Προς το περιεχόμενο

WhatsApp : Αποστολή 1 δις άμεσων μηνυμάτων καθημερινά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δημοφιλής εφαρμογή WhatsApp ανακοίνωσε σήμερα την επίτευξη ενός μοναδικού στόχου, την αποστολή 1 δις μηνυμάτων καθημερινά μέσα από το δίκτυο της εταιρείας.

 

Το WhatsApp επιτρέπει την άμεση αποστολή μηνυμάτων μεταξύ χρηστών που χρησιμοποιούν smartphones από διάφορες πλατφόρμες όπως iOS (iPhone), Android, Blackberry, Windows Phone και Symbian S40/S60. Τα μηνύματα αυτά μπορούν να περιέχουν κείμενο, εικόνα, βίντεο, ηχητικά αποσπάσματα ακόμα και την ακριβή σας γεωγραφική θέση ενός υπάρχει αναφορά αποστολής και ανάγνωσης από τον παραλήπτη.

 

whatsapp-messenger.png

 

Η επιτυχία του WhatsApp οφείλεται όχι μόνο στις αρκετά περισσότερες δυνατότητες που προσφέρει έναντι των SMS/MMS αλλά και στην «μηδενική» χρέωση αφού η αποστολή των μηνυμάτων γίνεται μέσω δικτύου 3G ή WiFi όπως ακριβώς γίνεται με την αποστολή e-mail αν χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα δεδομένων. Το κόστος της εφαρμογής διαφέρει ανά πλατφόρμα και κυμαίνεται στα €0.79 για το iPhone ενώ οι κάτοχοι Android και Windows Phone συσκευών μπορούν να το χρησιμοποιήσουν δωρεάν για τον πρώτο χρόνο ενώ στη συνέχεια απαιτείται συνδρομή $1.99 το χρόνο.

 

Link.png Site: BGR

File.png Download: WhatsApp Εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρησιμοποιώ συχνά και με έχει βολέψει πολύ ειδικά η αποστολή φωτογραφιών. Αλλά δεν ήξερα ότι μετά τον πρώτο χρόνο για android έχει συνδρομή...Οπότε μετά θα βολευτούμε με viber που έχει και κλήσεις...

 

και το go sms έχει βάλει chat αλλά δυστυχώς δεν το χει κανένας άλλος.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία γιατί είμαι λίγο-πάρα πολύ άσχετος στο συγκεκριμένο κομμάτι:

Τι παραπάνω-διαφορετικό προσφέρει από το Skype με το οποίο μπορείς να μιλάς, στέλνεις κτλ σε κινητά και υπολογιστή αλλά να κάνεις και κλήσεις σε κινητά-σταθερά τηλέφωνα (με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια!);;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω τα 2 δολλαρια που κοστιζει το χρονο να ειναι πολλα μπροστα σε αυτα που προσφερει.. εμενα με εχει βολεψει αφανταστα, εχει αντικαταστησει εξολοκληρου τα sms στο κινητο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρίστως να πληρώσω 2 δολάρια για το 2ο χρόνο, με έχει βολέψει πάρα πολύ, έχει όλες τις δυνατότητες που ήθελα, είναι πανάλαφρο, δεν τρώει μπαταρία και δεν έχει σοβαρά bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να καταλάβω και εγώ τώρα, πληρώνεις 2 δολλάρια για παράδειγμα τον χρόνο για να στέλνεις sms σε άλλα άτομα που έχουν επίσης την εφαρμογή ή στέλνεις σε κανονικούς αριθμούς οι οποίοι μπορεί και να μην έχουν την εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να καταλάβω και εγώ τώρα, πληρώνεις 2 δολλάρια για παράδειγμα τον χρόνο για να στέλνεις sms σε άλλα άτομα που έχουν επίσης την εφαρμογή ή στέλνεις σε κανονικούς αριθμούς οι οποίοι μπορεί και να μην έχουν την εφαρμογή?

 

 

Στέλνεις μόνο σε χρήστες του WhatsApp, όχι σε κανονικούς αριθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία γιατί είμαι λίγο-πάρα πολύ άσχετος στο συγκεκριμένο κομμάτι:

Τι παραπάνω-διαφορετικό προσφέρει από το Skype με το οποίο μπορείς να μιλάς, στέλνεις κτλ σε κινητά και υπολογιστή αλλά να κάνεις και κλήσεις σε κινητά-σταθερά τηλέφωνα (με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια!);;;

Το Skype είναι σαφώς πληρέστερο, αλλά προσωπικά το βρίσκω βαρύ και buggy... Το WhatsApp είναι πραγματικά πούπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία γιατί είμαι λίγο-πάρα πολύ άσχετος στο συγκεκριμένο κομμάτι:

Τι παραπάνω-διαφορετικό προσφέρει από το Skype με το οποίο μπορείς να μιλάς, στέλνεις κτλ σε κινητά και υπολογιστή αλλά να κάνεις και κλήσεις σε κινητά-σταθερά τηλέφωνα (με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια!);;;

 

Με την ενσωματωση των msn/facebook chat και προσεχως του skype που υπαρχει στο wp7 mango προσωπικά το βρίσκω οντως αχρειαστο. Βεβαια το κραταω ακομη μεχρι να ληξει η δωρεαν χρηση μιας και κανα δυο φιλοι μου χρηστες android/iphone το χρησιμοποιουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα με το whatsapp είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνεις login είναι πάντα on και είναι και πανάλαφρο και multiplatform και δεν τρώει την μπαταρία στο φουλ..το viber καλό αλλά μου πίνει την μπαταρία με το μπουρί της σόμπας.

το skype βαρύ, laggy δύσχρηστο...

υπάρχει και το tango για συνομιλία με κάμερα σε ios και android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...