Προς το περιεχόμενο

Η νέα τεχνολογία HzO καθιστά αδιάβροχο κάθε smartphone.


Dibasic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να θέλουμε περίπου 50 ημέρες μέχρι την έναρξη της μεγαλύτερης τεχνολογικής έκθεσης στον κόσμο, τη CES 2012, ωστόσο έχουν ξεκινήσει ήδη μερικές εκδηλώσεις για την παρουσίαση αυτών που θα δούμε εκεί.

 

hzo_technology_demo.jpg

 

Ανάμεσα σε αυτές, ξεχωρίζει η τεχνολογία HzO που μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε smartphone για να το καταστήσει αδιάβροχο, με μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση από αυτή που έχουμε συνηθίσει στις “θωρακισμένες” συσκευές.

 

Έτσι, αντί να αποτρέπει την είσοδο του νερού, η τεχνολογία HzO το αφήνει να κυλά μέσα στη συσκευή χωρίς να προκαλεί καμία ζημιά! Οι πληροφορίες δεν είναι πολλές, αλλά έχει γίνει γνωστό ότι δημιουργεί ένα υδρόφοβο στρώμα πάχους λίγων νανομέτρων, που προστατεύει τα σωθικά της συσκευής από το υγρό στοιχείο.

 

Για να αποδείξει τους ισχυρισμούς της, η εταιρία βύθισε ένα “περιποιημένο” Samsung Galaxy S II μέσα σε νερό, αυτό λειτουργεί κανονικά χωρίς κανέναν περιορισμό των δυνατοτήτων του.

 

Δε γνωρίζουμε πότε θα είναι ευρέως διαθέσιμη η τεχνολογία HzO, αλλά μπορεί να βρει εφαρμογή σε οποιαδήποτε συσκευή (smartphone, tablet, TV, θήκες κλπ.), ενώ ήδη η γνωστή κατασκευάστρια θηκών προστασίας Zagg έχει αναλάβει να τη χρησιμοποιήσει σε δικά της προϊόντα.

 

Ένα μεγάλο βήμα για τη δημιουργία ανθεκτικών συσκευών, χωρίς να χάνεται ο υπέρλεπτος σχεδιασμός.

 

Source.png Πηγή: PCWorld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πάρα πολύ ενδιαφέρον.Αν και η τιμή του θα ναι απαγορευτική όπως συνήθως...Όταν μιλάμε για τεχνολογίες με νανόμετρα...τα κόστη,έιναι αντιστρόφως ανάλογα με το μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχετε ξαναδεί τη τεχνολογία αυτή παιδιά εδώ και αρκετό καιρό.

 

Σίγουρα θα είδατε σε κάποιο πρωϊνάδικο, έναν Έλληνα με μία πατέντα ενός υγρού, με το οποίο ψέκαζες τα ρούχα σου ή κάποια άλλη επιφάνεια και αυτά γίνονταν 100% αδιάβροχα. Πάλι με χρήση νανοτεχνολογίας.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω, η λύση που προτείνεται στο παρών άρθρο είναι το ίδιο.

 

Προφανώς θα βουτάς το κινητό σου στο υγρό αυτό και το αδιαβροχοποιεί για κάποιο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να βλέπω την μεταφορά του Singin' in the Rain στο Phonin' in the Rain... :lol:

 

Επιτέλους, θα παίζω angy birds στα καρτέρια μου... :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, παλαιότερα όταν κάποιος αγόραζε καστόρινα του έλεγαν να τα ψεκάζει με λακ για αδιαβροχοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εαν εγω ανοιξω το κινητο στα δυο ,παρω την πλακετα οπως ειναι στα χερια μου και την ψεκασω με ειδικο σπευ λακ που ειναι κατα των βραχυκυκλωματων,θα εχω νανοτεχνολογια στο κινητο μου?

οποιος γνωριζει μπορει να κανει αυτο που ανεφερα....και με τα ιδια αποτελεσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...