Προς το περιεχόμενο

Αρχάρια με τα linux


rioulaaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους..Δεν ξερω αν υπαρχει αλλα τετοιο θεμα..Απλα θα ηθελα την βοηθεια σας..Καταρχην ειμαι καινουργια εδω..Ασχολουμε μεχρι τωρα με windows και τα καταφερνω σχετικα καλα..Τωρα θέλω να βαλω στο netbook μου linux...Το netbook μου ειναι το HP mini 110-3150sv..Δεν ξερω τιποτα απο linux...!!!Εβαλα το Mονομαχος 4 και δεν βλεπει το ασυρματο δικτυο και δεν εχω ηχο..!!Ποια άλλη διανομη θα προτεινατε??ελλινικη κυριως με ενδιαφερει Ευχαριστω σας παρακαλω βοηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διανομές υπάρχουν πολλές για όλα τα γούστα :D

Μπορείς μέσω του unetbootin να τις δοκιμάζεις σαν liveusb για να βλέπεις αν κάνουν στο netbook σου και αν σε ικανοποιούν σε εμφάνιση.

Μπορείς να δοκιμάσεις ubuntu (και παράγωγα, kubuntu, xubuntu), mint, opensuse, mandriva, mageia. Υπάρχουν κι άλλες φυσικά.

 

 

εδιτ: το μονομαχος είναι τώρα στην έκδοση 6, η οποία μπορεί να σου αναγνωρίζει την κάρτα δικτύου και ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν παίζει κάποιο ρόλο. Ίσως σε μερικά παλιότερα netbooks να έπαιζε ρόλο λόγω του ότι είχαν 512ΜΒ ram και δεν είναι όλες οι διανομές το ίδιο ελαφριές, αλλά το δικό σου αν δεν κάνω λάθος έχει 1GB ram. Φυσικά, μια πιο ελαφριά διανομή θα τρέχει πιο γρήγορα και στο δικό σου, αλλά και οι πιο βαριές θα.... την παλεύουν :P

(το πόσο ελαφριά είναι μια διανομή εξαρτάται κυρίως από το γραφικό της περιβάλλον, δηλαδή, gnome, kde, xfce, lxde).

Σχετικά εύκολη σαν διανομή είναι το LinuxMint 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους..Δεν ξερω αν υπαρχει αλλα τετοιο θεμα..Απλα θα ηθελα την βοηθεια σας..Καταρχην ειμαι καινουργια εδω..Ασχολουμε μεχρι τωρα με windows και τα καταφερνω σχετικα καλα..Τωρα θέλω να βαλω στο netbook μου linux...Το netbook μου ειναι το HP mini 110-3150sv..Δεν ξερω τιποτα απο linux...!!!Εβαλα το Mονομαχος 4 και δεν βλεπει το ασυρματο δικτυο και δεν εχω ηχο..!!Ποια άλλη διανομη θα προτεινατε??ελλινικη κυριως με ενδιαφερει Ευχαριστω σας παρακαλω βοηθεια..

 

Ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω.

 

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/linux-windows-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%ad%ce%ba%ce%b4%ce%bf%cf%83%ce%b7-r12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις, όμως, το LinuxMint 11 που είχα βάλει στο netbook μου, ήταν λίγο βαρύ και κολλούσε αρκετά... Τώρα σε εσένα δεν ξέρω... Όχι ανυπόφορο, αλλά αρκετά ενοχλητικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μεχρι στιγμης οποια διανομή μου εχουν βαλει μεσα δεν εχω πρόβλημα ταχυτητας γιατι πηρα ενα ssd σκληρο και τρεχει σφαιρα...!!Ο σκληρος αυτος ειναι ο λογος που γυρισα σε linux...:-( :-(...Πραγματικά παιδιά δεν βγάζω άκρη..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να σου πούμε, τον τελευταίο λόγο τον έχεις εσύ. Οπότε burn σε δισκάκια ή σε flashάκια τις υποψήφιες διανομές, τις δοκιμάζεις live και όποια σου αρέσει την κρατάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελετε σωνει και καλα να στηριξετε μια ελληνικη προσπαθεια, ριξτε μια ματια και σε αυτο.

http://conmarap.github.com/

 

Φτιαχτηκε απο το μηδεν (linux from scratch) και δεν κρεμεται απο καμια αλλη διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...