Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από μηχανής.

Μου άρεσε η ατμόσφαιρα της,η ηθοποιία, η φωτογραφία της και η μουσική της.

Εντάξει μπορεί να ήταν προβλεψιμη αλλά δεν λέει κάτι. Μου άρεσε όμως η τραγικοτητα της στιγμής, όταν ξαφνικά ο δημιουργός της ειβα κατάλαβε πόσο δίκιο είχε,αφού κι αυτός το είχε προβλέψει αλλα επαναπαυτηκε.

Δε μου άρεσε που στο τέλος η ειβα υιοθέτησε γυναικεία καθαρά κομμωση(δε της ταίριαζε) και το κομμάτι των τίτλων τέλους. Να'λεγα οτι ηταν και cyberpunk η ταινία..

Επίσης το κτίριο που εξελίσσεται η πλοκή, ήταν καταπληκτικό.

 

Αυτό που μου άρεσε είναι η αντιστοιχιση της δημιουργίας του ανθρώπου από το Θεό και η δημιουργία νοημονος ζωής απο τον άνθρωπο.

Ό Θεός όταν έφτιαξε τον άνθρωπο, θέλησε να τον εχει κλειδωμένο στον παράδεισο.

Έτσι και ο ναθαν κλείδωσε την ειβα.μολις οι πρωτοπλαστοι απέκτησαν νοημοσύνη(τρώγοντας το μήλο) , τότε ο Θεός κατάλαβε ότι ηταν ανωφελο να τους κρατήσει οπότε και τους εδιωξε.

Ο άνθρωπος όμως, παρα το ότι επεδιωξε τη συνείδηση της δημιουργίας εξαρχής(σε αντίθεση με το τον δικό του δημιουργό)θέλησε να τη κρατήσει περιορισμένη.

Αντιγραφοντας όμως την φύση του δημιουργού(στη ταινία ο άνθρωπος δειχνεται ως περίπου κακός και αναλωσιμος) της, η ειβα. Αμέσως καθάρισε τους δημιουργούς της και δεν το έσκασε απλά.

 

 

Επίσης ενα κενο στην πλοκή, ειναι το πότε έβαλε την καμερα με τις μπαταρίες εκεί ο ναθαν, σε κάθε περίπτωση ή θα ήξερε τι έλεγαν οι ειβα με τον καλεμπ ή θα τον ειχε δει η ειβα.

 

Επεξ/σία από trayban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα τα δυο Star Trek. Το πρώτο μου φάνηκε κάπως παιδικό αν και όχι άσχημο. Το δεύτερο μου άρεσε πολύ περισσότερο. Δεν μου άρεσε το casting ορισμένων χαρακτήρων μόνο αλλά κατά τα άλλα ήταν πολύ καλές ταινίες και οι δυο. Δεν είχα προηγούμενη επαφή με Star Trek οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τη δυσαρέσκεια των φανς. Εγώ θα αξιολογήσω τις δυο ταινίες σαν μόνες τους. 

 

Star Trek - 6/10

Star Trek into darkness - 8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Kingsman: Η μυστική υπηρεσία

 

Βασικα δεν θα το εβλεπα καν αν δεν εγραφαν καποιοι εδω των οποιων την γνωμη τους εμπιστευομαι πως ειναι καλη .Και οντως ηταν,    με  στιγμες υποδοριου χιουμορ και αλλοτε φανερα αλλα οχι κραυγαλεα.Σατιριζει αντιστοιχες ταινιες του ειδους χωρις να γινεται γελοια και χωρις να παιρνει τον ευατο της στα σοβαρα .

Η σκηνη στην εκκλησια ειναι στιγμη ανθολογιας στην κατηγορια της.

Overall δειτε την o Colin Firth πολυ καλος οπως παντα .

 

 

7/10 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Για κάποιο λόγο αυτή την ταινία την απέφευγα. Kακό cover, vibe, περιγραφή..? ποιος ξέρει. Είναι όμως αξιόλογη.

Αφηγηματική, γρήγορη, έξτρα σουρεαλ με καλό χιούμορ ανά διαστήματα και φουλ στις μικρο ανατροπές. βλέπετε άνετα χωρίς διακοπή.... ίσως ξεφεύγει  λίγο η ιστορία όσο περνάει η ώρα  αλλά είπαμε είναι έξτρα σουρεαλ.

7,3/10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cinderella 2/10

Έχω 2 απορίες,
1) Γιατί είδα αυτή την ταινία μέχρι το τέλος;
2) Ποιοι στο καλό τη βαθμολόγησαν με 7;!

Δεν πρόκειται να καθίσω να αναλύσω πως και γιατί. Απλά το απόλυτο fail από κάθε άποψη, με εξαίρεση την νορμάλ σκηνοθεσία (ναι, τουλάχιστον εκεί η Disney δεν έχει ξεχάσει τα βασικά) και την Cate Blancett.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χθές στο cinema το avengers age of ultron,αρκετά καλή αλλά μία απο τα ίδια δεν μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα αλλά έμεινα ικανοποιημένος.Βέβαια δεν ξέρω μήπως έφταιγε πώς είχα δεί πρίν μία εβδομάδα την επικούρα Mad Max:Road Fury και ότι άλλο να έβλεπα δεν θα με έκανε να νιώσω όπως με έκανε εκείνη η ταινία!

 

Μιάς που το ανέφερα το Mad Max:Road Fury είναι 10/10 για εμένα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MaL6NxTvWRM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...