Προς το περιεχόμενο

HTC Edge: Το τετραπύρηνο smartphone "τέρας"


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντος αυτο που έχει κάνει η apple με το iPhone είναι απίστευτο ,έχει ακόμα όλα τα μοντέλα στην αγορα απο το 3GS το 4αρι και το νέο 4S για όλα τα βαλαντια ,ξεκινώντας απο δωρεάν συσκευή ,και πιστεύω αν οχι κανενα ότι λίγα κινητά έχουν ξεπεράσει την ποιότητα κατασκευής, αίσθηση και λογισμικό ακόμα και του 3GS και ας έχει μικρότερο επεξεργαστη απο τον ανταγωνισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντος αυτο που έχει κάνει η apple με το iPhone είναι απίστευτο ,έχει ακόμα όλα τα μοντέλα στην αγορα απο το 3GS το 4αρι και το νέο 4S για όλα τα βαλαντια ,ξεκινώντας απο δωρεάν συσκευή ,και πιστεύω αν οχι κανενα ότι λίγα κινητά έχουν ξεπεράσει την ποιότητα κατασκευής, αίσθηση και λογισμικό ακόμα και του 3GS και ας έχει μικρότερο επεξεργαστη απο τον ανταγωνισμο

 

Αγαπητε φιλε ποιοτητα κατασκευης σημαινει οτι ενα κινητο πρεπει να ειναι ανθεκτικο και οχι να σπαει η οθονη με μια πτωση. Αυτες τις μερες για παραδειγμα εχω σκιστει να μου πεφτει το desire... με καθε δυνατο τροπο, κυριως λογω κουρασης... Ε δεν εχει παθει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε ποιοτητα κατασκευης σημαινει οτι ενα κινητο πρεπει να ειναι ανθεκτικο και οχι να σπαει η οθονη με μια πτωση. Αυτες τις μερες για παραδειγμα εχω σκιστει να μου πεφτει το desire... με καθε δυνατο τροπο, κυριως λογω κουρασης... Ε δεν εχει παθει τιποτα...

 

ακόμα :devil: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ευτυχης κατοχος του HD2 (ναι ημουν απο αυτους που εδωσε 600!) εχω βαλει android μεσα και του πινω το αιμα καθε μερα ολη μερα!Ναι οκ το φορτιζω και καθε μερα αλλα τι να κανουμε αυτα εχει η ατιμη η τεχνολογια των μπαταριων!

 

Το συγκεκριμενο κινητο σαν spec ακουγεται εντυπωσιακο.Σαν τεχνολογια 4+1 πυρηνες σε ενα κινητο ειναι οτι πρεπει για multi tasκing.Ναι υπαρχουμε και εμεις που λογω της ατιμης της ζωης μας θελουμε να εχουμε mail,browser,excel,word και καμια μουσικουλα να παιζει στο backround και ολα αυτα ταυτοχρονα και αν μπορει να κρατησει λιγο παραπανω η μπαταρια του τοτε ακομα καλυτερα!

 

Επισης ναι ειμαι απο αυτους που θελω κινητο παντοφλα με 4,7 ιντσες οθονη για mail,browser,excel,word.

Δεν κλαιω τα 600 που εδωσα και μετα απο λιγο καιρο βγηκε το desire hd με native android και μετα απο λιγο αλλα 2-3 μοντελα με λιγο καλυτερα spec απο το προηγουμενο γιατι ακομα με το "ξεπερασμενο" HD2 κανω την δουλεια μου και την κανω αξιοπρεπεστατα.

 

Ειμαι απο τους ανθρωπους που πρωτα θα μου χαλασει το κινητο και μετα θα παρω αλλο και οπως το βλεπω αυτο το κινητο μαλλον θα ειναι το επομενο, προς θεου οχι οταν βγει δεν το θεωρω σωστο 4 ψηφιο ποσο για κινητο οτι και να κανει αυτο εκτος αν μπορει να ψηνει εναν ελληνικο το πρωι μολις ξυπναω τοτε θα τα εδινα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπαρχουμε και εμεις που λογω της ατιμης της ζωης μας θελουμε να εχουμε mail,browser,excel,word και καμια μουσικουλα να παιζει στο backround και ολα αυτα ταυτοχρονα και αν μπορει να κρατησει λιγο παραπανω η μπαταρια του τοτε ακομα καλυτερα!

αν συνεχίσεις να κάνεις αυτές τις δουλειές σε κινητό σε βλέπω σύντομα με γυαλιά (αστιγματισμο,μυοπιας,πρεσβιοπιας,γκαβωμαρας)

να δουλέψεις σε laptop/tablet δοκίμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω netbook το οποιο το εχω σχεδον ολη μερα μαζι μου αλλα τις περισοτερες φορες δεν βολευει οσο το κινητο.Εχω δοκιμασει galaxy tab και ipad κανενα απο ολα αυτα δεν μου δινει την ευκολια του κινητου...Γυαλια φοραω ηδη οποτε ειμαι ΟΚ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει galaxy tab και ipad κανενα απο ολα αυτα δεν μου δινει την ευκολια του κινητου...

 

Και εγώ το ίδιο και συμφωνώ απόλυτα... δουλειά σε υπολογιστή και για τα λίγα το smartphone των 4.3"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ευτυχης κατοχος του HD2 (ναι ημουν απο αυτους που εδωσε 600!) εχω βαλει android μεσα και του πινω το αιμα καθε μερα ολη μερα!Ναι οκ το φορτιζω και καθε μερα αλλα τι να κανουμε αυτα εχει η ατιμη η τεχνολογια των μπαταριων!

 

Το συγκεκριμενο κινητο σαν spec ακουγεται εντυπωσιακο.Σαν τεχνολογια 4+1 πυρηνες σε ενα κινητο ειναι οτι πρεπει για multi tasκing.Ναι υπαρχουμε και εμεις που λογω της ατιμης της ζωης μας θελουμε να εχουμε mail,browser,excel,word και καμια μουσικουλα να παιζει στο backround και ολα αυτα ταυτοχρονα και αν μπορει να κρατησει λιγο παραπανω η μπαταρια του τοτε ακομα καλυτερα!

 

Επισης ναι ειμαι απο αυτους που θελω κινητο παντοφλα με 4,7 ιντσες οθονη για mail,browser,excel,word.

Το θεμα είναι ότι και με 2πυρινο τα κανείς όλα αυτά και αλλα περισσότερα ταυτόχρονα και δεν κολαει πουθενά. Τουλάχιστον στο sgs2 ,syhay kernel 2.2 revoloution rom 2.0. Πρώτη φορά μπορω να πω ότι εχω και το smoothnes του iphone πλεον, και δεν είναι υπερβολή.

Τους αλους 2 πύρινες τι ακριβώς θα τους κανείς;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι ότι και με 2πυρινο τα κανείς όλα αυτά και αλλα περισσότερα ταυτόχρονα και δεν κολαει πουθενά. Τουλάχιστον στο sgs2 ,syhay kernel 2.2 revoloution rom 2.0. Πρώτη φορά μπορω να πω ότι εχω και το smoothnes του iphone πλεον, και δεν είναι υπερβολή.

Τους αλους 2 πύρινες τι ακριβώς θα τους κανείς;

 

android.png

 

Και μόνο το ότι η ύπαρξή τους θα ρίξει την τιμή των διπύρηνων δεν αρκεί; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το ότι η ύπαρξή τους θα ρίξει την τιμή των διπύρηνων δεν αρκεί; :-)

Βρε εννοείται, μακάρι να βγουν και 8πυρινοι για να πέσουν οι 4πυρινοι, και σίγουρα κάτι καλύτερό θα έχουν. Το θεμα είναι ποιος πραγματικά τους χρειάζεται σε κινητό. Στα pc, αντε λεγαμε θα κάνουμε και καμία συμπίεση mpeg4.

Και εγώ κάποια στιγμή που θα αλλάξω κινητό, αν είναι ένα 2πυρινο στα 500 € και ένα 4πυρινο στα 550, το 4πυρινο θα προτιμήσω ακόμα και αν δεν κερδίζω σχεδόν τίποτα σε σχεση με το 2πυρινο.

Το παραπάνω παράδειγμα ότι θα κανείς καλύτερό multitasking με τον 4πυρινο δεν ισχύει. Καμία εφαρμογή δεν υποστηρίζει 4 πύρινες, ενώ και οι 2 φτάνουν για ακραίο multitasking αρκεί το software να είναι βελτιστοποιημένο για το hardware. Αυτό είναι το σημαντικό σημερα. Χωρίς αυτό, ο 4πυρινος θα συμπεριφέρεται χειρότερα απο 2πυρινο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=2U2r3yKg0Ng

 

Source.png Πηγή: http://www.bgr.com

 

Όπως μπορούμε να δούμε στο παραπάνω video η επεξεργαστική ισχύ δεν πάει χαμένη, πολλά μπορούν να γίνουν και φυσικά όχι μόνο παιχνίδια, το θέμα όμως ποιο είναι; Ακόμα και όταν η αυτονομία της μπαταρίας παραμένει η ίδια η οθόνη του κινητού είναι μικρή ενώ του tablet είναι μεγάλη η συσκευή, θέλω να πω ότι βλέπουμε την ανάπτυξη των συσκευών μονομερώς.

 

Φαντάσου όμως μία εύκαμπτη amoled να αγκαλιάζει το χέρι σου όπως έκανε στο προσθετικό του χέρι ένας συνάνθρωπός μας σε είδηση που σχολιάζαμε σχετικά πρόσφατα, να έχει handsfree και με κάμερα και να αναλύει το κάθε τι που βλέπουμε και να μας δίνει πληροφορίες ή ακόμα καλύτερα να μεταφέρονται αυτές απευθείας σε γυαλιά/οθόνες που θα φοράμε ή και να προβάλλονται από προτζέκτορα σε μεγάλες επιφάνειες.

 

Θέλω να πω ότι ο έλεγχος μέσω της επαφής δεν είναι και ότι το καλύτερο αφού μας περιορίζει τα χέρια και είναι προτιμότερο να υπάρχει η επεξεργαστική ισχύ διαθέσιμη ώστε να εφαρμοστεί σε τέτοιες προσεγγίσεις παρά να γίνουν πρώτα αυτές και να μην επαρκεί η επεξεργαστική ισχύ.

 

Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι η ανάπτυξη αυτών των SoC δεν περιορίζεται μόνο σε αυτές τις συσκευές αλλά σύντομα θα αρχίσουμε να έχουμε servers αλλά και desktops από 2~128 πυρήνες και αυτό επειδή σε αυτή την κατηγορία συσκευών επικράτησε εξαρχής η risc αρχιτεκτονική λόγω της μικρής απαίτησης σε ισχύ κάτι βέβαια που τώρα περισσότερο από κάθε άλλη φορά πιέζει τις intel/amd να μειώσουν την ισχύ που απαιτούν οι επεξεργαστές τους που και από αυτό θα κερδίσουμε όσοι τελικά δεν προτιμήσουμε ένα τέτοιο SoC.

 

Μόνο να κερδίσουμε έχουμε, να χάσουμε όχι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Digekas: πιθανών μελλοντικά παιχνίδια να αξιοποιήσουν τους 4 πύρινες. Ας περιμένουμε να δουμε τι αυτονομια θα έχει σε ένα παιχνιδι που αξιοποιεί πραγματικά 4 πύρινες, και αν θα ξαναγυρίσουμε στο θεμα της μπαταρίας τοτε..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βέβαια καταλληλότερο thread για να συνεχίσουμε την συζήτηση σχετικά με το tegra 3 αλλά και εδώ δεν είμαστε off-topic, http://www.insomnia.gr/topic/425932-%ce%b7-nvidia-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%8e%ce%bd%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%cf%85%ce%ba%ce%bb%ce%bf%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%af%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85-tegra-3/

 

http://www.youtube.com/watch?v=R1qKdBX4-jc

 

Αυτό που αναφέρεις είναι η ουσία, η κατανάλωση, και από ότι λένε θα είναι μικρότερη από αυτή του tegra 2. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, ειδικά εκεί που ξεκινά η όποια εφαρμογή όπου λειτουργούν ακαριαία και οι 5 πυρήνες για να έχεις την αίσθηση της αμεσότητας και στην συνέχεια απενεργοποιούνται για να μειωθεί προφανώς η κατανάλωση, αφού ο συνοδευτικός επαρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...