Προς το περιεχόμενο

Το πείραμα του Wörgl – Μια ιστορία σαν παραμύθι


Hael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει αντίκρισμα σε χρυσό, δεν έχει νόημα να το αποταμιεύσει, δεν στηρίζεται σε κάποιον εξωτερικό παράγοντα, δεν έχει πληθωρισμό. Πιθανόν και πολλά άλλα αλλά δεν είμαι οικονομολόγος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Rly? Και με τι αντικαταστησε το χρημα; Ενα κουπονι που κανει την δουλεια του χρηματος δεν ειναι χρημα;

 

Ρε φιλε στο αρχικο αρθρο γραφει τις διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε ειμαστε στο 2011 ξυπνα.

 

Πολη-κρατος εισαι σοβαρος; Φερεσαι σα τον τυπο απο την Θεσσαλονικη (ο μαρτυρας του εβηβ πως στο π*τσο λεγεται) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι γελοιο να επιζητας οσο το δυνατον περισσοτερη αυτονομια και αυταρκεια!

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι στο μελλον με την αυξηση του πληθυσμου και την ραγδιαια μειωση πορων φορσε προς localization παμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε ειμαστε στο 2011 ξυπνα.

 

Πολη-κρατος εισαι σοβαρος; Φερεσαι σα τον τυπο απο την Θεσσαλονικη (ο μαρτυρας του εβηβ πως στο π*τσο λεγεται) .

Ρώτησες ποια η διαφορά του χρήματος απ αυτού του είδους τα κουπόνια, όχι αν είναι βιώσιμη λύση κάτι τέτοιο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησες ποια η διαφορά του χρήματος απ αυτού του είδους τα κουπόνια, όχι αν είναι βιώσιμη λύση κάτι τέτοιο σήμερα.

 

Χρημα ειναι. Το ειδαμε και στην Αργεντινη, τοκογλυφοι, πλαστα "κουπονια" κλπ κλπ. Μπορει να μην εχει αντικρησμα σε χρυσο αλλα εχει αντικρυσμα στο βιοτηκο επιπεδο του κατοχου. Αρα αυτος που θελει καλη ζωη θα κανει οτι κανεις με το χρημα.

 

Ολη αυτη η ιστορια εχει να κανει με την νομιμοποιηση της παραοικονομια. Αυτο με τα κουπονια υπαρχει και στην Ελλαδα, λεγοντε ρεσουραντ τικετς, και ειναι μερος του μισθου μου που φυσικα ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Ολη αυτη η ιστορια εχει να κανει με την νομιμοποιηση της παραοικονομια. Αυτο με τα κουπονια υπαρχει και στην Ελλαδα, λεγοντε ρεσουραντ τικετς, και ειναι μερος του μισθου μου που φυσικα ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ.

Ναι, και εμένα αποτελούν μέρος του εισοδήματός μου τα restaurant tickets. Κι επειδή ακριβώς δεν μετράνε στο εισόδημά μου, δεν τα βλέπω σαν χρήμα. Τέλος πάντων, μάλλον όπως το βλέπει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο εγχειρημα (για να βγεις απο μια δυσκολη θεση οταν ολα γυρω καταρρεουν )αλλα ετσι και αλλιως θα ερχοταν γρηγορα το τελος.Ποιος θελει να ζει αιωνιως σε μια κλειστη κοινωνια αρνουμενος τις ανεσεις του συγχρονου τεχνολογικου πολιτισμου ?.Για ποσο θα συνεχιζε να κυκλοφορει γρηγορα το χρημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα ιστορία. Αλλά η πιθανότητα να υπάρξει κάποιος να παίξει ρόλο παρόμοιο μ αυτό του δημάρχου είναι ελάχιστη και η πιθανότητα να του το επιστρέψουν εξαρχής μάλλον μηδενική.

Δυστυχώς, συμφωνώ. Πολύ ωραία ιστορία, εμψυχωτική θα μπορούσε να ήταν. αλλά ούτε εγώ βλέπω κάποιον άνθρωπο που θα ήθελε να το κάνει και να του το επέτρεπαν.

 

 

Σιγά σιγά θα επαναπροσδιορισθεί το τι είναι πραγματικά "ανάγκη".

Έτσι. Είχαμε ξεφύγει όλοι μας. Να πω και δημόσια αυτό που λέω στους φίλους μου. Αν με το καλό την βγάλουμε καθαρή με την κρίση, όλοι θα ήμαστε πιο ευσυνείδητοι άνθρωποι. Το πόσο θα κρατήσει είναι άλλο θέμα, αλλά σίγουρα θα μας κάνει καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αντίκρισμα σε χρυσό, δεν έχει νόημα να το αποταμιεύσει, δεν στηρίζεται σε κάποιον εξωτερικό παράγοντα, δεν έχει πληθωρισμό. Πιθανόν και πολλά άλλα αλλά δεν είμαι οικονομολόγος :)

 

Μα ουτε το κανονικο χρημα εχει αντικρισμα σε χρυσο, εχει σταματησει προ πολλου η αναλογια αυτη.

Αυτο που εκανε ο δημαρχος, δεν ηταν παρα μια απλη πληθωριστικη κινηση. Απο τη στιγμη που δεν μπορουσε να εχει μπολικο χρημα του κρατους ωστε να το κινησει, αποφασισε να κοψει δικο του. Ειναι ακριβως το ιδιο με εμας, για σκεψου την αντιστοιχια, μιας και το ευρω το βλεπουμε δυσκινητο, να αποφασισουμε να κοψουμε παλι δραχμες, και να αρχισουμε σαν χωρα, εντος συνορων να λειτουργουμε με αυτα, με ολες τις αναλογες συνεπειες (πληθωρισμο, δυσκολη μετατροπη, κλπ). Ποια η διαφορα;

Οι μονες διαφορες ειναι οτι τοτε υπηρχαν δυο ευκολιες, μια το οτι μπορεσε να το κανει χωρις να του πει κανεις τιποτε, και μια το οτι τα αγαθα και οι αναγκες της εποχης μπορουσαν να καλυφθουν εντος της ευρυτερης περιοχης της πολης. Πραγματα βεβαια αδυνατα ακομη και σαν σκεψη στη σημερινη εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σημαντική διαφορά είναι πως δεν το χρήμα έχανε την αξία του αν καθόταν και φαντάζομαι δε γινόταν δεκτό απ τις τράπεζες. Οπότε ούτε στο σεντούκι τα βάζεις ούτε μπορείς να τα αποταμιεύσεις κάπως. Μακροπρόθεσμα δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό αλλά το διαφοροποιεί σημαντικά νομίζω (με τα ελάχιστα οικονομικά που καταλαβαίνω :Ρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σημαντική διαφορά είναι πως δεν το χρήμα έχανε την αξία του αν καθόταν και φαντάζομαι δε γινόταν δεκτό απ τις τράπεζες. Οπότε ούτε στο σεντούκι τα βάζεις ούτε μπορείς να τα αποταμιεύσεις κάπως. Μακροπρόθεσμα δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό αλλά το διαφοροποιεί σημαντικά νομίζω (με τα ελάχιστα οικονομικά που καταλαβαίνω :Ρ).

 

Ναι σιγουρα, ηταν μια δικλιδα ασφαλειας, για να μπορει να κινειται συνεχως και γρηγορα. Απο τις τραπεζες, ευκολα μπορουσε να γινει δεκτο, αν ιδρυε ο ιδιος μια τοπικη τραπεζα (οπως γινεται και σε εμας με τοσους τοπικους χρηματοπιστωτικους συνεταιρισμους), η οποια θα διαχειριζοταν αυτο το χρημα, και παραλληλα θα εκανε μετατροπη νομισματος. Βεβαια αυτο δεν εγινε στην πραξη, οπως και δεν εγινε ισως σωστη εξαγωγη πλεοναζοντων προιοντων ωστε να δημιουργησει αποθεμα σε συναλλαγμα, και να κινειται πιο ευκολα, αλλα οπως ειπαμε, αλλες εποχες, αλλες αναγκες σε αγαθα, πιο κλειστες κοινωνιες κλπ. Η βασικη ιδεα ομως παραμενει ιδια, δεν μπορω να κινησω το ξενο χρημα, δημιουργω και κινω δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το πείραμα, αλλά για εκείνα τα χρόνια. Στην Ελλάδα και σε καμία άλλη σύγχρονη χώρα ούτε μία ημέρα δεν στέκει.

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει παραγωγή. Όλη της η παραγωγή είναι αγροτική και ο αγρότης την πλειοψηφία των πρώτων υλών του, την κάνει από το εξωτερικό. Χώρια τους ενδιάμεσους κερδοσκόπους, τα καρτέλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ο συγκεκριμένος δήμαρχος εφάρμοσε το πείραμα μόνο στην πόλη του (περιορισμένη κλίμακα) γιατί μόνο εκεί μπορούσε.

 

Δεν γνωρίζουμε όμως πως θα είχε λειτουργήσει ένα τέτοιο σύστημα αν εφαρμοζόταν σε μεγαλύτερη κλίμακα όπως μια ολόκληρη χώρα η και παγκόσμια.

 

Το ζουμί όμως αυτής της ιστορίας είναι νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρχει ανπτύξει στην οικονομία χωρίς συνεχή κίνηση του χρήματος.

 

Και πως αυτό θα συμβεί τώρα όταν σήμερα περικόπτουμε μισθούς και συντάξεις, αυξάνουμε τους φόρους και μειώνονται οι επενδύσεις στο ελάχιστο έχοντας σχεδόν παγώσει και την αγορά;

 

Δηλαδή σήμερα κινούμαστε αντίστροφα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρημα ειναι. Το ειδαμε και στην Αργεντινη, τοκογλυφοι, πλαστα "κουπονια" κλπ κλπ. Μπορει να μην εχει αντικρησμα σε χρυσο αλλα εχει αντικρυσμα στο βιοτηκο επιπεδο του κατοχου. Αρα αυτος που θελει καλη ζωη θα κανει οτι κανεις με το χρημα.

 

Ολη αυτη η ιστορια εχει να κανει με την νομιμοποιηση της παραοικονομια. Αυτο με τα κουπονια υπαρχει και στην Ελλαδα, λεγοντε ρεσουραντ τικετς, και ειναι μερος του μισθου μου που φυσικα ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ.

 

φίλε μου μάθε πρώτα πως δημιουργείται το χρήμα από τις κεντρικές τράπεζες όπως η FED και μετά θα καταλάβεις τη διαφορά,

το χρήμα των τραπεζών που παίρνει η κυβέρνηση των ΗΠΑ πρέπει να επιστραφεί στη FED με τόκο κάτι που δεν έγινε στη περίπτωση

του δημάρχου όπου το χρήμα ήταν απαλλαγμένο από χρέος(τόκους).

Οταν γράφω χρήμα=χρέος σημαίνει ότι στη γέννησή του το χρήμα είναι χρεωμένο, δείνει η τράπεζα 100 πρέπει να της επιστραφούνε 104.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...