Προς το περιεχόμενο

Steam Hacked


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι καλά που έγινε μόνο στο φόρουμ (ή τουλάχιστον έτσι λένε). Εκανα κ γω ενα de-authorisation να μαι σίγουρος. Thx για την ενημέρωση.

 

Btw από πότε να περιμένουμε το δωρεάν παιχνιδάκι λέτε?:devil: (κατά το psn παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Πάλι καλά που έγινε μόνο στο φόρουμ (ή τουλάχιστον έτσι λένε). Εκανα κ γω ενα de-authorisation να μαι σίγουρος.

Η ενημέρωση που έρχεται σε popup όταν κάνεις login στο steam λέει το εξής:

We learned that intruders obtained access to a Steam database in addition to the forums. This database contained information including user names, hashed and salted passwords, game purchases, email addresses, billing addresses and encrypted credit card information. We do not have evidence that encrypted credit card numbers or personally identifying information were taken by the intruders, or that the protection on credit card numbers or passwords was cracked. We are still investigating.

 

We don’t have evidence of credit card misuse at this time. Nonetheless you should watch your credit card activity and statements closely.

 

While we only know of a few forum accounts that have been compromised, all forum users will be required to change their passwords the next time they login. If you have used your Steam forum password on other accounts you should change those passwords as well.

 

We do not know of any compromised Steam accounts, so we are not planning to force a change of Steam account passwords (which are separate from forum passwords). However, it wouldn’t be a bad idea to change that as well, especially if it is the same as your Steam forum account password.

Συνεπώς, καλού κακού ελέγχετε την κίνηση της κάρτας σας, όσοι χρησιμοποιήσατε πιστωτική/χρεωστική για τις αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενημέρωση που έρχεται σε popup όταν κάνεις login στο steam λέει το εξής:

 

We learned that intruders obtained access to a Steam database in addition to the forums. This database contained information including user names, hashed and salted passwords, game purchases, email addresses, billing addresses and encrypted credit card information. We do not have evidence that encrypted credit card numbers or personally identifying information were taken by the intruders, or that the protection on credit card numbers or passwords was cracked. We are still investigating.

 

We don’t have evidence of credit card misuse at this time. Nonetheless you should watch your credit card activity and statements closely.

 

While we only know of a few forum accounts that have been compromised, all forum users will be required to change their passwords the next time they login. If you have used your Steam forum password on other accounts you should change those passwords as well.

 

We do not know of any compromised Steam accounts, so we are not planning to force a change of Steam account passwords (which are separate from forum passwords). However, it wouldn’t be a bad idea to change that as well, especially if it is the same as your Steam forum account password.

 

 

Συνεπώς, καλού κακού ελέγχετε την κίνηση της κάρτας σας, όσοι χρησιμοποιήσατε πιστωτική/χρεωστική για τις αγορές.

 

:blink: :blink: εμένα δε μου βγήκε κανα τέτοιο popup. Ε ρε τα boys, οπότε όντως θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενημέρωση που έρχεται σε popup όταν κάνεις login στο steam λέει το εξής:

 

Συνεπώς, καλού κακού ελέγχετε την κίνηση της κάρτας σας, όσοι χρησιμοποιήσατε πιστωτική/χρεωστική για τις αγορές.

δηλαδή τι ακριβώς να προσέξεις?? αν σε χρεώσουν σε χρέωσαν δεν μπορείς να κάνεις και κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχουν τρόποι να κινηθείς, αν μια αγορά έχει γίνει χωρίς τη δική σου συγκατάθεση και σίγουρα είναι ένα ισχυρό hint για να ακυρώσεις την κάρτα σου.

Για περισσότερα, μπορείς να απευθυνθείς στην αντίστοιχη τράπεζα που εξέδωσε την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κακά της sony δυστυχώς διαδέχτηκε και το Steam, Πρόκειται για την γνωστη cloud gaming εφαρμογή της valve που επιτρέπει στους χρηστες της να κατεβάζουν DLC των αγαπημένων τους παιχνιδιών και να παίζουν online μεταξύ τους μέσα από τους server της πολλές φορες ανεξαρτήτως πλατφόρμας (mac,ps3,linux,windows) καθώς και να συγκρίνουν τα επιτεύγματα τους στο εκάστοτε game με το υπόλοιπο δίκτυο.

 

Οι υπεύθυνοι του συγκεκριμένου προϊόντος της Valve δηλωσαν χθες πως έχουν παραβιαστεί οι server με τις βασεις δεδομένων τους που ως αποτέλεσμα είχε το defacing του επισημου forum αλλα και την πιθανή υποκλοπή προσωπικών δεδομένων κριτικής σημασίας για τον χρηστη όπως κωδικοί εισόδου στοιχεια πιστωτικών καρτών, serial παιχνιδιών κτλ.

 

Οι υπεύθυνοι δεν είναι βέβαιοι αν οι κρυπτογραφημένοι κωδικοί των πιστωτικών καρτών έχουν χρησιμοποιηθεί ούτε αν έχει σπάσει η κρυπτογράφηση τους γενικότερα βεβαια κάτι τέτοιο είναι έτσι και αλλιώς πολύ νωρίς για να το μάθουν.

Screen_shot_2011-11-10_at_4.13.25_PM_610x198.png

 

 

 

Ακολουθεί το μήνυμα που εμφανίστηκε σε όλους τους χρηστες steam.

 

 

 

10 November 2011

Dear Steam Users and Steam Forum Users:

 

Our Steam forums were defaced on the evening of Sunday, November 6. We began investigating and found that the intrusion goes beyond the Steam forums.

 

We learned that intruders obtained access to a Steam database in addition to the forums. This database contained information including user names, hashed and salted passwords, game purchases, email addresses, billing addresses and encrypted credit card information. We do not have evidence that encrypted credit card numbers or personally identifying information were taken by the intruders, or that the protection on credit card numbers or passwords was cracked. We are still investigating.

 

We don’t have evidence of credit card misuse at this time. Nonetheless you should watch your credit card activity and statements closely.

 

While we only know of a few forum accounts that have been compromised, all forum users will be required to change their passwords the next time they login. If you have used your Steam forum password on other accounts you should change those passwords as well.

 

We do not know of any compromised Steam accounts, so we are not planning to force a change of Steam account passwords (which are separate from forum passwords). However, it wouldn’t be a bad idea to change that as well, especially if it is the same as your Steam forum account password.

 

We will reopen the forums as soon as we can.

 

I am truly sorry this happened, and I apologize for the inconvenience.

 

Gabe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο αν προκυψουν προβληματα. μην σου πω οτι πρεπει να δωσουν και δωρεαν παιχνιδια οπως εκανε η sony με το psn

μακρυα απο εμας παντως. αλλαξα password και απενεργοποιησα τους αλλους υπολογιστες και εχω το κεφαλι μου ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κλαπήκαν τα προσωπικά σας δεδομένα. Δεν πειράζει ζητάμε Συγνώμη δεν θα ξανασυμβεί ..."

Ενα συγνώμη τελικά ισοδυναμεί με Forced Συγχωροχάρτι ...! Καλά παμε ... Ωστόσο λυπάμαι τους καιμένους που θα βρεθούν με χρεώμενες πιστωτικές εν αγνοία τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, εγώ θα έλεγα να προσέχουν τα ζώα και όχι να μου κάνουν δωράκια. Δηλαδή τι να κάνω τα παιχνίδια, όταν άνθρωποι που δεν έχω εξουσιοδοτήσει έχουν πρόσβαση σε προσωπικά μου δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να προσέξεις πάντα θα είσαι ευάλωτος.Δε γίνεται.

Εγώ πάντως αισθάνομαι απόλυτη ασφάλεια λόγω της μαγκιάς που έχουν κάνει με το safety guard και της paysafecard που χρησιμοποιώ αποκλειστικά.

Γενικά δεν ξέρω, αλλά όποτε χακάρουν σελίδες που έχω λογαριασμούς ποτέ δεν καίγομαι ιδιαίτερα.Δεν ξέρω τι μουλαροποίηση είναι αυτή, πάντως λόγω του ότι αισθάνομαι ότι δε θα πάρουν δα και τα μυστικά του κράτους από εμένα, ποτέ δεν το βλέπω σαν κάτι διαφορετικό από μια νέα είδηση. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κλαπήκαν τα προσωπικά σας δεδομένα. Δεν πειράζει ζητάμε Συγνώμη δεν θα ξανασυμβεί ..."

Ενα συγνώμη τελικά ισοδυναμεί με Forced Συγχωροχάρτι ...! Καλά παμε ... Ωστόσο λυπάμαι τους καιμένους που θα βρεθούν με χρεώμενες πιστωτικές εν αγνοία τους .

 

http://www.youtube.com/watch?v=BeP6CpUnfc0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prepaid και βάζεις μόνο τα λεφτά της αγοράς και ας κάνουν ότι θέλουν.

 

 

Πρέπει να τρέχεις στην τράπεζα να βάζεις χρήματα και δεν γίνεται δεκτή παντού. Προτιμώ να μην γίνεται κάτι τέτοιο. Βέβαια είναι πιο ασφαλές αυτό που λες. Ακόμα πιο ασφαλές είναι να μην χρησιμοποιείς το Internet για αγορές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...