Προς το περιεχόμενο

Σκούτερ μέχρι 2 χήνες


freedubus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλες και φίλες. Θέλει η αδερφή μου να πάρει ένα σκούτερ 125-150 κυβικά. Θέλει να είναι όσο το δυνατόν πιο άνετο για μέσα στην Αθήνα στις λακούβες (να μην έχει τίποτα αναρτήσεις-κούτσουρο), ευμεγέθες να τη χωράει όχι κανά βεσπάκι (γιατί είναι και ντερέκι σαν εμένα, 1.80) , να έχει σχετικά καλή ποιότητα (όχι να φεύγουν πλαστικά και βίδες στο δρόμο), να μην καίει τον κώλο του, και γενικά να μην ασχολείται πολύ, μέχρι 2000€ δίνει, καινούργιο. Μεταχειρισμένο δεν ξέρω, δεν μπορώ να της προτείνω γιατί δεν ξέρω από σκούτερ και τέτοιες κλανιές. Βασικά εγώ της λέω να πάρει κρύπτον άντε ινόβα στο τσακίρ κέφι αλλά λέει δεν είναι άνετο, θα βρέχεται, δεν της αρέσουν τα παπιά κλπ.

Βλέπω οτι τραβιούνται πολύ αυτές οι φτηνές κορεάτικες ταιβανέζικες τι σκατά είναι τελοσπάντων μάρκες, έχει βρωμίσει ο τόπος. Με ένα ψάξιμο βρήκα το Kymco Agility City 150cc και το SYM Symphony SR 150. Καμιά γνώμη για αυτά τα 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα απο τα 2 δεν εχω ιδηγησει αλλα το kymco μου αρεσει πολυ και απο τις προδιαγραφες του πιστευω πως θα την καλυψει ανετα.

Μια αλλη προταση ειναι το Honda PCX. Κορυφαια ποιοτητα και τεχνολογια, λογο μαρκας θα την συνοδευει πολλα χρονια. Καλα ειναι να παει να τα δει και απο κοντα γιατι με το υψος της μπορει να μην βολευτει με καποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το PCX γιατί είναι και λίγο ακριβότερο (ας το βρει μεταχειρισμένο). Είναι μοντέρνο, άνετο, αθόρυβο, δεν καίει τίποτα (έχει κ σύστημα που σβήνει μόνο του, στο φανάρι πχ, κ με μια γκαζιά ξαναπαίρνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ μπρος και φεύγεις, δεν το καταλαβαίνεις δηλαδή). Να το τσεκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τρείς εκδόσεις έχεις όλες και όλες το PCX,με την πιο ακριβή να σου δίνει ανεμοθώρακα,μπαγκαζιέρα και κάτι αλουμινένια μιχλιμπίδια για την εξάτμιση.Στα 2700 παίζει η απλή έκδοση.

Το άσπρο μετράει πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα είδα το SYM Symphony και το KYMCO Agility. Πολύ κινεζιά, πλαστικούρα, γυφτιλα, δεν πρόκειται να την αφήσω να πάρει κάτι τέτοιο. Μάλλον θα ψάξω να της βρώ κανένα Honda SH 150i μεταχειρισμένο 5ετίας.

Το Vision το καβάλησα, πολύ βεσπάκι αδερφέ. Αν το έκαναν λίγο πιο ευρύχωρο και 125 θα ήταν και γαμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vision κανει 1940 € μπορει να ειναι 100cc αλλα πανω κατω εχει τις ιδιες επιδοσεις με Sym και Kymco

αλλα εχει συνδιασμενα φρενα μικροτερη καταναλωση και ειναι και Honda.

Τα Symphony και Agility δεν ειναι Κινεζικα ειναι Tαιβανεζικα και ειναι δοκιμασμενα και αξιοπιστα.

Σιγουρα καλυτερη λυση απο SH150 πενταετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πρότεινα Piaggio Liberty 150.Mεγάλη ρόδα μπροστά,καλή ιππόδυναμη,σχετικά ψηλό και εύκολο οδηγικά.Αρνητικό ο μικρός χώρος κάτω απο τη σέλα,δεν παίρνει κρανος και τα πλαστικά του αν μένει για χρόνια στον ήλιο θα γκριζίσουν λίγο.Είχα το 125.Έχει 4χρόνια εγγύηση αυτή τη στιγμή και είναι στα 2 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Symphony και Agility δεν ειναι Κινεζικα ειναι Tαιβανεζικα και ειναι δοκιμασμενα και αξιοπιστα.

Σιγουρα καλυτερη λυση απο SH150 πενταετιας.

 

1. Οι εταιρίες είναι Ταιβάν αλλά τα μοντέλα αυτά είναι made in China.

2. Και τα 2 μου φάνηκαν πολύ φτηνοκατασκευές. Το SYM στην αντιπροσωπεία είχε ήδη ξεκουμπωμένα πλαστικά!

3. Διαβάζοντας σε φόρουμς είδα οτι πραγματικά βρωμάνε από προβλήματα, ειδικά το Agility

4. Σίγουρα είναι καλές εταιρίες, τα ακριβότερα μοντέλα τους είναι πολύ καλύτερα

5. Πραγματικά θα ήθελα να μου τεκμηριώσεις την 2η πρότασή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pcx θα πάρεις; Δεν πιστεύω να κοιταζεις κανά σιμ ή κιμκo...

 

Σιγά το βεσπάκι με τα πανάκριβα πλαστικά το pcx. Μας δουλεύει η Honda μου φαίνεται. Και για το SH δεν σκάμε 3300. Είμαι μεταξύ SYM HD2 200i με 2800€ και Κymco People GTi 200 με 3200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, εγω θα πρότεινα αυτο DERBI BOULEVARD 125 στα (1.840)/BOULEVARD 150 στα (2.050) - καινούριο

 

"Η τίμια, απλή λύση για την πόλη που λέγεται Μπούλεβαρντ, επεκτείνεται και σε μεγαλύτερα κυβικά, με το κορυφαίο να διαθέτει 150cc. Η απλότητα κατασκευής σημαίνει πως και το κόστος συντήρησης θα παραμένει χαμηλό, κάτι χρήσιμο στους δύσκολους καιρούς μας. Οι οικονομικοί, τετράχρονοι κινητήρες τους σημαίνει πως θα ξεχνάτε να βάζετε βενζίνη, ενώ σύντομα θα ανακαλύψετε πως για αξιοπρεπή κίνηση στην πόλη, χωρίς υπερβολές, δεν χρειάζονται παραπάνω από δέκα-δώδεκα ίππους, απόδοση που έρχεται από τους δύο κινητήρες της Piaggio, η οποία είναι μητρική εταιρία της Derbi."

 

Απο κει και περα έχουμε για καινούργια:

 

APRILIA SPORTCITY ONE 125 (1.730)

PEUGEOT SUM-UP 125 (1.629)

PEUGEOT TWEET 125 4T (1.739) / 150 4T (1.899 ευρώ)

 

Και μεταχειρισμένο το GILERA RUNNER VXR 200 (2006 – 2010)

Μέση τιμή: 2.100 ευρώ

 

2006: 1.600 – 1.900 ευρώ

 

2007: 1.900 – 2.300 ευρώ

 

2008: 2.200 – 2.400 ευρώ

 

2009: 2.300 – 2.500 ευρώ

 

2010: 2.400 – 2.600 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ SYM HD2 200i με 2800€ και Κymco People GTi 200 με 3200€

 

Ειναι και τα δυο πολυ καλες επιλογες ιδιως το SYM HD2 αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβα απο το

οριο των 2000€ που ειπες στην αρχη. Στα ιδια χρηματα 2800€ ειναι και το Aprilia Scarabeo 200

με κινητηρα διπλης χαρτογραφησης ειτε για επιδοσεις ειτε για οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...