Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Seventh Son

 

Ταινία φαντασίας που δεν είναι για όλη την οικογένεια, με μάγισσες, τέρατα, δράκους, Jeff Bridges, Julianne Moore, μάχες, αίμα, σφαγές, πάει και βάζει έφηβο πρωταγωνιστή. Λες και δεν έχει θάψει η εφηβεία τόσους και τόσους τίτλους.

 

Ένα 5/10, κι αυτό γιατί έχει +2 για τους Bridges και Moore.

 

The Young and Prodigious T.S. Spivet 9/10

 

Καταπληκτική, υπέροχη, πανέμορφη ταινία. Όχι ότι περίμενα ποτέ κάτι λιγότερο από τον Jean-Pierre Jeunet. Και παρότι ο καημένος ο πιτσιρικάς είχε βαρύ ρόλο, λίγες φορές το έχασε. Πολύ καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δείτε το http://www.imdb.com/title/tt1542344/?ref_=nv_sr_4 "127 ωρες"

Πραγματικά με πιάνει ίλιγγος όταν σκέφτομαι το τέλος της ταινίας, αλλά και το σοκ που ένιωσα στην αρχή, ήταν πολύ δυνατό!

 

 

Αξίζει τον χρόνο σας, ακόμα και αν διαβάσετε το σενάριο και δεν σας αρέσει, δείτε το γιατί η σκηνοθεσία του μπόιλ είναι αλλού! Δεν έχω ξανανιώσει έτσι σε αποκορύφωμα ταινίας! Σαν να με πήρε από τα μαλλιά και να με έβαλε στο πανί , και όταν ολοκληρώθηκε η κορύφωση της σκηνής να με πέταξε πάλι πίσω στον καναπέ!

 

Φυσικά κάθε σημείο τη ταινίας ήταν αριστοτεχνικά δομημένο και δεν σε άφηνε να βαρεθείς.

.

.

.

Το είδα προχθές και ακόμα με στοιχειώνει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lawless.

 

τα μαχαίρια είναι ένας εκ γεννετής φόβος μου. ως εκ τουτου καθε φόνος με μαχαίρι με συγκλονίζει σε απίστευτο βαθμό . ακόμη και αν δε φαίνεται η λεπτομέρεια της φρίκης μόνο και μόνο τα ακουστικά εφέ και η ιδέα με συγκλονίζει. ενω μπορώ να παρακολουθήσω τη διάσωση του στρατιώτη ryan εντουτοις τη σκηνή με το μαχαίρι όπως και φυσικά η πρωτη- πρώτη σκηνή στο fury με σόκαραν.έτσι και σε αυτή την ταινία με τη σκηνή tom hardy και λαιμός την κατατάσσω στις χειρότερες από πλευράς φρίκης σκηνές που έχω βιώσει σε ταινία. έτρωγα και ένα ωραίο τοστάκι εκείνη την ώρα το οποίο τελικώς πήγε χαμένο.

 

τέλος όμως με τις προσωπικές φοβίες και πάμε στο δια ταύτα. τίμια ταινία χωρίς όμως τη συναισθηματική εμπλοκή άλλων ταινιών με παρόμοιο θέμα και εποχή. η υποκριτική των πρωταγωνιστών όμως σε αποζημιώνει και η ικανότητα τους είναι αρκετή να σηκώσει στις πλάτες της τις αδυναμίες του σεναρίου. θα ήθελα περισσότερη εμπλοκή ορισμένων ορισμένων ηθοποιών και όχι κάτι ως φιλική συμμετοχή,

θα ήθελα περισσότερο χρόνο συμμετοχής στον gary oldman.

και περισσότερο εμβάθυνση στους χαρακτήρες. ένα βαθμό κάτω από το imdb νομίζω πως είναι αρκετά δίκαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό το "είναι όλα τελείως υποκειμενικά" και "ο καθένας έχει άλλα γούστα κτλ" δεν το δέχομαι σαν εξήγηση για κάθε ακυρότητα που διαβάζω.. Δεν δεχομαι σαν σοβαρή άποψη να βγαίνει ο άλλος και να λέει "πατάτα το interstellar 4/10", "μπούρδα το gravity" (που πήρε και 7 oscar), "Pocahontas για μωρά το avatar" και δεν ξέρω γω τί. 

 

Πρώτον δείχνει άτομο που δεν έχει δουλέψει, η παράγει ποτέ κάτι ουσιαστικό στην ζωή του γιατί οποιοσδήποτε έχει κουραστεί πραγματικά για να δημιουργήσει κάτι δύσκολο, πρωτοποριακό και ξεχωριστό μπορεί να εκτιμήσει την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στο interstellar ή το gravity πχ και σε μια από τις εκατοντάδες άλλες ταινίες της σειράς που βγαίνουν κάθε χρόνο. 

 

Δεύτερον γιατί είναι ξκάθαρο ότι αφήνει τα προσωπικά του γούστα να τον "τυφλώσουν" τελείως οπότε δεν είναι ικανός να κάνει σοβαρή κριτική. Είναι σαν να σου λέω ότι προτιμώ ένα μαύρο fiat punto από μια κίτρινη ferrari γιατί δεν γουστάρω το κίτρινο χρώμα και είδα την φεράρρι στον δρόμο με ένα φίλο μου μπογιατζή και σκάσαμε στα γέλια. Ακόμα και αν προτιμώ ειλικρινά το punto, δεν γίνεται να περιμένω κάποιος να πάρει την άποψή μου σοβαρά αν πώ "η ferrari είναι αμαξάκι της πλάκας"

 

Είναι αυτονόητο ότι καμία ταινία δεν ειναι απαραίτητο να αρέσει σε όλους, αλλά να πάμε από αυτό το άκρο στό "πατάτα για γέλια" είναι πολύ τραβηγμένο.

 

Για το GRAVITY ομολογω οτι περιμενα κατι καλυτερο, ειχα ορεξη να δω ταινια, γενικα ειμαι δεκτικος με ολα τα σεναρια και ιδεες, αλλα αυτο που ειδα ουδε μια σχεση ειχε με αυτο που μου εδωσαν να περιμενω απο την ταινια. Ισως στο σινεμα να σε καθηλωνε η ατμοσφαιρα του διαστηματος. Σαν σεναριο τιποτε το ιδιαιτερο.

 

Το interstellar μου αρεσε μεν στο σινεμα, αλλα μια που την ειδα μια που την ξεχασα. Ναι, ειχε να κανει με επιστημονικα παραδοξα, αλλα ειναι συνηθως λιγο αστειο στο ματι οταν προσπαθουν να σου δωσουν την αισθηση της 4ης διαστασης, μεσα απο 3 διαστασεις. Ηταν καλη ταινια παντως να προβληματιστουν, να ψαχτουν, ανθρωποι που δεν ειχαν ιδεα για τον κοσμο περα απο αυτον που βλεπουν και αισθανονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτήν την παπαριά...

 

http://www.imdb.com/title/tt1763316/?ref_=nv_sr_2

 

Η πλάκα είναι ότι είχε προοπτικές καθώς βασίζεται ποιο πολύ στο ψυχολογικό/σεξουαλικό κομμάτι παρά στη σπλατεριά. Εχει άθλια ηθοποιία και γενικά κακή σκηνοθεσία αλλά έχει ορισμένα ωραία σκηνικά διάσπαρτα και αυτό είναι που σε χαλάει γιατί βλέπεις πόσο καλύτερη ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να την κάνουν. Πραγματικά εκνευριστικό γιατί εκεί που την έχεις ξεγραμμένη τσουπ κάτι γίνεται καλό και αμέσως αμέσως πάλι σε κρατάει για κάποιο χρονικό διάστημα γιατί νομίζεις ότι θα καλυτερέψει αλλά μπα...μέχρι την επόμενη σκηνή την κατάλληλη ακριβώς ώρα πριν σε πάρει ο ύπνος και πάλι από την αρχή. 

 

Αν ήταν αυτός ο σκοπός της ταινίας μια χαρά τα κατάφερε αλλά είμαι σίγουρος πως δεν είναι οπότε από εμένα θα πάρει ένα 5/10 μόνο και μόνο γι αυτά τα, ομολογουμένως, ωραία σκηνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εύκολα θα ήταν η μεγαλύτερη πατάτα που έχει προβληθεί ποτέ, αν δε βρισκόταν στο υψηλότερο σκαλί τού πατατόβαθρου το Godfather. Αλλά και πάλι είναι αρκετά αίσχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...