Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PS3

 

+


  •  
  • Καλύτερο για media center απ' ότι το 360
  • Δωρεάν online
  • Κάποια exclusives με καλύτερα γραφικά από τον ανταγωνισμό (δηλαδή uncharted, killzone και gow3)

-


  •  
  • Συνήθως κατώτερα multiplatform σε σχέση με το 360 και κάποιες φορές προβληματικά πορτς
  • Τα RT/ LT στο χειριστήριο προβληματίζουν

 

 

360

 

+


  •  
  • Καλύτερο interface / πιο εξελειγμένο online με περισσότερα καλούδια
  • Καλύτερο χειριστήριο
  • Καλύτερες προοπτικές για το kinect σε σχέση με το move

-


  •  
  • Περισσότεροι περιορισμοί από την Microsoft (πχ. στην offline αναπαραγωγή ταινιών από usb, στα third party περιφεριακά κλπ.)
  • Η έλλειψη standard σκληρού δίσκου και η μικρότερη χωρητικότητα του dvd disc περιορίζει τους προγραμματιστές

 

Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα kinect/ move βρίσκω το πρώτο πιο ενδιαφέρον και με καλύτερες προοπτικές, οπότε πας 360. Αν σε ενδιαφέρει το online επίσης. Αν θες να το έχεις και για ταινίες ή αν σου έχει γυαλίσει κάποιο συγκεκριμένο exclusive πας ps3.

 

Υ.Γ.1. Για κάποιον που θέλει να παίζει αντίγραφα δεν υπάρχει σύγκριση

Υ.Γ.2. Και οι δύο κονσόλες έχουν ξεπερασμένο hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγώ για πολύ λίγο διάστημα είχα και τις 2 καθώς πλέον πούλησα το XBOX. Οι δικές μου εντυπώσεις μου έως τώρα είναι (μιλάω για τα ΧΒΟΧ slim 250 GB glossy και PS3 160 GB) :

 

XBOX :

Πιο ποιοτική και προσεγμένη κατασκευή. Σου δίνει την αίσθηση μιας άλλης κλάσης, μιας στιβαρής κατασκευής και ότι θα σε "βγάλει" πιο πολλά χρόνια.

Ακομα και στα καλώδια για σύνδεση AV, τα βύσματα και οι μετατροπείς είναι επίχρυσοι, πιο πολλές θύρες USB για να συνδέσεις περιφερειακά (σημαντικό έχει και πίσω υποδοχές, όχι όπως στο PS3 που είναι μπροστά και φαίνονται τα καλώδια για περιφερειακά που έχεις μόνιμα όπως το PSeye)

 

Άσε και το wifi του που είναι n σε σχέση με του PS που έχει μείνει ακόμα στο b/g και αυτό είναι μείον για περιπτώσεις media streaming.

 

Eπίσης το περιβάλλον του είναι πιο φιλικό για μικρότερες ηλικίες καθώς ο 8χρονος γίος μου, μπορούσε να μπει άνετα να κατεβάσει demo από το XBOX live (ίσως είναι θέμα συνήθειας). Eπίσης μου φαίνεται (ίσως είναι η ιδέα μου) ότι το XBOX φορτώνει πιο γρήγορα τα παιχνίδια.

 

PS3:

Πολύ πιο εύκολο να μετακινηθεί μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο (για να ηρεμήσεις εσύ όταν τα πιτσιρίκια παίζουν pro στο σαλόνι), καθώς δεν έχει ογκώδες τροφοδοτικο, απλά ένα καλώδιο τροφοδοσίας 8αρι και τελείωσες.

Πολύ πιο διαδεδομένο με αποτέλεσμα να μπορείς να νοικιάσεις παντου και τα πάντα, να βρεις μεταχειρισμένα και καινουρια παιχνίδια σε καλύτερες τιμές (δεν μιλώ για online αγορές). Σε αλυσίδα καταστημάτων video, νοικιάζουν μέχρι και περιφερειακά όπως το Μοve motion και navigation, buzz κλπ.

Σου αρέσει κάποιο παιχνιδι σύμφωνα με τα reviews? Πας και το νοικιάζεις το δοκιμάζεις και αν σου αρέσει το αγοράζεις μετά.

Μαζί του αγοράζεις και blue ray, οπότε έχεις καλύψει και τις σινεφίλ ανάγκες σου.

Απαλλάσεσσαι από το κόστος αγοράς μπαταριών, καθώς τα βασικά χειριστήρια είναι επαναφορτιζόμενα από μόνα τους.

Πιο φτηνό κόστος περιφερειακών (χειριστήρια τρίτων κατασκευαστών) τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις είναι και συμβατά με PC, επίσης απέκτησα το Ps move motion και κάμερα με 40 € από τα videoseven, όταν για το αντίστοιχο Kinect ήθελα πάνω από 120 €.

 

Αυτά για την ώρα καθώς δεν είχα την δυνατότητα να ασχοληθώ σε μεγαλύτερο βάθος με το PS3. Δεν αναφέρθηκα σε τεχνολογικές δυνατότητες επεξεργασίας γραφικών και για το πιο έχει τα καλύτερα exclusive παιχνίδια κοίταξα το θέμα από την σκοπιά ενός απλού χρήστη κονσολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ για πολύ λίγο διάστημα είχα και τις 2 καθώς πλέον πούλησα το XBOX. Οι δικές μου εντυπώσεις μου έως τώρα είναι (μιλάω για τα ΧΒΟΧ slim 250 GB glossy και PS3 160 GB) :

 

XBOX :

1.Άσε και το wifi του που είναι n σε σχέση με του PS που έχει μείνει ακόμα στο b/g και αυτό είναι μείον για περιπτώσεις media streaming.

 

PS3:

2.Πολύ πιο εύκολο να μετακινηθεί μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο (για να ηρεμήσεις εσύ όταν τα πιτσιρίκια παίζουν pro στο σαλόνι), καθώς δεν έχει ογκώδες τροφοδοτικο, απλά ένα καλώδιο τροφοδοσίας 8αρι και τελείωσες.

3.Σου αρέσει κάποιο παιχνιδι σύμφωνα με τα reviews? Πας και το νοικιάζεις το δοκιμάζεις και αν σου αρέσει το αγοράζεις μετά.

4.Απαλλάσεσσαι από το κόστος αγοράς μπαταριών, καθώς τα βασικά χειριστήρια είναι επαναφορτιζόμενα από μόνα τους.

5.Πιο φτηνό κόστος περιφερειακών (χειριστήρια τρίτων κατασκευαστών) τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις είναι και συμβατά με PC, επίσης απέκτησα το Ps move motion και κάμερα με 40 € από τα videoseven, όταν για το αντίστοιχο Kinect ήθελα πάνω από 120 €.

 

1. Σε αυτήν την πρόταση τι ακριβώς εννοείς? Ότι το wifi του xbox είναι χειρότερο από του ps3? Στο xbox δεν μπορείς να στείλεις αρχεία video και εικόνες από τον υπολογιστή στην κονσόλα μέσω wifi?

 

2. Καλά το ps3 δεν είναι πιο ογκώδες από το xbox?

 

3. Αυτό που λες ισχύει και για το xbox. Δεν έχω δει video club που να νοικιάζει μόνο ps3 games και όχι xbox.

 

4. Τα χειριστήρια του xbox δεν μπορείς να τα φορτίσεις στην κονσόλα? Θέλουν μπαταρίες?

 

5. Εδώ θα διαφωνήσω. PS move και eye πήρες στα 40 ευρώ γιατί ήταν σε προσφορά. Κανονικά κοστίζουν γύρω στο 50αρι. Το Kinect έχει 130€ αλλά μπορούν να παίξουν 2 άτομα. Και στο move για να παίξεις με 2 άτομα χρειάζεσαι 2 move που θα σου βγει στα 85 ευρώ. Και άμα δεν έχεις 2ο DS3 (που απαιτούν πολλά move παιχνίδια για 2πλο) τότε θες άλλα 60 ευρώ και πας στα 145(!) πιο πολλά και από το Kinect. Στο Kinect απλά τον σένσορα θες και τίποτε άλλο. Εξάλλου και τα χειριστήρια έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή αφού το DS3 έχει 60€ ενώ το xbox controller 35€.

 

Περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε.

 

Λοιπόν το διπλοτσέκαρα και τελικά σίγουρα παίζουν τα παιχνίδια του PS1 στο PS3, αλλά υπάρχουν και ορισμένες ασυμβατότητες με μερικά. Δες εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PlayStation_3_backward_compatible_PlayStation_2_and_PlayStation_games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σε αυτήν την πρόταση τι ακριβώς εννοείς? Ότι το wifi του xbox είναι χειρότερο από του ps3? Στο xbox δεν μπορείς να στείλεις αρχεία video και εικόνες από τον υπολογιστή στην κονσόλα μέσω wifi?

 

2. Καλά το ps3 δεν είναι πιο ογκώδες από το xbox?

 

3. Αυτό που λες ισχύει και για το xbox. Δεν έχω δει video club που να νοικιάζει μόνο ps3 games και όχι xbox.

 

4. Τα χειριστήρια του xbox δεν μπορείς να τα φορτίσεις στην κονσόλα? Θέλουν μπαταρίες?

 

5. Εδώ θα διαφωνήσω. PS move και eye πήρες στα 40 ευρώ γιατί ήταν σε προσφορά. Κανονικά κοστίζουν γύρω στο 50αρι. Το Kinect έχει 130€ αλλά μπορούν να παίξουν 2 άτομα. Και στο move για να παίξεις με 2 άτομα χρειάζεσαι 2 move που θα σου βγει στα 85 ευρώ. Και άμα δεν έχεις 2ο DS3 (που απαιτούν πολλά move παιχνίδια για 2πλο) τότε θες άλλα 60 ευρώ και πας στα 145(!) πιο πολλά και από το Kinect. Στο Kinect απλά τον σένσορα θες και τίποτε άλλο. Εξάλλου και τα χειριστήρια έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή αφού το DS3 έχει 60€ ενώ το xbox controller 35€.

 

Περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις! :)

 

 

1. Είναι χείρότερο (μικρότερη ταχύτητα) στο PS, ίσως δεν το διατύπωσα καλά.

2. Το PS3 slim από ότι είδα είναι στις ίδιες διαστάσειςπερίπου, αλλά το XBOX έχει και το ογκώδες τροφοδοτικό. Για εμένα εκεί που έχω χωμένα τα καλώδια πίσω από σύνθετο, μου φαινεται πιο πρακτικό να αποσυνδέω μόνο ένα 8αρι καλώδιο από το να ψάχνω να βγάλω και το τροφοδοτικό.

3. Εδώ στη Λάρισα, μόνο τα Video seven νοικιάζουν XBOX παιχνίδια και πάλι αν δεις την ποσότητα των PS3 παιχνιδιών και την ποσότητα XBOX παιχνιδιών δεν χωράει καμία σύγκριση. Μιλάμε τα XBOX παιχνίδια είναι στριμωγμένα σε μια μικρή ραφιέρα από την οποία η μισή είναι PC παιχνίδια.

4. Μπορείς να τα φορτίσεις στην κονσόλα, αλλά θέλει και το αντίστοιχο πακέτο φορτιστή - μπαταρίας που κοστίζει για 2 χειριστήρια κανά 40 €. Από την μαμά Microsoft έρχεται μόνο με δυνατότητα χρήσης ΑΑ μπαταριών.

5. Αν βάλουμε όλες τις παραμέτρους και αγοράσεις όλα τα υποσυστήματα του Move x 2 φορές ναι όντως θα βγει ακριβότερα. Εγώ λαμβάνω όμως υπόψη το minimum σύστημα οπότε 50 vs 130 είναι σημαντικό ποσό (αγοράζεις και τιμονιέρα με την διαφορά!!!).

Επίσης με τα χρήματα που αγοράζεις το original microsoft game pad, αγοράζεις ένα καλό imitation (π.χ Τhrustmaster) για το PS το οποίο είναι συμβατό και με PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Είναι χείρότερο (μικρότερη ταχύτητα) στο PS, ίσως δεν το διατύπωσα καλά.

2. Το PS3 slim από ότι είδα είναι στις ίδιες διαστάσειςπερίπου, αλλά το XBOX έχει και το ογκώδες τροφοδοτικό. Για εμένα εκεί που έχω χωμένα τα καλώδια πίσω από σύνθετο, μου φαινεται πιο πρακτικό να αποσυνδέω μόνο ένα 8αρι καλώδιο από το να ψάχνω να βγάλω και το τροφοδοτικό.

3. Εδώ στη Λάρισα, μόνο τα Video seven νοικιάζουν XBOX παιχνίδια και πάλι αν δεις την ποσότητα των PS3 παιχνιδιών και την ποσότητα XBOX παιχνιδιών δεν χωράει καμία σύγκριση. Μιλάμε τα XBOX παιχνίδια είναι στριμωγμένα σε μια μικρή ραφιέρα από την οποία η μισή είναι PC παιχνίδια.

4. Μπορείς να τα φορτίσεις στην κονσόλα, αλλά θέλει και το αντίστοιχο πακέτο φορτιστή - μπαταρίας που κοστίζει για 2 χειριστήρια κανά 40 €. Από την μαμά Microsoft έρχεται μόνο με δυνατότητα χρήσης ΑΑ μπαταριών.

5. Αν βάλουμε όλες τις παραμέτρους και αγοράσεις όλα τα υποσυστήματα του Move x 2 φορές ναι όντως θα βγει ακριβότερα. Εγώ λαμβάνω όμως υπόψη το minimum σύστημα οπότε 50 vs 130 είναι σημαντικό ποσό (αγοράζεις και τιμονιέρα με την διαφορά!!!).

Επίσης με τα χρήματα που αγοράζεις το original microsoft game pad, αγοράζεις ένα καλό imitation (π.χ Τhrustmaster) για το PS το οποίο είναι συμβατό και με PC.

 

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου ΑΑ δέχονται τα χειριστήρια του Xbox? Τα 50 ευρώ που έχουν το move με το ps eye δεν μπορουν να συγκριθούν με το kinect μιας και το δεύτερο προσφέρει επίσης multiplayer στα λεφτά του. Από την άλλη για να έχεις την τέλεια εμπειρία χρειάζεσαι navigation controller και σε μερικά παιχνίδια 2ο move. Για ακομα μεγαλύτερη εμπειρία θα ήταν καλό να πάρεις και περιφερειακά για το move όπως κανένα κολπάκι. Φυσικά ολα αυτά δεν ειναι απαραίτητα αλλα με αυτά θα μπορείς να πεις πως έχεις εμπειρία παιχνιδιού παρόμοια του kinect. Οπότε ειναι ανάλογα τα γούστα του καθενός σε τι θα βγει πιο οικονομικό. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου ΑΑ δέχονται τα χειριστήρια του Xbox? Τα 50 ευρώ που έχουν το move με το ps eye δεν μπορουν να συγκριθούν με το kinect μιας και το δεύτερο προσφέρει επίσης multiplayer στα λεφτά του. Από την άλλη για να έχεις την τέλεια εμπειρία χρειάζεσαι navigation controller και σε μερικά παιχνίδια 2ο move. Για ακομα μεγαλύτερη εμπειρία θα ήταν καλό να πάρεις και περιφερειακά για το move όπως κανένα κολπάκι. Φυσικά ολα αυτά δεν ειναι απαραίτητα αλλα με αυτά θα μπορείς να πεις πως έχεις εμπειρία παιχνιδιού παρόμοια του kinect. Οπότε ειναι ανάλογα τα γούστα του καθενός σε τι θα βγει πιο οικονομικό. :-)

 

Σαφώς και δέχονται.

Δεν χρειάζεται να πάρεις το charger της Microsoft.

 

1. Είναι χείρότερο (μικρότερη ταχύτητα) στο PS, ίσως δεν το διατύπωσα καλά.

2. Το PS3 slim από ότι είδα είναι στις ίδιες διαστάσειςπερίπου, αλλά το XBOX έχει και το ογκώδες τροφοδοτικό. Για εμένα εκεί που έχω χωμένα τα καλώδια πίσω από σύνθετο, μου φαινεται πιο πρακτικό να αποσυνδέω μόνο ένα 8αρι καλώδιο από το να ψάχνω να βγάλω και το τροφοδοτικό.

3. Εδώ στη Λάρισα, μόνο τα Video seven νοικιάζουν XBOX παιχνίδια και πάλι αν δεις την ποσότητα των PS3 παιχνιδιών και την ποσότητα XBOX παιχνιδιών δεν χωράει καμία σύγκριση. Μιλάμε τα XBOX παιχνίδια είναι στριμωγμένα σε μια μικρή ραφιέρα από την οποία η μισή είναι PC παιχνίδια.

4. Μπορείς να τα φορτίσεις στην κονσόλα, αλλά θέλει και το αντίστοιχο πακέτο φορτιστή - μπαταρίας που κοστίζει για 2 χειριστήρια κανά 40 €. Από την μαμά Microsoft έρχεται μόνο με δυνατότητα χρήσης ΑΑ μπαταριών.

5. Αν βάλουμε όλες τις παραμέτρους και αγοράσεις όλα τα υποσυστήματα του Move x 2 φορές ναι όντως θα βγει ακριβότερα. Εγώ λαμβάνω όμως υπόψη το minimum σύστημα οπότε 50 vs 130 είναι σημαντικό ποσό (αγοράζεις και τιμονιέρα με την διαφορά!!!).

Επίσης με τα χρήματα που αγοράζεις το original microsoft game pad, αγοράζεις ένα καλό imitation (π.χ Τhrustmaster) για το PS το οποίο είναι συμβατό και με PC.

 

 

5. Καλά συγκρίνεις τώρα το official χειριστήριο της MS - το οποίο το βρίσκεις 30-35 ευρώ σε wireless και ακόμα πιο φθηνό σε wired - το οποίο σαφέστατα και αντικειμενικά θεωρείται από τα καλύτερα χειριστήρια που έχουν βγει για κονσόλα (μαζί με το χειριστήριο του Gamecube) με imitation της Thrustmaster ?

Καμία σχέση απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[*]Συνήθως κατώτερα multiplatform σε σχέση με το 360 και κάποιες φορές προβληματικά πορτς

 

με όλον το σεβασμό, αυτή είναι η κλασσική ανούσια υπερβολή που ακούω εδώ και χρόνια. κατώτερα σε ελάχιστες περιπτώσεις και αυτές όλα ports.

εντάξει το unreal engine 3 δουλεύει καλύτερα σε 360, το μάθαμε, το εμπεδώσαμε, αυτό έλειπε φυσικά αφού για 360 φτιάχτηκε. lets move on.

 

Ένα είναι το unplayable multiplat και λέγεται Skyrim. (it took an arrow...)

 

[*]Καλύτερο χειριστήριο

 

Υποκειμενικό θέμα, με αντικειμενικό τεράστιο μειονέκτημα τις μπαταρίες. Και επειδή δεν έχω την τρομερή εμπειρία και με τα δύο έχω ακούσει πως του 360 είναι καλύτερο για πολλούς στα shooter. Ίσως αυτό επειδή τα shooter έχουν πολύ μεγαλύτερο κοινό στο 360 ! Και προσωπικά το βρήκα καθαρά υποδεέστερο στα racing όπου οι σκανδάλες του δεν έχουν το feeling του ps3 σε καμία περίπτωση.

 

[*]Καλύτερες προοπτικές για το kinect σε σχέση με το move

 

Όχι ! Δεν λέω δηλαδή ότι το move έχει τρομερό μέλλον, αλλά συγνώμη το kinect ήταν μια τεράστια φούσκα.

 

3. Εδώ στη Λάρισα, μόνο τα Video seven νοικιάζουν XBOX παιχνίδια και πάλι αν δεις την ποσότητα των PS3 παιχνιδιών και την ποσότητα XBOX παιχνιδιών δεν χωράει καμία σύγκριση. Μιλάμε τα XBOX παιχνίδια είναι στριμωγμένα σε μια μικρή ραφιέρα από την οποία η μισή είναι PC παιχνίδια.

 

Αυτό πράγματι και για τις Σέρρες. Το tales of vesperia χρόνια το ψάχνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το ψάχνω το θέμα αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου σχετικά με το 360 είναι πως δεν είναι καθόλου τυπική κονσόλα στην τελική.

 

Για μένα αυτό που δίνει η κονσόλα σε σχέση με το pc gaming είναι πως έχεις τα πάντα out of the box χωρίς να χρειάζεσαι να ασχοληθείς πολύ ή να επενδύεις λεφτά κάθε τόσο. Το 360 ήταν του στυλ some assembly required. Το hddvd (που εγκαταλείφθηκε) ήταν χώρια, το wifi ήταν χώρια, ο σκληρός ήταν χώρια, επαναφορτιζόμενες για το pad ήταν χώρια, online χώρια, και δεν ξέρω'γω τι άλλο. Βασικά πράγματα σε κομμάτια.

 

Όλα αυτά χάριν του marketing, που δούλεψε τρομερά αφού μέχρι σήμερα ακούω πως το 360 είναι η φθηνή επιλογή. Μην ξεχάσω τα ονόματα των εκδόσεων: arcade, pro, premium, elite, core που σκοπό έχουν να ακούγονται εύηχα αλλά δεν βοηθάνε καθόλου.

 

Αν συνοδεύει αυτή η λογική τους και το 720, να το χαίρονται οι Αμερικάνοι. Σίγουρα θα προσανατολιστώ σε psvita & WiiU που θυμίζουν πραγματικές κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη προσφατα ξαναπηρα PS3 και πλεον εχω και τις δυο κονσολες μπορω να πω και οτι δυο κονσολες ειναι πολυ καλες.

 

Το ps3 εχει πολλα περισσοτερα παιχνιδια για ενοικιαση και παιζει και bluray ενω φετος ξεσκιστικες στις αποκλειστικοτητες.

 

Απο την αλλη το Χbox 360 εχει πολυ καλυτερο μοχλο, φωρτονει πιο γρηγορα και ειναι σχεδον αθορυβο ενω σαν μεγαλο ατου εχει το Live.

 

Για μενα οποια κονσολα και διαλεξεις δεν θα χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το ψάχνω το θέμα αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου σχετικά με το 360 είναι πως δεν είναι καθόλου τυπική κονσόλα στην τελική.

 

Για μένα αυτό που δίνει η κονσόλα σε σχέση με το pc gaming είναι πως έχεις τα πάντα out of the box χωρίς να χρειάζεσαι να ασχοληθείς πολύ ή να επενδύεις λεφτά κάθε τόσο. Το 360 ήταν του στυλ some assembly required. Το hddvd (που εγκαταλείφθηκε) ήταν χώρια, το wifi ήταν χώρια, ο σκληρός ήταν χώρια, επαναφορτιζόμενες για το pad ήταν χώρια, online χώρια, και δεν ξέρω'γω τι άλλο. Βασικά πράγματα σε κομμάτια.

 

Όλα αυτά χάριν του marketing, που δούλεψε τρομερά αφού μέχρι σήμερα ακούω πως το 360 είναι η φθηνή επιλογή. Μην ξεχάσω τα ονόματα των εκδόσεων: arcade, pro, premium, elite, core που σκοπό έχουν να ακούγονται εύηχα αλλά δεν βοηθάνε καθόλου.

 

Αν συνοδεύει αυτή η λογική τους και το 720, να το χαίρονται οι Αμερικάνοι. Σίγουρα θα προσανατολιστώ σε psvita & WiiU που θυμίζουν πραγματικές κονσόλες.

 

Καταρχήν καλή χρονιά :D

 

Aυτή η λογική που λες που ακολουθεί η MS είναι ως ένα σημείο αληθινή.

Αφορούσε όμως κατά κύριο λόγο το FAT και όχι τα Slim μοντέλα. Και σίγουρα δεν ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΝ και ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να αγοράσεις σκληρό δίσκο, εκτός και αν θέλεις online ή xbox1 συμβατότητα. To Wifi που ήταν χώρια ήταν σίγουρα σπαστικό, επαναφορτιζόμενες για το pad ΔΕΝ χρειάζεται να πάρεις, από τη στιγμή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικές σου επαναφορτιζόμενες ή να αγοράζεις το play and charge kit που είναι φθηνότερο.

Οnline δεν είναι χώρια, απλώς είναι επί πληρωμή και έχω εκφραστεί πολλές φορές πως ενώ η online εμπειρία είναι πολύ πολύ καλή, για μένα δε θα έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον όχι την ίδια τιμή που κοστίζει Αμερική.

 

Αλλά το βασικό είναι πώς η MS δεν εξαναγκάζει κανέναν να πληρώσει αυτά τα extra, στο modular μοντέλο της Microsoft. Μπορούσε ο καθένας να αγοράσει ένα arcade και τώρα το πακέτο των 4gb και να παίξει και να σώσει όλα τα παιχνίδια του χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Στο 360 slim η κατάσταση έχει βελτιωθεί περισσότερο έχοντας ενσωματωμένο wifi και δίνοντας ένα μοντέλο καλύτερο σε όλα από τα FAT.

Σε αντίθεση με τη Sony που παραδοσιακά τα slim µοντέλα της είναι χειρότερα (π.χ. ps2 slim, ps3 slim).

 

Τώρα για το psvita που αναφέρεις, δε γνωρίζω ολοκληρωμένη κονσόλα που να χρειάζεσαι extra memory cards, proprietary για το PSvita τις οποίες και είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις για αποθηκευτικό χώρο στο Vita. Δηλαδή χωρίς τη memory card δεν μπορείς να αποθηκεύσεις ούτε save data. Αυτό θυμίζει εποχές playstation 2 και gamecube και σίγουρα δεν είναι κίνηση μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...