεψα λίγο έτσι όπως τα είπες είναι στο θέμα των setups. Δηλαδή συμφέρει πιο πολύ να εγκατασταθείς ένα game στον σκληρό από ότι να το παίζεις κατευθείαν από dvd? Η επιλογή να παίξεις τα παιχνίδια από dvd γίνεται μόνο στο xbox? Στο ps3 θέλει αναγκαστικά να κάνεις εγκατάσταση τα παιχνίδια πάνω στο σκληρό? Υπάρχουν παιχνίδια στο xbox που να θέλουν υποχρεωτική εγκατάσταση? Επίσης από ότι κατάλαβα τα παιχνίδια στο xbox όταν τα κάνεις setup πιάνουν περισσότερο χώρο στο σκληρό από ότι στο ps? (σόρρυ για τις τόσες πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να βγάλω μία άκρη :rolleyes: )

 

 

Ο σκληρός δίσκος είναι μέρος των δυνατοτήτων των κονσολών αυτής της γενιάς, "next gen" δεν είναι μόνο τα γραφικά, είναι online, είναι wireless, είναι multimedia, είναι motion controls. Βλέπεις ακόμα και ο "Naruto14" μπερδεύτηκε με τις ψευτο εξυπνάδες της ms. Ξέρεις γιατί επαναλαμβάνω αυτό το επιχείρημα ?

 

Γιατί είναι το μόνο που χρειάζομαι.

 

 

 

Αυτό δεν είναι το ps2 ?

 

Εμένα γιατί με αναφέρεις τώρα? Και σε εισαγωγικά μάλιστα? :P Τι υποτίθεται είμαι εγώ ο έξυπνος ή ο χαζός της παρέας? Πλάκα κάνω μην το πάρεις ως απειλή :P

 

Το ps2 απλά μπορεί να μην το ανέφερε μιας και τα μόνο games που βγαίνουν πια για αυτό είναι fifa,pro,nba. Δεν βλέπω να βγαίνει και τίποτα άλλο, οπότε είναι "τελειωμένη" κονσόλα (με την έννοια της ολοκληρωμένης) με παράγοντα τους τίτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια!

 

Εγω ειχα xbox και η πολιτικη της MS με αναγκασε να μην παω σε 360.Ασχετα που το 360 ειναι σαφως ανωτερο απο το xbox.

 

Ενώ η επιλογή του Nintendo Gamecube έναντι του ps2 είχε να κάνει καθαρά με την οικονομοτεχνική πολιτική που εφαρμόζω (είναι αρχή μου να μη δίνω πάνω από 200 ευρώ για τεχνολογικό προιόν mainstream ή κινητό ή parts η/υ κτλ, εκτός και αν πρόκειται για προιόν που ο μέσος όρος πώλησής του είναι πολύ ψηλότερα από 200 ευρώ, π.χ. laptop).

 

 

Σεβαστη η επιλογη σου,αλλα σου εχω ξαναπει οτι δεν παει ετσι.Αν οι νεες κονσολες δεν εχουν τουλαχιστον μια 400αρα οταν βγουν κατι δεν παει καλα.Λογικα θα κλαιμε τα λεφτα μας συντομα.Εκτος αν ακολουθησουν την τακτικη του wii.

Σκεψου οτι το ps3 με παλιο hardware πλεον ,με το παλιο πλεον blu ray player δεν μπορει να πεσει κατω απο 200.Φαντασου να βγαλει νεα κονσολα η sony ή η MS στα 200..Κατι δεν θα πηγαινει καλα.

 

Για τα multiplatform που λες οσον αφορα αυτη τη γενια το εχουμε ξανασυζητησει και δεν μπαινω παλι σε τετοια κουβεντα.Μικρες διαφορες,πολλες φορες σε σημαντικα παιχνιδια υπερ του ps3.

 

 

 

Σε θέμα οπτικού μέσου: DVD-ROM.

Αν το συγκρίνεις με το Blu-ray, σαφώς θα σου πώ "Ναι είναι χειρότερο οπτικό μέσο. Πρέπει όμως να πάρουμε όλες τις παραμέτρους που οδήγησαν την MS να επιλέξει το DVD-ROM.

 

 

Δεν νομιζω οτι ενδιαφερουν κανεναν οι παραμετροι,αλλα το αποτελεσμα.

 

 

 

Τι οπτικό μέσο έπρεπε να διαλέξει η MS για μία κονσόλα που σε specs ήταν finalized ίσως και από τα τέλη του 2004 και παρουσιάστηκε στην Ε3 του 2005? Η MS ήθελε/επέλεξε να βγάλει κονσόλα νέας γενιάς πρώτη και όταν οι άλλες 2 έτρεχαν είχε έτοιμο το design 1μιση χρόνο νωρίτερα και ο λόγος που έβγαλε πρώτη το 360, είναι ίσως και ο λόγος που το ps3 ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να φτάσει την αίγλη του πρώτου, τουλάχιστον σε πωλήσεις.

Δεν υπήρχε καν bluray όταν βγήκε το 360, άσε που το bluray είναι Proprietary μέσο της Sony. Η μόνη άλλη της επιλογή ήταν να βάλει το HD-DVD, αλλά δεν το επέλεξε γιατί δεν ήταν σίγουρο πως θα πιάσει, γιατί η χωρητικότητά του ήταν όση 2 DVD DL (17.5 GB) και σαφέστατα λόγω κόστους.

 

 

Το ps3 θα εβγαινε μαζι με το 360,αλλα καθυστερησε για διαφορους λογους.Πανω κατω ετοιμες ηταν και οι 2 κονσολες(αν και υπαρχει παρασκηνιο πισω πο την καθυστερηση του ps3,πολλα λεγονται).Παντα ειχε ως επιλογη το blu ray και η MS το HD -DVD .Η διαφορα ειναι οτι η MS δεν τολμησε να το ενσωματωσει στην κονσολα,ενω η sony εκανε αυτο που γινοταν παντα σε καθε νεα γενια.Αλλαξε format(χωρις να γνωριζει και αυτη το αν θα επικρατησει το blu ray).Δεν ειναι αγία οπως λες παρακατω,εκανε αυτο που επρεπε,το λογικο,αυτο που γινεται παντα,το επομενο βημα.

 

 

 

Η λογική "η MS κράτησε τα παιχνίδια και τους developers πίσω" είναι εσφαλμένη από τη βάση της. Θα είχε αντίκτυπο, σημασία ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ, το PS3 έβγαινε στο ίδιο timeperiod. Το PS3 άργησε 12 μήνες και στην Ευρώπη εμφανίστηκε το Μάρτιο του 2007, δηλαδή η κονσόλα με το ζόρι κλείνει 5 χρόνια ζωής. Είναι σαφέστερα νεότερο design από το design του 360 και είναι απολύτως λογικό να έχει στα χαρτιά καλύτερα specs. Άλλο πού η Sony έκανε μακακίες χοντρές και μας παρουσίασε μία κονσόλα με χειρότερη κάρτα γραφικών, ενώ είχε μπροστά τουλάχιστον 12 μήνες...και αν σκεφτείς πώς το 360 ήταν finalized στα specs του τουλάχιστον από τα μέσα του 2005, είχε μπροστά της σχεδόν 2 χρόνια...

Τα multiplatform παιχνίδια έχουν καταδείξει σχεδόν στο σύνολό τους πώς βασικό πρόβλημα δεν είναι η χωρητικότητα, αλλά η έκδοση του ps3 να είναι ισάξια από την έκδοση του 360. Αυτό που θα με προβλημάτιζε εμένα αν ήμουν η Sony είναι ΓΙΑΤΙ χρειάστηκε 3.5 χρόνια ώστε να παρουσιάσει κατάλληλα dev tools στους developers και ΓΙΑΤΙ υπάρχουν ελάχιστα παιχνίδια στην πλατφόρμα μου που να εκμεταλλεύονται το ανώτερο οπτικό μέσο του ps3.

Έχεις καλύτερο οπτικό μέσο? Μαγκιά σου. Κανένας δε το αμφισβητεί. Χρησιμοποίησέ το! Κατέδειξε την ανωτερότητά σου.

Όχι να κατηγορούμε τον ανταγωνιστή που παρουσίασε κονσόλα με 1.5 χρόνο παλαιότερη τεχνολογία και τους developers για κάτι που μόνοι μας δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε...Δηλαδή όλο το σύμπαν συνωμότησε εναντίον της καλής Sony ώστε τα παιχνίδια του ps3 να είναι φρεναρισμένα? Δεν το δέχομαι. Ας μπορούσε να παρουσιάσει παιχνίδια με 3, με 4 bluray disks ώστε να δεχτώ πώς αυτό το παιχνίδια δε μπορούσε να φτιαχτεί στο 360 και σαφέστατα θα ήταν όμορφο για τους κατόχους ps3 να χαίρονται το bluray εκτός από τις ταινίες και στα παιχνίδια...

 

 

Eισαι εντελως λαθος.

Η sony ακουγοταν οτι θα παει μονο σε Cell,λεγεται οτι τελευταια στιγμη εβαλε καρτα γραφικων και αν εβαζε καλυτερη ,δεν θα αγοραζες ποτε ps3:p,καθως η τιμη θα ηταν εξωπραγματικη.

οπως και να χει η κονσολα ηταν να βγει μαζι με το 360 ή με ελαχιστους μηνες διαφορα.Η MS μπορουσε να ενσωματωσει το HD-DVD.Δεν υπαρχουν δικαιολογιες.

Δεν εχει καμια σχεση η χωρητικοτητα με το αν η ps3 εκδοση θα επρεπε να ειναι καλυτερη(στα multiplatform),παλι εισαι λαθος εδω,γιατι OΛΑ ta multiplatform δημιουργουνται ΕΞΑΡΧΗΣ με το DVD στο μυαλο των devs.Γι αυτο και δεν θα μαθουμε ποτε το πως ποσο επηρεαστηκε η γενια απο αυτο το fact.

Και την διαφορα δεν θα την εβλεπες στα γραφικα,αλλα σε πολλους τομεις.

Αν επικρατουσε το dreamcast και ειχαμε αποτυχια του DVD,η sony θα συνεχιζε να βγαζει παιχνιδια σε CD στο ps2(αρχικα αυτο εκανε) και κανεις δεν θα καταλαβαινε την διαφορα.Σημερα παιζει να λεγαμε οτι ηταν αρκετο το CD για εκεινη την γενια.Αλλωστε το ico του ps2 για CD βγηκε(μαζι με με 100δες CD ps2 games).Eλα που δεν ειναι ετσι ομως.Σαφως και θα μπορουσαν να εβγαιναν παιχνιδιa κανονικοτατα σε CD,αλλα η γενια θα εμενε πισω.

 

btw.

Uncharted 3 "Bigger Than 50GB Blu-ray Disc'" – Naughty Dog

http://www.nowgamer.com/news/1019717/uncharted_3_bigger_than_50gb_bluray_disc_naughty_dog.html

 

σιγουρα δεν μιλαμε για 50gb κοπανιστου αερα.

 

 

 

Ας μη μπερδεύουμε το ποια κονσόλα μπορεί να θεωρηθεί καλύτερη με το ποια εταιρεία είναι πίσω από κάθε κονσόλα...

Γιατί όπως είπα, το ps2 αποτελεί την καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών. Το ps3 απλά έμεινε πίσω λόγω ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΛΑΘΩΝ ΣΤΟ HARDWARE DESIGN ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΗΣ SONY και ορισμένα ps fanboys (δεν αναφέρομαι σε σένα) δε μπορούν να το δεκτούν αυτό...

 

 

Φυσικα και ειναι λαθος της sony καλως ή κακως οσον αφορα τα κερδη της εταιριας.Ελπιζω μονο να μη βαλει ''μυαλο'' και παρουσιασει καμια ελλιπεσταση κονσολα στην επομενη γενια,γιατι το ps3 ηταν τουμπανο.Εστω και αν δυστυχως εξαιτιας παλι λαθων της sony δεν φανηκε οσο θα μπορουσε αυτο.

 

 

 

 

 

Αυτό δεν είναι το ps2 ?

 

ειπε χωρις να βγει νεα κονσολα.Και αυτο ειναι σωστο.Η θα ειναι σωστο,γιατι οι επομενες αργουν.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια!

 

Εγω ειχα xbox και η πολιτικη της MS με αναγκασε να μην παω σε 360.Ασχετα που το 360 ειναι σαφως ανωτερο απο το xbox.

 

Σεβαστη η επιλογη σου,αλλα σου εχω ξαναπει οτι δεν παει ετσι.Αν οι νεες κονσολες δεν εχουν τουλαχιστον μια 400αρα οταν βγουν κατι δεν παει καλα.Λογικα θα κλαιμε τα λεφτα μας συντομα.Εκτος αν ακολουθησουν την τακτικη του wii.

Σκεψου οτι το ps3 με παλιο hardware πλεον ,με το παλιο πλεον blu ray player δεν μπορει να πεσει κατω απο 200.Φαντασου να βγαλει νεα κονσολα η sony ή η MS στα 200..Κατι δεν θα πηγαινει καλα.

 

Για τα multiplatform που λες οσον αφορα αυτη τη γενια το εχουμε ξανασυζητησει και δεν μπαινω παλι σε τετοια κουβεντα.Μικρες διαφορες,πολλες φορες σε σημαντικα παιχνιδια υπερ του ps3.

 

Δεν νομιζω οτι ενδιαφερουν κανεναν οι παραμετροι,αλλα το αποτελεσμα.

 

Το ps3 θα εβγαινε μαζι με το 360,αλλα καθυστερησε για διαφορους λογους.Πανω κατω ετοιμες ηταν και οι 2 κονσολες(αν και υπαρχει παρασκηνιο πισω πο την καθυστερηση του ps3,πολλα λεγονται).Παντα ειχε ως επιλογη το blu ray και η MS το HD -DVD .Η διαφορα ειναι οτι η MS δεν τολμησε να το ενσωματωσει στην κονσολα,ενω η sony εκανε αυτο που γινοταν παντα σε καθε νεα γενια.Αλλαξε format(χωρις να γνωριζει και αυτη το αν θα επικρατησει το blu ray).Δεν ειναι αγία οπως λες παρακατω,εκανε αυτο που επρεπε,το λογικο,αυτο που γινεται παντα,το επομενο βημα.

 

Eισαι εντελως λαθος.

Η sony ακουγοταν οτι θα παει μονο σε Cell,λεγεται οτι τελευταια στιγμη εβαλε καρτα γραφικων και αν εβαζε καλυτερη ,δεν θα αγοραζες ποτε ps3:p,καθως η τιμη θα ηταν εξωπραγματικη.

οπως και να χει η κονσολα ηταν να βγει μαζι με το 360 ή με ελαχιστους μηνες διαφορα.Η MS μπορουσε να ενσωματωσει το HD-DVD.Δεν υπαρχουν δικαιολογιες.

Δεν εχει καμια σχεση η χωρητικοτητα με το αν η ps3 εκδοση θα επρεπε να ειναι καλυτερη(στα multiplatform),παλι εισαι λαθος εδω,γιατι OΛΑ ta multiplatform δημιουργουνται ΕΞΑΡΧΗΣ με το DVD στο μυαλο των devs.Γι αυτο και δεν θα μαθουμε ποτε το πως ποσο επηρεαστηκε η γενια απο αυτο το fact.

Και την διαφορα δεν θα την εβλεπες στα γραφικα,αλλα σε πολλους τομεις.

Αν επικρατουσε το dreamcast και ειχαμε αποτυχια του DVD,η sony θα συνεχιζε να βγαζει παιχνιδια σε CD στο ps2(αρχικα αυτο εκανε) και κανεις δεν θα καταλαβαινε την διαφορα.Σημερα παιζει να λεγαμε οτι ηταν αρκετο το CD για εκεινη την γενια.Αλλωστε το ico του ps2 για CD βγηκε(μαζι με με 100δες CD ps2 games).Eλα που δεν ειναι ετσι ομως.Σαφως και θα μπορουσαν να εβγαιναν παιχνιδιa κανονικοτατα σε CD,αλλα η γενια θα εμενε πισω.

 

btw.

Uncharted 3 "Bigger Than 50GB Blu-ray Disc'" – Naughty Dog

http://www.nowgamer.com/news/1019717/uncharted_3_bigger_than_50gb_bluray_disc_naughty_dog.html

 

σιγουρα δεν μιλαμε για 50gb κοπανιστου αερα.

 

Φυσικα και ειναι λαθος της sony καλως ή κακως οσον αφορα τα κερδη της εταιριας.Ελπιζω μονο να μη βαλει ''μυαλο'' και παρουσιασει καμια ελλιπεσταση κονσολα στην επομενη γενια,γιατι το ps3 ηταν τουμπανο.Εστω και αν δυστυχως εξαιτιας παλι λαθων της sony δεν φανηκε οσο θα μπορουσε αυτο.

 

Κοίτα η πολιτική της MS στο Xbox1 δεν ήταν σωστή, στο είπα και παραπάνω και ταυτόχρονα θεωρώ το xbox1 ως την λιγότερο gaming εμπειρία από τις τρεις κονσόλες εκείνης της γενιάς. Υποθέτω πως μάλλον το αγόρασες σχετικά νωρίς, χωρίς να προλάβεις να κρίνεις πού έπρεπε να πας ή μπορεί να σε είχε εντυπωσιάσει κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι, τι να πω..

 

Στο 360 σε αυτόν τον τομέα η MS έχει δώσει ρεσιτάλ υποστήριξης, αυτό δεν μειώνει την δικαιολογημένη οργή σου/ή άλλων για τη στάση της στο Xbox1, αλλά στην ερώτηση που μου έκανες αν δε με πείραξε τότε η στάση της, δεν είχα Χbox1 για να ξέρω πως θα αντιδρούσα.

Σίγουρο είναι πως δε θα αγόραζα γρήγορα, θα περίμενα να πέσουν οι τιμές και να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο. (μπορεί να έκανες και συ το ίδιο δεν ξέρω).

 

Και πηγαίνω στο επόμενο θέμα που μάλλον παρεξήγησες αυτό που γράφω. Εγώ δεν αξιώνω από την κάθε εταιρεία να βγάλει launch ένα προιόν γύρω στα 200 ευρώ, λέω πως είναι καθαρά οικονομοτεχνική πολιτική μου να μην αγοράσω αυτό το προιόν πριν πέσει η τιμή του στα επίπεδα που έχω ορίσει. Και αυτό φυσικά προυποθέτει πως τότε η αγορά του είναι συμφέρουσα.

Π.χ. το Gamecube το αγόρασα όταν η Nintendo - σχετικά στο μέσο της ζωής του - έριξε την τιμή του στα 100 ευρώ. Και το χάρηκα πάρα πολύ. Αντίστοιχα το 360 FAT arcade το αγόρασα τον Απρίλιο του 2008 όταν κόστιζε 200 ευρώ (+ ένας 20άρης σκληρός δίσκος στα 23 ευρώ) και είχα 2ο controller ήδη στο PC. Τότε που το ps3 κόστιζε 440-450 ευρώ, μπορεί και παραπάνω, εννοείται πως για μένα δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος να επιλέξω ps3 καθότι ειδικά τότε το 360 του "έριχνε" και σε βιβλιοθήκη τίτλων.

Μετά στις αρχές του 2011 αγόρασα ένα xbox slim 150 ευρώ σε προσφορά το οποίο μέχρι και τώρα έχω και πούλησα το fat και τον σκληρό δίσκο των 20GB στα 130 ευρώ - φλασαρισμένο από μένα -.

Και το καλοκαίρι του 2011 αγόρασα στα 200 ευρώ ένα ps3 60gb, όταν μετά την παρουσίαση της E3, απογοητεύτηκα προσωπικά από το project Cafe - περίμενα πιο γρήγορο launch, καλύτερα specs και όχι tablet controller -.

Τώρα π.χ. όταν με το καλό βγουν τα νέα Xbox και playstation4, θα κρίνω, και θα αγοράσω με βάση το λόγο απόδοσης προς τιμή. Δηλαδή αν το xbox720 αποδειχθεί κατώτερο των περιστάσεων τότε απλά δεν θα το αγοράσω. Θα δούμε πως θα πάει, πάντως μέχρι το 2015 δε με βλέπω να αγοράζω νέα κονσόλα, εκτός και αν πάρω κάποιο μεταχειρισμένο Wii κάτω από 80 ευρώ ή αν το Wii U εντυπωσιάσει και έχει τιμή χαμηλότερη από 200 ευρώ. Αντίστοιχα ίδια πολιτική έχω με κινητά τηλέφωνα, με cpu's, με κάρτες γραφικών κτλ. Για παράδειγμα για κάρτα γραφικών έχω βάλει όριο 120 ευρώ, αλλά η τελευταία μου αγορά ήταν μία 5770 με 70 ευρώ της Visiontek.

 

Το γεγονός πως δεν βγήκε την ίδια χρονική περίοδο πιστεύω οφείλεται κυρίως λόγω της καθυστερημένης απόφασης της sony να ενσωματώσει ξεχωριστή κάρτα γραφικών της nVidia σε σχέση με τα αρχικά design που θα είχε μόνο τον Cell και ίσως και κάποια αναβαθμισμένη εκδοχή του graphic synthesizer από ps2. Αλλά σε κάθε περίπτωση άργησε να βγει.

Η MS λόγω κόστους επέλεξε το DVDROM και η Sony επέλεξε το blu-ray.

 

Από εκεί και πέρα, όπως σου είπα, θα μπορούσε να ενθαρρύνει τους developers να φτιάξουν παιχνίδια, gaming εμπειρίες με υψηλή χωρητικότητα. Μου αναφέρεις το Uncharted 3. Nice, είναι κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση, όπως π.χ. και το Metal Gear Solid 4. Εγώ ως κάτοχος PS3 θέλω ειλικρινά να συνεχίσει η υποστήριξη του ps3 και να το κρατήσει στην αγορά περισσότερο καιρό. Αλλά είναι δεδομένο πως εδώ και 5 χρόνια σχεδόν κανένας τίτλος δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το bluray.

Εσύ μου αναφέρεις τα multiplatform και μου λες πως φταίνε οι developers που περιορίζονται από το dvd του 360. Eγώ δεν το δέχομαι αυτό και διαφωνώ. Πιστεύω πως το hardware των κονσολών αυτών δεν επαρκεί τόσο για περισσότερα πράγματα, και κάθε κονσόλα έχει περιοριστικούς παράγοντες. Αν μπορούσαν οι third party developers θα παρουσίαζαν παιχνίδια με περισσότερο περιεχόμενο.

Π.χ. το Lost Odyssey και το Blue Dragon είναι 3 DVD. Σημαίνει πως η Mistwalker έφτιαξε παιχνίδια με περισσότερο περιεχόμενο από 8.5GB. Το L.A. Noire το ίδιο, εμπεριέχεται σε 3DVD στο 360. Το πρόβλημα ποιο είναι? Το παιχνίδι παίζεται άνετα. Δεν κερδίζω σε γραφικά, σε περιεχόμενο, σε video sequences αν το παίξω στο ps3. Το Uncharted 3 ναι δε θα μπορούσε να φτιαχτεί στo 360, γιατί θα χρειαζόταν 6-7 DVD's. Άρα λοιπόν, αν οι developers της Sony μπορούσαν, θα είχαν φτιάξει gaming εμπειρίες με μεγαλύτερο περιεχόμενο.

Δε μπορεί να φταίνε όλοι οι developers.

Απλά η Sony έβαλε -και προς τιμή της- καλύτερο οπτικό μέσο, είχε το χρόνο να το βάλει μπροστά της σε σχέση με το launch του 360.

Η πράξη αποδεικνύει πως δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι developers όπως έπρεπε και απ ό,τι φαίνεται το playstation 4 θα έχει πάλι bluray οπτικό μέσο. Τι σημαίνει αυτό? πως θα είναι step back? Δε νομίζω...απλά είναι και οι συνθήκες, οι εποχές.

Το bluray γενικά δεν έχει κορέσει την αγορά και δεν έχει το ίδιο market saturation όπως είχε το DVD (έναντι της βιντεοκασέτας) και ο μόνος λόγος που κάθε playstation άλλαζε φορμά είναι γιατί η sony το χρησιμοποιούσε ως δούρειο ίππο για να προωθήσει τα νέα της format. Και η μεγαλύτερη επιτυχία του ps3 μπορεί να είναι το ίδιο πράγμα, πως επικράτησε στην αγορά το bluray.

Τώρα όμως που οδεύουμε - καλώς ή κακώς - στην εποχή των ψηφιακών φορμάτ και της ψηφιακής διανομής, τα επόμενα χρόνια θα βλέπουμε ολοένα και μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα μεταξύ αλλαγής format. Γι αυτό π.χ. είναι πιθανό και το επόμενο xbox και το επόμενο playstation να φοράνε ίδιο οπτικό μέσο.

 

Στο hardware της επόμενης γενιάς δεν ξέρω τι θα γίνει. Αυτό που θέλω προσωπικά είναι να καθυστερήσει το ps4 μέχρι το 2014, ώστε να χαρώ 3 χρόνια και το ps3 όπως χαίρομαι 3 χρόνια τώρα τουλάχιστον και θα χαίρομαι και τα επόμενα το 360 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ? δεν κατάλαβα

 

Σε απόλυτο χρόνο το PS2 έχει 11 στην αγορά, αλλά το 2006, ενώ είχε 5 με 5-5 χρόνια στην αγορά η Sony έβγαλε το ps3.

To 360 έχει συμπληρώσει 6 χρόνια ζωής και οδεύει στον 7ο (δηλαδή θα συμπληρώσει τουλάχιστον 7 χρόνια ζωής) και δεν θα έχει βγει αντικαταστάτης της κονσόλας και όλο αυτό το διάστημα χαίρει full support από την MS. Αυτό λέμε.

Πως είναι η μακροβιότερη κονσόλα που υπάρχει στην αγορά με full support χωρίς αντικαταστάτη (με δεύτερη το NES).

 

Έχω ήδη στην κατοχή μου 2 φλασάκια των 16GB οπότε δεν θα χρειαζόμουν επιπλέον αγορά. Εντάξει δεν λέω θα ήμουν πιο πολύ ικανοποιημένος αν αγόραζα κονσόλα με σκληρό πάνω από την αρχή εκτός άμα παίζει καμία τρελή προσφορά (όπως αυτή του ΜΜ) με την κονσόλα χωρίς σκληρό.

 

Όσο για το xbox live από όσα είπες κατάλαβα πως μπορείς να κατεβάσεις retail παιχνίδια πληρώνοντας μέσω xbox live (σαν το steam ένα πράμα) ή κάνω λάθος? Ισχύει κάτι τέτοιο και για το PSN?

 

Εκεί που τα μπέρδεψα λίγο έτσι όπως τα είπες είναι στο θέμα των setups. Δηλαδή συμφέρει πιο πολύ να εγκατασταθείς ένα game στον σκληρό από ότι να το παίζεις κατευθείαν από dvd? Η επιλογή να παίξεις τα παιχνίδια από dvd γίνεται μόνο στο xbox? Στο ps3 θέλει αναγκαστικά να κάνεις εγκατάσταση τα παιχνίδια πάνω στο σκληρό? Υπάρχουν παιχνίδια στο xbox που να θέλουν υποχρεωτική εγκατάσταση? Επίσης από ότι κατάλαβα τα παιχνίδια στο xbox όταν τα κάνεις setup πιάνουν περισσότερο χώρο στο σκληρό από ότι στο ps? (σόρρυ για τις τόσες πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να βγάλω μία άκρη :rolleyes: )

 

Εμένα γιατί με αναφέρεις τώρα? Και σε εισαγωγικά μάλιστα? :P Τι υποτίθεται είμαι εγώ ο έξυπνος ή ο χαζός της παρέας? Πλάκα κάνω μην το πάρεις ως απειλή :P

 

Το ps2 απλά μπορεί να μην το ανέφερε μιας και τα μόνο games που βγαίνουν πια για αυτό είναι fifa,pro,nba. Δεν βλέπω να βγαίνει και τίποτα άλλο, οπότε είναι "τελειωμένη" κονσόλα (με την έννοια της ολοκληρωμένης) με παράγοντα τους τίτλος.

 

Κάνεις ερωτήσεις με καταιγιστικούς ρυθμούς! :P

 

Για το Xbox live ακριβώς. Μπορείς να αγοράσεις πολλά από τα παιχνίδια του 360 - που βγαίνουν και retail - ως ψηφιακά downloads, σαν το steam. Και με το συγκεκριμένο gamertag (user id) που θα τα αγοράσεις, μπορείς να τα ξανακατεβάσεις (ακόμα και να τα σβήσεις) ή να τα κατεβάσεις ξανά σε νέα κονσόλα. Επίσης μπορείς να νοικιάζεις (ή και να αγοράσεις) ταινίες από το Microsoft Zune που είναι σαν ψηφιακό videoclub. Δηλαδή επιλέγεις μία ταινία να δεις (είτε σε SD είτε σε HD quality) και την κατεβάζεις, λίγο μετά αρχίζει streaming Και την βλέπεις στην κονσόλα σου. Αν την ενοικιάσεις μπορείς να την δεις είτε μία φορά είτε μέσα σε ένα 24ωρο (κάπου εκεί δε θυμάμαι). Αν την αγοράσεις, την έχεις στην ψηφιακή σου συλλογή. Επίσης υπάρχουν τα παιχνίδια Xbox Live Arcade τα οποία είναι μόνο ψηφιακού περιεχομένου και εκεί υπάρχουν πολλά αξιόλογα παιχνίδια να κατεβάσεις και πολλά exclusives (π.χ. τα παιχνίδια της Twisted Pixel που είναι 2nd party developer της MS και τώρα έβγαλε και το Gunstringer για το Kinect - από τα πολύ λίγα παιχνίδια που αξιοποιούν με σωστό τρόπο το Kinect και αξίζουν πολύ). Τέλος υπάρχουν τα Xbox originals, που μπορείς να κατεβάσεις/αγοράσεις κάποια από τα καλύτερα παιχνίδια του Xbox1.

 

Για το PSN ισχύει κάτι αντίστοιχο, υπάρχουν τα αντίστοιχα παιχνίδια του Xbox live arcade, που ονομάζονται ως Playstation Network Games (π.χ. ένα πολύ καλό είναι το Flower), υπάρχουν τα παιχνίδια του PS1 που πουλιούνται ψηφιακά αλλά δεν θυμάμαι (γιατί στο PSN έχω να μπω online κάτι..χρόνια επειδή εκεί που έχω το ps3 δεν έχω ενσύρματο καλώδιο για ethernet :P) αν πουλιούνται και παιχνίδια ps3 σε ψηφιακή μορφή. Πάντως το περιεχόμενο του PSΝ είναι γενικά φτωχότερο από του Xbox live.

 

Για τα setups.

Συμφέρει ένα παιχνίδι να το εγκαταστήσεις στο σκληρό δίσκο από την άποψη πως σου δίνεται η επιλογή στο 360 να το εγκαταστήσεις ολόκληρο και έτσι να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείς το οπτικό μέσο για να το παίξεις. Βέβαια χρειάζεται να είναι μέσα το δισκάκι για να το αναγνωρίσει ως αυθεντικό, αλλά η κεφαλή του DVD-ROM δε διαβάζει καθόλου και έτσι καταπονείται λιγότερο όσο δε διαβάζει.

Με άλλα λόγια, η απευθείας εγκατάσταση του παιχνιδιού στο σκληρό δίσκο προστατεύει και μεγαλώνει το χρόνο ζωής του οπτικού μέσου της κονσόλας.

Τώρα στο xbox360 με το που βάλεις ένα δισκάκι στην κονσόλα υπάρχει η επιλογή να παίξεις κατευθείαν το παιχνίδι από το δισκάκι χωρίς εγκατάσταση. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα παιχνίδια του 360, δηλαδή μπορείς όλα τα παιχνίδια να τα παίξεις κατευθείαν από το DVD με τις ίδιες εννοείται επιδόσεις. Υπάρχει προαιρετικά η επιλογή όπως είπα παραπάνω να τα φορτώσεις (ολόκληρη εγκατάσταση) στον σκληρό δίσκο.

 

Στο ps3 πολλά παιχνίδια - πάνω από το 60-70 τοις εκατό - των παιχνιδιών θέλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εγκατάσταση ορισμένων αρχείων στο σκληρό δίσκο. Δηλαδή με το πού θα βάλεις ένα δισκάκι στο ps3, το πιο πιθανό είναι να σου πει πως το παιχνίδι πρέπει υποχρεωτικά να φορτώσει στο σκληρό δίσκο τα τάδε αρχεία τα οποία μπορεί να κυμαίνονται από μερικές εκατοντάδες MB μέχρι πολλά GB. Συνήθως η εγκατάσταση κάνει από 5 μέχρι 20 λεπτά - σε ορισμένες περιπτώσεις, γιατί το οπτικό μέσο του ps3 μπορεί να είναι τεχνικά ανώτερο αλλά είναι πιο αργό.

Στο ps3 ΔΕΝ υπάρχει επιλογή να τρέξεις τα παιχνίδια κατευθείαν από το bluray για τον ίδιο λόγο που είπα παραπάνω - επειδή το bluray διαβάζει πιο αργά και δεν μπορεί να κάνει realtime compression/decompression, οπότε πρέπει μέρος του περιεχομένου του bluray να έχει προ-εγκατασταθεί στο σκληρό δίσκο.

Επίσης, στο ps3 ΔΕΝ υπάρχει επιλογή να φορτώσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το παιχνίδι στο σκληρό δίσκο και να μην χρειάζεται να διαβάζει η κεφαή του bluray. Αυτό δεν ξέρω γιατί το έχει επιλέξει η Sony. Ρώτα τη Sony :P

 

Και οδεύω στην τελευταία σου ερώτηση - ουφφφ - ναι, τα παιχνίδια του 360 καταλαμβάνουν περισσότερο χώρο ΑΝ αποφασίσεις να τα εγκαταστήσεις, γιατί εγκαθίστανται ολόκληρα, ενώ του ps3 κάθε παιχνίδι (όχι όλα αλλά τα περισσότερα) θέλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εγκατάσταση μέρους του περιεχομένου τους, ώστε να μπορούν να τρέξουν λόγω της αργής ταχύτητας του οπτικού μέσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απόλυτο χρόνο το PS2 έχει 11 στην αγορά, αλλά το 2006, ενώ είχε 5 με 5-5 χρόνια στην αγορά η Sony έβγαλε το ps3.

To 360 έχει συμπληρώσει 6 χρόνια ζωής και οδεύει στον 7ο (δηλαδή θα συμπληρώσει τουλάχιστον 7 χρόνια ζωής) και δεν θα έχει βγει αντικαταστάτης της κονσόλας και όλο αυτό το διάστημα χαίρει full support από την MS. Αυτό λέμε.

Πως είναι η μακροβιότερη κονσόλα που υπάρχει στην αγορά με full support χωρίς αντικαταστάτη (με δεύτερη το NES).

 

κατάλαβα

 

Αν σου πως τώρα πως εξακολουθείς να ακούγεσαι σαν πωλητής ελπίζω να μην ενοχληθείς. Προβάλεις πράγματα χωρίς μεγάλη σημασία σαν ουσιώδη: προσπαθείς να μου πουλήσεις την Microsoft σαν την κορυφαία εταιρία σε θέμα υποστήριξης, ενώ σαν ενδεχόμενο πελάτη δεν με απασχολεί από την στιγμή που το ps2 παράδειγμα είχε υποστήριξη, ουσιαστική μέχρι 2008 μπορώ να πω, άσχετα με το αν βγήκε άλλη κονσόλα. Λες εύηχες εκφράσεις όπως "full support" ενώ πρακτικά δεν μου πουλάς κάτι παραπάνω. Είναι απλά ένα στατιστικό που ακούγεται ωραίο. Και εκτός αυτού λέω μία πρόταση, απαντάς με μία παράγραφο, με έχεις χάσει προπολλού σε θέμα πειστικότητας σαν συνομιλητής και γίνεσαι πωλητής, προσπαθείς να υπερασπιστείς την ιδέα σου με συμφέρον, συναισθηματικό στην προκειμένη.

 

Αυτό το κόλλημα με την υπεράσπιση του 360 πιστεύω έχει να κάνει λίγο με το ότι ήταν το under dog, δεν είχε προϊστορία, ήταν το φθηνό μηχάνημα και φυσικά η sony δημιούργησε αντιπάθεια όλα αυτά τα χρόνια που ήταν στον "θρόνο".

Γιατί όταν λες πράγματα του στυλ "ξέρεις το 360 έχει πουλήσει περισσότερο" και δεν αναφέρεις τη μικρή ασήμαντη λεπτομέρεια ότι το ps3 βγήκε ένα χρόνο μετά, δίνεις με το καλημέρα την εντύπωση πως δεν θέλεις να είσαι αντικειμενικός και το πας στην πόλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποθέτω πως μάλλον το αγόρασες σχετικά νωρίς, χωρίς να προλάβεις να κρίνεις πού έπρεπε να πας ή μπορεί να σε είχε εντυπωσιάσει κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι, τι να πω.

 

Το xbox οταν το πηρα ειχα σκοπο να ειναι η main κονσολα μου,γιατι παρ'ολο που το psone με ειχε εντυπωσιασει οσον αφορα την βιλιοθηκη του(αν και αργησα να το παρω),δεν συγχωρησα στην sony το τελος του DC.Θεωρουσα οτι αυτη ειχε την μεγαλυτερη ευθυνη.Σημερα βεβαια δν το πιστευω αυτο.Οπως και να χει,κουραστηκα να περιμενω καλα games ,οταν εβλεπα την ιδια ωρα στο ps2 οργια.Ε δεν αντεξα και ξανα-πηρα ps2.Αυτη ηταν η main κονσολα μου απο κει και περα και ο λογος για να γινω sony fan.

 

 

Oσον αφορα τις τιμες.Το GC ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.Για μενα 1 χρονο το πολυ μετα την κυκλοφορια της κονσολας πρεπει να περιμενεις και κριτηριο δεν πρεπει να ειναι η τιμη εφοσον μιλαμε για το χομπι μας(και αν δεν τα πληρωσουμε εδω σε τι θα πληρωσουμε?),αλλα η προτιμησεις μας σε games και η αισθηση που εχουμε για το πια κονσολα θα εχει καλυτερο software.

 

 

 

Από εκεί και πέρα, όπως σου είπα, θα μπορούσε να ενθαρρύνει τους developers να φτιάξουν παιχνίδια, gaming εμπειρίες με υψηλή χωρητικότητα. Μου αναφέρεις το Uncharted 3. Nice, είναι κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση, όπως π.χ. και το Metal Gear Solid 4. Εγώ ως κάτοχος PS3 θέλω ειλικρινά να συνεχίσει η υποστήριξη του ps3 και να το κρατήσει στην αγορά περισσότερο καιρό. Αλλά είναι δεδομένο πως εδώ και 5 χρόνια σχεδόν κανένας τίτλος δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το bluray.

 

Να ενθαρρυνει εννοεις του ανεξαρτητους devs?Γιατι οι exclusive devs παντα δινουν μεγαλα σε GB παιχνιδια.

Αν ναι συμφωνω.

 

 

Εσύ μου αναφέρεις τα multiplatform και μου λες πως φταίνε οι developers που περιορίζονται από το dvd του 360. Eγώ δεν το δέχομαι αυτό και διαφωνώ. Πιστεύω πως το hardware των κονσολών αυτών δεν επαρκεί τόσο για περισσότερα πράγματα, και κάθε κονσόλα έχει περιοριστικούς παράγοντες. Αν μπορούσαν οι third party developers θα παρουσίαζαν παιχνίδια με περισσότερο περιεχόμενο.

 

 

Που ειδες βρε cortan να λεω οτι φταινε οι devs?Το μονο που εκανα ηταν να περιγραψω την κατασταση που επικρατει,δεν εριξα ευθυνη στους devs.Δεν μπορει να ειναι ολοι λαθος.Κανουν αυτο που τους συμφερει και αυτο το δεχομαι.Δεν περιμενω να κανουν θυσιες(αλλο παιχνιδι για το ps3 που θα εκμεταλευεται το blu ray που σημαινει εξτρα εξοδα).

 

 

 

Π.χ. το Lost Odyssey και το Blue Dragon είναι 3 DVD. Σημαίνει πως η Mistwalker έφτιαξε παιχνίδια με περισσότερο περιεχόμενο από 8.5GB. Το L.A. Noire το ίδιο, εμπεριέχεται σε 3DVD στο 360. Το πρόβλημα ποιο είναι? Το παιχνίδι παίζεται άνετα. Δεν κερδίζω σε γραφικά, σε περιεχόμενο, σε video sequences αν το παίξω στο ps3. Το Uncharted 3 ναι δε θα μπορούσε να φτιαχτεί στo 360, γιατί θα χρειαζόταν 6-7 DVD's. Άρα λοιπόν, αν οι developers της Sony μπορούσαν, θα είχαν φτιάξει gaming εμπειρίες με μεγαλύτερο περιεχόμενο.

Δε μπορεί να φταίνε όλοι οι developers.

Απλά η Sony έβαλε -και προς τιμή της- καλύτερο οπτικό μέσο, είχε το χρόνο να το βάλει μπροστά της σε σχέση με το launch του 360.

 

 

Mην το βλεπεις τοσο επιφανειακα,''ααα αφου μπορουν να το κανουν σε 3 dvd δεν υπαρχει προβλημα''.Μπορει να μην εχω τις τεχνικες γνωσεις για σε πεισω για το παρακατω,αλλα ξερω οτι υπαρχει περιορισμος ακομα και οταν υπαρχουν 3 dvd και οχι ενα blu ray ας πουμε.Δεν ειναι το προβλημα οτι πρεπει να αλλαζεις δισκακι,αν ηταν μονο αυτο το προβλημα θα μεναμε στο CD ακομα και στο ps3.

Σου εφερα το παραδειγμα της προηγουμενης γενιας.Αν δεν σε πειθει και αυτο δεν μπορω να κανω κατι αλλο.:P

Οπως και να χει δεν ειναι μονο το uncharted 3,ειναι πολλα ps3 games μικρης διαρκειας.

Θα ηθελα να δω ενα GTA στα 50GB.

 

 

 

Η πράξη αποδεικνύει πως δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι developers όπως έπρεπε και απ ό,τι φαίνεται το playstation 4 θα έχει πάλι bluray οπτικό μέσο. Τι σημαίνει αυτό? πως θα είναι step back? Δε νομίζω...απλά είναι και οι συνθήκες, οι εποχές.

 

 

Βρε cortan...βρε cortan.Αααχχ:P

Aν το DVD μπορουσε με καποιο μαγικο τροπο να γινει 50GB δεν νομιζω οτι θα καναμε αυτη τη κουβεντα.Το blu ray ομως σημερα μπορει να φτασει τα 128 GB και βλεπουμε.Oπως καταλαβαινεις το blu ray θα ειναι και παλι το επομενο βημα.Aπλα δεν θα αλλαξει το ονομα.:P

 

 

 

 

 

Στο hardware της επόμενης γενιάς δεν ξέρω τι θα γίνει. Αυτό που θέλω προσωπικά είναι να καθυστερήσει το ps4 μέχρι το 2014, ώστε να χαρώ 3 χρόνια και το ps3 όπως χαίρομαι 3 χρόνια τώρα τουλάχιστον και θα χαίρομαι και τα επόμενα το 360 :P

 

Ειναι το μονο πραγμα που συμφωνουμε μαλλον.:P

Ελπιζω να αργησουν οι νεες κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...