Προς το περιεχόμενο

Synaptics touchpad VS Ubuntu 11.10


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

 

είπα χθες να κατεβάσω την 11.10 και να την τρέξω on the fly σε ένα netbook(N270,2GB RAM) που έχω για να δω πως πάει.

Μετά χαράς διαπίστωσα πως επιτέλους αναγνωρίζει, Bluetooth, WiFi αλλά έχω 2 θέματα:

 

α) Δεν δουλεύει το touchpad της Synaptics(δεν το έβλεπε ποτέ, καμία έκδοση Linux παρά μόνο μια 9.xx που είχε προεγκατεστημένη όταν το πήρα)

β) Στις ρυθμίσεις οθόνης δεν "βλέπει" το σύστημα γραφικών(Chipset Intel GMA 950)

Έχουμε καμιά ιδέα πως θα τα κάνουμε να δουλέψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 θα επρεπε να παιζουν με την μια μιας και ο driver τους περιλαμβανεται στην στοκ εγκατασταση του xorg.

 

Επειδη δεν εχω να προτεινω κατι για το touchpad, εκτος απο το να ελεγξεις αν ειανι κλειστο μεσω καποιου συνδιασμου fn+κατι...

Πως καταλαβες οτι δεν "βλεπει" την καρτα γραφικων? Δεν εχεις γραφικο περιβαλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx for the link.

Αυτά που περιγράφεις είναι θεωρητικά.

Στην πράξη τώρα, πώς θα κάνουμε το Ubuntu να δει την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα στα θεωρητικα που λεω στο αλλο θεμα αναφερω καθαρα οτι, εφοσον ειναι φορτωμενος, ο driver για την καρτα σου

- θα φαινεται στο lsmod και στο lspci -k (= ανοιγεις ενα τερματικο και δινεις lsmod ή lspci -k και ψαχνεις. αν δεν το βρεις, ποσταρε εδω οτι σου βγαλου και θα το βρω εγω)

- θα μπορει να δωσει xv video output (το τσεκαρεις με το xvinfo που σου δινει ενα κατεβατο)

- θα μπορει να δωσει σωστη αναλυση στην οθονη σου. Αν πχ εισαι με 1280*800, παει να πει οτι δουλευει, μιας και ο generic driver δεν βγαζει τετοια αναλυση.

 

Επισης, στο lsmod θα βεις και τον driver για το synaptics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...