Προς το περιεχόμενο

Linux Partitions


gpap13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να βάλω linux (Ubuntu 11.10) παράλληλα με Win7.

Έχω αφήσει ελεύθερα 30gb για τα Linux. Ο υπολογιστής μου έχει 4 GB RAM.

Θέλω να δημιουργήσω 3 partitions οπως βλέπω σε πολλούς οδηγούς.

α) /

β) swap

γ) home.

Πως να μοιράσω τα 30gb μου σε αυτα τα 3 partitions??? Και κατα την δημιορυγία τους πως δηλώνω το καθένα???

ΥΓ. Αν έχω καταλάβει καλά το α πάει για το λειτουργικό συστημα (Linux), το β για εικονική μνήμη και το γ για αποθήκευση ρυθμίσεων. Σωστά έχω καταλάβει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο partition θα χρειαστείς φίλε μου. Όπως πολύ σωστά γράφεις το / και το swap για τη μνήμη. Το τρίτο δεν χρειάζεται. Το swap partition πρέπει να είναι ίσο με το διπλάσιο της μνήμης RAM που έχει ο υπολογιστής σου, παράδειγμα, αν έχεις 2gb ram το swap θα το κάνεις 4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το / γύρω στα 15GB.

Το swap το πολύ 4GB.

Ότι περισσέψει για το /home (το home σε ξεχωριστό partition βοηθάει στο να μείνουν οι ρυθμίσεις σου και τα δεδομένα σου ασφαλή αν για κάποιο λόγο θελήσεις να κάνεις φορματ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά και γω άκουσα ότι το swap είναι ψιλοάχρηστο για υπολοστες με 4gb και πάνω. Έλεγα να βάλω κανα 2gb ετσι απλά να βρίσκονται... Το /home ως τι το δηλώνω??? πχ για το / το δηλώνω ως ext4 journal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχει ext4 χωρίς journal ο installer του ubuntu. Θέλει κόπο νομίζω για να βγάλεις το journal από το ext4 (και δεν υπάρχει λόγος φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα 2 τελευταίες ερωτήσεις. Εγκατέστησα τα ubuntu τελικα μια χαρά. Αλλά έχω 2 απορίες:

1) πως γραφω ελληνικά??? τα πρόσθεσα στις γλώσσες αλλα δεν ξέρω πως "γυριζω" σε ελληνικά.

2) οταν ξεκινάει ο υπολογιστής μου βγαζει να επιλέξω λειτουργικό. Όμως μοθ βγάζει 6 επιλογές! 2 για τα ubuntu (εδώ λογικό, 1 για τα κανονικά, και αλλη 1 για recovery), 2 για τα Windows 7 (γιατί???), και αλλα 2 για memory test (τί ειναι αυτό???). Και είναι σε περιβάλλον Ubuntu (το κλασσικό μοβ χρώμα...Πως αλλάζει αυτό???).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα 2 τελευταίες ερωτήσεις. Εγκατέστησα τα ubuntu τελικα μια χαρά. Αλλά έχω 2 απορίες:

1) πως γραφω ελληνικά??? τα πρόσθεσα στις γλώσσες αλλα δεν ξέρω πως "γυριζω" σε ελληνικά.

2) οταν ξεκινάει ο υπολογιστής μου βγαζει να επιλέξω λειτουργικό. Όμως μοθ βγάζει 6 επιλογές! 2 για τα ubuntu (εδώ λογικό, 1 για τα κανονικά, και αλλη 1 για recovery), 2 για τα Windows 7 (γιατί???), και αλλα 2 για memory test (τί ειναι αυτό???). Και είναι σε περιβάλλον Ubuntu (το κλασσικό μοβ χρώμα...Πως αλλάζει αυτό???).

Κανονικα για τα windows 1 επρεπε να εβγαζε...

Το memory test δεν θα το χρειαστεις νομιζω,κανει ελεγχο της μνημης και στα sectors των hdd σου.

Αυτο το μοβ που λες δεν ειναι ubuntu αλλα grub μερια!ειναι η εφαρμογη που ρυθμιζει ποιο συστημα θα μπουταρει καθε φορα.δεν νομιζω οτι μπορεις να αλλαξεις την εμφανιση του,δεν παιρνω και ορκο ομως μιας κακ δεν το εχω ψαξει και πολυ το συγκεκριμενο ζητουμενο..

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...