Προς το περιεχόμενο

Επιλογη διανομης και ολα τα σχετικα


nimda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκλεισε παιδια! Επειδη οσο το παιδευω δεν προκειτε να καταληξω, ubuntu, σαν ολους τους αρχαριους και στην πορεια βλεπω...! Και αν μου φανει ευκολο δεν εγινε τιποτα, παω στα πιο δυσκολα, ενω αν αρχισω με κατι δυσκολο μπορει να χασω αδικα χρονο προσπαθωντας στα βαθια

 

το ubuntu καθώς και τα fedora/opensuse είναι δυσκολότερα από το arch/debian

Γιατί;

Γιατί προσπαθούν να δημιουργήσουν gui εργαλεία της διανομής τους (πχ αντικατάσταση του synaptic με ubuntu specific manager) έχουν κατώτερο σύστημα διαχείρισης /ενημέρωσης/αναβάθμισης όπως το rpm που είναι για τα μπάζα, έχουν κύκλο εκδόσεων και δεν ρέουν με αποτέλεσμα να σπάνε κατά τα upgrades και τέλος ελέγχονται από εταιρίες που σκοπό έχουν το κέρδος και χρησιμοποιούν τον χρήστη σας πειραματόζωο. Με λίγα λόγια είναι δυσκολότερες γιατί δεν λειτουργούν με ντετερμινιστικό τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ubuntu καθώς και τα fedora/opensuse είναι δυσκολότερα από το arch/debian

Γιατί;

Γιατί προσπαθούν να δημιουργήσουν gui εργαλεία της διανομής τους (πχ αντικατάσταση του synaptic με ubuntu specific manager) έχουν κατώτερο σύστημα διαχείρισης /ενημέρωσης/αναβάθμισης όπως το rpm που είναι για τα μπάζα, έχουν κύκλο εκδόσεων και δεν ρέουν με αποτέλεσμα να σπάνε κατά τα upgrades και τέλος ελέγχονται από εταιρίες που σκοπό έχουν το κέρδος και χρησιμοποιούν τον χρήστη σας πειραματόζωο. Με λίγα λόγια είναι δυσκολότερες γιατί δεν λειτουργούν με ντετερμινιστικό τρόπο

 

+1

δεν θα μάθεις σε ubuntu

 

[flame on]

έχει ένα καταπληκτικό video ο tritonas στην υπογραφή του

http://www.youtube.com/watch?v=nRKGwYnB2h4

 

[/flame off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu, σαν ολους τους αρχαριους και στην πορεια βλεπω...!

 

δεν θέλω να παραπονεθώ ότι κανείς δεν διαβάζει τα post μου...

5F2db.jpg

 

Το ubuntu 11.10 είναι ανώριμο.

Οπότε προς το παρόν κοίτα Linux Mint που βασίζεται σε παλιότερη έκδοση (1 εξάμηνο πριν).

 

για μια πρώτη καλή εμπειρία χρήσης δηλαδη.

 

@ SnapShot, martinoff: παίδες αφήστε τα flame γιατί καιγόμαστε. :-D

Ας κάτσει με μια "φιλική" για λίγο καιρό να εξοικειωθεί με τις εφαρμογές πρώτα.

Δεν θα φύγει το Debian και το Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβός είναι τελικά το "φιλικό" ?

να τα κάνει όλα μονό του φαντάζομαι, ε ?

και τότε γιατί τα οι χρήστες του ubuntu στο thread του 11,10 το στολίζουν με ωραία επίθετα από τι έχω δει

και γιατί πρέπει κάποιος τελικά να σπαταλάει το χρόνο του στο νετ δεξιά αριστερά και να βαράει στα τυφλά copy-paste στην κονσόλα ?

mint katya λες ? δεν κοντεύει να είναι ποιο παλιό απο debian stable ?για πόσο καιρό θα αντέξει το fork ακόμα ?

mint debian που σπάει το σύμπαν

fedora και opensuse με rpm ?

 

έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω debian install αλλά θυμάμαι ότι ο installer του τα έλεγε όλα πολύ αναλυτικά και στο τελος σε έβγαζε και σε γραφικό

κάνω λάθος ?

δλδ είναι καλύτερα να χαραμίζει κάποιος μερικούς μήνες σε μια διανομή και να μην ξέρει τι είναι το linux τελικά η να ασχοληθεί μια βδομάδα, δυο θες ,ε άντε ένα μήνα για να μην ασχοληθεί και σοβαρά αλλά θα έχει linux όπως το θέλει και θα δουλεύει πάντα και θα λύσει τα προβλήματα μόνος του όχι c/p

δλδ τι άλλο πρέπει να γράψει το wiki του arch στο beginners guide ?

 

αν δεν ασχοληθεί ούτε ubuntu θα μάθει ούτε debian ούτε arch ουτε linux

δλδ το linux το θέλουμε για windows χωρίς ιο έτσι ?

 

 

πάω για ban αλλά αυτός ο διάλογος μου έρχεται στο μυαλό

δουλεύουνε όλα μόνα τους ρε μαλ#$%,έχει και comiz ρε μαλ@#$,ρε κατεβάζεις ότι θες και δεν νιώθει τπτ ρε μα%^&

μπαίνεις όπου θες ρε μα*&^@ λέω τορρεντς, τσόντες δεν κωλώνει ρε Τα σπάει ρε μ&^%$@ το linux

 

πάρε mac !

δλδ όσοι λιώσαμε στο διάβασμα .....

 

τέλος πάντων άντε πάω τώρα να φάω το ban μου

με έτρωγε το χέρι σήμερα

 

να συμπληρώσω

ούτε ο twiner, ούτε ο miza,tritonas,jim_p,checkfire,tolis01(και πολύ άλλοι) ούτε εγώ θα δυσκολευτούμε να κάνουμε το 11,10 να δουλέψει

δεν ξεκινήσαμε όμως με 11,10

 

πρώτη επαφή με linux με το 11,10 είναι για να απωθεί χρήστες από το linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θεωρώ φιλικές τις διανομές: ubuntu 10.04, 10.10, linux mint 11, xubuntu 11.04

 

σε 1-2 μήνες πιστεύω θα έχει γίνει και το ubuntu 11.10 με τα καθημερινά fixes.

και μακάρι το ubuntu 12.04 να ονομαστεί επάξια LTS.

 

Η Canonical βιάζεται να φτιάξει το brand της, γι'αυτό έσπρωξε το unity νωρίς,

κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με το KDE 4 αν θυμάστε. Παρόμοια λειτουργούν και οι devs του Gnome 3.

 

Release early, release often.

 

αν κάποιος χρήστης καίγεται για σταθερότητα υπάρχει η LTS, σου λέει.

Και η ζημιά από την όποια δυσαρέσκεια των χρηστών θα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Βλέπε Vista.

 

Γι'αυτό το Linux Mint 11 κερδίζει αυτή τη στιγμή σε χρηστικότητα.

Παρέχει το δοκιμασμένο λογισμικό και γενικά τα καλά του Ubuntu χωρίς τα νέα φρούτα που είναι ωραία αλλά λειψά.

 

Επίσης, μια rolling διανομή δεν είναι πανάκεια. Θέλει να τη φροντίζεις σαν παιδί σου κάθε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το 11.10 είναι αυτό που λέει ο twiner, ότι βιάστηκε η canonical να προωθήσει το unity. Στο δικό μου pc δεν έμπαινε άνοιγε ούτε το unity ούτε το unity 2d (κάποιο bug με την ati ίσως) αλλά για εμένα δεν ήταν δύσκολο να μπω σε tty και να βάλω το gnome-session-fallback και τον fglrx. Ένας νέος χρήστης βέβαια θα βρεθεί σε αδιέξοδο.

Ένα καλό με τους αρχάριους χρήστες πάντως στο ubuntu είναι πως τα free, contrib και non-free repos είναι προενεργοποιημένα, και έχει ότι software θέλει στο pc του με ένα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το 11.10 είναι αυτό που λέει ο twiner, ότι βιάστηκε η canonical να προωθήσει το unity. Στο δικό μου pc δεν έμπαινε άνοιγε ούτε το unity ούτε το unity 2d (κάποιο bug με την ati ίσως) αλλά για εμένα δεν ήταν δύσκολο να μπω σε tty και να βάλω το gnome-session-fallback και τον fglrx. Ένας νέος χρήστης βέβαια θα βρεθεί σε αδιέξοδο.

Ένα καλό με τους αρχάριους χρήστες πάντως στο ubuntu είναι πως τα free, contrib και non-free repos είναι προενεργοποιημένα, και έχει ότι software θέλει στο pc του με ένα κλικ.

 

ναι το ιδιο ισχυει στο archlinux :P !! με ενα command εχεις τα πακετα διαθεσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, ηδη εχω χασει την μπαλα με τις συζητησεις σας... :P Σημερα επιστρεφω στο σπιτι μου (ολος ο "σχεδιασμος" του "project" εγινε σε διακοπες... :P). Ελπιζω να εχω χρονο σημερα κιολας να ασχολιθω με το φορμαρισμα του δισκου και την εγκατασταση των ubuntu. Καμια τελευτεα λεπτομερια να προσεξω πρωτου αρχισω τις διαδικασιες; Υπαρχει κατι που μπορει να μου προκαλεσει προβλημα;

 

Ηδη εχω χασει την μπαλα με τις συζιτισεις σας...

Σημερα επιστρεφω στο σπιτι μου, ολος ο σχεδιασμος του "project" εγινε σε διακοπες... :P, και ελπιζω να εχω τον χρονο σημερα κιολας, η εστω αυριο, φορμαρω τον δισκο και να περασω τα linux. Καμια τελευτεα λεπτομερια να προσεξω; Υπαρχει κατι που μπορει να παει στρταβα και να μου κανει καμια "ζημια" που θα θελει πολυ δουλεια να επαναρθωθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...