Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spellbound (1945)

 

Δεν το περίμενα για Hitchock αλλά μου άρεσε.

 

Σκηνοθεσία πολύ καλή, σενάριο καλό, φωτογραφία καλή, ενώ δεν σε βάζει στο τρυπάκι να βρεις τι ακριβώς θα γίνει στο τέλος (όπως άλλες ταινίες που απλώς αναρωτιέσαι ποιος θα είναι τελικά ο δολοφόνος).

 

Το σενάριο βέβαια έχει κάποιες τρύπες και σημεία που δεν πείθουν, αλλά γενικά είναι ωραία και σε κρατάει. Και με καλές ερμηνείες, και χαρακτήρες.

 

7,8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The night of the hunter

 

Καλή,αλλά ο τρόπος κινηματογράφησης και το σενάριο όταν παίχτηκε,σε καμία περίπτωση δεν την κάνει ταινία θρίλερ.Δε σε αφήνει σε αγωνία.

Βέβαια,περνάει και τα μηνύματά της,όπως η υποκρισία των ανθρώπων,ο φανατισμός.Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη αν έβγαινε τα τελευταία χρόνια.

6/10

 

There will be blood

 

Πολύ καλή ταινία,που αφηγείται όλη την πορεία ενός ανθρώπου που θέλει να "πιάσει την καλή" εκείνης της περιόδου(αρχές 20ου αιώνα),το πετρέλαιο.

Πως από το τπτ θέλει να φτιάξει μια μεγάλη επιχείρηση και τους τρόπους που θα το πετύχει αυτό.Τους βρώμικους τρόπους!

7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fire and Ice  http://www.imdb.com/title/tt0085542/

 

0026933CDpre.jpg

 

Πάρα πολύ όμορφο Animation σε επικό κόσμο και Fantasy, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα σημερινά, το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ!!

 

Μακάρι να έβγαινε και σήμερα κάτι τέτοιο!

 

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spellbound (1945)

 

Δεν το περίμενα για Hitchock αλλά μου άρεσε.

 

Εχεις δικιο , τι φωλαρες εργα παει και σκηνοθετεί και αυτος  .. ολα ενα προς ενα ... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο , τι φωλαρες εργα παει και σκηνοθετεί και αυτος  .. ολα ενα προς ενα ... !

 

ένα προς ένα? ούτε οι φαν του δεν τα λένε αυτά πλέον. απ'τις 50+ ταινίες του πόσες μνημονεύονται ως αριστουργήματα, 10 ή 15? και πόσες απ'αυτές είναι όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα προς ένα? ούτε οι φαν του δεν τα λένε αυτά πλέον. απ'τις 50+ ταινίες του πόσες μνημονεύονται ως αριστουργήματα, 10 ή 15? και πόσες απ'αυτές είναι όντως?

Βρες αλλον σκηνοθετη που να εχει τοσα.

Ενα προς ενα ειναι, ειδικα της αμερικανικης περιοδου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spellbound (1945)

 

Δεν το περίμενα για Hitchock αλλά μου άρεσε.

 

Σκηνοθεσία πολύ καλή, σενάριο καλό, φωτογραφία καλή, ενώ δεν σε βάζει στο τρυπάκι να βρεις τι ακριβώς θα γίνει στο τέλος (όπως άλλες ταινίες που απλώς αναρωτιέσαι ποιος θα είναι τελικά ο δολοφόνος).

 

Το σενάριο βέβαια έχει κάποιες τρύπες και σημεία που δεν πείθουν, αλλά γενικά είναι ωραία και σε κρατάει. Και με καλές ερμηνείες, και χαρακτήρες.

 

7,8/10

που να δεις και τις υπολοιπες 50.

the master off suspense.

ένα προς ένα? ούτε οι φαν του δεν τα λένε αυτά πλέον. απ'τις 50+ ταινίες του πόσες μνημονεύονται ως αριστουργήματα, 10 ή 15? και πόσες απ'αυτές είναι όντως?

για μενα ολες.

ειμαι ομως προκατειλλημενος οποτε δικαιολογουμαι.

τον θεωρω τον καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jupiter Ascending

 

Πολύ μέτρια ταινία. Το σενάριο πολύ πρόχειρο και οι χαρακτήρες αδιάφοροι. O Eddie Redmayne έπαιξε άθλια. Μόνο και μόνο για τη Mila Kunis του βάζω ένα 5/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο , τι φωλαρες εργα παει και σκηνοθετεί και αυτος  .. ολα ενα προς ενα ... !

Έλα πες το, έχεις όρεξη να "καβγαδίζεις" με κάθε αφορμή. Στο ποστ είπα ότι "παραδόξως μου άρεσε" που σημαίνει προσωπική άποψη. Όχι ότι δεν παραδέχομαι δημόσια πως μερικά από τα μεγάλα του τέρατα (πχ rear window) ήταν -το λιγότερο που μπορώ να πω- υπερεκτιμημένα. Αλλά φωλάρες που λες εσύ δεν είπα ποτέ.

 

Ουστ, προβοκάτσια. Λες και είμαι υποχρωμένος να μου αρέσει πάντα ο Χιτσκοκ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πες το, έχεις όρεξη να "καβγαδίζεις" με κάθε αφορμή. Στο ποστ είπα ότι "παραδόξως μου άρεσε" που σημαίνει προσωπική άποψη. Όχι ότι δεν παραδέχομαι δημόσια πως μερικά από τα μεγάλα του τέρατα (πχ rear window) ήταν -το λιγότερο που μπορώ να πω- υπερεκτιμημένα. Αλλά φωλάρες που λες εσύ δεν είπα ποτέ.

 

Ουστ, προβοκάτσια. Λες και είμαι υποχρωμένος να μου αρέσει πάντα ο Χιτσκοκ

Οχι καβγαδισμα ρε φιλε , συζητηση κανουμε ! 

απλα για μενα ειναι  απο τους καλυτερους ολων των εποχων , προσωπικη αποψη και αυτη  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...