Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακη μηχανη για κλαμπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας ! Ενδιαφερομαι να αγορασω μια compact μηχανη γιατι μου προτειναν να ασχοληθω με τη συγκεκριμενη δουλεια σε ενα κλαμπ , στη Θεσσαλονικη , στην Ηλιουπολη . Εχω μια SONY DSC W1 απο Γερμανια , που ειχα παρει πριν πολλα χρονια. Ακομα δεν τα εχει φαει τα ψωμια της.. βγαζει καλες.. αλλα θα ηθελα κατι πιο ποιοτικο , σε κατι τοσο δυσκολο (φωτογραφηση με χαμηλο φωτισμο ) ! Καθε βοηθεια ειναι χρησιμη ! Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 150 -200 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να βγαλεις καλες φωτογραφιες με compαct σε χαμηλο φωτισμο κλαμπ θες πανω απο 250 ευρω και παλι τα αποτελεσματα θα ειναι μετριως καλα με τους μικρους φακους. προφανως και θες και φουλ manual ρυθμισεις στην compact σου γιατι με αυτοματες ρυθμισεις και ειδικα αυτοματο ISO τα αποτελεσματα θα ειναι μετριοτατα.

θα σου προτεινω αυτη και ας ειναι ακριβοτερη απο οτι θες

http://www.skroutz.gr/s/257551/Canon-PowerShot-SX210-IS.html

 

εχεις ξανασχοληθει με τη φωτογραφια πριν να υποθεσω. πολυ πιο καλα αποτελεσματα θα εχεις με μια bridge camera. αλλα οχι στα 150 με 200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση σου ! Εγω να σου πω την αληθεια δεν εχω ξανασχοληθει με φωτογραφησεις . Ασχολουμαι ομως με photoshop και ετσι καταφερνω να διορθωσω για ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα τις φωτογραφιες της τωρινης μηχανης μου. Η bridge camera τι ειναι ; Κοιτα στο σκρουτζ ειδα στα 213 τιμη.. ενταξει.. μεχρι εκει πιστευω πως φτανω ! Επισης , εξηγησε μου σε παρακαλω τι εννοεις με τον ορο full manual ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα χρηματα μονο μεταχειρισμενη DSLR. Οτιδηποτε αλλο ειναι κατω του μετριου και ουτε καν σε ερασιτεχνικο επιπεδο. Καλυτερα δηλαδη να χρησιμοποιεις αυτη που εχεις ηδη παρα να δωσεις τα χρηματα σου. Το μεγαλυτερο προβλημα ομως πιστευω ειναι οτι εισαι εντελως αρχαριος οχι οτι εγω ειμαι κανενας φωτογραφος δηλαδη γνωριζω μονο βασικες αρχες και εχω καποιες θεωρητικες γνωσεις και χωρις σχετικη εμπειρια.

 

Με φλας μπορεις να τραβηξεις με compact καποιες καλες φωτογραφιες αλλα δεν ειναι καμερες για δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony DSC-WX 5 : http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=12742&ref=3

 

Sony DSC-WX1 : http://www.photoqueen.gr/site.php?file=productdetails.xml&id=2139#

 

OLYMPUS SZ-10 : http://www.pixmania.gr/gr/gr/09801508/art/olympus/sz-10-aocis.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TVRRMU96VXlNRGs7MTMyMjY0NTYxNjs

 

Πες μου τη γνωμη σου για αυτες τις τρεις

 

Σε αυτα τα χρηματα μονο μεταχειρισμενη DSLR. Οτιδηποτε αλλο ειναι κατω του μετριου και ουτε καν σε ερασιτεχνικο επιπεδο. Καλυτερα δηλαδη να χρησιμοποιεις αυτη που εχεις ηδη παρα να δωσεις τα χρηματα σου

 

Αλήθεια ;; Σε πολλα ξενα φορουμ ομως ειδα , να γραφουν για low budget μηχανες.. εχουν γινει πολλα reviews. Και μιλανε για πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια ;; Σε πολλα ξενα φορουμ ομως ειδα , να γραφουν για low budget μηχανες.. εχουν γινει πολλα reviews. Και μιλανε για πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα..

 

Οχι για τη δουλεια που τη θες. Ξερω πολλους απο εντελως αρχαριους μεχρι ερασιτεχνες που εχουν DSLR. Δε γινεται οπως καταλαβαινεις να πας για "δουλεια" με compact

 

Με DSLR και καταλληλο φακο μπορεις να κανεις τη νυχτα μερα χωρις καν φλας για να σου δωσω να καταλαβεις τη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για τη δουλεια που τη θες. Ξερω πολλους απο εντελως αρχαριους μεχρι ερασιτεχνες που εχουν DSLR. Δε γινεται οπως καταλαβαινεις να πας για "δουλεια" με compact

 

Με DSLR και καταλληλο φακο μπορεις να κανεις τη νυχτα μερα χωρις καν φλας για να σου δωσω να καταλαβεις τη διαφορα

 

 

Καλα μη φανταστεις πως θα γινει επαγγελματικη δουλεια στο μαγαζι.. πρωτη μου φορα θα ειναι ! Απλα ετσι θελω να ψαχτω γιατι με ενδιαφερει.. απο αυτες που παρεθεσα πιο πανω δεν αξιζει καμια ;; Επισης θα ήθελα να μου προτεινεις καποιο site για να δω , μεταχειρισμενες

 

Βρήκα μία φθηνή dslr στο skroutz !! http://www.skroutz.gr/s/387247/Kodak-Z5010.html

Τι θα έλεγες για αυτήν ;;

 

Και αυτήν : http://www.skroutz.gr/s/319328/Kodak-Easyshare-MAX-Z990.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μη φανταστεις πως θα γινει επαγγελματικη δουλεια στο μαγαζι.. πρωτη μου φορα θα ειναι ! Απλα ετσι θελω να ψαχτω γιατι με ενδιαφερει.. απο αυτες που παρεθεσα πιο πανω δεν αξιζει καμια ;; Επισης θα ήθελα να μου προτεινεις καποιο site για να δω , μεταχειρισμενες

 

Δε μπορω να σου προτεινω καποιο γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε προσωπικα με αγορα μεταχειρμενης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δειτε αυτες τις 2 : Η πρωτη γραφει dslr-like . Τι σημαινει αυτο ; http://www.skroutz.gr/s/387247/Kodak-Z5010.html

 

http://www.skroutz.gr/s/319328/Kodak-Easyshare-MAX-Z990.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε σου προτεινουμε εδω ειναι compact με πολυ καλα αποτελεσματα. οι compact καμερες ομως εχουν ενα μεγαλο - που θετει ορια στο ποσο καλη φωτογραφια θα τραβηξουν σε χαμηλους φωτισμος

1ον μικρους φακους μετριας ποιοτητας (οχι φωτεινους) αρα λιγοτερο φως στον αισθητηρα=αναγκη για μεγαλυτερες εκθεσεις (χρονικο διαστημα μεταξυ ανοιγματος και κλεισιματος κλειστρου)

2ον μικρους αισθητηρες με συγκεντρωμενα πολλα mpixel και σε συνδιασμο με το το (1) προκυπτει θορυβος σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. οταν λεμε θορυβο εννοουμε μειωσει λεπτομερειας σε σκοτεινες περιοχες της φωτογραφιας που ειτε προκυπτει απο την κακη ποιοτητα του φακου/αισθητηρα/ελλειψη φωτος ειτε απο το firmware της μηχανης που κανει μια βασικη μειωση θορυβου αλλα πολλες φορες κανει τα πραγματα χειροτερα.

 

 

αν θες βοηθεια για τις 1ες σου φωτογραφιες με χειροκινητες ρυθμισεις οτιδηποτε αποροια εχεις μπορεις να την θεσεις στο θεμα σου εδω και θα παρεις βοηθεια αν μπορω τουλαχιστον απο εμενα.

 

επισης bridge ειναι οι μηχανες που δεν ειναι compact αλλα ουτε και dslr. ειναι δηλαδη κατι σαν ενδιαμεση κατηγορια που γεφυρωνει τις δυο κατηγοριες με χαρακτηριστικα συνηθως του ενσωματομενους φακους μεν αλλα με δυνατοτητες ζουμ που για να τα πετυχεις σε dslr θες πανω απο 3000 με 4000 ευρω σε τηλεφακο και σωμα μηχανης.

η ποιοτητα προσωπικη μου γνωμη ειναι πολυ πιο κοντα στα επιπεδα ποιοτητας μια καλης entry level dslr παρα σε μια καλη compact. αναλογως και τη μηχανη παντα.

bridge ειναι και οι μηχανες που μας δειχνεις στα τελευταια λινκ απο το σκρουτζ οι kodak δλδ αλλα σε νυχτερινη φωτογραφια απλα ξεχνα το. δεν ειναι καλες. γενικα ξεχνα της kodak διαπαντως προς το παρον απο τις επιλογες σου

 

http://www.amazon.co.uk/Fujifilm-FinePix-HS10-Digital-Camera/dp/B00342UTQ6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1322648481&sr=8-1

 

υπηρχε και panasonic fz 38 αλλα δυστυχως επαψε να παραγεται και δε τη βρισκεις ουτε μεταχειρισμενη

σε entry level dslr οι προσιτες επιλογες που εχεις ειναι η nikon d3000 (δε τραβαει βιντεο) nikon d3100 canon1100d με τους φακους του κιν. επισης η pentax k-x αλλα ειναι πιο ακριβη νομιζω.

 

συνοψιζοντας. με compact θα κανεις δυσκολα τη δουλεια σου σε νυχτερινο φωτισμο και μαλλον πρεπει να το παρεις αποφαση αυτο ή να κανεις παραχωρησεις στη ποιοτητα και του τι ακριβως θες. καμια κομπακτ δε θα σου δωσει αριστα αποτελεσματα και εφοσον μιλαμε για δουλεια δε θα σε καλυψει καμια κομπακτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου προτεινετε και εσεις καποια ;; οχι με 500 και 600 ευρω ομως.

 

οτιδηποτε σου προτεινουμε εδω ειναι compact με πολυ καλα αποτελεσματα. οι compact καμερες ομως εχουν ενα μεγαλο - που θετει ορια στο ποσο καλη φωτογραφια θα τραβηξουν σε χαμηλους φωτισμος

1ον μικρους φακους μετριας ποιοτητας (οχι φωτεινους) αρα λιγοτερο φως στον αισθητηρα=αναγκη για μεγαλυτερες εκθεσεις (χρονικο διαστημα μεταξυ ανοιγματος και κλεισιματος κλειστρου)

2ον μικρους αισθητηρες με συγκεντρωμενα πολλα mpixel και σε συνδιασμο με το το (1) προκυπτει θορυβος σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. οταν λεμε θορυβο εννοουμε μειωσει λεπτομερειας σε σκοτεινες περιοχες της φωτογραφιας που ειτε προκυπτει απο την κακη ποιοτητα του φακου/αισθητηρα/ελλειψη φωτος ειτε απο το firmware της μηχανης που κανει μια βασικη μειωση θορυβου αλλα πολλες φορες κανει τα πραγματα χειροτερα.

 

 

αν θες βοηθεια για τις 1ες σου φωτογραφιες με χειροκινητες ρυθμισεις οτιδηποτε αποροια εχεις μπορεις να την θεσεις στο θεμα σου εδω και θα παρεις βοηθεια αν μπορω τουλαχιστον απο εμενα.

 

επισης bridge ειναι οι μηχανες που δεν ειναι compact αλλα ουτε και dslr. ειναι δηλαδη κατι σαν ενδιαμεση κατηγορια που γεφυρωνει τις δυο κατηγοριες με χαρακτηριστικα συνηθως του ενσωματομενους φακους μεν αλλα με δυνατοτητες ζουμ που για να τα πετυχεις σε dslr θες πανω απο 3000 με 4000 ευρω σε τηλεφακο και σωμα μηχανης.

η ποιοτητα προσωπικη μου γνωμη ειναι πολυ πιο κοντα στα επιπεδα ποιοτητας μια καλης entry level dslr παρα σε μια καλη compact. αναλογως και τη μηχανη παντα.

bridge ειναι και οι μηχανες που μας δειχνεις στα τελευταια λινκ απο το σκρουτζ οι kodak δλδ αλλα σε νυχτερινη φωτογραφια απλα ξεχνα το. δεν ειναι καλες. γενικα ξεχνα της kodak διαπαντως προς το παρον απο τις επιλογες σου

 

http://www.amazon.co.uk/Fujifilm-FinePix-HS10-Digital-Camera/dp/B00342UTQ6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1322648481&sr=8-1

 

υπηρχε και panasonic fz 38 αλλα δυστυχως επαψε να παραγεται και δε τη βρισκεις ουτε μεταχειρισμενη

σε entry level dslr οι προσιτες επιλογες που εχεις ειναι η nikon d3000 (δε τραβαει βιντεο) nikon d3100 canon1100d με τους φακους του κιν. επισης η pentax k-x αλλα ειναι πιο ακριβη νομιζω.

 

συνοψιζοντας. με compact θα κανεις δυσκολα τη δουλεια σου σε νυχτερινο φωτισμο και μαλλον πρεπει να το παρεις αποφαση αυτο ή να κανεις παραχωρησεις στη ποιοτητα και του τι ακριβως θες. καμια κομπακτ δε θα σου δωσει αριστα αποτελεσματα και εφοσον μιλαμε για δουλεια δε θα σε καλυψει καμια κομπακτ

 

 

λοιπον απο οσες μου εδειξες η Fujifilm Fine Pix ειναι αυτη που μπορω να αγγιξω.. Εισαι φοβερος γιατι εβαλες ενα πολυ κατατοπιστικο οδηγο για εναν αρχαριο. Θελω να ρωτησω τι ειναι η dslr - like .. Τις αλλες μηχανες πολυ δυσκολα φιλε μου! Ειναι αρκετα τα χρηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η ποιοτητα προσωπικη μου γνωμη ειναι πολυ πιο κοντα στα επιπεδα ποιοτητας μια καλης entry level dslr παρα σε μια καλη compact. αναλογως και τη μηχανη παντα.

 

 

Εγω θα ελεγα το αντιθετο. Οτι τα επιπεδα τους ειναι μιας καλης compact και οχι μιας DSLR. Εγω και τις "bridge" compact με περισσοτερα feature τις θεωρω

 

Δε διαφωνω οτι η HS10 ειναι καλη ultrazoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου προτεινετε και εσεις καποια ;; οχι με 500 και 600 ευρω ομως.

σε κομπακτ ηδη σου προτεινα εγω canon sx210 και επισης σου εκαναν μια αλλη πολυ καλη επιλογη τη sony hx-5v

 

σε dslr εφοσον δε θες 500-600 ευρω να δωσεις και θες σχετικα επαγγελματικη ποιοτητα φωτογραφιας σε κλαμπ θα πρεπει να κανεις παραχωρηση στο οτι δε θα εχεις την δυνατοτητα βιντεο και φακο με περιορισμενο ζουμ.

nikond3000

 

σε bridge/superzoom ηδη σου προτεινα μια καλη μηχανη την fujifilm hs10. δεν υπαρχει καμια αλλη καλη επιλογη bridge κατω απο τα 250 ευρω. για νυχτερινη φωτογραφηση παντα

 

Εγω θα ελεγα το αντιθετο. Οτι τα επιπεδα τους ειναι μιας καλης compact και οχι μιας DSLR. Εγω και τις "bridge" compact με περισσοτερα feature τις θεωρω

αναλογα τη superzoom. δεν ειναι ολες οι bridge καμερες καλες. αλλα εχουν βγει καποια μοντελα διαμαντια. πχ δε μπορεις να συγκρινεις τα αποτελεσματα απο μια panasonic fz38 ή fz100 ή fujifilm hs10 με καμια κομπακτ. τα περισσοτερα feature ναι τουλαχιστον οσον αφορα το ζουμ. σε χειροκινητες ρυθμισεις δεν εχουν πολλες διαφορες. και επισης οι περισσοτερες παιρνουν και εξωτερικο φλας που καμια κομπακτ δεν παιρνει.

δε λεω οτι εχεις αδικο σε οτι λες βεβαια. πολλες bridge ειναι μετριοτατες και ανετα τις ξεπερνουν οι κομπακτ στην ποιοτητα φωτογραφιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...