Προς το περιεχόμενο

Να χρησιμοποιήσω το larch ή υπάρχει κάτι καλυτερο;


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Για άλλη μία φορά ζητάω την βοήθειά σας και σας πρήζω. :P Αυτή την φορά θέλω να μου πείτε ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος για να κάνω live την εγκατάστασή μου και να μην χρειάζεται να ξανακάνω όλες τις ρυθμίσεις κάθε φορά. Να χρησιμοποιήσω το larch ή υπάρχει και κάτι καλύτερο; Θέλω κάτι που να μπορώ να το χρησιμοποιώ σε τακτά χρονικά διαστήματα για να αποθηκευω τις αλλαγές μου. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Note: AUFS2 is no longer part of Arch. This breaks larch horribly. still working on a fix, stay tuned (please update this page if you find one before me).

 

Αυτά από τη wiki του ArchLinux. Επομένως αυτή την εποχή πιθανότατα δεν δουλεύει ή αν δουλεύει προϋποθέτει κάποια "κόλπα" τα οποία εγώ δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

Offtopic

Να κάνω αναβάθμιση; Διάβασα για αρκετά προβήματα με τον καινουριο kernel και xorg wicd nvidia. Αντιμετώπισε κανείς τέτοια προβήματα;

Offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το larch κανεις δουλεια.

 

Αυτο εχω κανει και εγω , εδω και 1+ χρονο.

 

Μονο που επειδη ο installer του larch δεν μου δουλεψε ποτε , εγραψα εναν απλο bash installer.

 

Γενικα ομως πρεπει να κανεις δουλιτσα.

 

Πολλες ωρες μεν , επιθυμητο αποτελεσμα δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου τριτωνα. Μόνο που δεν είμαι και τοσο προχωρημένος για να καταφέρω να το γράψω μόνος μου. Δεν εχώ ιδέα από δημιουργία script κλπ. Θα σου ήταν ευκολο να μου πεις αν ισχύει το πρόβλημα που ειπώθηκε παραπάνω ή να το αφήσω μέχρι να βρεθεί μία λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ sorry δεν διευκρίνησα το πρόβλημα. Eννοούσα για το larch και το aufs. Αν και αυτό που μου είπες το είχα ξεχάσει τελείως. Έκανες κανονικά αναβμισει και δεν έίχες κανένα πρόβλημα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το aufs θα χτισεις kernel απο aur aufs_friendly και θα φτιαχνεις iso με αυτον.Kαι οταν εγκαθιστας το live συστημα θα του πεις να περναει τον κανονικο stock kernel.

 

 

για το αλλο με την nvidia / wicd , οχι , κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Τελευταια ερωτηση. Αυτός ο kernel ειναι εντάξει; Απλά εγκαθιστώ το πακέτο όπως και κάθε άλλο από το AUR και είμαι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ήμουν υπόχρεως αν έφτιαχνες έναν τέτοιο οδηγό. Όπως και για τους άλλους οδηγούς που έχεις στην υπογραφή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα μου για να ζητήσω την βοήθειά σας.

 

Με το larch δεν έχει γίνει κάτι καινούριο και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει με το archiso γιατί από το wiki δυσκολεύομαι; Θέλω να δημιουργήσω ένα live cd/usb για να το κάνω εγκατάσταση αν συμβει κάτι ή θελω να το βάλω σε άλλον υπολογιστή.

 

Διάβασα το wiki αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το git και αν θα καταφέρω να ρυθμίσω όλα αυτά τα αρχεία. Υπάρχει κάποιος που να το χρησιμοποιεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...