Προς το περιεχόμενο

Επιλογη διανομης και ολα τα σχετικα


nimda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τελευτεα κανω καπιες πολυ συγκεκριμενες εργασιες στο laptop μου, και θελω να μεινουν ανεπαφες επειδη ειναι πολυ συμαντικες για μενα, αποσισα να ο κανω dual boot, στο ενα θα εχω τα vista, θα τα καθαρισω απο περιτα πραγματα, ουτος η αλλος πολυ προσφατα εκανα format, και το αλλο λεω να βαλω linux. Πρεπει λοιπον να διαλεξω τι διανομη θα βαλω. Θελω και για σερφαρισμα κυριος, να κατεβαζω αρχεια, ισως μου χρησιμευσει και για επεξεργασια μουσικης και αλλα κολπακια αν με βολεψει. Ξερω οτι οι περισσοτεροι ξεκινανε με ubuntu, αλλα η αληθεια ειναι, ευελπιστω του χρονου να ειμαι φοιτητης επιστημης υπολογιστων, οποτε δεν θα με χαλαγε να πεσω σα λιγο πιο βαθια. Μην ο παρακανουμε ομως και χαθω εντελος και δεν βρησκω την εξοδο... :P

Τι θα μου προτινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ubuntu ή σε linuxmint. Είναι εύχρηστα, απλά και κατανοητά ακόμη και για μέσους χρήστες...

2) Πριν εγκαταστήσεις τίποτε, δες βίντεο στο youtube σχετικά με τη διανομή που θες, και όταν "κατασταλάξεις" σε κάποια δοκίμασέ την από live cd. Μην την εγκαταστήσεις κατ'ευθείαν

3) Εδώ είναι ένα site σε μορφή τεστ,το οποίο στο τέλος θα σου προτείνει κάποιες διανομές σύμφωνα με αυτά που επέλεξες.

4) Και δες αυτό το post του tritonas00 για νεοεισερχόμενους σε GNU/Linux. Είναι πολύ βοηθητικό...

5) Για κάθε σκέψη-απορία σου, μην διστάσεις να γράψεις στο forum. Ενημέρωσέ μας για το ποια διανομή θα επιλέξεις...

6) Καλή τύχη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχάσεις να κάνεις backup τα σημαντικά σου αρχεία σε εξωτερικά μέσα: φλασάκια, σε dropbox, ubuntu one κτλ. πριν προχωρήσεις.

 

Το ubuntu 11.10 είναι ανώριμο.

Οπότε προς το παρόν κοίτα Linux Mint που βασίζεται σε παλιότερη έκδοση (1 εξάμηνο πριν).

 

αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα, μείνε με το Mint για κανά εξάμηνο - χρόνο

να εξοικειωθείς με τις εφαρμογές (με το τερματικό και τον apt για πιο "βαθιά").

 

Ύστερα, αν σ'αρέσει η φάση και σου περισσεύει χρόνος π.χ. το καλοκαίρι, δοκιμάζεις κι ένα debian ή arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το τεστ, μου βγαζει με 100%, kubuntu, ubuntu, mint και opensuse, με 95% Mandriva και 90% με debian και fedora. Και με μια δευτερη φορα που το εκανα(σταθερος χαρακτηρας... :P ) μου εβγαλε στο 100 και το mandriva και στο 90% και το mepis. Απο τις μικρες περιγραφες αυτου του site δεν βγαζω ακρη, ολα λιγο πολυ ιδια φαινονται...

Η αληθεια ειναι νομιζω δεν εχει μεγαλη σημασια η διαφορα το πιο θα χρησημοποιεισω... Δοκιμαστικα θα το παω αλλωστε και αν δεν μ'αρεσει θα δοκιμασω κατι αλλο, ενω αν μ'αρεσει θα ψαξω κατι πιο προχωριμενο.

 

Ubuntu δεν πολυψηνομια γιατι ειναι αυτο που δοκιαζουν ολοι... :P για kubuntu, mint και opensuse τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kubuntu απ' ότι ξέρω είναι το ubuntu 11.10 με KDE. Πάντως ότι και να σου πούμε εμείς, το αν θα σου αρέσει κάποια διανομή εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα. Οπότε κατέβασε και γράψε σε cd/dvd τις "υποψήφιες" διανομές και δοκίμασέ τες live. Όποια αποφασίσεις την εγκατθιστάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή στην αρχή και εγώ μπερδευόμουν με το ποια διανομή να επιλέξω θα σου πω το εξής:

 

όταν θα <<ξεχάσεις>> τα windows τότε θα καταλάβεις ποια διανομή να βάλεις .

 

μια καλή αρχή είναι ξεκινήσεις με το γεγονός ότι το λίνουξ δεν είναι windows . όσο θα το βλέπεις διαφορετικά όλο

 

στο ψάξιμο θα είσαι .

 

το παραπάνω αποτελεί προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση γενικό συμπέρασμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις 5 πράγματα, θα πρωτινά Debian. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν Ubuntu και Fedora και αν δεν δοκίμαζα το Debian μετά την απογοήτευση που είχα με τα 2 προηγούμενα ίσος τώρα να μην χρησιμοποιούσα Linux. Για την ώρα το Linux δεν είναι έτυμο για ανθρώπους που δεν θέλουν να ανοίξουν την κονσόλα, και με τις 2 πρώτες διανομές που χρησιμοποιούσα , ναι μεν γινόντουσαν κάποια πράγματα αυτόματα, άλλα όταν κάτι στράβωνε απλά έκανα copy paste πιθανές λύσεις που μου πρότειναν, σαν να μου μίλαγαν Σουαχίλι. Ενώ μια λύσει σε Ubuntu μπορεί να είναι ίδια με το Debian, το Debian με ώθησε στο να μάθω τι είναι αυτά που γράφω. Η επιλογή Distro βέβαια είναι καθαρά υποκειμενική.

 

Οπότε η απάντηση στο ερώτημα που έθεσες είναι δοκίμασε τις διάφορες διανομές ( Debian, Ubuntu, Arch, Fedora, Opensuse κ.α.) μέχρι να βρεις πια διανομή σου ταιριάζει εσένα. Μην ακούς κανένα fanboy, και βρες μόνο σου το δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίξε κορώνα γράμματα debian vs arch και μην συμβιβαστείς με τπτ άλλο

πρώτον θα μάθεις τι κάνεις όπως σου είπαν και πριν και δεύτερον θα βρεις βοήθεια για όλες τις δυσκολίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ.. Τα λογια σας με χωρτασαν και το ψωμι σας φατε! Με ψηνετε πολυ για debian και arch... Αλλα νομιζω ειναι καλητερα να αρχισω με κατι πιο "εισαγωγικο" και οταν συνιθισω λιγο, δω πως ειναι τα πραγματα, καταλαβω, εστω και επιφανιακα, την λογικη, μαθω εκ των πραγματων και καπια πραγμτα να αποφασισω για αλλη διανομη. Η και να αλλαζω ανα μηνα διανομη... δεν με πολυ-χαλαει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις,οι διανομές debian και arch χρειάζονται εγκατάσταση από την κονσόλα... Γι' αυτό όπως είπες και εσύ, ξεκίνα με κάτι πιο "εύκολο" και στην πορεία βλέπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To debian μια χαρά εγκατάσταση σε γραφικό περιβάλλον έχει. Ακόμα και την μη γραφική εγκατάσταση να επιλέξεις, κονσόλα δεν έχει. Παρόλα αυτά, για αρχάριο, τα ubuntu/fedora/opensuse παραμένουν πιο βολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To debian μια χαρά εγκατάσταση σε γραφικό περιβάλλον έχει. Ακόμα και την μη γραφική εγκατάσταση να επιλέξεις, κονσόλα δεν έχει. Παρόλα αυτά, για αρχάριο, τα ubuntu/fedora/opensuse παραμένουν πιο βολικά.

ΟΚ, συγγνώμη, νόμιζα πως η εγκατάσταση γινόταν μόνο από την κονσόλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισε παιδια! Επειδη οσο το παιδευω δεν προκειτε να καταληξω, ubuntu, σαν ολους τους αρχαριους και στην πορεια βλεπω...! Και αν μου φανει ευκολο δεν εγινε τιποτα, παω στα πιο δυσκολα, ενω αν αρχισω με κατι δυσκολο μπορει να χασω αδικα χρονο προσπαθωντας στα βαθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...