Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τριποδο είναι manfrotto (απ'τις πιο γνωστές μάρκες στο χώρο).

Η κεφαλή και το quick release είναι giottos.

 

Τριποδο+κεφαλή τα αγόρασα 150ε μτχ,χωρίς ίχνος χτυπήματος. Περίπου τιμή αρχική 270 (χωρίς πολύ ψάξιμο). Το quick release περίπου 25ε απο ebay, ελλάδα κάνα 40+.

Και μια θήκη σκληρη για τρίποδο/κεφαλή απο ebay παλι, περίπου 25ε.

 

Τα χρήματα για ένα σετ καινούργια είναι κάπως πολλά,οπότε μπορείτε να κοιτάξετε για μτχ, όπως έκανα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστός!! Gitzo, Manfrotto, Giotto's είναι τοπ σε τρίποδα και κεφαλές.

Πρόσφατα ανακάλυψα τα κινέζικα Benro που είναι πάρα πολύ καλά σε στιβαρότητα και πραγματικά εξαιρετικά σε απόδοση-τιμή. Πχ το ανθρακονημάτινο Benro κοστίζει κάτω από τα μισά του αντίστοιχου Gitzo.

http://www.benrousa.com/products_Tripods.html

http://www.benrousa.com/products_Heads.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας επισης σημαντικος παραγοντας ειναι: οτι η 5100d δεν εχει image stabilization [η τουλαχιστον αυτο διαβασα]

για εναν amateur σαν και εμενα αυτο ηταν Χ

 

ούτε οι canon ούτε οι nikon έχουν IS στο σώμα, μόνο αν έχει ο φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο φιλος αποπανω, το Image Stabilization παει με τους φακους. στους φακους nikon λεγεται VR (Vibration Reduction) στους tamron λεγεται VC (Vibration Conduction) κ.ο.κ.

 

γιαυτο αν κοιταξεις για φακους θα δεις καποιους με ιδιο ευρος να εχουν διαφορετικες τιμες. οι μεν θα εχουν IS οι αλλοι οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι και εγω βρε παιδια?δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις dslr αλλα τωρα τελευταια το σκεφτομαι σοβαρα...

Επεσε μια προσφορα στα χερια μου για την canon 1100d η οποια ηταν στην τιμη των 399 με τον φακο 18-55???ισως κανω λαθος στον φακο.επισης με 100 παραπανω δλδ 499 ειχε και δευτερο φακο μαζι για πιο μαγελο ζουμ δεν θυμαμαι τα νουμερα ομως.

Εφοσον ουσιαστικα ολες παιρνουν τους ιδιους φακους γιατι να δωσεις σχεδον τα διπλα χρηματα στην 600d και οχι για να παρεις εναν καλυτερο φακο?

Οι διαφορες σε σχεση με την 6οοd ειναι οτι εχει 720p βιντεο και οχι full hd,2,7" οθονη αντι για 3,0" και δεν θυμαμαι τι αλλο...

Αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι και εγω βρε παιδια?δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις dslr αλλα τωρα τελευταια το σκεφτομαι σοβαρα...

Επεσε μια προσφορα στα χερια μου για την canon 1100d η οποια ηταν στην τιμη των 399 με τον φακο 18-55???ισως κανω λαθος στον φακο.επισης με 100 παραπανω δλδ 499 ειχε και δευτερο φακο μαζι για πιο μαγελο ζουμ δεν θυμαμαι τα νουμερα ομως.

Εφοσον ουσιαστικα ολες παιρνουν τους ιδιους φακους γιατι να δωσεις σχεδον τα διπλα χρηματα στην 600d και οχι για να παρεις εναν καλυτερο φακο?

Οι διαφορες σε σχεση με την 6οοd ειναι οτι εχει 720p βιντεο και οχι full hd,2,7" οθονη αντι για 3,0" και δεν θυμαμαι τι αλλο...

Αξιζει?

 

Καλή ερώτηση. Θα σε προβληματίσω κι άλλο. H Canon 7d έχει 1400 ευρώ τη στιγμή που η 550d με τον ίδιο αισθητήρα είναι 850 ευρώ φτηνότερη!!! Γιατί να την πάρει κανείς λοιπόν;

Γιατί πολύ απλά αν πας να βγάλεις wildlife φωτογραφίες ή σπορ, με την 550d θα έχεις 3 στις 10 φωτογραφίες καλά εστιασμένες ενώ με την 7d θα έχεις 9 στις 10 (χοντροκομμένο παράδειγμα).

Αξίζουν τα +850 ευρώ; Αν χρειάζεσαι απαραίτητα τα εξτρά που προσφέρει η 7d (8fps, weather sealing, πολύ καλό autofocus, μεγάλο viewfinder, καλύτερη αυτονομία), ναι αξίζουν. Αλλιώς απλά παίρνεις μια πιο βαριά φωτογραφική που δίνει ίδιο image quality με μια φωτογραφική των 550 ευρώ..

 

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα την 600d μόνο και μόνο για την σπαστή οθόνη που βοηθάει πολύ σε λήψεις από περίεργες γωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μόνον το Burst rate της 7D, η κατασκευή του σώματος αρκούν για τα +800ε...Και σίγουρα θα έχει ένα κάρο λεπτομέρειες ακόμη που δεν γνωρίζω,μιας και έπαιξα με την 7D ενός φίλου σε ένα ραλλύ που πήγαμε για φωτογραφίες.

Αλλά όπως ακριβώς το είπες. Αναλόγως τι ζητάει κάποιος απο τη μηχανή του.

 

Πχ,μιας και μιλήσαμε για 7D. Στο ακρόπολις που ήμουν παραδίπλα απ'τους φωτογράφους (τους επαγγελματίες εσω/εξωτερικού) ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ είχαν 7D. Και για το burst και λόγω οτι η κάνον στους τέλε είναι η τοπ. (προσωπική μου κρίση,απο την εμπειρία σε πολλών ειδών αγωνιστικών χώρων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ο τροπος σκεψης ειναι δανεισμενος απο ξενογλωσσο φωτογραφικο φορουμ.

καποιος που πραγματικα χρειαζεται την 7d εναντι της 550d το γνωριζει εκ των προτερων. αν εχει ενδοιασμους για το τι χρειαζεται μαλλον του αρκει και η 550d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες έπιασα στα χέρια μου μια Nikon D7000 και μια D5100, ομολογώ μικρή η 2η και νορμάλ προς μεγάλη η 1η και το τόσο petit της 5100 δεν μου άρεσε αλλά το βάρος της ήτανε ιδανικό σε αντίθεση με την 7000. Τι λέτε για τις δύο αυτές? Είμαι ανάμεσά τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά παίρνω το φτυάρι και ξεθάβω το θέμα μαζί με μερικές απορίες

Λόγω μίας ανάγκης έπρεπε επειγόντως να αποκτήσω κάποια πράγματα. Εχουμε και λέμε λοιπόν

 

1) backdrops σε λευκό και μαύρο 2μετρα χ 3 μέτρα το κάθε ένα

2) Το ανάλογο Stand για να κρεμάω τα απο πάνω

3) Ομπρελίτσες απο αυτές που αντανακλούν το φως (sorry αλλά δε το έχω το θέμα της ορολογίας θα τα πω όσο πιο απλά μπορώ για να καταλάβετε)

4) Μηχανή 400D με 3 φακούς κάτι φίλτρα (ούτε τι κάνουν δε ξέρω) και ένα τέρας φλας

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Τι λάμπες βάζω στις ομπρέλες; Κάτι διάβασα για 5500Κ. Ισχύει;

Γενικά συμβουλές για να έχω όσο γίνεται καλύτερη αποτύπωση του τι βλέπω στη μηχανή;

Επίσης κάτι άλλο που μπορώ να αγοράσω έτσι ώστε να γίνει η δουλειά μου καλύτερη ή ευκολότερη;

 

Και πριν πείτε καλά τι τα αγόρασες αφού δεν ξέρεις τι είναι το κάθε ένα; Η απάντηση είναι δε τα αγόρασα, τα αναμένω από τον εξοπλισμό του πατέρα μου.

Θα μιλήσω και μαζί του βέβαια να με συμβουλεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να την κάνω την τύχη;

Κοίτα μπορώ να κάτσω να παιδευτώ να μάθω απλά θέλω μία καθοδήγηση στο τι και πως.

Δυστυχώς με τον πατέρα μου δεν μπορώ να μιλήσω αυτές τις μέρες εξαιτίας ενός προβλήματος :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να την κάνω την τύχη;

Κοίτα μπορώ να κάτσω να παιδευτώ να μάθω απλά θέλω μία καθοδήγηση στο τι και πως.

Δυστυχώς με τον πατέρα μου δεν μπορώ να μιλήσω αυτές τις μέρες εξαιτίας ενός προβλήματος :-(

δεν ξέρω τί πρόβλημα είναι και εύχομαι όλα να πάνε καλά αλλά το να έχεις έναν τόσο κοντινό σου άνθρωπο στο χώρο αυτό ε δεν είναι και λίγο πράγμα, πρέπει να το εκμετταλευτείς στο έπακρον κ να ρουφήξεις σε όση γνώση μπορείς να έχεις πρόσβαση. Από την άλλη βέβαια πρέπει να το γουστάρεις κ να μην το κάνεις επειδή έπεσες απλά από τη μηλιά σαν το μήλο, γιατί εάν είναι έτσι είναι βασανιστικό το "πρέπει" που προκύπτει κλπ. ελεπίζω να αντιλαμβάνεσαι τα λεγόμενά μου ^_^

Εύχομαι καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karmen1983 εχουμε σχεδον τον ιδιο εξοπλισμο (ομπρελες, stands, εγω εχω την 450d). Για λαμπες εγω εχω παρει flashaκια μπορεις να τα κανεις off camera πολυ ευκολα με καποια πραγματα απο το ebay και θα σου βγει περιπου 80 ευρω το flash. Για πληροφοριες σε φωτισμους κλπ μπορεις να ριξεις μια ματια στο http://www.strobist.blogspot.com/ αλλα και στο group τους στο flickr.

 

Σε λαμπες δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα αν εχεις καποιες πιο συγκεκριμενες αποριες σε φλας μου λες και το ψαχνουμε.

 

Εdit: Γραψε αν σου ειναι ευκολο τι φακους εχεις και ποιο ειναι το φλας τερας :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παίρνω το φτυάρι και ξεθάβω το θέμα μαζί με μερικές απορίες

 

Λόγω μίας ανάγκης έπρεπε επειγόντως να αποκτήσω κάποια πράγματα. Εχουμε και λέμε λοιπόν

 

1) backdrops σε λευκό και μαύρο 2μετρα χ 3 μέτρα το κάθε ένα

 

2) Το ανάλογο Stand για να κρεμάω τα απο πάνω

 

3) Ομπρελίτσες απο αυτές που αντανακλούν το φως (sorry αλλά δε το έχω το θέμα της ορολογίας θα τα πω όσο πιο απλά μπορώ για να καταλάβετε)

 

4) Μηχανή 400D με 3 φακούς κάτι φίλτρα (ούτε τι κάνουν δε ξέρω) και ένα τέρας φλας

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Τι λάμπες βάζω στις ομπρέλες; Κάτι διάβασα για 5500Κ. Ισχύει;

 

Γενικά συμβουλές για να έχω όσο γίνεται καλύτερη αποτύπωση του τι βλέπω στη μηχανή;

 

Επίσης κάτι άλλο που μπορώ να αγοράσω έτσι ώστε να γίνει η δουλειά μου καλύτερη ή ευκολότερη;

 

Και πριν πείτε καλά τι τα αγόρασες αφού δεν ξέρεις τι είναι το κάθε ένα; Η απάντηση είναι δε τα αγόρασα' date=' τα αναμένω από τον εξοπλισμό του πατέρα μου.

 

Θα μιλήσω και μαζί του βέβαια να με συμβουλεύσει.[/quote']

 

Έχω μπερδευτεί λίγο ..

Απο αυτα τι έχεις ;

Και τι ψάχνεις ;

Όταν λες ομπρέλες ενοεις μαζί με φλας ;

Γενικά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έχεις απο εξοπλισμό και τι ακριβώς θέλεις να κανεις .

θα βοηθούσε εάν μας έλεγες τι φακούς ακριβώς έχεις (mm) τι γράφουν τα φίλτρα επάνω,το φλας τι μάρκα μοντέλο .

Τα 5500 έχει σημασία που θα γίνει η φωτογράφιση .

Εννοώ σε εσωτερικό η εξωτερικό χώρο .

Εδώ είμαι για ότι χρειαστείς αλλα βοήθησε με να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις .

Και εάν δεν σου φτάνει ο εξοπλισμός που έχεις , εάν είναι για μια χρήση μην αγορασεις κάτι .

Όλο και κάτι θα βρω απο φίλους συναδέλφους Αθήνα που θα σε βοηθήσουν .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...