Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή: PS3 ή XBOX360;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείς να περνάς τα παιχνίδια σε σκληρό και να παίζεις ή να τα γράφεις σε δισκάκια?

Και πάλι, όλα γίνονται (εκτός απο τα πιο καινούργια τα οποία έχουν νέο drive και δεν φλασάρονται ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινούργια μοντέλα βγαίνουν με drive που έχουν καινούργιο λογισμικό και δεν μπορείς να τα χακάρεις για να παίζεις παιχνίδια απο δισκάκια.

Όλα όμως τα Xbox μπορείς να τα κάνεις να παίζουν απο σκληρό, αλλά αμα δεν ξέρεις απο αυτά, είναι δύσκολη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cortan

Το ps3 με ενδιαφέρει πιο πολύ μιας και έχω στην κατοχή μου 3D, ώστε να αξιοποιήσω το 3D gaming αλλά και ως blu ray 3D player. Επίσης μου αρέσει το move όσον αφορά fps και νομίζω και στα hack n slash θα τα πηγαίνει καλά. Και το xbox είναι πολύ ενδιαφέρον κονσόλα, αλλά αυτήν την στιγμή μόνο ένας γνωστός μου έχει και δεν θα έχω online με γνωστούς. Ομολογώ πως το split-screen του Gears of War πρέπει να τα σπάει από videο που έχω δει όπως και όλο το παιχνίδι μάλιστα, αλλά είναι κάποια πράγματα που με τραβάνε περισσότερο στο ps3. Αλλά από ότι φαίνεται καλύτερα να κάνω μια σταδιακή αναβάθμιση στο PC και να κοιτάξω ξανά μόλις βγουν οι next-gen κονσόλες. Αν δεν αγγίζουν πάλι το 600αρι που είχε στην αρχή το ps3 και είναι γύρω στα 300-400 μπορεί και να μπορέσω να τα πάρω day one. Οπότε καλύτερα να αρχίσω να κάνω λίγο οικονομία. :P

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους! :)

 

Κοίτα 3D έχει και το 360 και δεν είναι μόνο 2 παιχνίδια (που ανέφερες), είναι αρκετά.

Αλλά σίγουρα το PS3 έχει περισσότερα 3Dready παιχνίδια.

 

Η αλήθεια είναι πώς είσαι πολύ αναποφάσιστος! Καιρό τώρα..:P

Και το έχουμε εξαντλήσει το θέμα μαζί σου.

 

Για το θέμα του PC, επειδή είμαι system builder χρόνια και hardcore χρήστης PC, πες μου τι PC ακριβώς έχεις και τι σκοπό έχεις να κάνεις, όταν λες αναβάθμιση, ώστε να μην πάνε χαμένα τα χρήματά σου.

Πάντως η προσωπική μου άποψη είναι πώς καλύτερα να αγοράσεις τώρα μία κονσόλα μεταχειρισμένη, που έχουν πέσει οι τιμές, παρά να περιμένεις για next-gen. Καταρχήν, με εξαίρεση το Wii U που θα βγεί του χρόνου, το νέο xbox αναμένεται τέλη 2013 και το νέο playstation μπορεί να φτάσει 2014.

Έπειτα, αποκλείεται το νέο playstation να είναι backwards compatible με το ps3, καθώς δυστυχώς η sony έχει αλλάξει πολιτική χρόνια τώρα, και καθότι το ps3 παραλίγο να είναι αποτυχία, έχει σκοπό να το απομυζήσει όσο περισσότερο μπορεί, πρώτον για να μειώσει τη χασούρα που είχε τα πρώτα χρόνια και να γελάσει το χειλάκι της και δεύτερον γιατί θέλει να κατορθώσει να ξεπεράσει το ps3 τις 100 εκατομμύρια πωλήσεις και να μην θεωρηθεί step back σε σχέση με το ps2.

Γι αυτό και επενδύει σε 3D + bluray, ώστε να κρατήσει την κονσόλα σχετικά on the spot με την τεχνολογική εξέλιξη. Και βέβαια καλά κάνει σε αυτόν τον τομέα. Λογικά το ps3 θα μας συνοδεύει πολλά χρόνια ακόμα και τα πρώτα χρόνια του ps4 θα πουλάει καλύτερα από το τελευταίο. Eφόσον σε ψήνει όπως λες, για μένα βρες μία καλή ευκαιρία στα μεταχεισμένα και αγόρασέ το. Είναι καλή περίοδος και έχει αρκετά παιχνίδια να χαρείς.

(αν και προσωπικά τα ps3 slim δε μ αρέσουν από build quality και design, οι περισσότεροι θα σου πουν προτίμησέ το σε σχέση με το ps3 fat)

 

Αν θες να περιμένεις, ίσως μόνο το νέο xbox να είναι backwards compatible με το 360 και έτσι να μπορείς να χαρείς και τα τωρινά παιχνίδια του 360 και τα μελλοντικά του νέου xbox. Από αυτή την άποψη αν θες να κάνεις αγορά day one, ίσως σε συμφέρει το καινούριο xbox από την άποψη πώς είναι πολύ πιθανό να παίζει και τα παιχνίδια του 360 και απ΄ ό,τι λένε φήμες θα έχει πολύ δυνατό hardware και δεδομένα η MS έχει αρχίσει τον σχεδιασμό του και είναι σε προχωρημένο στάδιο.

(πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε πως το Kingdom από την Crytek μεταφέρεται στο νέο xbox και ελπίζω να μεταφέρουν εκεί και το Halo 4)

Γενικά αρκετοί developers ασχολούνται με το next-gen xbox και αν λάβεις υπόψη σου πως η MS υπέγραψε exclusive deal με την Square Enix για αποκλειστικό DLC στο Final Fantasy XIII-2, αυτό εμένα μου λέει πώς η MS αρχίζει πάλι και προετοιμάζεται για να ξαναπαρουσιάσει νέο κύμα rpg στη νέα της κονσόλα και να κρατήσει exclusive περιεχόμενο από τους developers. Ήδη έχει ετοιμάσει νέα studios 1st party και 2nd party τα οποία λογικά θα στηρίξουν το νέο xbox.

 

Από την άλλη, το ps3 με την ανακοίνωση της Naughty Dog για το νέο Last of Us δείχνει πώς η sony θα "καθίσει" πάνω του για καιρό, και κάποια στιγμή θα βγάλει το ps4 σαν moderate update και όχι με επαναστικό hardware τύπου Cell (πάλι με bluray θα είναι) ώστε να μην την πάθει όπως την έπαθε σε αυτή τη γενιά από την microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα 3D έχει και το 360 και δεν είναι μόνο 2 παιχνίδια (που ανέφερες), είναι αρκετά.

Αλλά σίγουρα το PS3 έχει περισσότερα 3Dready παιχνίδια.

 

Η αλήθεια είναι πώς είσαι πολύ αναποφάσιστος! Καιρό τώρα..:P

Και το έχουμε εξαντλήσει το θέμα μαζί σου.

 

Για το θέμα του PC, επειδή είμαι system builder χρόνια και hardcore χρήστης PC, πες μου τι PC ακριβώς έχεις και τι σκοπό έχεις να κάνεις, όταν λες αναβάθμιση, ώστε να μην πάνε χαμένα τα χρήματά σου.

Πάντως η προσωπική μου άποψη είναι πώς καλύτερα να αγοράσεις τώρα μία κονσόλα μεταχειρισμένη, που έχουν πέσει οι τιμές, παρά να περιμένεις για next-gen. Καταρχήν, με εξαίρεση το Wii U που θα βγεί του χρόνου, το νέο xbox αναμένεται τέλη 2013 και το νέο playstation μπορεί να φτάσει 2014.

Έπειτα, αποκλείεται το νέο playstation να είναι backwards compatible με το ps3, καθώς δυστυχώς η sony έχει αλλάξει πολιτική χρόνια τώρα, και καθότι το ps3 παραλίγο να είναι αποτυχία, έχει σκοπό να το απομυζήσει όσο περισσότερο μπορεί, πρώτον για να μειώσει τη χασούρα που είχε τα πρώτα χρόνια και να γελάσει το χειλάκι της και δεύτερον γιατί θέλει να κατορθώσει να ξεπεράσει το ps3 τις 100 εκατομμύρια πωλήσεις και να μην θεωρηθεί step back σε σχέση με το ps2.

Γι αυτό και επενδύει σε 3D + bluray, ώστε να κρατήσει την κονσόλα σχετικά on the spot με την τεχνολογική εξέλιξη. Και βέβαια καλά κάνει σε αυτόν τον τομέα. Λογικά το ps3 θα μας συνοδεύει πολλά χρόνια ακόμα και τα πρώτα χρόνια του ps4 θα πουλάει καλύτερα από το τελευταίο. Eφόσον σε ψήνει όπως λες, για μένα βρες μία καλή ευκαιρία στα μεταχεισμένα και αγόρασέ το. Είναι καλή περίοδος και έχει αρκετά παιχνίδια να χαρείς.

(αν και προσωπικά τα ps3 slim δε μ αρέσουν από build quality και design, οι περισσότεροι θα σου πουν προτίμησέ το σε σχέση με το ps3 fat)

 

Αν θες να περιμένεις, ίσως μόνο το νέο xbox να είναι backwards compatible με το 360 και έτσι να μπορείς να χαρείς και τα τωρινά παιχνίδια του 360 και τα μελλοντικά του νέου xbox. Από αυτή την άποψη αν θες να κάνεις αγορά day one, ίσως σε συμφέρει το καινούριο xbox από την άποψη πώς είναι πολύ πιθανό να παίζει και τα παιχνίδια του 360 και απ΄ ό,τι λένε φήμες θα έχει πολύ δυνατό hardware και δεδομένα η MS έχει αρχίσει τον σχεδιασμό του και είναι σε προχωρημένο στάδιο.

(πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε πως το Kingdom από την Crytek μεταφέρεται στο νέο xbox και ελπίζω να μεταφέρουν εκεί και το Halo 4)

Γενικά αρκετοί developers ασχολούνται με το next-gen xbox και αν λάβεις υπόψη σου πως η MS υπέγραψε exclusive deal με την Square Enix για αποκλειστικό DLC στο Final Fantasy XIII-2, αυτό εμένα μου λέει πώς η MS αρχίζει πάλι και προετοιμάζεται για να ξαναπαρουσιάσει νέο κύμα rpg στη νέα της κονσόλα και να κρατήσει exclusive περιεχόμενο από τους developers. Ήδη έχει ετοιμάσει νέα studios 1st party και 2nd party τα οποία λογικά θα στηρίξουν το νέο xbox.

 

Από την άλλη, το ps3 με την ανακοίνωση της Naughty Dog για το νέο Last of Us δείχνει πώς η sony θα "καθίσει" πάνω του για καιρό, και κάποια στιγμή θα βγάλει το ps4 σαν moderate update και όχι με επαναστικό hardware τύπου Cell (πάλι με bluray θα είναι) ώστε να μην την πάθει όπως την έπαθε σε αυτή τη γενιά από την microsoft.

 

Α ρε cortan χορταίνω να διαβάζω τα posts σου. Έχω τόσα πολλά στο νου μου να σου απαντήσω αλλά μόλις φτάνω την απάντηση συνέχεια τα ξεχνάω. :P Ότι το έχετε εξαντλήσει το θέμα μαζί μου παραδέχομαι είναι αλήθεια και σας ευχαριστώ για αυτό. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς το insomnia. :)

 

Για το τι PC έχω μπορείς να κοιτάξεις κάτω στην υπογραφή μου. Για αναβάθμιση σκέφτομαι να τσιμπήσω μια καλή κάρτα γραφικών (gtx460 μάλλον) και να συνδέω το PC με την 3D TV να το απολαμβάνω ρε παιδί μου! Πήρα και razer abyssus με mousepad και θα αυξηθεί και η εμπειρία. Σκέφτομαι και από βδομάδα να τσιμπήσω bf3 στα 19.90 που είναι πολύ καλή προσφορά αλλά δεν νομίζω να το παίζει το PC μου μόνο με μία αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών. Θα θέλει και CPU καλό λογικά.

 

Όσο για κονσόλα που μου λες, μεταχειρισμένα συνήθως τα αποφεύγω εκτός αν είναι από κανέναν γνωστό. Ο λόγος που θα ήθελα να πάρω κονσόλα είναι γιατί θα μου έβγαινε πιο φθηνά από μια ολική αναβάθμιση στο PC αλλά και επειδή θα είχα παιχνίδια που δεν βρίσκω στο PC παρά μόνο στις κονσόλες. Και θα είχα και το motion gaming.

 

Λοιπόν τι προτείνεις cortan? Ps3 ή να κοιτάξω να ασχοληθώ με το pc μέχρι να έρθει η καινούργια γενιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί θέλει να κατορθώσει να ξεπεράσει το ps3 τις 100 εκατομμύρια πωλήσεις και να μην θεωρηθεί step back σε σχέση με το ps2.

 

Δεν νομιζω οτι εχει στοχο τα 100εκ.Μακαρι να τα φτασει αλλα δεν το βλεπω.Ουτε πιστευω οτι θα θεωρηθει step back αν δεν τα φτασει.Καλως ή κακως και οι 3 κονσολες ειναι επιτυχημενες εμπορικα σε αυτη τη γενια.Το οτι δεν σαρωσε το ps3(σε φαση συντριβω τον ανταγωνισμο οπως στο παρελθον),δεν κανει την κονσολα λιγοτερο επιτυχημενη απο τις αλλες.

 

 

 

κάποια στιγμή θα βγάλει το ps4 σαν moderate update και όχι με επαναστικό hardware τύπου Cell.

 

Θα ειναι λαθος να μην παει σε cell και στην νεα γενια,με ολα τα studio της πλεον απολυτα εξοικιωμενα με την συγκεκριμενη τεχνολογια.Fail εντελως για μενα,οταν θα μπορει να σου εχει το αντιστοιχο uncharted 2 στο λανσαρισμα ή ενα χρονο μετα.

 

Λοιπόν τι προτείνεις cortan? Ps3 ή να κοιτάξω να ασχοληθώ με το pc μέχρι να έρθει η καινούργια γενιά?

 

Εγω θα σου πρότεινα ps3 ,αλλα ΤΩΡΑ:P Μην κανεις αλλες ερωτησεις:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε cortan χορταίνω να διαβάζω τα posts σου. Έχω τόσα πολλά στο νου μου να σου απαντήσω αλλά μόλις φτάνω την απάντηση συνέχεια τα ξεχνάω. :P Ότι το έχετε εξαντλήσει το θέμα μαζί μου παραδέχομαι είναι αλήθεια και σας ευχαριστώ για αυτό. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς το insomnia. :)

 

Για το τι PC έχω μπορείς να κοιτάξεις κάτω στην υπογραφή μου. Για αναβάθμιση σκέφτομαι να τσιμπήσω μια καλή κάρτα γραφικών (gtx460 μάλλον) και να συνδέω το PC με την 3D TV να το απολαμβάνω ρε παιδί μου! Πήρα και razer abyssus με mousepad και θα αυξηθεί και η εμπειρία. Σκέφτομαι και από βδομάδα να τσιμπήσω bf3 στα 19.90 που είναι πολύ καλή προσφορά αλλά δεν νομίζω να το παίζει το PC μου μόνο με μία αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών. Θα θέλει και CPU καλό λογικά.

 

Όσο για κονσόλα που μου λες, μεταχειρισμένα συνήθως τα αποφεύγω εκτός αν είναι από κανέναν γνωστό. Ο λόγος που θα ήθελα να πάρω κονσόλα είναι γιατί θα μου έβγαινε πιο φθηνά από μια ολική αναβάθμιση στο PC αλλά και επειδή θα είχα παιχνίδια που δεν βρίσκω στο PC παρά μόνο στις κονσόλες. Και θα είχα και το motion gaming.

 

Λοιπόν τι προτείνεις cortan? Ps3 ή να κοιτάξω να ασχοληθώ με το pc μέχρι να έρθει η καινούργια γενιά?

PS3 narouto (αφου αποφασισες γι' αυτο κα ιοχι ΧΒΟΧ) και ασε τις νεες γενιες. το μονο που αξιζει να περιμενεις ειναι το wii-u. Kαι μιας και ειπες για gtx480 ειδα απο μια προχειρη ματια πως εχει περιπου 140. βαλε αλλα τοσα για μαμα cpu και μνημες πας στο 300ρικο ετσι δεν ειναι; Με τοσα εχεις PS3 + 2 move + camera με τις σημερινες τιμες και τα παιχνιδια που οπως λες δεν εχεις στο πισι

 

P.S λες θα κανεις οικονομια... και θα αγορασεις το BF3 στα 20 ευρω ενω κυκλοφορει στα "γνωστα μαγαζια;" εκτος αν το θες για online και χρειαζεται κωδικο (δεν ξερω). Παντως το single player επαιξα τις 4 πρωτες πιστες και μετα το σβησα απ το σκληρο του PS3. καμια σχεση με killzone η COD series για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3 narouto (αφου αποφασισες γι' αυτο κα ιοχι ΧΒΟΧ) και ασε τις νεες γενιες. το μονο που αξιζει να περιμενεις ειναι το wii-u. Kαι μιας και ειπες για gtx480 ειδα απο μια προχειρη ματια πως εχει περιπου 140. βαλε αλλα τοσα για μαμα cpu και μνημες πας στο 300ρικο ετσι δεν ειναι; Με τοσα εχεις PS3 + 2 move + camera με τις σημερινες τιμες και τα παιχνιδια που οπως λες δεν εχεις στο πισι

 

P.S λες θα κανεις οικονομια... και θα αγορασεις το BF3 στα 20 ευρω ενω κυκλοφορει στα "γνωστα μαγαζια;" εκτος αν το θες για online και χρειαζεται κωδικο (δεν ξερω). Παντως το single player επαιξα τις 4 πρωτες πιστες και μετα το σβησα απ το σκληρο του PS3. καμια σχεση με killzone η COD series για μενα

 

Από ότι βλέπω όλοι ps3 προτείνετε. Ναι το xbox το απέκλεισα γιατί με ενδιαφέρει το blu ray player και το 3D. Αλλιώς θα ήταν και αυτό μέσα. Το bf3 το έχω δει στα γνωστά μαγαζιά αλλά το θέλω για online και για αυτό τα 20 ευρώ. :P

Η gtx 480 που λες είναι πανάκριβη. Εγώ για την 460 μίλησα! :P

 

Tο Wii U καλό μεν αλλά όχι τίποτα το εντυπωσιακό. Οι νέες κονσόλες θα έχουν να δείξουν σίγουρα πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε cortan χορταίνω να διαβάζω τα posts σου. Έχω τόσα πολλά στο νου μου να σου απαντήσω αλλά μόλις φτάνω την απάντηση συνέχεια τα ξεχνάω. :P Ότι το έχετε εξαντλήσει το θέμα μαζί μου παραδέχομαι είναι αλήθεια και σας ευχαριστώ για αυτό. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς το insomnia. :)

 

Για το τι PC έχω μπορείς να κοιτάξεις κάτω στην υπογραφή μου. Για αναβάθμιση σκέφτομαι να τσιμπήσω μια καλή κάρτα γραφικών (gtx460 μάλλον) και να συνδέω το PC με την 3D TV να το απολαμβάνω ρε παιδί μου! Πήρα και razer abyssus με mousepad και θα αυξηθεί και η εμπειρία. Σκέφτομαι και από βδομάδα να τσιμπήσω bf3 στα 19.90 που είναι πολύ καλή προσφορά αλλά δεν νομίζω να το παίζει το PC μου μόνο με μία αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών. Θα θέλει και CPU καλό λογικά.

 

Όσο για κονσόλα που μου λες, μεταχειρισμένα συνήθως τα αποφεύγω εκτός αν είναι από κανέναν γνωστό. Ο λόγος που θα ήθελα να πάρω κονσόλα είναι γιατί θα μου έβγαινε πιο φθηνά από μια ολική αναβάθμιση στο PC αλλά και επειδή θα είχα παιχνίδια που δεν βρίσκω στο PC παρά μόνο στις κονσόλες. Και θα είχα και το motion gaming.

 

Λοιπόν τι προτείνεις cortan? Ps3 ή να κοιτάξω να ασχοληθώ με το pc μέχρι να έρθει η καινούργια γενιά?

 

Λοιπόν.

Προτείνω τα εξής:

 

Επιλογή Νούμερο 1:

Η μητρική σου αναβαθμίζεται με bios και σηκώνει μέχρι και phenom II x6.

Aγοράζεις έναν Phenom II X4 960T ο οποίος έχει πολύ καλό stepping, μειωμένη κατανάλωση στα 95watt και έχει ενσωματωμένη λειτουργία turbo-clocking. (είναι ο μόνος από τους Phenom II x4 που ενσωματώνει αυτό το χαρακτηριστικό).

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26791&cat=2 113 ευρώ από visionstudio

 

Αγοράζεις επίσης μία GTX460 ή μία AMD 6850 γύρω στα 130-140 ευρώ.

Η πρότασή μου είναι να πας αν βρεις σε Gigabyte και σε έκδοση OC που έχουν πολύ καλό και σχετικά όχι θορυβώδες σύστημα ψύξης.

Και τέλος αγοράζεις και ένα νέο τροφοδοτικό, γιατί με το Force δεν ξέρω αν την βγάζεις καθαρός..μπορεί να σε κρεμάσει.

Πες άλλα 60 ευρώ είμαστε στα 300 ευρώ. Με αυτό το PC θα είσαι καλυμμένος για 2-3 χρόνια, με κάποιες μικρές παραχωρήσεις και θα μπορείς να χαρείς τα περισσότερα multiplatform στην τηλεόρασή σου με καλύτερα γραφικά από κονσόλα.

Κάποια στιγμή αργότερα, αν πας σε nVidia μπορείς να πάρεις και το 3DVision set και να παίζεις και 3D. Αποδεδειγμένα είναι η πιο πλήρης εμπειρία 3D αυτή τη στιγμή με υποστήριξη εκατοντάδων τίτλων και συνεχή υποστήριξη και driver updates από την nVidia.

 

Δίνεις άλλα 90-100 ευρώ και παίρνεις ένα μεταχειρισμένο xbox360 (πουλάνε εδώ στο insomnia) και με σύνολο 400 ευρώ αναβαθμίζεις pc και παίρνεις και κονσόλα.

 

Επιλογή Νούμερο 2:

Μεταχεισμένο PS3 FAT 40/80gb. Συνήθως τα πουλάνε κάτω από 200 ευρώ.

Και μεταχειρισμένο 360 στα 100 ευρώ, είσαι στα 300 ευρώ και έχεις πάρει και τις 2 κονσόλες και δε θα μας "πρήζεις" άλλο εδώ :P

 

Επιλογή Νούμερο 3:

Αγορά καινούριας κονσόλας.

Αγοράζεις PS3 εφόσον δείχνεις πώς κλίνεις προς τα εκεί.

Προσφορές δε θα σου αναφέρω γιατί όπως λες, τις ξέρεις απέξω. :P

 

Κάνεις ταυτόχρονα μία πολύ μικρή αναβάθμιση σε Athlon II X2/X3 (προτιμητέο X3 γύρω στα 55-60 ευρώ) και μία κάρτα γραφικών 5770/6770 ή περιμένεις λίγο να πέσουν οι τιμές στις 6850/gtx460 κάτω από το 100ευρω. Δηλαδή μία αναβάθμιση 150 ευρώ max.

Και θα παίζεις τα Multiplatform στο PC με καλύτερες επιδόσεις και θα έχεις και κάποια exclusive παιχνίδια του ps3.

 

Από το να δώσεις λεφτά για move controller + κάμερα + 2ο move controller + παιχνίδια για Move, δώσε λίγα παραπάνω και κάνε μερική αναβάθμιση στο PC σου και αγόρασε το πιο φθηνό ps3 slim που θα βρεις.. Συνολικά δε θα ξεφύγεις πολύ πάνω από τα 400 ευρώ και πάλι.

Επιλογή Νούμερο 4

Σου έχω προτείνει 3 επιλογές value for money στα 400 ευρώ και ακόμα δεν είσαι ικανοποιημένος.

Κάτσε στα αυγά σου, κράτα τα λεφτά, βγες έξω, πιες με την παρέα σου και συνέχισε να μας παιδεύεις με τις εκατοντάδες ερωτήσεις σου εδώ στο insomnia! :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Προτείνω τα εξής:

 

Επιλογή Νούμερο 1:

Η μητρική σου αναβαθμίζεται με bios και σηκώνει μέχρι και phenom II x6.

Aγοράζεις έναν Phenom II X4 960T ο οποίος έχει πολύ καλό stepping, μειωμένη κατανάλωση στα 95watt και έχει ενσωματωμένη λειτουργία turbo-clocking. (είναι ο μόνος από τους Phenom II x4 που ενσωματώνει αυτό το χαρακτηριστικό).

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26791&cat=2 113 ευρώ από visionstudio

 

Αγοράζεις επίσης μία GTX460 ή μία AMD 6850 γύρω στα 130-140 ευρώ.

Η πρότασή μου είναι να πας αν βρεις σε Gigabyte και σε έκδοση OC που έχουν πολύ καλό και σχετικά όχι θορυβώδες σύστημα ψύξης.

Και τέλος αγοράζεις και ένα νέο τροφοδοτικό, γιατί με το Force δεν ξέρω αν την βγάζεις καθαρός..μπορεί να σε κρεμάσει.

Πες άλλα 60 ευρώ είμαστε στα 300 ευρώ. Με αυτό το PC θα είσαι καλυμμένος για 2-3 χρόνια, με κάποιες μικρές παραχωρήσεις και θα μπορείς να χαρείς τα περισσότερα multiplatform στην τηλεόρασή σου με καλύτερα γραφικά από κονσόλα.

Κάποια στιγμή αργότερα, αν πας σε nVidia μπορείς να πάρεις και το 3DVision set και να παίζεις και 3D. Αποδεδειγμένα είναι η πιο πλήρης εμπειρία 3D αυτή τη στιγμή με υποστήριξη εκατοντάδων τίτλων και συνεχή υποστήριξη και driver updates από την nVidia.

 

Δίνεις άλλα 90-100 ευρώ και παίρνεις ένα μεταχειρισμένο xbox360 (πουλάνε εδώ στο insomnia) και με σύνολο 400 ευρώ αναβαθμίζεις pc και παίρνεις και κονσόλα.

 

Επιλογή Νούμερο 2:

Μεταχεισμένο PS3 FAT 40/80gb. Συνήθως τα πουλάνε κάτω από 200 ευρώ.

Και μεταχειρισμένο 360 στα 100 ευρώ, είσαι στα 300 ευρώ και έχεις πάρει και τις 2 κονσόλες και δε θα μας "πρήζεις" άλλο εδώ :P

 

Επιλογή Νούμερο 3:

Αγορά καινούριας κονσόλας.

Αγοράζεις PS3 εφόσον δείχνεις πώς κλίνεις προς τα εκεί.

Προσφορές δε θα σου αναφέρω γιατί όπως λες, τις ξέρεις απέξω. :P

 

Κάνεις ταυτόχρονα μία πολύ μικρή αναβάθμιση σε Athlon II X2/X3 (προτιμητέο X3 γύρω στα 55-60 ευρώ) και μία κάρτα γραφικών 5770/6770 ή περιμένεις λίγο να πέσουν οι τιμές στις 6850/gtx460 κάτω από το 100ευρω. Δηλαδή μία αναβάθμιση 150 ευρώ max.

Και θα παίζεις τα Multiplatform στο PC με καλύτερες επιδόσεις και θα έχεις και κάποια exclusive παιχνίδια του ps3.

 

Από το να δώσεις λεφτά για move controller + κάμερα + 2ο move controller + παιχνίδια για Move, δώσε λίγα παραπάνω και κάνε μερική αναβάθμιση στο PC σου και αγόρασε το πιο φθηνό ps3 slim που θα βρεις.. Συνολικά δε θα ξεφύγεις πολύ πάνω από τα 400 ευρώ και πάλι.

Επιλογή Νούμερο 4

Σου έχω προτείνει 3 επιλογές value for money στα 400 ευρώ και ακόμα δεν είσαι ικανοποιημένος.

Κάτσε στα αυγά σου, κράτα τα λεφτά, βγες έξω, πιες με την παρέα σου και συνέχισε να μας παιδεύεις με τις εκατοντάδες ερωτήσεις σου εδώ στο insomnia! :P :D

 

Χαχαχα μάλλον στην 4η θα καταλήξω μιας και δεν με βλέπω ποτέ να αποφασίζω ποτέ. Εδώ ξέρω περισσότερα πράματα για το xbox από έναν φίλο μου που το χει και ασχολείται με τεχνολογία και games. Μου έλεγε για παράδειγμα ότι τώρα έκαναν μια αναβάθμιση και παίζει blu ray και κάτι τέτοια κουλά! :P

 

Ξέχασα να αναφέρω πως το budget μου είναι βαριά βαριά 350 ευρώ. Άρα στην πρώτη επιλογή που είπες για αναβάθμιση PC και xbox αποκλείω το xbox και είμαι μια χαρά στο budget. Την δεύτερη μάλλον θα την αποκλείσω γιατί αν έχω στην κατοχή μου 2 κονσόλες δεν θα ξέρω τι παιχνίδι να πρωτοπάρω και στο τέλος δεν θα αγοράσω τίποτα. :P Στην νούμερο 3 επιλογή παίρνω ps3 με 2o DS3 + 2 Move + camera + 1-2 φθηνά παιχνιδάκια για αρχή. Έτσι μπαίνει στο budget.

 

Για το 3D gaming με PC σε TV τι παίζει? Διάβασα λίγο εκεί στην nvidia και από ότι κατάλαβα χρειάζομαι λογισμικό που το παίρνω με 40$? Μπέρδεμα είναι άστο καλύτερα. Άρα 3D gaming μόνο με ps3.

 

Αν είναι θα κάνω μια βόλτα τρίτη η τετάρτη και στο carrefour να δω τι παίζει και εκεί μιας και έχει αυτό με τις δωροεπιταγές και θα αποφασίσω ανάλογα. Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.......

Μεταχεισμένο PS3 FAT 40/80gb. Συνήθως τα πουλάνε κάτω από 200 ευρώ.

Γιατι αραγε εχουν υψηλη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με τα xbox;;;;;; αυτο για τις πωλησεις των κονσολων που αναφερεις σε αλλα ποστς!!!!

Αυτο οσον αφορα το τοπικ ΠΣ3 η ΧΒΟΧ (μονος σου το λες) :rolleyes: :rolleyes:

 

ΦΑΤ ----> Υψηλη πιθανοτητα YLOD (με τοση χρηση που σιγουρα εχει φαει)

Μη του λες για ΦΑΤ cortan "το κονομησε" ηδη ξερω τι σου λεω :mrgreen: :mrgreen:

παστες χρειαζεται μονο

 

Στειλε μου αν θες π.μ με χαρακτηριστικα πισιου για αναβαθμιση μη βγαινουμε offtopic. το μονο που θα κρατησω ειναι NVIDIA GTS250 pci express. Μαμα, cpu, μνημες το καλυτερο vfm να κρατησει 3-4 χρονια. Οι παλιοι σκληροι γονατιζουν το συστημα η πρεπει να αναβθμισθουνε ( τουλαχιστο αυτος που εχει το λειτουργικο μεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αραγε εχουν υψηλη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με τα xbox;;;;;; αυτο για τις πωλησεις των κονσολων που αναφερεις σε αλλα ποστς!!!!

Αυτο οσον αφορα το τοπικ ΠΣ3 η ΧΒΟΧ (μονος σου το λες) :rolleyes: :rolleyes:

 

ΦΑΤ ----> Υψηλη πιθανοτητα YLOD (με τοση χρηση που σιγουρα εχει φαει)

Μη του λες για ΦΑΤ cortan "το κονομησε" ηδη ξερω τι σου λεω :mrgreen: :mrgreen:

παστες χρειαζεται μονο

 

Στειλε μου αν θες π.μ με χαρακτηριστικα πισιου για αναβαθμιση μη βγαινουμε offtopic. το μονο που θα κρατησω ειναι NVIDIA GTS250 pci express. Μαμα, cpu, μνημες το καλυτερο vfm να κρατησει 3-4 χρονια. Οι παλιοι σκληροι γονατιζουν το συστημα η πρεπει να αναβθμισθουνε ( τουλαχιστο αυτος που εχει το λειτουργικο μεσα)

 

Σε μένα πήγαινε αυτό για το σύστημα? Γιατί εγώ δεν έχω GTS250.

Και τι λες για fat ρε έλεος μια πλάκα κάναμε και το πήρατε στα σοβαρά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αραγε εχουν υψηλη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με τα xbox;;;;;; αυτο για τις πωλησεις των κονσολων που αναφερεις σε αλλα ποστς!!!!

Αυτο οσον αφορα το τοπικ ΠΣ3 η ΧΒΟΧ (μονος σου το λες) :rolleyes: :rolleyes:

 

ΦΑΤ ----> Υψηλη πιθανοτητα YLOD (με τοση χρηση που σιγουρα εχει φαει)

Μη του λες για ΦΑΤ cortan "το κονομησε" ηδη ξερω τι σου λεω :mrgreen: :mrgreen:

παστες χρειαζεται μονο

 

Στειλε μου αν θες π.μ με χαρακτηριστικα πισιου για αναβαθμιση μη βγαινουμε offtopic. το μονο που θα κρατησω ειναι NVIDIA GTS250 pci express. Μαμα, cpu, μνημες το καλυτερο vfm να κρατησει 3-4 χρονια. Οι παλιοι σκληροι γονατιζουν το συστημα η πρεπει να αναβθμισθουνε ( τουλαχιστο αυτος που εχει το λειτουργικο μεσα)

 

Η μεταπωλητική αξία ενός προιόντος είναι o λόγος της τιμής πώλησής του τώρα ως μεταχειρισμένο με την τιμή αγοράς που είχε καινούριο στα καταστήματα. Π.χ. ένα PS3 40gb πουλιούνταν 440 ευρώ καινούριο (εν έτη 2008), τώρα πες πως το βρίσκεις μεταχειρισμένο με τιμή μεταπώλησης 170 ευρώ, αυτό σημαίνει πώς έχει μεταπωλητική αξία 170/440 = 0,38 ...

 

Ένα απλό 360 arcade πουλιέται από 80 μέχρι 120 ευρώ ανάλογα το μοντέλο του. Π.χ. πες ένα Falcon 360 (με μητρική πλακέτα Falcon), είχε τιμή αγοράς 200 ευρώ από αρχές του 2008 και τώρα πες πως πουλιέται 90 ευρώ. Μεταπωλητική αξία έχει 90/200 = 0.45.

 

Αν πάρουμε τα πιο παλιά FAT, π.χ. ένα FAT με τα 60gb πουλιούνταν εδώ 600 ευρώ και τώρα μπορεί να πωληθεί 250, άρα 250/600 = 0.41

Αν πωληθεί χαμηλότερα, αν έχει βγάλει ylod για παράδειγμα, τότε έχει ακόμα χαμηλότερη μεταπωλητική αξία.

 

Βλέπεις ένα pattern εδώ..Συνήθως η μεταπωλητική αξία προιόντων 2-3 χρόνων δεν ανεβαίνει πάνω από το 50 τοις εκατό της αξίας τους ποτέ. Εξαίρεση αποτελούν π.χ. τα προιόντα της Apple που όντως έχουν μεταπωλητική αξία.

Αλλά το να πληρώσεις κάτι σε απόλυτα λεφτά περισσότερο, δε σημαίνει πώς έχει και μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία και σου έφερα το παράδειγμα με το 360 arcade. Άρα να μη μπερδεύουμε τα πράγματα. :)

 

Σχετικά με τα PS3 FAT και το ylod. Το ξέρω πώς δεν είναι για τον καθέναν, αλλά π.χ. όταν εγώ αγόρασα ps3 FAT, καταρχήν σιγουρεύτηκα πώς δεν είναι ανοιγμένο. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι αυτό και αυτό αν γνωρίζεις, μπορεί να το καταλάβεις εύκολα.

Από τη στιγμή που δεν είναι ανοιγμένο και η κονσόλα άρα δεν έχει βγάλει ylod, μπορείς να λειτουργήσεις proactively και να το προστατέψεις από το να πάθει ylod. Βέβαια αυτή η δουλειά δεν είναι για τον καθέναν, πρέπει να γνωρίζεις από ηλεκτρονικά και να είσαι Power user. Εγώ προσωπικά το άνοιξα, το καθάρισα, του έκανα αλλαγή πάστας, του έκανα προληπτικά reflow με θερμοπίστολο (που έχω) στα joints του RSX και του έκανα αλλαγή ανεμιστήρα από 15blades σε 19blades και το έχω τοποθετημένο σε μία καλαίσθητη βάση που το κρατάω ανυψωμένο ώστε να έχει επαρκή ροή αέρα από δεξιά και από κάτω.

 

Αλλά γενικά τα 40/80gb PS3 FAT, ειδικά τα τελευταία έχουν από τη μάνα τους μειωμένες πιθανότητες για ylod. Ο κύριος λόγος που γίνεται στα πρώτα μοντέλα είναι εξαιτίας της κακής πάστας που χρησιμοποιούσε η sony, εξαιτίας της λανθασμένης σχεδίασης του ανεμιστήρα των 15blades που έκανε recirculate τον αέρα εσωτερικά του ps3 αντί να τον βγάζει έξω και εξαιτίας της ανεβασμένης θερμοκρασίας μερικών batch chips του RSX.

 

Για την αναβάθμιση του PC σου, όπως λες, μπορείς να μου στείλεις όποτε θέλεις pm και να μου πεις με λεπτομέρεια τι ακριβώς θές να κάνεις, σε τι θέλεις να το χρησιμοποιήσεις το PC και πόσο budget διαθέτεις και σε τι οθόνη (πόσες ίντσες και αν είναι hd ready ή full hd) θα παίζει το PC. Και μετά τα βρίσκουμε ;)

 

Χαχαχα μάλλον στην 4η θα καταλήξω μιας και δεν με βλέπω ποτέ να αποφασίζω ποτέ. Εδώ ξέρω περισσότερα πράματα για το xbox από έναν φίλο μου που το χει και ασχολείται με τεχνολογία και games. Μου έλεγε για παράδειγμα ότι τώρα έκαναν μια αναβάθμιση και παίζει blu ray και κάτι τέτοια κουλά! :P

 

Για το 3D gaming με PC σε TV τι παίζει? Διάβασα λίγο εκεί στην nvidia και από ότι κατάλαβα χρειάζομαι λογισμικό που το παίρνω με 40$? Μπέρδεμα είναι άστο καλύτερα. Άρα 3D gaming μόνο με ps3.

 

Αν είναι θα κάνω μια βόλτα τρίτη η τετάρτη και στο carrefour να δω τι παίζει και εκεί μιας και έχει αυτό με τις δωροεπιταγές και θα αποφασίσω ανάλογα. Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας! :)

 

Ήμουν σίγουρος!! :P

Στο PC αυτή τη στιγμή έχεις την καλύτερη εμπειρία 3D gaming, γιατί μπορείς να παίζεις παιχνίδια σε υψηλές αναλύσεις και ταυτόχρονα 3D και επιπλέον είναι η πλατφόρμα με την μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων σε 3D αν πας σε nVision της nVidia. Το support είναι ιδανικό και συνεχές.

Στο PS3 σε απόλυτα κριτήρια το 3D είναι πιο φτωχό, καθώς επειδή το PS3 είναι μία fixed κονσόλα με τις δυνατότητές της, για να αποδώσει real 3D συνήθως πρέπει να κάνεις κάποιο compromise. Στα περισσότερα παιχνίδια ρίχνουν την κάθετη ανάλυση στο μισό, π.χ. αν ένα παιχνίδι τρέχει (2D) σε 720p, αυτό σημαίνει πώς έχει ανάλυση 1280x720 εικονοστοιχεία Και αν τo framerate είναι capped, τότε τρέχει στα 30 frames το δευτερόλεπτο. Καθότι στο 3D χρειάζεσαι 2 framebuffers, δηλαδή 2 πανομοιότυπες εικόνες 2D (με μόνη διαφορά το βάθος στον άξονα Z), ώστε να σχηματιστεί από τον εγκέφαλο η προβολή σε 3D, πρέπει να έχεις 2 framebuffers από 1280x720 εικονοστοιχεία και να τρέχουν στα 30fps.

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον λόγω της αδυναμίας της επεξεργαστικής ισχύος ενός PS3. Π.χ. θα ήταν δυνατό να συμβεί αν μπορούσες να ενώσεις 2 Ps3 και να επεξεργαζόταν από μία εικόνα το καθένα. Τότε η εικόνα σε 3D θα είχε την ίδια ακριβώς ποιότητα με την εικόνα σε κανονική προβολή. Επειδή αυτό δε γίνεται ή τουλάχισοτν δε το έχει επιτρέψει η sony να γίνει officially, γι αυτό στην περίπτωσή μας θα πρέπει στο 3D να πέσει το framebuffer από τα 1280x720 στα 1280/2 x 720 ή διαφορετικά στα 640x720. Συνήθως οι developers κρατάνε με διάφορα τεχνάσματα την εικόνα στο 720x720 και capped στα 30fps.

 

Στο PC με το δυνατότερο hardware που με μία κάρτα γραφικών των 150 ευρώ μπορείς να παίζεις ακόμα και 1080p, χρησιμοποιώντας 3D πάλι ρίχνει την ανάλυση αλλά και πάλι βρίσκεσαι σε υψηλότερες αναλύσεις και η 3D εμπειρία εξαρτάται από τη δύναμη του PC. Αν έχεις δυνατό PC, μπορεί να απολαύσεις τον ίδιο κώδικα στα παιχνίδια, τα ίδια effects κτλ σε 3D.

 

Το 360 δεν παίζει bluray και δεν θα παίξει ποτέ bluray.

Αντίθετα, έχει αρχίσει και υποστηρίζει και αυτό σοβαρά το 3D.

Η λίστα με τα supported 3D games του 360 είναι η παρακάτω:

http://www.msxbox-world.com/xbox360/3d/games/page1.html

 

33 παιχνίδια μέχρι τώρα και όχι 2 :P

 

Θα ειναι λαθος να μην παει σε cell και στην νεα γενια,με ολα τα studio της πλεον απολυτα εξοικιωμενα με την συγκεκριμενη τεχνολογια.Fail εντελως για μενα,οταν θα μπορει να σου εχει το αντιστοιχο uncharted 2 στο λανσαρισμα ή ενα χρονο μετα.

 

Ναι σαφέστατα θα ήταν καλύτερα να πάει σε μία πολύ καλύτερη έκδοση του Cell με μία νέα κάρτα γραφικών.

Αυτό τουλάχιστον θα αύξανε και τις πιθανότητες να μπορεί να είναι backwards compatible με το PS3.

 

Αλλά η άποψή μου είναι πώς θα πάει σε ένα εντελώς νέο design, καθότι το παρελθόν έχει δείξει πώς σε κάθε Playstation κινείται διαφορετικά. Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο. Το μόνο σχεδόν σίγουρο είναι πώς θα έχει το ίδιο οπτικό μέσο.

Όπως και να το κάνεις, το bluray μπορεί να μην έγινε η επιτυχία που ήθελε η sony, αλλά τουλάχιστον έπιασε και αποδείχθηκε future proof.

Άσχετο αν δεν αξιοποιείται στα παιχνίδια, όπως πρέπει. Είμαι υπέρ της συνολικής μετάβασης σε bluray, ώστε και τα παιχνίδια σε PC να πάνε σε bluray και να προχωρήσει μπροστά η βιομηχανία γιατί έχουμε μείνει πολύ πίσω...

 

Xθες πηρα το motorstorm apocalypse και το παιζω σε 3D.Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω,απλα αγορασε το

To Resistance 3 επισης ανεβαζει ατμοσφαιρα 10Χ σε 3D.(αν και ειναι το παιχνιδι που χανει περισσοτερο στο 3D του, κυριως σε frames)

 

 

ΥΓ.Xρονια πολλα επισης!!

YΓ2.Mισω το slpit screen.

 

Πες μου για το apocalypse τη γνώμη σου.

Καταρχήν, από παλέττα χρωμάτων και artstyle πώς είναι?

Αυτό που μ αρέσει στο pacific rift είναι πώς έχει πολύ ζωντανά χρώματα (όχι μουντά).

Το Apocalypse είναι στο ίδιο setting? Γιατί κάτι trailers που είχα δει, μου φάνηκε πιο urban το περιβάλλον και δε μου πολυαρέσει αυτό.

Να σου αναφέρω αντίστοιχο παράδειγμα στο PC. DiRT 1 vs DIRT 2. Το DIRT 1 πολύ πιο καλό art style...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...