Προς το περιεχόμενο

Το πείραμα του Wörgl – Μια ιστορία σαν παραμύθι


Hael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε μου μάθε πρώτα πως δημιουργείται το χρήμα από τις κεντρικές τράπεζες όπως η FED και μετά θα καταλάβεις τη διαφορά,

το χρήμα των τραπεζών που παίρνει η κυβέρνηση των ΗΠΑ πρέπει να επιστραφεί στη FED με τόκο κάτι που δεν έγινε στη περίπτωση

του δημάρχου όπου το χρήμα ήταν απαλλαγμένο από χρέος(τόκους).

Οταν γράφω χρήμα=χρέος σημαίνει ότι στη γέννησή του το χρήμα είναι χρεωμένο, δείνει η τράπεζα 100 πρέπει να της επιστραφούνε 104.

 

ναναι καλα το Zeitgeist..ε; ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν γράφω χρήμα=χρέος σημαίνει ότι στη γέννησή του το χρήμα είναι χρεωμένο, δείνει η τράπεζα 100 πρέπει να της επιστραφούνε 104.

 

 

Αφου το γραφεις, θα το πιστεψω. Εμ ειναι προφανες παιρνεις 100 δινεις 104. facepalm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν (και υπήρχαν) πάρα πολλά ντοκυμαντέρ τύπου Zeitgeist που εξηγούν με απλά λόγια το χρηματοοικονομικό σύστημα. Το πιο απλό, χιουμοριστικό και εύπεπτο είναι αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=X5DYw1HZXH0

(έχει και part2).

 

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ εγώ, είναι γιατί το χρήμα που χρησιμοποιούμε πρέπει να έχει αντίκρυσμα σε χρυσό. Νόμιζα ότι το χρήμα δημιουργήθηκε για να διευκολύνει τις ανταλλαγές προϊόντων και όχι για να μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη (ή τουλάχιστον έτσι δηλώνουμε επίσημα). Πάντως δεν ισχύει αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω, ότι "τα χαρτάκια είναι μέσο διευκόλυνσης", τα χαρτάκια πλέον είναι ο αυτοσκοπός μιας κοινωνίας, αλλιώς τα χρέη όλων των κρατών θα ήταν ακριβώς 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ εγώ, είναι γιατί το χρήμα που χρησιμοποιούμε πρέπει να έχει αντίκρυσμα σε χρυσό.[...]

Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Αλλιώς τι εμποδίζει το Χ κράτος να τυπώσει άπειρα νομίσματα και ν αγοράσει τον κόσμο όλο; Τουλάχιστον κάπως έτσι το φαντάζομαι :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Αλλιώς τι εμποδίζει το Χ κράτος να τυπώσει άπειρα νομίσματα και ν αγοράσει τον κόσμο όλο; Τουλάχιστον κάπως έτσι το φαντάζομαι :Ρ

 

Και τι εμποδίζει το διπλανό κράτος να τυπώσει άλλα τόσα και να ΜΗΝ πουληθεί στο κράτος που ανέφερες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, γι αυτό πρέπει να υπάρχει κάποιος ελεγκτικός μηχανισμός γιατί αν τυπώνει ο καθένας όσα θέλει το χρήμα δε θα χει καμία αξία :)

 

Κι έτσι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι διάλεξαν το μέταλλο που γυαλίζει περισσότερο! Ξαναερχόμαστε δηλαδή στο ότι το χρήμα δεν είναι πια ανταλλακτικό μέσο που βοηθάει τις αγορές, αλλά αυτοσκοπός μιας κοινωνίας και τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο πείραμα του Worgl.

Όταν ο Χίτλερ ενσωμάτωσε την Αυστρία, οι τραπεζίτες αυτοί και οι πολιτικοί υποστηρικτές τους τελικά τι απέγιναν;;;

Πολλοί υποτίθεται έξυπνοι και καπάτσοι αλλιώς τα υπολογίζουν (πχ είμαστε η άρχουσα τάξη, εμείς κάνουμε κουμάντο, το χρήμα είναι αποκλειστική δική μας υπόθεση κλπ κλπ) και αλλιώς τους έρχονται!

Θα μου πείτε από την άλλη, ότι τα σκ_τά πάντα επιπλέουν, οπότε υπάρχει η περίπτωση να ήταν από τους πρώτους που προσκύνησαν τον Αδόλφο και μεταπολεμικά να διεκδίκησαν αποζημιώσεις και γιατί όχι και μια γενναία αντιστασιακή σύνταξη!

Τρέχα βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ εγώ, είναι γιατί το χρήμα που χρησιμοποιούμε πρέπει να έχει αντίκρυσμα σε χρυσό. Νόμιζα ότι το χρήμα δημιουργήθηκε για να διευκολύνει τις ανταλλαγές προϊόντων και όχι για να μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη (ή τουλάχιστον έτσι δηλώνουμε επίσημα). Πάντως δεν ισχύει αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω, ότι "τα χαρτάκια είναι μέσο διευκόλυνσης", τα χαρτάκια πλέον είναι ο αυτοσκοπός μιας κοινωνίας, αλλιώς τα χρέη όλων των κρατών θα ήταν ακριβώς 0.

 

Μα πως αλλιως θα γινοταν μεσο ανταλλαγης προιοντων;

Αν εγω για καθε φαγωσιμο, απλα καθομου σπιτι και τυπωνα δεκαευρα, αυτο θα ηταν μεσο ανταλλαγης;

Αρα καποιο αγαθο, λογικα θα ειχε μεγαλυτερη αξια, αυτο προφανως φαινοταν με το ποσο το ζηταγε ο κοσμος, το ποσο δυσκολο ηταν να βγει, ποσο ανθεκτικο ηταν, και εν τελει, ποια ηταν η αντιστοιχια του σε σχεση με τα αλλα προιοντα κατα την ανταλλαγη. Οποτε λογικο δεν ειναι να ειναι μετρο συγκρισης ο χρυσος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι εμποδίζει το διπλανό κράτος να τυπώσει άλλα τόσα και να ΜΗΝ πουληθεί στο κράτος που ανέφερες; :P

Ο πληθωρισμός. Δηλαδή η μείωση της αγοραστικής αξίας του νομίσματος μιας χώρας απέναντι στα "σκληρά νομίσματα", κατά κύριο λόγο στο δολάριο που αποτελεί παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα.

Στη πραγματικότητα βέβαια, δεν υπάρχουν πλέον σκληρά νομίσματα, αφού δεν υπάρχει η αντίστοιχη κάλυψη σε χρυσό, σε πετρέλαιο ή σε οποιονδήποτε άλλο φυσικό πόρο. Η αξία των νομισμάτων ρυθμίζεται και ελέγχεται απόλυτα από τις κεντρικές τράπεζες που το τυπώνουν, με ότι αυτό συνεπάγεται για την παγκόσμια οικονομία και κατά κάποιο τρόπο ισχύει αυτό που επισημαίνει ο antonl:

 

Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Αλλιώς τι εμποδίζει το Χ κράτος να τυπώσει άπειρα νομίσματα και ν αγοράσει τον κόσμο όλο; Τουλάχιστον κάπως έτσι το φαντάζομαι :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρισ που έχει ρίξει η FED στην αμερικανική αγορά τι αντίκρυσμα ακριβώς έχουν; Αέρα κοπανιστό. Ο Alan Greenspan είχε πει σε συνέντευξη ότι οι ΗΠΑ δεν πρόκειται ποτέ να πτωχεύσουν γιατί μπορούν να τυπώσουν (!!!) το ποσό που χρειάζεται για να ξεπληρώσουν το χρέος τους :confused:

Με αυτή την λογική γιατί και η ΕΚΤ δεν τυπώνει ευρώ για να ξεπληρώσουν οι χώρες τα υπέρογκα χρέη τους;

Μπορούμε να γελάσουμε τώρα όλοι μαζί! :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως αλλιως θα γινοταν μεσο ανταλλαγης προιοντων;

Αν εγω για καθε φαγωσιμο, απλα καθομου σπιτι και τυπωνα δεκαευρα, αυτο θα ηταν μεσο ανταλλαγης;

Αρα καποιο αγαθο, λογικα θα ειχε μεγαλυτερη αξια, αυτο προφανως φαινοταν με το ποσο το ζηταγε ο κοσμος, το ποσο δυσκολο ηταν να βγει, ποσο ανθεκτικο ηταν, και εν τελει, ποια ηταν η αντιστοιχια του σε σχεση με τα αλλα προιοντα κατα την ανταλλαγη. Οποτε λογικο δεν ειναι να ειναι μετρο συγκρισης ο χρυσος;

Προσωπικά όχι, δεν μπορώ να κάνω το λογικό άλμα "κάποιο αγαθό είναι πιο δύσκολο στην παραγωγή του" -> "πρέπει το χρήμα να έχει αντίκρυσμα σε χρυσό". Τι βλέπετε σε αυτό το random μέταλλο που δεν βλέπω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει άπειρος χρυσός και έχει κάποιες συγκεκριμένες ιδιότητες, δε σκουριάζει ξέρω γω.

Πριν 2-3.000 αν ήθελα ν αγοράσω τ άλογό σου θα σου δινα κάτι αντίστοιχης αξίας. Ο χρυσός είναι πολύτιμο μέταλλο οπότε ας πούμε θα σου δινα 200γρ. απ αυτόν ή μερικά χρυσά νομίσματα. Ε επειδή πλέον δεν είναι βολικό να κουβαλάμε σακουλάκια με χρυσό μαζί μας, τα φυλάμε στην τράπεζα και αυτή μας δίνει ένα τραπεζογραμμάτιο που αποδεικνύει ότι εγώ έχω όντως τον απαραίτητο χρυσό ν αγοράσω το pc που μου πουλάς :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...