Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Μονομαχου με windows 7!


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:rolleyes: :P

 

Λοιπον παιδια πως θα γινει να βαλω τον Monomaxo χωρις να επηρεασω τον grub αλλα και τα εφτα.

 

Μην την πατησω παλι.

 

Στα ubuntu π.χ. απλως προστεθηκε στο υπαρχον στην εγκατασταση η επιλογη ubuntu στην αρχη.

 

Πως μπορει να γινει το ιδιο και τωρα με ασφαλεια! :)

 

 

Προετοιμαζομαι... :ph34r: :wacko: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχεις windows 7 και ubuntu; Αν ναι, γιατί να βάλεις και μονομάχο; Ubuntu με διαφορετικό θέμα είναι :P

 

 

Οχι, το ubuntu το εχω βγαλει απο καιρο, μονο εφτα εχω μεσα. Και θελω να βαλω και το linux. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλεις ό,τι είναι να βάλεις και θα κάνεις εγκατάσταση το grub στο δίσκο που κάνεις boot

μετά μπορείς να κρύψεις στο grub όποια επιλογή δε θες μέσα από τα αρχεία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλεις ό,τι είναι να βάλεις και θα κάνεις εγκατάσταση το grub στο δίσκο που κάνεις boot

μετά μπορείς να κρύψεις στο grub όποια επιλογή δε θες μέσα από τα αρχεία του

 

 

Παραλιγο να το "πιασω" :ph34r:

 

Καντο πιο λιανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες ότι διαλέγεις ubuntu ή monomaxo ή ότι άλλο

κάνεις εγκατάσταση (με partition που έχεις φτιάξει από πριν ή με αυτό που έχει στην εγκατάσταση που τα κάνει μόνο του και κρατάει και τα windows)

όταν θα σε ρωτήσει που να μπει ο grub άμα έχεις ένα σκληρό θα τον βάλεις εκεί (είναι ή sda ή hda ο πρώτος σκληρός)

άμα έχεις παραπάνω σκληρούς πες να δούμε

μόλις κάνεις reboot σου βγάζει στο grub πολλά πράγματα

από τα αρχεία ρυθμίσεων του grub αυτά τα πολλά πράγματα μπορείς να τα κρύψεις και να μείνουνε μόνο τα δύο λειτουργικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες ότι διαλέγεις ubuntu ή monomaxo ή ότι άλλο

κάνεις εγκατάσταση (με partition που έχεις φτιάξει από πριν ή με αυτό που έχει στην εγκατάσταση που τα κάνει μόνο του και κρατάει και τα windows)

όταν θα σε ρωτήσει που να μπει ο grub άμα έχεις ένα σκληρό θα τον βάλεις εκεί (είναι ή sda ή hda ο πρώτος σκληρός)

άμα έχεις παραπάνω σκληρούς πες να δούμε

μόλις κάνεις reboot σου βγάζει στο grub πολλά πράγματα

από τα αρχεία ρυθμίσεων του grub αυτά τα πολλά πράγματα μπορείς να τα κρύψεις και να μείνουνε μόνο τα δύο λειτουργικά

 

Αρα κανεις οπως θελεις εγκατασταση ,αλλα που σε ρωταει για τον grup; νομιζω μονο ο Mονομαχος λεει σε ενα σημειο "για προχωρημενους" κι επιλεγεις εσυ που.

 

Προτεινεις(ο grub) να μπει στον πρωτo δισκο που εχω τα windows;

 

Επισης στο αρχειο του grub μπαινεις μετα την εγκατασταση απ το τερματικο;

 

Απο windows η απο linux;ή απο φακελο; :shock:

 

Ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο grub θα μπει στον δίσκο που εχεις πρώτο στο boot order του bios, λογικά θα είναι αυτός των windows. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο μετά, βρίσκει μόνος του το linux και τα windows και τα βάζει στο αρχειάκι του για να τα φορτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο grub θα μπει στον δίσκο που εχεις πρώτο στο boot order του bios, λογικά θα είναι αυτός των windows. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο μετά, βρίσκει μόνος του το linux και τα windows και τα βάζει στο αρχειάκι του για να τα φορτώνει.

 

Τολις, το θεμα ειναι οτι οταν απεγκατεστησα τον μονομαχο εχασα τελειως τον grub.

 

Θα μπορουσε απλα να αφαιρεσει το linux και να αφησει τα εφτα.

 

Στο ubuntu δεν μου αλλαξε την εμφανιση του grub,απλως μου προσθεσε στον υπαρχον την επιλογη να μπαινω και εκει. Οταν το απεγκατεστησα δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Επισης με το easybcd που μπαινω και διαχειριζομαι τον grub, τo ubuntu το εβλεπε, τον Μονομαχο δεν τον εμφανιζε στην λιστα για το επεξεργαστω.

Γιατι; linux το ενα linux και τ αλλο και μαλιστα και τα δυο ειναι ubuntu! :)

 

Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το easybcd δεν γνωρίζω είναι η αλήθεια. Αλλά γενικά, όταν σβήνεις το partition του linux ΔΕΝ φεύγει και ο grub μαζί, μιας που ο grub είναι στο mbr (Master Boot Record) του δίσκου, όχι στο partition. Οπότε όταν έσβησες το linux, δεν "έχασες" τον grub, ο grub υπήρχε στο mbr αλλά έλειπε το αρχείο από το οποίο διάβαζε τις επιλογές για να ξεκινήσει, το menu.lst (grub) ή το grub.cfg (grub2), το οποίο βρισκόταν στο partition που διέγραψες! Άρα ο grub υπήρχε, άνοιγε, και.... δεν ήξερε τι να κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το easybcd δεν γνωρίζω είναι η αλήθεια. Αλλά γενικά, όταν σβήνεις το partition του linux ΔΕΝ φεύγει και ο grub μαζί, μιας που ο grub είναι στο mbr (Master Boot Record) του δίσκου, όχι στο partition. Οπότε όταν έσβησες το linux, δεν "έχασες" τον grub, ο grub υπήρχε στο mbr αλλά έλειπε το αρχείο από το οποίο διάβαζε τις επιλογές για να ξεκινήσει, το menu.lst (grub) ή το grub.cfg (grub2), το οποίο βρισκόταν στο partition που διέγραψες! Άρα ο grub υπήρχε, άνοιγε, και.... δεν ήξερε τι να κάνει!

 

Καταλαβαινω τι λες αλλα εγω ωστοσο δεν ειχα grub! Γι αυτο ζητουσα εντολες για να βρω τον χαμενο grub, που ηταν μεν εκει :rolleyes: αλλα δεν ...ηταν! Ελπιζω να καταλαβες! :P

 

Λοιπον και μια εισαι γνωστης ακου τι θελω να μου πεις:

Με τις εντολες που μου δωσε καποιος φιλος αλλαξα το boot μεσα απ το linux να μπουταρει απ τον δισκο sda 6 που ειχα linux με αποτελεσμα απο τοτε να μην μπορω να μπουταρω απο στικακι(ισως να μη παιζει ρολο) ενω το επιλεγω απο bios δεν μου μπουταρει παρα μονο απο dvd πως θα το επαναφερω στις αρχικες ρυθμισεις; Να μπουταρει απο κει που θα του πω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...