Προς το περιεχόμενο

Linux σε Compact Flash


pkoutsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ετοιμάσει μερικά εξαρτήματα για έναν home server και προσπαθούσα να βρω ένα τρόπο να αποφύγω την εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο για οικονομία θυρών sata, ενέργειας και χώρου. Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω μία Compact Flash σε PCIe to CF adaptor. Όμως, οι κάρτες flash έχουν περιορισμένο κύκλο εγγραφών και προσπαθώ να βρω μια βιώσιμη λύση. Ψάχνοντας σήμερα για συμβουλές βρήκα κάτι που ίσως καλύπτει τις ανάγκες μου:

 

Να στήσω το σύστημά μου σε κανονικό hdd, να το φέρω στα μέτρα μου και να το αποθηκεύσω σαν read-only LiveCD στην CF (βρήκα το Resmastersys που νομίζω κάνει αυτή τη δουλειά) και να χρησιμοποιήσω ένα Loopback File για persistency στο σκληρό του server. Αργότερα θα μπορώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ξαναφτιάχνω με το Resmastersys ένα νέο LiveCD για να ελαφρύνω το Loopback File αλλά και για λόγους backup.

 

Πιστεύετε ότι θα λειτουργεί σωστά ένα τέτοιο σύστημα, και αν ναι, θα λειτουργεί αποδοτικά αναλογικά πάντα με την ταχύτητα της CF; Είμαι ανοικτός σε άλλες προτάσεις, αφού βρίσκομαι ακόμη στη φάση του σχεδιασμού.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το βάλεις είτε σε flashάκι είτε σε compact flash

απλά θα το κάνεις να είναι ext2 και noatime για να αυξήσεις τη ζωή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το βάλεις είτε σε flashάκι είτε σε compact flash

απλά θα το κάνεις να είναι ext2 και noatime για να αυξήσεις τη ζωή του

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή, αλλά θέλω να κερδίσω όσο χρόνο ζωής μπορώ γιατί το σύστημα θα τρέχει 24/7, και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι Compact Flash δεν έχουν Wear Leveling (νομίζω) πιστεύω ότι είναι κάπως επίφοβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic (με το ζόρι και άν...)

Με 300€, ΤΟ ΠΟΛΥ, παίρνεις ένα netbook 10", το οποίο είναι εξαιρετικά μικρό, ελαφρύ, εξαιρετικά compact, με ελάχιστες απαιτήσεις ενέργειας, το mod-άρεις αν δείς ότι έχει πρόβλημα θερμοκρασίας και το κάνεις μια χαρά ... server και γλυτώνεις πολύ κόπο σε σχέση με αυτά που σκέφτεσαι.

 

Αλλά προφανώς δεν έχεις το παραπάνω στο μυαλό σου ;)

 

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να μπείς σε τόσο κόπο για ένα "home server".

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ του "φτιάξτο μόνο σου", των πειραματισμών και των προσπάθειων για δημιουργία κάτι αρκετά περίεργου και πρωτότυπου.

 

Κατα τα άλλα ... (σχεδόν off topic)

 

 

Το σκεπτικό, ωραίο.

Η αιτιολόγησή, δεν με πείθει.

 

"έχω ετοιμάσει μερικά εξαρτήματα για έναν home server"

Τι μπορεί να "σερβίρει" ένας server, το οποίο δεν χρειάζεται αποθηκευτικό χώρο (HDD);

 

"για οικονομία θυρών sata"

Εχμ, "οικονομία" σημαίνει ότι δεν τις χρησιμοποιώ για έναν HDD γιατί πάνω σε αυτές θέλω να βάλω κάτι άλλο πιο χρήσιμο. Τι;

 

"οικονομία ενέργειας"

O πιο τρελά ενεργοβόρος HDD που έχω εδώ γύρω "καίει" 14Watt (όταν δουλεύει full, κανονικά πολύ λιγότερα).

Η λάμπα οικονομίας που "λάμπει" στο κέντρο του δωματίου μου "καίει" 17Watt (συνέχεια).

Προφανώς δεν είναι ο HDD που θα καίει το περισσότερο ρεύμα μέσα στον "home server" που φτιάχνεις.

 

"οικονομία χώρου"

γκουχ, γκουχ.

pico-atx;

mini-atx;

με τί τροφοδοτικό; ATX DC-DC;

ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε; :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic (με το ζόρι και άν...)

Με 300€, ΤΟ ΠΟΛΥ, παίρνεις ένα netbook 10", το οποίο είναι εξαιρετικά μικρό, ελαφρύ, εξαιρετικά compact, με ελάχιστες απαιτήσεις ενέργειας, το mod-άρεις αν δείς ότι έχει πρόβλημα θερμοκρασίας και το κάνεις μια χαρά ... server και γλυτώνεις πολύ κόπο σε σχέση με αυτά που σκέφτεσαι.

 

Αλλά προφανώς δεν έχεις το παραπάνω στο μυαλό σου ;)

 

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να μπείς σε τόσο κόπο για ένα "home server".

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ του "φτιάξτο μόνο σου", των πειραματισμών και των προσπάθειων για δημιουργία κάτι αρκετά περίεργου και πρωτότυπου.

 

Κατα τα άλλα ... (σχεδόν off topic)

 

 

Το σκεπτικό, ωραίο.

Η αιτιολόγησή, δεν με πείθει.

 

"έχω ετοιμάσει μερικά εξαρτήματα για έναν home server"

Τι μπορεί να "σερβίρει" ένας server, το οποίο δεν χρειάζεται αποθηκευτικό χώρο (HDD);

 

"για οικονομία θυρών sata"

Εχμ, "οικονομία" σημαίνει ότι δεν τις χρησιμοποιώ για έναν HDD γιατί πάνω σε αυτές θέλω να βάλω κάτι άλλο πιο χρήσιμο. Τι;

 

"οικονομία ενέργειας"

O πιο τρελά ενεργοβόρος HDD που έχω εδώ γύρω "καίει" 14Watt (όταν δουλεύει full, κανονικά πολύ λιγότερα).

Η λάμπα οικονομίας που "λάμπει" στο κέντρο του δωματίου μου "καίει" 17Watt (συνέχεια).

Προφανώς δεν είναι ο HDD που θα καίει το περισσότερο ρεύμα μέσα στον "home server" που φτιάχνεις.

 

"οικονομία χώρου"

γκουχ, γκουχ.

pico-atx;

mini-atx;

με τί τροφοδοτικό; ATX DC-DC;

ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε; :)

 

 

 

Για τις περισσότερες απαιτήσεις μου θα με κάλυπτε ένα netbook αλλά υπάρχουν κάποια αδιέξοδα.

Ας τα πάρω με τη σειρά:

 

Μέσα σε όλα τα άλλα που θέλω να κάνει ο server, θα λειτουργεί και σαν tv server για να μοιράζει τηλεόραση σε όλο το σπίτι, επομένως οι pci κάρτες τηλεόρασης που έχω ήδη θα πηγαίναν για πέταμα αν χρησιμοποιούσα netbook. Επίσης, οι δυνατότητές του για αποθηκευτικό χώρο είναι απαγορευτικές.

 

Ο server θα έχει κάποιο software/hardware raid για αποθηκευτικό χώρο. Σκέφτομαι raid 5 με 5 σκληρούς (πιο μετά όμως, λόγω οικονομικών κυρίως) και το κουτί είναι ήδη μονταρισμένο για να χωράει 5 σκληρούς (χωρούσε μόνο 1 πριν) και η μητρική έχει μόνο 5 sata θύρες. Επομένως, η "σπατάλη" ενός σκληρού μόνο για τα 4-5 GB που θα χρησιμοποιήσει το λειτουργικό μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα χώρου και θυρών στο μέλλον. Από την άλλη η κοινή χρήση του raid για δεδομένα και λειτουργικό δε νομίζω να είναι και η καλύτερη τακτική.

 

Τώρα για την ενέργεια, θα προσπαθήσω να ρίξω στο minimum την κατανάλωση για να πέσω στην κατανάλωση μίας λάμπας (όχι οικονομίας :P).

 

Κατά τ' άλλα, ευχαριστώ για την πρόταση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...