Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες εχετε να προτεινετε κανα τριποδο για outdoor [που να μαζευει κιολας]

 

στο skroutz ειναι παρα πολλα και δεν ξερω αν μπαινει η 600d πανω

 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ολες μπαίνουν αν δεν κάνω λάθος. Εχω τρίποδο και έχει μπει επάνω canon 400D, olympus compact, nikon coolpix και τα σχετικά

Πήγαινε δες κανένα απο κοντά να πάρεις όποιο σε βολεύει. Πρέπει να το δεις βασικά είναι και θέμα ύψους το τρίποδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες μπαίνουν αν δεν κάνω λάθος. Εχω τρίποδο και έχει μπει επάνω canon 400D, olympus compact, nikon coolpix και τα σχετικά

Πήγαινε δες κανένα απο κοντά να πάρεις όποιο σε βολεύει. Πρέπει να το δεις βασικά είναι και θέμα ύψους το τρίποδο

 

δεν εχουν ρυθμιζομενο υψος δλδς...?

ο μοντιε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε πχ εγώ έχω πάρει αυτόν και με έχει βολέψει πολύ (5ευρώ απο καλάθι προσφορών στον Κωτσόβολο ^_^ )

Πήγαινε δες μερικούς και διάλεξε

post-204649-0-92598700-1325523549_thumb.jpg

post-204649-0-53084600-1325523559_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε πχ εγώ έχω πάρει αυτόν και με έχει βολέψει πολύ (5ευρώ απο καλάθι προσφορών στον Κωτσόβολο ^_^ )

Πήγαινε δες μερικούς και διάλεξε

 

:confused:

 

ωραια θα ταλαιπωρηθω

αλλα θα το βρω το τριποδο για landscape photography

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper2005 ολα τα τριποδα εχουν την ιδια βιδα οποτε μπαινουν σε ολες τις μηχανες, δεν εχει καθε εταιρια το δικο της ειναι universal το mount. Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι το ποσο βαρος αντεχει, δηλαδη μην περιμενεις απο ενα τριποδο που εχει 10-20 ευρω να ειναι σταθερο με την 600d και εναν πχ 70-200mm L.

Εγω ειχα παρει ενα παρομοιο με αυτο της karmen1983 στα 20 ευρω περιπου αλλα ψαχνομαι για να το αλλαξω, θελω κατι μικρο και ελαφρυ για να το παιρνω στις βολτες μαζι μου και το συγκεκριμενο δεν βολευει και τοσο οποτε τωρα γλυκοκοιταζω αυτο εδω

Γενικα παντως να ξερεις οτι τα τριποδα στα 10-30 ευρω ειναι πανω κατω τα ιδια, αν θες κατι καλο πρεπει να ανεβεις σε τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper2005 ολα τα τριποδα εχουν την ιδια βιδα οποτε μπαινουν σε ολες τις μηχανες, δεν εχει καθε εταιρια το δικο της ειναι universal το mount. Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι το ποσο βαρος αντεχει, δηλαδη μην περιμενεις απο ενα τριποδο που εχει 10-20 ευρω να ειναι σταθερο με την 600d και εναν πχ 70-200mm L.

Εγω ειχα παρει ενα παρομοιο με αυτο της karmen1983 στα 20 ευρω περιπου αλλα ψαχνομαι για να το αλλαξω, θελω κατι μικρο και ελαφρυ για να το παιρνω στις βολτες μαζι μου και το συγκεκριμενο δεν βολευει και τοσο οποτε τωρα γλυκοκοιταζω αυτο εδω

Γενικα παντως να ξερεις οτι τα τριποδα στα 10-30 ευρω ειναι πανω κατω τα ιδια, αν θες κατι καλο πρεπει να ανεβεις σε τιμη.

 

ε πες το ετσι και αγχωθηκα

και να σου πω μιας και σε κοβω σπεσιαλιστα

αριστερα- δεξια πηγαινει η καμερα ή με το που την βιδωσεις μενει εκει?

 

βασικα αυτο που θελω [εκτος απο landscape φωτος] ειναι πανοραμικες...

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πες το ετσι και αγχωθηκα

και να σου πω μιας και σε κοβω σπεσιαλιστα

αριστερα- δεξια πηγαινει η καμερα ή με το που την βιδωσεις μενει εκει?

 

βασικα αυτο που θελω [εκτος απο landscape φωτος] ειναι πανοραμικες...

 

thanks

 

Προς το παρον εχω ενα σαν και αυτο αν δεις στην φωτογραφια εχει 2 ρυθμιστες (βιδες) η μια ειναι για τον οριζοντιο αξονα και η αλλη για τον καθετο.

31U3BJ4Oa2L._SL500_AA300_.jpg

 

 

Τα πιο ακριβα τριποδα εχουν μπαλα πανω οπου τα ρυθμιζεις πιο γρηγορα και τα σφιγγεις με 1 βιδα.

 

slik-bh-800-tripod-ball-head_4d59fb011284d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον εχω ενα σαν και αυτο αν δεις στην φωτογραφια εχει 2 ρυθμιστες (βιδες) η μια ειναι για τον οριζοντιο αξονα και η αλλη για τον καθετο.

31U3BJ4Oa2L._SL500_AA300_.jpg

 

 

Τα πιο ακριβα τριποδα εχουν μπαλα πανω οπου τα ρυθμιζεις πιο γρηγορα και τα σφιγγεις με 1 βιδα.

 

slik-bh-800-tripod-ball-head_4d59fb011284d.jpg

 

ποιος, ποσο, που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή την πάτησα με τριποδάκια φθηνά,μικρά και συναφή, αγόρασα αυτά για να μου μείνουν μια ζωή. (μεταχειρισμένα σε καλή τιμή).

 

Απλά μια συμβουλή! Όποιος πάρει κεφαλή, να πάρεικαι quick release μαζί για να κουμπώνει/ξεκουμπώνει το σώμα αμέσως και να μην το ξεβιδώνετε.

Τρίποδο: 055XPROB498RC2.jpg

 

Κεφαλή: giottos_mh1300mh621_medium.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...