Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τον εμπιστεύομαι τον κθούλου κι ας μη του άρεσε το Two Days, One Night.

Άσε που το terror live άρεσε στον Fan. Πώς να δεις ταινία που άρεσε στον Fan; :whistle:

The fountain και Birdman fan detected

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Link.png Site: Leviafan

 

 

 

Ρωσικη ταινια και ενα απο τα διαμαντακια τους .Εκπληκτικη φωτογραφια ,φανταστικο αγριο μερος η παρακτια πολη  ,πολυ καλες ερμηνειες απο το συνολο των συντελεστων .

Προκειται για μια συγχρονη παραβολη του Ιωβ και την προσπαθεια ενος απλου ανθρωπου να κρατησει το σπιτι του (ποσο την ζηλεψα την τοποθεσια που ηταν )απο την διεφθαρμενη  δημοτικη  αρχη    και την φθορα  που αυτο δημιουργει στην οικογενεια του . Το milf που παιζει  πολυ καλο η' εγω εχω χαζεψει :P

Οποτε τι αλλο να ζητησει κανεις απο μια ταινια ?

 

 

7.8/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Terror Live 2013

 

Την είδα μετά τα εδώ σχόλια.

 

Στην αρχή βλέπουμε μια ταινία που ενώ μοιάζει να είναι δράσης, το μόνο που έχει είναι ένα τύπο να μιλάει στο κινητό την ιδια ώρα που σκάνε μπόμπες. Ο τύπος μιλάει στο κινητό, μόνος του μέσα σε ένα κτίριο και η κάμερα κάνει πέρα δώθε και καταφέρνει να σε ζαλίσει. Σε εσωτερικό χώρο με ένα άτομο.

 

Στην συνέχεια έχει κάποιες εκπλήξεις που νοστιμήζουν την ταινία αλλά συνολικά παραμένει ένα μέτριο b movie, συχνά βαρετό, που βάζει και κάποια στοιχεία "νοήματος" για την υποκρισία των ΜΜΕ και την ηθική των ατόμων σε αυτά. Αλλά γενικά τίποτα ιδιαίτερο.

 

6,5/10 με αρκετή γενεοδωρία

  

Για transformers είσαι εσύ σίγουρα.

  

Η ταινία δεν είναι απο μεγαλο στούντιο.Μην βλέπεις πως παει η κάμερα αλλά να βλέπεις τι νοήματα περνάει.Η ταινία ουτε προσπαθει με υπερβολές ουτε με τρελα εφέ.Κυλάει επίσης πολύ ομαλά με αρχή μέση και τελος.Δεν ξέρω και τι ταινίες θεωρεις καλες να δω το γούστο σου.

Οι 9 στους 10 τους άρεσε η ταινια και πολύ μάλιστα.

  

Εγω παντως με τη συγκεκριμενη ειχα κολλησει στην οθονη.Πολυ αγχωτικη, σε εχει ολη την ωρα στην τσιτα.Θα εδινα ενα 8/10.

  

Έτσι ακριβώς.Τώρα γιατί δεν άρεσε στο παλικάρι παραπανω δεν ξέρω.Το οτι κουνιόταν η κάμερα απότομα καποιες φορες δεν ειναι δικαιολογια οτι είναι μέτρια η ταινία.

 

 

Καλή ηταν αλλα σίγουρα οχι για παραπάνω απο 7/10 και σίγουρα οχι διαμαντακι απο Ασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Leviafan

 

 

 

Ρωσικη ταινια και ενα απο τα διαμαντακια τους .Εκπληκτικη φωτογραφια ,φανταστικο αγριο μερος η παρακτια πολη  ,πολυ καλες ερμηνειες απο το συνολο των συντελεστων .

Προκειται για μια συγχρονη παραβολη του Ιωβ και την προσπαθεια ενος απλου ανθρωπου να κρατησει το σπιτι του (ποσο την ζηλεψα την τοποθεσια που ηταν )απο την διεφθαρμενη  δημοτικη  αρχη    και την φθορα  που αυτο δημιουργει στην οικογενεια του . Το milf που παιζει  πολυ καλο η' εγω εχω χαζεψει :P

Οποτε τι αλλο να ζητησει κανεις απο μια ταινια ?

 

 

7.8/10

 

7,8 έχει βάλει και το imdb ρε μλκ! ξεκόλα, σκέψου κάτι δικό σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7,8 έχει βάλει και το imdb ρε μλκ! ξεκόλα, σκέψου κάτι δικό σου.

Aυτο ειναι αλλη μια τρανη αποδειξη πως η βαθμολογια μου  ειναι ακριβης και απηχει τον μεσο ορο  των σινεφιλ !Επισης επιβεβαιωνεις χωρις να το ξερεις ακομα πως ειμαι το Νο2 εδω  μεσα μετα απο σενα .

Τιμη μου !

 

 

 

 

 

 

 

Y.Γ ο σελλερας δεν πιανεται γιατι ειναι προδοτης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Fotis για το ρωσικο. Το Timbuktu μου λείπει από τα ξενογλωσσα των οσκαρ για φέτος αλλά για την ώρα μόνο σε φωτογραφία υπερτερεί το Ida. Αυτό το ΣΚ ελπίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι αλλη μια τρανη αποδειξη πως η βαθμολογια μου  ειναι ακριβης και απηχει τον μεσο ορο  των σινεφιλ !Επισης επιβεβαιωνεις χωρις να το ξερεις ακομα πως ειμαι το Νο2 εδω  μεσα μετα απο σενα .

Τιμη μου !

 

Y.Γ ο σελλερας δεν πιανεται γιατι ειναι προδοτης ...

 

 

WTF

 

Μην με αναγκασεις να ξεφαχνισω ολο το θεμα για τις δεκαδες ατασταλιες που θυμαμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF

 

Μην με αναγκασεις να ξεφαχνισω ολο το θεμα για τις δεκαδες ατασταλιες που θυμαμαι...

Ωχ θελει να με μπλεξει  αυτος ...

 

Καλα ξεπερνω  το αυτονοητο πως ηταν χιουμοριστικο το υφος μου στην απαντηση που εδωσα   στον  DOP  δεν περιμενα να το καταλαβεις  ξενερωτος εισαι  ετσι και αλλιως .

 

 

Ρε συ δεν ησουν που στο "ρεκβιεμ για ενα ονειρο" σου θυμιζε την κοπελα σου  η  γκομενα   και ετρεμες  και ειχες αγχωθει και δεν ξερω και εγω τι σκατα αλλο ειχες παθει εχεις γουρλωσει τα ματια  και κατι τετοια παιδικα  .Για να μην ψαχνω τωρα  να βρω το ποστ σου που γελαγαμε 3 μερες στο τοπικ  και σπαταλησω χρονο για ιντερνετικα σκουπιδια .

Που 20 χρονων σκατο εισαι ακομα δεν ξερεις τι σου γινεται(αν σε ρωτησω τι σου γινεται δεν ξερεις να μου πεις )  και  βγαζεις και γλωσσα ,κλασμα των ταινιων μου   εχεις δει και νομιζεις  οτι κατι εκανες , πριν ενα χρονο το shawshank   δεν ηξερες   κινηματογραφικα αναλφαβητε  .

 

 

*ατασθαλιες ειναι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι αλλη μια τρανη αποδειξη πως η βαθμολογια μου  ειναι ακριβης και απηχει τον μεσο ορο  των σινεφιλ !

 

Ότι το imdb,που μπαίνει ο κάθε πιτσιρικάς και ψηφίζει,αποτελεί δείγμα ποιότητας ταινιών,μόνο τον γέλωτα προκαλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heist

 

Σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά που στο τέλος με έκανε να πω:Α ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ!Θα μπορούσε να γίνει κάτι σαν το Heat,αλλά δεν.

2/10 παρόλο που παίζουν ηθοποιάρες.

 

Lost River

 

Αν αυτή ήταν η πρώτη τανία του Γκόσλινγκ,καλύτερα να το ξανασκεφτεί αν θα ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Τώρα πώς κατάφερε ένα κοινωνικό ζήτημα να το μετατρέψει σε ένα φανταστικό-μυστηριώδες ίσως και τρόμου,θέαμα,μόνο αυτός ξέρει.

Μεγάλη αποτυχία.

3,5/10 επιεικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το imdb,που μπαίνει ο κάθε πιτσιρικάς και ψηφίζει,αποτελεί δείγμα ποιότητας ταινιών,μόνο τον γέλωτα προκαλεί.

καποια εναλλακτικη σελιδα για δειγμα ??  Ινσομνια και 'ποια ταινια μολις ειδατε /?'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το imdb,που μπαίνει ο κάθε πιτσιρικάς και ψηφίζει,αποτελεί δείγμα ποιότητας ταινιών,μόνο τον γέλωτα προκαλεί.

Πατωντας πάνω στον αριθμό των ψηφοφόρων βλέπεις τον αριθμό των ψήφων ανά φύλο και ηλικία.

Κατά τ άλλα πόσοι πιτσιρικάδες λες να μπήκαν και να ψήφισαν το Leviaphan πχ στο οποίο αναφέρεται ο Φώτης; Ταινίες που μετρούν τουλάχιστον μερικές χιλιάδες ψήφους νομίζω ότι σε γενικές γραμμές έχουν αξιόπιστες βαθμολογίες, καθώς οι ψήφοι των μη σοβαρών ψηφοφόρων χάνονται μέσα σε αυτές των χιλιάδων ειλικρινών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Agora 9/10

Δεν θα με χάλαγε που η ταινία αυτή είναι μυθοπλασία σε αρκετά μεγάλο βαθμό, αν ο σκηνοθέτης δεν επέμενε ότι πρόκειται για την πραγματική ιστορία.

Ο Amenabar δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος συγγραφές/"ιστορικός"/βιογράφος/auteur/whatever που χρησιμοποιεί την ζωή (και τον θάνατο) της Υπατίας για να περάσει ένα κοινωνικό μήνυμα. Εδώ ολόκληρος Βολταίρος λύγισε, και έκανε τα ίδια τόσους αιώνες πριν. Όπως και πολλοί άλλοι σύγχρονοι, πρόδρομοι και συνεχιστές του. Θα λεγα επίσης ότι η ζωή της Υπατίας δεν είναι και ιδιαίτερα well documented (με αποτέλεσμα να δίνεται η ευκαιρία στον κάθε τυχάρπαστο να γράφει ό,τι θέλει), αλλά πρόσφατες αναγνώσεις μου δείχνουν ότι κάποιοι ηρωικοί ιστορικοί έχουν καταφέρει να διαλευκάνουν αρκετά τα πράγματα, οπότε αυτή η δικαιολογία για ιστορική ανακρίβεια πλέον δεν υφίσταται.

Είναι σοκαριστικό το πόσο πιο ενδιαφέρουσα και ειλικρινά μοναδική είναι η πραγματική ιστορία αυτής της γυναίκας. Κάνει τις τόσες ιστορίες που έχουν γραφτεί για χάρη της αιώνες τώρα να ωχριούν μπροστά της. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι θα περιόριζε αρκετά το κοινό της μια ταινία που θα μιλούσε για το τι πραγματικά συνέβη, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Παρ ολ αυτά, είχε εξαιρετική σκηνοθεσία, φωτογραφία, ερμηνείες και μουσική, ήταν δεμένη σαν ταινία και το σενάριο (αν αφήσουμε τις γνώσεις μας στην άκρη) είχε ενδιαφέρον και επικεντρώνονταν στο πως αυτή η απίθανη γυναίκα έζησε, και όχι στο πως πέθανε. Οπότε 9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...