Προς το περιεχόμενο

προβληματακι με ηχο σε ubuntu 11,10


mitsosbmx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλο βραδυ καταρχας.εχω ενα θεμα με τα ubuntu και ειμαι καινουργιος οποτε δεν εχω ιδεα τι παιζει.μου φαινεται οτι αλλοιωνουν τον ηχο ειδικα σε αυξημενες εντασεις ακουγετε αρκετα ασχημα.χρησιμοποιω την onboard sound card της msi ms-7258 realtek κτλπ.καποια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο βραδυ καταρχας.εχω ενα θεμα με τα ubuntu και ειμαι καινουργιος οποτε δεν εχω ιδεα τι παιζει.μου φαινεται οτι αλλοιωνουν τον ηχο ειδικα σε αυξημενες εντασεις ακουγετε αρκετα ασχημα.χρησιμοποιω την onboard sound card της msi ms-7258 realtek κτλπ.καποια βοηθεια?

Οχι δεν νομιζω οτι εχει καποια σχεση το λειτουργικο..σιγουρα δεν φταιει η onboard καρτα σου..?

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου αλλοιωνεται ο ηχος εχοντας τα καναλια στη μεγιστη ενταση, το μονο που μπορεις να κανεις σαν αντιμετρο ειναι να βαζεις τα επιμερους καναλια χαμηλοτερα απο το master.

Αν πχ εχεις το master στο 95%, το pcm θα το βαλεις στο 90%. Αν το βαλεις στο 100% σιγουρα θα εχεις το ασχημο σπασιμο που κανει ο ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.λοιπον εχουμε δεν φταιει η καρτα onboard μιας και στα 7 παιζει μια χαρα και η audigy που συνεδεσα εκανε το ιδιο.αφου επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις στον ηχο προς τα κατω.οντως βελτιωθηκε η κατασταση αλλα οι αλλοιωσεις(υψιτονες φωνες κυριως)παραμενουν.alsa utils http://www.alsa-project.org/main/index.php/Download αναφερεσε σε αυτο?γιατι βρηκα κατι kernel mods με ενα search που εκανα και αγχωθηκα ;)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε να βαλεις το alsa-utils εννοουμε

>sudo apt-get install alsa-utils

μιας και εισαι σε ubuntu.

 

Το μονο αξιολογο πραγμα του alsa-utils εινια το alsamixer, δηλαδη ο μεικτης ηχου, για το οποιο υπαρχουν πολλες αλλες καλυτερες εφαρμογες με gui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...