Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hμουν σίγουρος!! :P

Στο PC αυτή τη στιγμή έχεις την καλύτερη εμπειρία 3D gaming, γιατί μπορείς να παίζεις παιχνίδια σε υψηλές αναλύσεις και ταυτόχρονα 3D και επιπλέον είναι η πλατφόρμα με την μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων σε 3D αν πας σε nVision της nVidia. Το support είναι ιδανικό και συνεχές.

Στο PS3 σε απόλυτα κριτήρια το 3D είναι πιο φτωχό, καθώς επειδή το PS3 είναι μία fixed κονσόλα με τις δυνατότητές της, για να αποδώσει real 3D συνήθως πρέπει να κάνεις κάποιο compromise. Στα περισσότερα παιχνίδια ρίχνουν την κάθετη ανάλυση στο μισό, π.χ. αν ένα παιχνίδι τρέχει (2D) σε 720p, αυτό σημαίνει πώς έχει ανάλυση 1280x720 εικονοστοιχεία Και αν τo framerate είναι capped, τότε τρέχει στα 30 frames το δευτερόλεπτο. Καθότι στο 3D χρειάζεσαι 2 framebuffers, δηλαδή 2 πανομοιότυπες εικόνες 2D (με μόνη διαφορά το βάθος στον άξονα Z), ώστε να σχηματιστεί από τον εγκέφαλο η προβολή σε 3D, πρέπει να έχεις 2 framebuffers από 1280x720 εικονοστοιχεία και να τρέχουν στα 30fps.

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον λόγω της αδυναμίας της επεξεργαστικής ισχύος ενός PS3. Π.χ. θα ήταν δυνατό να συμβεί αν μπορούσες να ενώσεις 2 Ps3 και να επεξεργαζόταν από μία εικόνα το καθένα. Τότε η εικόνα σε 3D θα είχε την ίδια ακριβώς ποιότητα με την εικόνα σε κανονική προβολή. Επειδή αυτό δε γίνεται ή τουλάχισοτν δε το έχει επιτρέψει η sony να γίνει officially, γι αυτό στην περίπτωσή μας θα πρέπει στο 3D να πέσει το framebuffer από τα 1280x720 στα 1280/2 x 720 ή διαφορετικά στα 640x720. Συνήθως οι developers κρατάνε με διάφορα τεχνάσματα την εικόνα στο 720x720 και capped στα 30fps.

 

Στο PC με το δυνατότερο hardware που με μία κάρτα γραφικών των 150 ευρώ μπορείς να παίζεις ακόμα και 1080p, χρησιμοποιώντας 3D πάλι ρίχνει την ανάλυση αλλά και πάλι βρίσκεσαι σε υψηλότερες αναλύσεις και η 3D εμπειρία εξαρτάται από τη δύναμη του PC. Αν έχεις δυνατό PC, μπορεί να απολαύσεις τον ίδιο κώδικα στα παιχνίδια, τα ίδια effects κτλ σε 3D.

 

Το 360 δεν παίζει bluray και δεν θα παίξει ποτέ bluray.

Αντίθετα, έχει αρχίσει και υποστηρίζει και αυτό σοβαρά το 3D.

Η λίστα με τα supported 3D games του 360 είναι η παρακάτω:

http://www.msxbox-world.com/xbox360/3d/games/page1.html

 

33 παιχνίδια μέχρι τώρα και όχι 2 :P

 

Τώρα που το λες με ψήνεις όλο και περισσότερο να ξεχάσω τις κονσόλες και να ασχοληθώ αποκλειστικά με το PC μέχρι την επόμενη γενιά των παιχνιδομηχανών. Αλλά γίνεται να μου στείλεις ένα pm με το πως θα βάλω το 3D στην τηλεόραση γιατί έχω μπερδευτεί με όλη την διαδικασία δεν έχω καταλάβει τι θέλει. Και επίσης να αναφέρεις τι cpu και gpu θα έπρεπε να πάρω για να απολαύσω το 3D. Ευχαριστώ! :)

 

Πάντως εγώ για τα 2 παιχνίδια του xbox σε 3D τα διάβασα σε ένα περιοδικό του πλαίσιου. Τελικά μάπα τελείως το πλαίσιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα που το λες με ψήνεις όλο και περισσότερο να ξεχάσω τις κονσόλες και να ασχοληθώ αποκλειστικά με το PC μέχρι την επόμενη γενιά των παιχνιδομηχανών. Αλλά γίνεται να μου στείλεις ένα pm με το πως θα βάλω το 3D στην τηλεόραση γιατί έχω μπερδευτεί με όλη την διαδικασία δεν έχω καταλάβει τι θέλει. Και επίσης να αναφέρεις τι cpu και gpu θα έπρεπε να πάρω για να απολαύσω το 3D. Ευχαριστώ! :)

 

Πάντως εγώ για τα 2 παιχνίδια του xbox σε 3D τα διάβασα σε ένα περιοδικό του πλαίσιου. Τελικά μάπα τελείως το πλαίσιο :P

Ρε συ ναρουτο δεν εχεις καταλαβει οτι ολοι οσοι ειμαστε εδω μεσα ο χειροτερος μας (ασε τον κορταν και 2-3 αλλους που παιζουν επιτελικο δεκαρι στυλ τσιαρτα) ειναι σαφως πιο ενημερωμενος απο οποιονδηποτε μεσα στο πλαισιο; Ποτε μα ποτε δεν εχω παει σε μαγαζι και να δω πως ο υπευθυνος η υπαληλος η οπως θες πεστον ξερει περισσοτερα απο μενα για το προιον που ζηταω. διοτι παντα το ψαχνω απο πριν. Και οι ψαγμενοι εδω μεσα ειναι πολυ ανωτεροι απο αυτα που βρισκεις στο καθε πλαισιο η γερμανο

Απλα εδω ο καθενας μας εχει τις "ιδιοτροπιες του" αλλα μεσα απο αυτα βγαινει και καποιος επικοδομητικος διαλογος και μαθαινεις 5-10 πραγματα νεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ναρουτο δεν εχεις καταλαβει οτι ολοι οσοι ειμαστε εδω μεσα ο χειροτερος μας (ασε τον κορταν και 2-3 αλλους που παιζουν επιτελικο δεκαρι στυλ τσιαρτα) ειναι σαφως πιο ενημερωμενος απο οποιονδηποτε μεσα στο πλαισιο; Ποτε μα ποτε δεν εχω παει σε μαγαζι και να δω πως ο υπευθυνος η υπαληλος η οπως θες πεστον ξερει περισσοτερα απο μενα για το προιον που ζηταω. διοτι παντα το ψαχνω απο πριν. Και οι ψαγμενοι εδω μεσα ειναι πολυ ανωτεροι απο αυτα που βρισκεις στο καθε πλαισιο η γερμανο

Απλα εδω ο καθενας μας εχει τις "ιδιοτροπιες του" αλλα μεσα απο αυτα βγαινει και καποιος επικοδομητικος διαλογος και μαθαινεις 5-10 πραγματα νεα

 

Δεν διαφωνώ έχω καταλάβει πως οι δήθεν "ειδικοί" στα καταστήματα δεν έχουν ιδέα για μερικά πράγματα. Απλά αυτό το είδα στο φυλλάδιο του πλαισιου και δεν έκανα τον κόπο να το ψάξω παραπέρα. Ευτυχώς από τότε που ήρθα στο insomnia έχω μάθει πολλά πράγματα και δεν εμπιστεύομαι πιο ότι μου λένε αυτοί οι "ειδικοί" στα καταστήματα.

 

Εδώ την άλλη φορά τους έλεγα θέλω το Razor Abyssus και με έπρηζαν να πάρω ένα turbo-x στα ίδια λεφτά. Χαρακτηριστικά είχε καλύτερα το turbo-x αλλά εγώ τέτοια μάρκα δεν βάζω ποτέ στο σπίτι μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου για το apocalypse τη γνώμη σου.

Καταρχήν, από παλέττα χρωμάτων και artstyle πώς είναι?

Αυτό που μ αρέσει στο pacific rift είναι πώς έχει πολύ ζωντανά χρώματα (όχι μουντά).

Το Apocalypse είναι στο ίδιο setting? Γιατί κάτι trailers που είχα δει, μου φάνηκε πιο urban το περιβάλλον και δε μου πολυαρέσει αυτό.

Να σου αναφέρω αντίστοιχο παράδειγμα στο PC. DiRT 1 vs DIRT 2. Το DIRT 1 πολύ πιο καλό art style...

 

Το artstyle ειναι στα ιδια επιπεδα νομιζω με τα προηγουμενα.Η παλετα των χρωματων ειναι οσο ζωντανη μπορει να ειναι σε ενα urban περιβαλλον.Μη νομιζεις οτι εχει μονο δρομους πολεων βεβαια και ουρανοξυστες.Υπαρχει μεγαλη ποικιλα σε πιστες,οπως στο PR.

Σαν setting προτιμω αυτο του πρωτου motorstorm,μετα του PR και τελευταιο παει το Apocalypse.

 

Σαν παιχνιδια τωρα,το apocalypse δεν υπαρχει.Σε 3d ειδικα(τρεχει 720p και 30 σταθερα fps) ειναι το κατι αλλο.Οι OMFG στιγμες διαδεχονται οι μια την αλλη.Πανικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες με ψήνεις όλο και περισσότερο να ξεχάσω τις κονσόλες και να ασχοληθώ αποκλειστικά με το PC μέχρι την επόμενη γενιά των παιχνιδομηχανών. Αλλά γίνεται να μου στείλεις ένα pm με το πως θα βάλω το 3D στην τηλεόραση γιατί έχω μπερδευτεί με όλη την διαδικασία δεν έχω καταλάβει τι θέλει. Και επίσης να αναφέρεις τι cpu και gpu θα έπρεπε να πάρω για να απολαύσω το 3D. Ευχαριστώ! :)

 

Πάντως εγώ για τα 2 παιχνίδια του xbox σε 3D τα διάβασα σε ένα περιοδικό του πλαίσιου. Τελικά μάπα τελείως το πλαίσιο :P

 

Θα σε ενημερώσω αύριο-μεθαύριο με ένα pm.

Δώσε μου λίγο χρόνο μόνο λόγω γιορτών, είμαι πνιγμένος :D

 

Το artstyle ειναι στα ιδια επιπεδα νομιζω με τα προηγουμενα.Η παλετα των χρωματων ειναι οσο ζωντανη μπορει να ειναι σε ενα urban περιβαλλον.Μη νομιζεις οτι εχει μονο δρομους πολεων βεβαια και ουρανοξυστες.Υπαρχει μεγαλη ποικιλα σε πιστες,οπως στο PR.

Σαν setting προτιμω αυτο του πρωτου motorstorm,μετα του PR και τελευταιο παει το Apocalypse.

 

Σαν παιχνιδια τωρα,το apocalypse δεν υπαρχει.Σε 3d ειδικα(τρεχει 720p και 30 σταθερα fps) ειναι το κατι αλλο.Οι OMFG στιγμες διαδεχονται οι μια την αλλη.Πανικος.

 

Χμμ, κατάλαβα..Μάλλον θα μείνω με το Pacific Rift. Το PR έχει κάποιες πίστες πολύ όμορφες με ζωντανά χρώματα.

Το urban setting δε μου πολυαρέσει...αν εξαιρέσεις τα παλιά καλά need for speed...

 

Γενικά μου αρέσουν τα ζωντανά χρώματα και γι αυτό μία εταιρεία που εκτιμάω πολύ είναι η Rare.

Π.χ. δες το Kameo και το Banjo Kazooie. Πανέμορφα γραφικά και τοπία. Ειδικά το Kameo είναι κάποια σημεία που είναι πανέμορφο...

Για τον ίδιο λόγο μου αρέσουν πολύ τα Uncharted. Ή ας πούμε το Enslaved. Ή το Magna Carta II και το Tales of Vesperia.

Για μένα το art style παίζει σημαντικό ρόλο...π.χ. ένα παιχνίδι που θεωρώ πώς έχει άσχημο art style είναι το Ninja Blade. Πφφφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην περιμένετε να δείτε φώς απο τους υπαλλήλους των "μεγάλων" ελληνικών καταστημάτων, οι περισσότεροι ότι διαβάζουν στα φυλλάδια παπαγαλίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, κατάλαβα..Μάλλον θα μείνω με το Pacific Rift. Το PR έχει κάποιες πίστες πολύ όμορφες με ζωντανά χρώματα.

Το urban setting δε μου πολυαρέσει...αν εξαιρέσεις τα παλιά καλά need for speed...

 

Δεν ειναι μονο urban.Εχει μεγαλη ποικιλια οπως σου ειπα.Κοιτα ωραιο το pacific,αλλα αν ειχα παιξει πρωτα το apocalypse,δυσκολα θα πηγαινα στο PR.To αναποδο ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μή ξεχνάς ακόμη μία παράμετρο πως η Microsoft αναπτύσει το Kinect του X-Box και για PC

Oπότε +1 κι απο μένα για PS3.

 

Και το move έχει δοθεί στους προγραμματιστές για να φτιάξουν προγράμματα για το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3: Δε ξεκλειδώνεται

X360: Φλασάρεται.

 

Νικητής: X360

 

Είναι δύσκολοι (οικονομικά) οι καιροί. Αν θέλεις να παίξεις τα exclusive του PS3, νοίκιασε την κονσόλα για 5 μέρες, τερμάτισε τα όλα (μικρά είναι ούτως ή άλλως) και τελείωσε το παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3: Δε ξεκλειδώνεται

X360: Φλασάρεται.

 

Νικητής: X360

 

Είναι δύσκολοι (οικονομικά) οι καιροί. Αν θέλεις να παίξεις τα exclusive του PS3, νοίκιασε την κονσόλα για 5 μέρες, τερμάτισε τα όλα (μικρά είναι ούτως ή άλλως) και τελείωσε το παραμύθι.

 

Σε 5 μερες αντε να τερματησει 2 απο τα 10δες καλα exclusives του ps3.

Τζαμπα τα χρηματα.Ουτε τα 2 uncharted δεν προλαβαινει(και μιλαω για το sp),εκτος αν αφιερωσει μια βδομαδα(αντιο ζωη) για να παιζει playstation(τοτε θα βγαλει και 3 παιχνιδια).

Μπορει να παρει ps3 και να αρχισει να αγοραζει αρχικα τα παλια games σε καλες τιμες.

 

Tωρα για το πρωτο ναι,μαλλον δικιο θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3: Δε ξεκλειδώνεται

X360: Φλασάρεται.

 

Νικητής: X360

 

Είναι δύσκολοι (οικονομικά) οι καιροί. Αν θέλεις να παίξεις τα exclusive του PS3, νοίκιασε την κονσόλα για 5 μέρες, τερμάτισε τα όλα (μικρά είναι ούτως ή άλλως) και τελείωσε το παραμύθι.

 

Ναι πραγματι ειναι παρα πολλα τα 15 ευρω για original παιχνιδια τα οποια θα του επιτρεψουν να παιζει και δωρεαν το multiplayer κομματι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μικρός - που σημαίνει άπλετος ελεύθερος χρόνος, καθόλου χρήμα - έχει νόημα κάτι τέτοιο.

 

Διαφορετικά πας σε original. Πόσα θα προλάβεις να παίξεις άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...