Προς το περιεχόμενο

Η HTC ανακοινώνει τα σχέδια της για το Ice Cream Sandwich (Android 4.0)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μήνυμα στην σελίδα που διατηρεί στο Facebook, η HTC γνωστοποίησε σήμερα το πρώτο κύμα συσκευών της εταιρείας που θα λάβουν την αναβάθμιση στην έκδοση 4.0 του Android η αλλιώς Ice Cream Sandwich.

 

Στις συσκευές αυτές περιλαμβάνεται όλη η σειρά Sensation και γενικά συσκευές που κυκλοφόρησε η HTC το 2011 αλλά όχι νωρίτερα. Αναλυτικά η λίστα

 


  •  
  • HTC Sensation
  • HTC EVO 3D
  • HTC Sensation XL
  • HTC Sensation XE
  • HTC Rezound (Μόνο Αμερική)
  • HTC EVO Design 4G (Μόνο Αμερική)
  • HTC Amaze (Μόνο Αμερική)

 

Το Ice Cream Sandwich θα φτάσει στα συγκεκριμένα smartphones στις αρχές του 2012 χωρίς να δίνεται κάποια πιο συγκεκριμένη ημερομηνία. Η HTC δε κλείνει την πόρτα της αναβάθμισης σε παλιότερες συσκευές, αναφέροντας ότι αυτό είναι το πρώτο βήμα αναβαθμίσεων για τις συσκευές της και ότι σύντομα θα έχει περισσότερες πληροφορίες.

 

htcandroid.png

 

Link.png Site: HTC Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα. Όταν γράφω κώδικα για κάποιο hardware που έχω σχεδιάσει (Apple) φροντίζω να είναι συμβατό και με παλιότερες εκδόσεις hardware. Στο Android δεν ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα. Όταν γράφω κώδικα για κάποιο hardware που έχω σχεδιάσει (Apple) φροντίζω να είναι συμβατό και με παλιότερες εκδόσεις hardware. Στο Android δεν ισχύει αυτό.

Η δικαιολογια οτι "το Android ειναι open source και αρα δεν φταει η google για το τι κανουν οι κατασκευαστες" ειναι παλια. Η Google κραταει τους κατασκευαστες με το App Market, που το δινει σε οσους πληρουν τις προϋποθεσεις. Μαλιστα απο την 4.0 και περα υποχρεωνει τους κατασκευαστες να υπογραψουν anti-fragmentation agreement και να παρεχουν αναβαθμισεις για 18 μηνες. Απλά μεχρι τωρα ηταν χαλαρη σε αυτο το θεμα για να απλώσει το Android. Και οταν οι πελατες αρχισουν να διαμαρτυρονται, τοτε κανε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνουν οι έξυπνοι πελάτες είναι να αγοράζουν συσκευές που υποστηρίζονται από την ίδια την κοινότητα οπότε και θα έχουν νέα roms για τις συσκευές τους ανεξάρτητα του αν η εταιρία που κατασκεύασε την συσκευή επιλέγει να μην υποστηρίξει τις παλαιότερες προκειμένου να πουλήσει τις νέες της, πόσο μάλλον να δίνει ένα υπερφορτωμένο λειτουργικό που κάνει τις παλαιότερες να σέρνονται (γκούχου-γκούχου). :-)

 

Οι υπόλοιποι που αγόρασαν android συσκευή απλά και μόνο επειδή έγινε μόδα, ούτε καν θα ασχοληθούν με την έκδοση του λειτουργικού που τρέχει η συσκευή τους... και μια και το έφερε η κουβέντα... ξέρουμε τι ποσοστό των 3gs (και άνω) έχει αναβαθμιστεί σε ios 5;;; (Γιατί δεν βλέπω και πολλούς να διαμαρτύρονται για το πρόβλημα με την αυξημένη κατανάλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αν και λιγο off topic, μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για τις roms.. Το σκεφτόμουνα να κάνω κι εγώ στο lg gw620 που βγαίνει εκτός εγγύησης κι έχει την συλλεκτική έκδοση 1.5 :eek:

Απο τα σχόλια που είδα πάντως έχω μπερδευτεί.. άλλοι λένε οτι πάει καλύτερα από την αρχική..

Αλλα διάβασα οτι χάνεις ραδιόφωνο, άλλοι χάσανε ανάλυση απο την φωτογρ. μηχανή, άλλοι μετά τηξ πρώτη κλήση μένει ανοιχτό το μικρόφωνο και τελειώνει η μπαταρία, δεν ξέρω τι παίζει με το qwerty πληκτρολόγιο και τα ελληνικά κλπ κλπ.. έχουν ξεπεραστεί αυτά τα προβλήματα?..

Γιατί αλλιώς να φας τις μισές δυνατότητες του κινητού για να έχεις froyo πχ αξίζει? ... :fear:

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς :devil: (Δημήτρη θα ήθελα τη γνώμη σου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι βλέπω υπάρχει η 2.3 για το κινητό που λες και όλα λειτουργούν όπως θα πρεπε.Ράδιο,5 mp φωτογραφική.

http://androidforums.com/eve-all-things-root/322944-gingerbread-my-gw620.html

 

Το παράξενο είναι οτι δεν υπάρχει καν section στο xda για το κινητό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.. Αν βρω χρόνο και κουράγιο :shock: θα το δοκιμάσω..

by the way δεν υπάρχει κανένα κατάστημα με κινητά που να κάνει αυτή τη δουλειά?με καμμιά εγγυησούλα καλής λειτουργίας πχ.. απο τη στιγμή που δεν είναι παράνομο γιατί όχι? .. αν στραβώσει και τίποτα να μην χτυπάω το δικό μου κεφάλι :devil: ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...