Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στο linux και tv-tuner


gallaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πρίν λίγες μέρες έβαλα linux mint, στο θέμα μας, έχω μια asus my cinema p7131h, μετά απο λίγο ψάξιμο στο site του mint είδα οτι κάποιος την έχει βάλει αυτήν την κάρτα και απότι λέει δουλέυει καλά στο mint. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να την κάνω να δουλέψει, ποιό προγραμμα να βάλω και τι ρυθμίσεις να κάνω?

 

Εαν ξέρει κάποιος η τουλάχιστον ας μου δώσει εναν οδηγό να ψαχτώ και περισσότερο με το linux .... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με το προγραμμα tvtime, εχω την ιδια καρτα (χωρις το h) και δουλευει μια χαρα... με εξαιρεση τον ηχο οπου εχω κανει πατεντα και βγαινει σταν auxiliary, αφου εχω συνδεσει με εσωτερικο καλωδιο το tv-tuner με την καρτα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις πατεντα; θα πρεπει ν τ κανω κ εγω γ να εχω ηχο;

 

android.png

 

Έτρεξα ενα lspci -vvv -nn

και μου βγάζει αυτό το στην κάρτα

 

07:07.0 Multimedia controller [0480]: Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder [1131:7133] (rev d1)

Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. My Cinema-P7131 Hybrid [1043:4876]

Control: I/O- Mem+ BusMaster+ SpecCycle- MemWINV- VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR- FastB2B- DisINTx-

Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B+ ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR- INTx-

Latency: 32 (21000ns min, 8000ns max)

Interrupt: pin A routed to IRQ 17

Region 0: Memory at fdaff000 (32-bit, non-prefetchable)

Capabilities: <access denied>

Kernel driver in use: saa7134

Kernel modules: saa7134

 

Α! και με το TvTime ανοίγει και κλείνει. Έβαλα το XavTv αλλά αυτό αναγνωρίζει μόνο την κάμερα μου και όχι την κάρτα. Πρέπει να κάνω καμια εγκατάσταση? Τιποτα drivers? Firmware? (Υπενθυμίζω αρχάριος στο Linux)

Επεξ/σία από gallaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...