Προς το περιεχόμενο

error python_2.6.6


martinoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε debian αφού αποφάσισα να πάω σε sid

όλα καλά

τρέχω bitbake για να κάνω compile και πετάει error στο τέλος

εάν ξανατρέξω την εντολή τελειώνει κανονικά

δοκίμασα να κατεβάσω τα BB_THREADS και PARALLEL_MAKE στο makefile αλλά δεν άλλαξε κάτι

από πακέτα δεν νομίζω να λείπει κάτι

πριν το dist-upgrade δεν είχα θέμα

 

τι δεν του αρέσει ?

log.do_install.15810.txt

error.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασεεεεε :P

Δώσε buildfile πρώτον και δεύτερον σιγουρέψου οτι το upgrade έγινε σωστά για την python. Πρίν ήσουν σε stable;

Είσαι σίγουρος οτι ΟΛΑ είναι σωστά ρυθμισμένα για 32/64 bit μήπως έχεις κάποιο τέτοιο issue γιατί το warrning που λέει για wrong elf class κάτι τέτοιο μου λέει; Την libpython2.6 την έκανες upgrade; Σε τί version;

 

EDIT: ξέχασα να ρωτήσω και τα υπόλοιπα, gcc/g++ version, Makefiles κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παράξενο είναι ότι με την δεύτερη το περνάει κανονικά

αφού έχει χτίσει τα 2000+ πακέτα από τα 3400+ σύνολο

υπόψιν ότι για κάθε νέο build πρέπει να σβήσω όλο το /tmp (μέσα στο φάκελο του openembedded πάντα) για να χτιστεί σωστά, αλλά αυτό έτσι πρέπει να γίνει νομίζω (και στο openembedded έτσι το λέει)

 

makefile με αλλαγές όσον άφορα τα machine,threads,parallel make

 

build-essential,make,subversion,cvs,git-core κτλ είναι όλα

πριν με stable ναι

 

δοκίμασα μια νέα εγκατάσταση σε vm με testing και πάλι τα ίδια,να βάλω python2.6.6 με make install η θα γίνει της ποπης ;

το 32/64 για καντο ποιο λιανό να το πιάσω ....... :confused: (δεν είχα σκαλίσει κάτι)

python&gcc.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το 32/64 είναι οτι το error log που ανέβασες στο 1ο post σε κάποιο σημείο που προσπαθεί να κάνει link (αν θυμάμαι καλά) κάποιες .so γκρίνιαζε οτι έχουν λάθος ELF CLASS. Δεν ξέρω τί ακριβώς προσπαθείς να κάνεις build και άν είναι cross compile αλλά θα μπορούσε να είναι η αιτία το προβλήματός σου.

Ναι, το να κάνεις build την python με το χέρι θα ήταν μιά καλή λύση.

Επίσης δέν μου απάντησες για το status της libpython2.6 σου, για ρίξε μιά ματιά ή/και reinstall. Τώρα που το σκέφτομαι όλο αυτό θα μπορούσε να είναι και θέμα path της python (?). Τώρα δέν έχω κουράγιο να δώ άλλα build logs, οχι άλλο κάρβουνο :P αύριο με το καλό θα ρίξω μιά ματιά σε αυτό που ανέβασες χθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...