Προς το περιεχόμενο

arch Linux xfce lxdm


Ather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καινούριος με το arch έβαλα xfce για κάτι το διαφορετικό και για display manager to lxdm. Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω login στο γραφικό περιβάλλον. Το log αρχείο του lxdm δείχνει ότι πάει να εκτελέσει το startlxde (τον κωδικό τον έχει δεχτεί ως σωστό και το login ειναι ok) αντί για το startxfce4 που είναι και το σωστό. Πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται το λάθος. Βρήκα το lxdm.conf και άλλαξα το default σε startxfce4 αλλά δεν κατάφερα κάτι. Στο θέμα μου τώρα αν κάποιος έχει τρέξει xfce με manager lxdm για να δω τι χρειάζεται να κάνω.

φυσικά με το που το δημοσίευσα βρήκα αυτό http://wiki.xfce.org/faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το startxfce ξεκινά κανονικά. Όμως όταν βάζω όνομα χρήστη και κωδικό συμπεριφέρεται σαν να είναι λάθος ο κωδικός. Δηλαδή με επαναφέρει στην αρχική γραφική οθόνη για να ξανα-εισάγω το όνομα χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα φτιαξεις ενα αρχειο με ονομα xinitrc μεσα στο /etc/lxdm/, θα βαλεις μεσα τη γραμμη

>exec ck-launch-session startxfce4

και θα κανεις chmod +x xinitrc. Φυσιολογικα θα μπορεις να μπεις πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιξε! respect . να σχηματίσω άσχημη εντύπωση για τη διανομή ή είναι αρχή ακόμη; btw ο κώδικας αυτός υπάρχει στο Xsession στο section unknown διανομή(???!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'εγω νεος ειμαι στο arch αλλα μπορω να σου πω πως οσο περισσοτερο το χρησιμοποιω, τοσο περισσοτερο το γουσταρω. :wub: Ειναι κολλημα, θα δεις...

 

Διαβαζοντας το Xsession καταλαβα κι'εγω πως χρειαζεται... "βοηθεια" για να ξεκινησει, με ενα ξεχωριστο xinitrc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιξε! respect . να σχηματίσω άσχημη εντύπωση για τη διανομή ή είναι αρχή ακόμη; btw ο κώδικας αυτός υπάρχει στο Xsession στο section unknown διανομή(???!!!)

 

πριν σχηματίσεις άσχημη γνώμη, μάθε να διαβάζεις τα wiki που άλλοι έχουν γράψει για να βοηθούν. Και ειδικά στο arch υπάρχει καταπληκτικό wiki

https://wiki.archlinux.org/index.php/Xfce#Running_Xfce

 

Όπως βλέπεις τα βήματα εκκίνησης περιγράφονται λεπτομερώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα πάντως ότι άλλος έδωσε απάντηση και άλλος έκανε "παρατήρηση"

btw το wiki όπως περιγράφει τη διαδικασία για την περίπτωση αυτόματης εκκίνησης δε λειτουργεί καθώς το script της διανομής είναι γραμμένο λάθος όπως έγραψα πιο πριν. Στα λέω διότι τι wiki ήταν το πρώτο που διάβασα. Α να μην ξεχάσω ότι δεν μπορούσα να κατεβάσω ούτε πακέτα γιατί είχαν κάνει λάθος και στις πηγές λογισμικού και την απάντηση τη βρήκα σε post άλλου forum.

υπομονή όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδείς αλάνθαστος, ακόμη και το wiki του Arch έχει λάθη. Πέραν της πλάκας όμως, είναι από τα καλύτερα και πιο τεκμηριωμένα που υπάρχουν , σιγά-σιγά θα το δεις, βέβαια εγώ που ξαφνικά έχασα τον ήχο δεν έβγαλα ποτέ άκρη, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Η κάθε διανομή έχει τα (+) και τα (-) της, δουλεύοντάς την θα δεις άν σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να σου πω πως οσο περισσοτερο το χρησιμοποιω, τοσο περισσοτερο το γουσταρω. :wub: Ειναι κολλημα, θα δεις...

 

 

True.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...