Προς το περιεχόμενο

Debian Testing δεν κάνει autoload το GNOME3


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το pc boot-άρει κανονικά, αλλά φτάνει πριν τη φόρτωση του GNOME και σταματάει σε περιβάλλον γραμμής εντολών.Κάνω login και μετά startx και τρέχει μια χαρά.

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το εξής: στο etc/X11/default-display-manager είναι ορισμένο το /usr/sbin/gdm3 το οποίο gdm3 όμως δεν είναι εγκατεστημένο. Απεγκαταστάθηκε κάτά την αναβάθμιση του GNOME2 σε GNOME3 και έκτοτε, αν προσπαθήσω να το επανεγκαταστήσω, θα σπάσω το σύστημά μου άγρια, αν κρίνω από το χάος στα dependencies.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε; Μπορώ να δω, από τη στιγμή που δίνω την εντολή startx ποιος display manager αρχίζει να τρέχει ώστε να το ορίσω στο etc/X11/default-display-manager;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να δοκιμάσω έναν νέο display manager. Είναι να ξεκινάει αυτόματα το γραφικό περιβάλλον. Όπως είπα και παραπάνω, μετά την αναβάθμιση του GNOME2 σε GNOME3 δεν εκκινεί αυτόματα το γραφικό περιβάλλον. Πρέπει να κάνω login από γραμμή εντολών και μετά να πατήσω startx.

 

Αυτό θέλω να λύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις 2 επιλογές:

 

να βάλεις έναν άλλο display manager (π.χ. lightdm) και να τον σετάρεις να σου κάνει autologin τον χρήστη σου.

 

να μη βάλεις display manager, και να γκουγκλάρεις: autostart x

 

προτείνω το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...