Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες λιθίου που διαρκούν 10 φορές περισσότερο υπόσχεται νέα έρευνα σε 5 χρόνια


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος τα χεζει τα κινητα,στα αυτοκινητα να τις βαλουν,μπας και γλιτωσουμε απο το πετρελαιο...

 

 

για αυτον ακριβως τον λογο δεν αφηνουν τις ερευνες για τις μπαταριες να προχωρησουν.

 

 

Ας μην ξεχναμε οτι το μεγαλυτερο καρτελ παγκοσμια ειναι αυτο του πετρελαιου. Η ηλεκτροκινηση τους αφορα αμεσα γι αυτο και φρεναρουν με καθε τροπο την προσπαθεια εξελιξης της.

 

Σκεφτειτε μια μπαταρια που γεμιζει φθηνα, ακομα και τσαμπα. Ιδανικο για εμας, οχι ομως για ενα καρτελ τρισσεκατομυριων.

 

 

Με τη σημερινη τους μορφη οι μπαταριες ειναι οριακα βολικες για την ηλεκτροκινηση, και ανεκτες για τα smartphone. Ακομα κι αν η ερευνα γινεται με σκοπο τις μπαταριες μικρου μεγεθους που προοριζονται για smartphones-φορητους τοτε καταλαβαινετε ποσο ευκολο ειναι να επεκταθει σε καθε τομεα, οπως της αυτοκινησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφορετικά υλικά, αν θα ειναι λιθίου, θα φορτίζουν με την θερμότητα του σώματος η τεχνολογία απο τον άρη πρέπει να βρεθει μια λύση καποια στιγμή γιατι οι τεχνολογία προχωράει τα smartphones και γενικά τα κινητά τηλέφωνα "πεινάνε" πλέον απο περισσότερη ενέργεια.

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λες και ξερω οτι υπαρχουν . Στο νου μου ομως ειχα κατι σαν σταθερο υπολογιστη που τον φτιαχνεις στα μετρα σου απο διαφορα εξαρτηματα ( υπερβολη )

 

επίσης,οι 8πύρηνοι όταν θα βγουν αν ακολουθήσουν την κατανάλωση των 4πύρηνων δεν θα έχουν καμιά διαφορά με έναν μονοπύρηνο.Βλέπε tegra 3, και αντίστοιχα pentium 4 vs i7.

 

Αλήθεια,κανείς δεν θυμάται τα τότε smartphones του 2008-9;Όλοι τόσο επιλεκτική μνήμη έχετε;

δεν πειράζει,γκρινιάξτε αφού δεν έχετε κάτι άλλο να πείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτον ακριβως τον λογο δεν αφηνουν τις ερευνες για τις μπαταριες να προχωρησουν.

 

 

Ας μην ξεχναμε οτι το μεγαλυτερο καρτελ παγκοσμια ειναι αυτο του πετρελαιου. Η ηλεκτροκινηση τους αφορα αμεσα γι αυτο και φρεναρουν με καθε τροπο την προσπαθεια εξελιξης της.

 

Σκεφτειτε μια μπαταρια που γεμιζει φθηνα, ακομα και τσαμπα. Ιδανικο για εμας, οχι ομως για ενα καρτελ τρισσεκατομυριων.

 

 

Με τη σημερινη τους μορφη οι μπαταριες ειναι οριακα βολικες για την ηλεκτροκινηση, και ανεκτες για τα smartphone. Ακομα κι αν η ερευνα γινεται με σκοπο τις μπαταριες μικρου μεγεθους που προοριζονται για smartphones-φορητους τοτε καταλαβαινετε ποσο ευκολο ειναι να επεκταθει σε καθε τομεα, οπως της αυτοκινησης

το ιδανικοτερο θα ηταν να ειχαμε υπερ-πυκνωτες

μηδενικη ταχυτητα φορτισης,απειρες φορτισεις-εκφορτισεις,και τρελλες αντοχες σε peak ρευματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meraklis56, ακόμα έχω ένα e50 της Nokia με την BL-5C Li-ion 1020mAh στα 3.7V και επειδή πάντα έχω φορτισμένα δεύτερα και τρίτα κινητά για ώρα ανάγκης και ελέγχω τις μπαταρίες τους, ακόμα και τώρα μια χαρά κρατάει και το τηλέφωνο μια χαρά λειτουργεί και ας είναι του 2006 μοντέλο, made in Finland βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο πόσο κρατούν, αλλά και η διάρκεια ζωής της μπαταρίας, που φαντάζομαι θα είναι και ακριβότερες.

Αν στον χρόνο πέφτουν κατακόρυφα όπως διάβασα, δεν συμφέρει κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meraklis56, ακόμα έχω ένα e50 της Nokia με την BL-5C Li-ion 1020mAh στα 3.7V και επειδή πάντα έχω φορτισμένα δεύτερα και τρίτα κινητά για ώρα ανάγκης και ελέγχω τις μπαταρίες τους, ακόμα και τώρα μια χαρά κρατάει και το τηλέφωνο μια χαρά λειτουργεί και ας είναι του 2006 μοντέλο, made in Finland βλέπεις.

 

Nokia N78.Κινητό του 8,με επεξεργαστή που τρέχει στα 369mhz και κολλάει στα πιο βασικά πράγματα,με bugs όσο δεν πάει.Όσο το χρησιμοποιούσα σαν κύριο κινητό,αν κρατούσε 2 μέρες ήμουν ευχαριστημένος.

Xperia X10.Κινητό του 9,με μια οθόνη 4 ιντσών,overclocked απο 1 στα 1.2,κρατάει 2 μέρες με μια μέτρια χρήση.

 

με συστηματική φόρτιση και στα 2 κινητά.Όχι πρώτα κλείνει απο μπαταρία το κινητό και μετά το φορτίζω.Όπως επίσης δεν το αφήνω βράδυα να φορτίζει.

 

εγώ μέχρι στιγμής λέω οι Σουηδο-Ιάπωνες μου συμπεριφέρθηκαν πιο σωστά.

Όπως και να χει,πρέπει ο κόσμος να σταματήσει αυτήν την καραμέλα με τις μπαταρίες και ότι όσο πάμε τα κινητά θα κρατάνε ακόμα λιγότερο.Είναι άτοπο

 

@speedman, μπορεί μια συσκευή στο μέγεθος της παλάμης μου,να συγκριθεί με ένα κουτί,μοντέλα και τα 2 της ίδιας χρονιάς;

ούτε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΤΕ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

 

Πραγματικα.αυτο.

 

Μας τα κανανε κοκκινα με τις μπαταριες υδρογωνου πριν απο 5+ χρονια.Μας πριζανε με τις μπαταριες βακτηριων (και καλα θα βγαινανε φετος;).

 

Ε οχι αλλες αερολογιες.5 χρονια ειναι πολλα.Εχουν την τεχνολογια και δε την δειχνουν μεχρι να την χρειαστουν πραγματικα τα tablets/smartphones και να πουλησουν τα εντερα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meraklis56 αυτό που υποστήριξα είναι ότι κάποια κινητά είχαν μπαταρίες Li-ion από το 2006 και χωρητικότητα 1 Ah!!! Κανείς δεν λέει ότι τα spec των κινητών δεν βελτιώνονται, προφανώς και η επεξεργαστική τους δύναμη πολλαπλασιάζεται και τα λειτουργικά τους συστήματα γίνονται ωριμότερα από την άλλη όμως αντίστοιχη ανάπτυξη στις μπαταρίες δεν έχουμε δει αυτά τα χρόνια και αναφέρομαι στην αγορά, στην πράξη, όπως έχουμε πολυπύρηνα κινητά με μεγάλες οθόνες στα χέρια μας, έτσι να δούμε και μία αντίστοιχη τουλάχιστον αύξηση x2-x3 και στην χωρητικότητα της μπαταρίας και όχι να κουβαλάμε και δεύτερη μπαταρία (όσοι μπορούν βέβαια να αλλάξουν την μπαταρία στο κινητό τους) μαζί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...