Προς το περιεχόμενο

Linux σε μηχάνημα εκτός internet


nikolaos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι να εγκαταστήσω ένα Centos 6 που βρίσκεται σε ένα αποκομμένο τοπικό δίκτυο, χωρίς πρόσβαση στο internet. Δεν έχω εμπειρία με το yum και το rpm, αλλά έχω ανάγκη να κάνω εγκατάσταση πολλών προγραμμάτων που είναι διαθέσιμα από repositories στο internet· δεν υπάρχει όμως η δυνατότητα ούτε καν πρόσβασης στη λίστα.

Εγκατέστησα το Centos 6 από ένα live dvd.

Σκέφτηκα να φτιάξω 2-3 DVDs με αρχεία .rpm από το σπίτι μου και να τα αντιγράψω στο απομονωμένο Centos.

Υπάρχουν πηγές που μπορούν να φανούν οι εξαρτήσεις των προγραμμάτων που θέλω και να τις κατεβάσω;

Και πώς θα κάνω την εγκατάστασή τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εκανα το εξης.

 

Θα επαιρνα τον δισκο του μηχανηματος χωρις net , θα τον εβαζα σε ενα μηχανημα με net , θα εκανα οτι εκανα και μετα θα τον εβαζα στο αρχικο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κλωνοποιήσεις όλο (ή τα πακέτα που σε ενδιαφέρουν) το repo να το βάλεις σε έναν εξωτερικό δίσκο και να το πας εκεί. Το κάνω εγώ για ArchLinux.

 

http://www.howtoforge.com/creating_a_local_yum_repository_centos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν μπορείς να ακολουθήσεις τν λύση του τρίτωνα, κάνε ότι είναι να κάνεις σε ενα VM στο pc σου, και μετά clonezilla

Καλό ακούγεται, έχω έναν εξωτερικό δίσκο μέχρι 500 GB. Πώς μπορώ να βρω λεπτομέρειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποίησε το virtualbox , φτιάξε δίσκο με fixed size, Και όχι dynamicaly expanding( έχω έρθει αντιμέτωπος με διάφορα έρρορ σε τέτοιες περιπτώσεις για αυτό και το τιπ)

 

όταν τελειώσεις και χτίσεις το λειτουργικό όπως εσύ θέλεις, πάρε ένα Image (είτε με clonezilla/acronis true image , whatever) και πέρνα το στο μηχάνημα που σε ενδιαφέρει με τον ίδιο τρόπο.

 

worst case scenario , να πρέπει με την χρήση κάποιου live cd να επαναφέρεις την τάξη στο /etc/fstab αν και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα μια λύση, να το στήσεις σε Virtual Machine να το φτιάξεις ακριβός όπως θέλεις και με το remastersys μετά να το φτιάξεις σε ένα σιντι/διβιδι και έτυμος ο Φόντας. Μετά το κάνεις install στο επιθυμητό μηχάνημα και έχει ακριβός αυτό που έφτιαξες στο Virtual Machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...