Προς το περιεχόμενο

Εχασα τον ..grub! Μηπως τον ειδατε;


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.insomnia.gr/topic/422494-grub-rescue-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%bc%cf%80%ce%bf%ce%bf%cf%84%ce%b1%cf%81%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%b1-windows/page__view__findpost__p__4328125

 

Αυτό το δοκίμασες;;;; Πριν έκανες οτιδήποτε, μπορούσες να είχες κάνει μια αναζήτηση στο forum... Τέλος πάντων... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/422494-grub-rescue-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%bc%cf%80%ce%bf%ce%bf%cf%84%ce%b1%cf%81%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%b1-windows/page__view__findpost__p__4328125

 

Αυτό το δοκίμασες;;;; Πριν έκανες οτιδήποτε, μπορούσες να είχες κάνει μια αναζήτηση στο forum... Τέλος πάντων... :)

 

Το δοκιμασα αλλα κανεις δεν μου ειπε για εντολες απο εκει αλλα να πατησω επιδιορθωση εκκινησης. βλ. εδω Το ηξερα οτι μπορουσα απ την κονσολα αλλα δεν ηξερα τι να πατησω. Στο διαδικτυο κυκλοφορουσαν ενα σωρο αλλα απο linux τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πλεον ειναι αργα, να ρωτησω κατι για να ειμαστε ολοι οκ.

Ηθελες να ξαναβαλεις τον grub ή να τον ξεφορτωθεις για να μεινεις μονο με windows?

 

 

Ηθελα να ειχα τον παλιο grup που βγαζει στη σειρα ολα τα λειτουργικα συστηματα.

 

Χωρις υπερβολες, πχ στο ubuntu μου εβγαλε απλως κατω απ τα εφτα ubuntu και εκανα επιλογη.

 

Τωρα μου ειχε 5-6 επιλογες linux και καπου χωμενα στο τελος τα εφτα. Ασε που δεν μου τα εμφανιζε απ την αρχη, επρεπε να κανω πρωτα επιλογη upgrate για να μου τα βγαλει :o :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα παλιού και νέου grub, ο grub δημιουργεί επιλογή για κάθε linux kernel που έχεις εγκατεστημένο. Η λύση είναι είτε να κάνεις edit το grub αρχείο που έχει αυτές τις ρυθμίσεις ώστε να έχεις αυτά που θες, άλλα άμα κάνει update o grub παίζει να στα ξαναφτιάξει, είτε να κάνεις uninstall τους Linux kernels που δεν χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...